فناوری جدید قابلیت تشخیص صدها پروتئین را در یک نمونه دارد

بهبودی روند درمان تومور در موش ها توسط نانوذرات
۳ شهریور, ۱۳۹۷
محرومیت از یک شب خواب تأثیر منفی بر بافت چربی ماهیچه می گذارد
۷ شهریور, ۱۳۹۷

فناوری جدید قابلیت تشخیص صدها پروتئین را در یک نمونه دارد

فناوری جدیدی که توسط تیمی از دانشمندان دانشگاه مک گیل طراحی گشته است، قابابلیت تسهیل آنالیز پروتئین ها را با ارائه ابزار سریع، کم هزینه و با حجم بالا به بیمارستان ها و آزمایشگاه های مشابه، نشان می دهد.
پروتئین خون انسان اطلاعات کلیدی را در خصوص سلامتی در اختیار دانشمندان قرار میدهد به طوری که می توانند تشخیص دهند که آیا درد سینه مربوط به مشکل قلبی است و یا اینکه بیمار دچار سرطان می باشد.
متأسفانه ابزارهای مورد استفاده جهت شناسایی چنین پروتئین هایی در طول ۵۰ سال گذشته آنچنان توسعه پیدا ننموده است. با وجود بیش از ۲۰۰۰۰ پروتئین در بدن ما، بسیاری از آزمایش های مربوط به پروتئین که امروز صورت میگیرند، در یک زمان به یک پروتئین معطوف می باشند. در حال حاضر، داشنجوی دکترا میلاد داغر، پروفسور دیوید جانکر و همکاران وی، فناوری را ارائه نمودند که می تواند صدها پروتئین را با تنها یک نمونه خون، شناسایی کند.
بخشی از فعالیت آنها که در مجله نانوتکنولوژی نیچر منتشر شده است روشی بهبود یافته و نوینی جهت بارکد بندی ریز مهره ها با استفاده از رنگ های فلوئرسنت ترکیبی را معرفی می کند. هر چند این روش تحلیل در برخی زمانها در دسترس است، تداخل میان رنگ های ترکیبی قابلیت تولید رنگ های صحیح را محدود کرده است. هم اکنون، الگوریتم جدیدی توسط این تیم طراحی گشته که می تواند رنگ های گوناگون ریز مهره ها با فرکانس های بالا را تولید نماید. تیم تحقیقاتی پروفسور جانکر امیدوار است که از مسیر خود به منظور تحلیل پیشرفته پروتئین ها، حداکثر بهره مندی را ببرد.
پروفسور داغر توضیح میدهد که “فناوری های کنونی اختلاف عمده ای میان تعداد پروتئین هایی که در لحطه اندازه گیری می شود و هزینه و دقت یک آزمایش حفظ می نماید.” این بدین معناست که مطالعات در مقیاس بالا مانند آزمایش های کلینیکی، از آنجایی که تمایل به استفاده از روش های صحیح و تست شده با قابلیت های محدود را دارند، از قدرت لازم برخوردار نمی باشند.
فعالیت بعدی این تیم متمرکزبر حفظ شناسایی دقیق پروتئین ها با مقیاس افزوده است.

منبع