زمان و سن مناسب برای عمل لیپوماتیک

بهترین زمان و سن عمل لیپوماتیک
امتیاز به این محتوا

زمانی که تناسب اندام داشته باشید این مسأله نه تنها بر زیبایی ظاهر تاثیر می‌گذارد بلکه اعتماد به نفس شما را برای حضور در جمع دوستان، آشنایان و حتی جلسات کاری بالا خواهد بود. متاسفانه در سال‌های اخیر آمار افراد مبتلا به چاقی مفرط افزایش پیدا کرده است. اما این مسأله نباید شما را برای رسیدن به وزن و اندام ‌ایده‌آل ناامید کند. شما اگر بتوانید عمده وزن خود را از طریق ورزش و رژیم غذایی کاهش دهید، از این پس برای رسیدن به یک اندام دلخواه و برطرف کردن چربی‌های مقاوم باقی‌مانده، می‌توانید جراحی لاغری را انجام دهید. اما آیا می‌دانید بهترین سن برای عمل لیپوماتیک چه زمانی است؟ متخصصان پایگاه مارال سلامت ایرانیان معتقد هستند برای رسیدن به بهترین نتیجه از جراحی لاغری باید سن مناسب پیکرتراشی رعایت شود. در این مقاله توضیحاتی را پیرامون این موضوع ذکر خواهیم کرد.

سن مجاز برای عمل لاغری اندام

مشاهده این مطلب : هزینه جراحی لاغری

مراحل انجام عمل لیپوماتیک

عمل پیکرتراشی را می‌توان راهی برای درمان چاقی موضعی دانست. زمانی که شما بعد از سال‌ها چاقی مفرط تصمیم می‌گیرید به اندام ‌ایده‌آل خود برسید و وزن خود را کاهش دهید، در اولین قدم لازم است کار را با رژیم غذایی و برنامه ورزشی منظم شروع کنید. اما حقیقت این است که همه چربی‌ها را نمی‌توان با این روش از بین بردن چرا که برخی از چربی‌ها به خصوص در ناحیه شکم و پهلوها نسبت به ورزش مقاوم شده و به هیچ عنوان آب نمی‌شوند. عمل لیپوماتیک کمک می‌کند تا بتوان از شر این چربی‌های مقاوم راحت شد. برای این منظور متخصص ابتدا چند سوراخ ریز در بافت چربی ایجاد کرده و لوله کانولا را وارد این قسمت می‌کند. حرکات ارتعاشی لوله از یک سمت و همچنین ساطع شدن امواج فراصوت از سوی دیگر کمک می‌کند بافت چربی که به صورت یکدست و پیوسته است، به ذرات ریز خرد شود. در نتیجه متخصص می‌تواند با نیروی مکش این چربی‌ها را به راحتی از بدن شما خارج ‌نماید.

عوامل موثری بر نتیجه و ماندگاری عمل لیپوماتیک تاثیر می‌گذارند که یکی از مهمترین عوامل، زمان و سن مناسب پیکرتراشی است. در واقع شما زمانی باید برای انجام این عمل زیبایی اقدام کنید که مطمئن هستید بدن به حالت ثبات رسیده و تغییرات فاحشی در وزن نخواهید داشت.

بهترین زمان عمل لیپوماتیک

زمان مناسب عمل لیپوماتیک

به طور کلی زمانی که می‌خواهید یک عمل زیبایی را انجام دهید ابتدا لازم است جلسه مشاوره را با متخصص برگزار کنید. در این جلسه فاکتور‌های مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرند تا صلاحیت شما جهت انجام عمل تایید گردد. برای مثال جهت انجام جراحی لاغری باید زمان مناسب عمل لیپوماتیک رعایت گردد. به طور کلی بهترین زمان برای عمل لیپوماتیک تحت تاثیر چند عامل مشخص می‌شود:

 1. همانگونه که گفته شد شما زمانی باید پیکرتراشی را انجام دهید که عمده وزن کاهش پیدا کرده و به عبارت دیگر به یک ثبات وزن رسیده‌اید. متخصصان معتقد هستند که کاندید مناسب برای عمل لیپوماتیک کسی است که شاخص توده بدنی آن به 30 رسیده باشد. در واقع بهتر است اینگونه بیان کنیم که زمان مناسب عمل لیپوماتیک برای هر فرد براساس شرایط وزن او تعیین خواهد شد به طوری که اختلاف وزن فعلی شما با وزن ‌ایده‌آل نباید بیشتر از ۱۱ کیلوگرم باشد.
 2. همچنین سن مناسب عمل زیبایی لیپوماتیک نیز برای انجام این جراحی اهمیت بسیار زیادی دارد. به طور کلی بهترین زمان برای پیکرتراشی از سن ۱۸ سالگی به بعد است. در این زمان مطمئن خواهید بود که نوسانات زیادی در بدن رخ نداده و ماندگاری نتیجه عمل لیپوماتیک بیشتر خواهد شد.
 3. در راستای تعیین زمان مناسب پیکرتراشی لازم است بدانید که متقاضیان باید از نظر سلامتی، در سطح ‌ایده‌آلی به سر ببرند. بنابراین کسانی که مبتلا به بیماری خاصی بوده و یا از داروی خاص استفاده می‌کنند لازم است در جلسه مشاوره این موضوع را با متخصص خود در میان بگذارند تا از عواقب خطرناک در‌ امان بمانند.
 4. با توجه به اینکه شادابی و طراوت پوست تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه عمل لیپوماتیک دارد و از افتادگی پوست به ویژه در ناحیه شکم جلوگیری می‌کند لذا به شما توصیه می‌کنیم که این عمل زیبایی را در زمان جوانی انجام دهید تا پوست شما قدرت ترمیمی بالایی داشته باشد و بعد از اتمام کار بتواند خود را با فرم جدید بدن وفق دهد.
زمان مناسب عمل لیپوماتیک
بهترین زمان لیپوماتیک از نظر جسمی شاخص توده بدنی باید 30 باشد و اختلاف وزن فعلی نسبت به وزن ایده‌آل نباید از 11 کیلوگرم بیشتر باشد.
بهترین زمان لیپوماتیک از نظر سنی باید بعد از دوران بلوغ برای این عمل اقدام کنید.
اهمیت سپری شدن دوران بلوغ
 1. رسیدن به ثبات وزنی
 2. متوقف شدن رشد
 3. رسیدن به اعتدال هورمونی در بدن
عوارض ناشی از لیپوماتیک در زمان نامناسب
 1. چاقی مجدد بعد از عمل
 2. بروز عوارض شدید بعد از عمل
 3. نرسیدن به نتیجه ایده‌آل
 4. نداشتن آمادگی روحی کافی

مشاهده این مطلب : بهترین دکتر لیپوماتیک

آیا عمل لیپوماتیک در سن نوجوانی مناسب است؟

از نظر متخصصان عمل پیکرتراشی، هیچ محدودیت سنی برای انجام لیپوماتیک وجود ندارد و شما در هر زمان می‌توانید برای انجام این عمل زیبایی اقدام کنید. اما اگر برای شما مهم است که هزینه و زحمات شما بهترین نتیجه را داشته باشد و ماندگاری عمل لیپوماتیک افزایش پیدا کند لازم است در زمان و سن مناسب برای پیکرتراشی اقدام کنید. به همین دلیل است که متخصصان اکیدا سفارش می‌کنند تا قبل از سن ۱۸ سالگی به سراغ به لیپوماتیک نروید. در دوران بلوغ تغییرات هورمونی در بدن، عامل موثری در افزایش وزن نوجوانان خواهد بود. اگر در این زمان جراحی لاغری را انجام دهید، به احتمال بسیار زیاد نتیجه عمل شکست خواهد خورد چرا که مجدداً دچار چاقی خواهید شد. بنابراین بهتر است صبر کنید تا دوران بلوغ به خوبی سپری شود. بعد از آن باید ابتدا به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا بتوانید عمده وزن خود را با رژیم غذایی و ورزش کردن کاهش دهید. همچنین سپری شدن دوران بلوغ کمک می‌کند تا شما از نظر روحی نیز در یک شرایط ‌ایده‌آل به سر برده و آمادگی انجام عمل لیپوماتیک را داشته باشید.

 تا چه سنی میتوان عمل لیپوماتیک را انجام داد؟

همانگونه که گفته شد زمان و سن مناسب عمل لیپوماتیک تاثیر بسیار چشمگیری بر نتیجه نهایی این عمل خواهد داشت. بنابراین برای اینکه بتوانید به فرم ‌ایده‌آل بدن خود برسید، حتما باید سن مناسب عمل لیپوماتیک را رعایت کرد. متخصصان پیشنهاد می‌کنند اگر قرار است چنین جراحی زیبایی را انجام دهید حتماً در دوران جوانی اقدام به چنین کاری کنید. این موضوع از چند منظر اهمیت دارد:

تا چه سنی می توان لیپوماتیک انجام داد؟

 1. به هر حال هر چه قوای بدنی شما بیشتر باشد دوره نقاهت سریع‌تر سپری شده و عارضه خطرناکی شما را تهدید نمی‌کند. ریکاوری بدن در دوره جوانی با سرعت بیشتری رخ خواهد داد و صحیح زخم‌ها سریع‌تر التیام پیدا می‌کنند.
 2. با توجه به اینکه عمده افراد جراحی لاغری را برای حذف چربی‌های اضافه در شکم انجام می‌دهند برای اینکه بتوانید به سفتی شکم بعد از پیکرتراشی برسید لازم است پوست بدن خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی داشته باشد. هر چه سن شما برای عمل لیپوماتیک جوان‌تر باشد قدرت کشسانی و استحکام پوست بیشتر بوده و در نتیجه کمتر دچار افتادگی پوست خواهید شد.
 3. همچنین جوانان از نظر روحی قوی‌تر هستند و در نتیجه بهتر می‌توانند مشکلات دوران نقاهت همانند درد خفیف و یا درد ناشی از پوشیدن گن را تحمل‌ کرده و از انجام این کار ناامید نشوند.

مشاهده این مطلب : مراقبت های بعد از لیپوماتیک

عوارض ناشی از انجام عمل لیپوماتیک در زمان نامناسب

در این مقاله با اهمیت زمان و سن مناسب عمل لیپوماتیک جهت رسیدن به نتیجه‌ ایده‌آل صحبت کردیم. اما اگر هنوز قانع نشده‌اید لازم است بدانید که انجام عمل لیپوماتیک در سن نامناسب می‌تواند عوارضی را برای شما به همراه داشته باشد:

 1. برای مثال اگر بدن شما آمادگی انجام این عمل را نداشته باشد احتمال عفونت یا لخته شدن خون در بدن وجود دارد. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم زمانی را برای لیپوماتیک انتخاب نمایید که هیچگونه عارضه‌ای در بدن وجود نداشته و از طرف دیگر بدن شما جهت ریکاوری قوی باشد.
 2. آسیب دیدن اعصاب و بافت‌های بدن از دیگر عوارض زمان نامناسب عمل لیپوماتیک به شمار می‌روند.
 3. هکچنین اگر از نظر روحی آمادگی لازم برای پیکرتراشی را نداشته باشید ممکن است دچار ناهنجاری‌های روانی گردید.

با توجه به آنچه که گفته شد جهت تعیین زمان و سن مناسب عمل پیکرتراشی حتماً لازم است جلسه مشاوره را با متخصص خود سپری کنید تا نتیجه نهایی به شما اعلام گردد.

عوامل مؤثر بر نتیجه عمل لیپوماتیک

یکی از سؤالات پرتکرار در بین متقاضیان عمل لیپوماتیک، نتیجه نهایی این نوع عمل زیبایی است. قطعاً اگر این عمل به خوبی پیش رفته و در دوره نقاهت به تمامی توصیه‌ها توجه داشته باشید، بعد از سپری شدن دوره نقاهت می‌توانید به تناسب اندام ‌ایده‌آل خود برسید. قطعا این موضوع بر اعتماد به نفس شما تأثیر خواهد گذاشت. اما به طور کلی برای اینکه بتوانید به نتیجه دلخواه از عمل پیکرتراشی برسید باید چند نکته بسیار مهم را رعایت نمایید:

 1. همانگونه که در مقالات متعدد گفته شد یکی از عوامل مؤثر بر نتیجه نهایی عمل لیپوماتیک، نحوه عملکرد متخصص است. اگر پزشک شما با ظرأفت بسیار بالایی اقدام به تخلیه چربی کند نه تنها آسیب‌های بافتی اتفاق نیفتاده بلکه تمامی چربی‌های مزاحم از بدن شما خارج خواهد شد که در نهایت، رسیدن به تناسب اندام ‌ایده‌آل را برای شما به ارمغان می‌آورد.
 2. در این مقاله توضیح داده شد که باید سن مناسب عمل لیپوماتیک رعایت شود. یکی از دلایل اهمیت این موضوع رسیدن به نتیجه دلخواه است. در صورتی که در سن بالا برای انجام این عمل زیبایی اقدام کنید پوست شما قابلیت انعطاف‌پذیری کمتری داشته و شاید بعد از اتمام جراحی دچار افتادگی پوست شوید. از طرف دیگر در سنین پایین به دلیل اینکه رشد بدن همچنان ادامه دارد قطعاً بعد از پایان جراحی، ممکن است دوباره دچار چاقی شوید.
 3. بخشی از نتیجه عمل پیکرتراشی به عملکرد خود شما قبل و بعد از جراحی بستگی دارد. برای مثال متخصص در جلسه مشاوره از شما می‌خواهد که مدتی قبل از جراحی لاغری، عاداتی همانند سیگار کشیدن، استفاده از الکل و یا مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون را ترک کنید. بی‌توجهی به هر کدام از این نکات، عواقب شدیدی را برای شما به همراه خواهد داشت که قطعاً بر نتیجه عمل لیپوماتیک تأثیر می‌گذارد.
 4. از طرف دیگر زمانی که عمل لیپوماتیک به اتمام می‌رسد، مسئولیت شما در دوره نقاهت شروع خواهد شد. باید به تمامی توصیه‌های مراقبتی بعد از جراحی لاغری توجه کنید که مهمترین آن، پوشیدن گن طبی توصیه شده توسط متخصص است. متأسفانه برخی از افراد به دلیل اینکه این گن باعث درد در بدن خواهد شد از پوشیدن آن سر باز می‌زنند در نتیجه شما در مدت کوتاهی افتادگی و شل‌شدگی پوست را شاهد خواهید بود. هدف از پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک، کمک به چسبیدن پوست به بافت‌های داخلی و همچنین کمک به خارج شدن مایعات اضافی از محل زخم‌ها است. با تخلیه چربی از بدن، فضای خلا بین پوست و اندام‌های داخلی ایجاد می‌شود. برای پر کردن این فضای خالی باید از گن طبی استفاده کنید.
مقاله قبلی
آیا برای لیپوماتیک بیهوشی لازم است؟
مقاله بعدی
دلایل سفت شدن شکم بعد از عمل لیپوماتیک + راهکار‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید