کاشت مو

مراقبت­ های قبل و بعد از کاشت ریش و سبیل

2.4/5 - (5 امتیاز)

برای درمان ریزش ریش و سبیل و رفع کم‌پشتی موی صورت، روش­‌های مختلفی وجود دارد اما اگر دارو درمانی و تغییر در تغذیه، بی‌نتیجه بوده است، بهترین راهکار، کاشت ریش و سبیل است. متدهای متنوعی برای این منظور وجود دارد اما اصلی­‌ترین شرط برای اینکه فردی بتواند پیوند ریش و سبیل را انجام دهد، داشتن بانک موی قوی است. بهترین بانک مو، قسمت پشت سر است. البته در مواردی که فرد مراجعه کننده مشکل طاسی سر نیز داشته و یا اینکه به بیماری­‌های پوست سر مبتلا باشد، متخصص به سراغ بانک مو سایر قسمت­‌های بدن خواهد رفت. نکته بسیار مهم این است که این عمل زیبایی تحت نظر متخصص حرفه­‌ای و با‌سابقه انجام شود تا از نظر زیبایی و حفظ سلامتی، اطمینان داشته باشید. البته فراموش نشود که حتی اگر ایمپلنت ریش و سبیل توسط بهترین دکتر و در کلینیک معتبر صورت گیرد اما مراقبت­ های قبل و بعد از کاشت ریش و سبیل را جدی نگیرید، نباید انتظار داشته باشید نتیجه خوبی به دست بیاورید. به همین دلیل است که پزشکان ما در پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان در جلسه مشاوره، نکات و مراقبت ­های قبل و بعد از پیوند طبیعی ریش و سبیل را به مراجعه‌کنندگان متذکر می­‌شوند تا تمامی امور، به خوبی پیش برود.

نکات و مراقبت­ های قبل از کاشت ریش و سبیل

در ابتدا لازم است مدتی قبل از اینکه پیوند ریش و سبیل انجام شود، نکاتی را رعایت کنید چرا که تک تک این موارد بر موفقیت کار تاثیر می­‌گذارند:

1- استفاده از داروهای رقیق کننده خون، به مدت دو هفته قبل از پیوند ریش ممنوع است. البته باید نام داروی مصرفی را به متخصص اطلاع دهید.

مراقبت­ های قبل از کاشت ریش
مراقبت­ های قبل از پیوند طبیعی ریش

2- شب قبل از کاشت ریش و سبیل، حتما استحمام کنید. این مسئله از دو جنبه حائز اهمیت است. از یک‌سو شما بعد از پیوند ریش، زمانی می­توانید دوش بگیرد که پزشک اجازه دهد. پس روز قبل به حمام بروید تا بدن تمیز باشد. از سویی دیگر، پوست صورت باید به طور کامل تمیز و عاری از آلاینده­‌ها و میکروب­‌ها باشد تا خطر عفونت کمتر شود.

3- در صورتی که از مولتی ویتامین­‌ها و به ویژه ویتامین­‌های B و E استفاده می­‌کنید، یک هفته قبل از پیوند طبیعی ریش و سبیل، مصرف را ترک کنید چون در این صورت احتمال خونریزی بیشتر می­‌شود به خصوص اگر روش مورد استفاده برای کاشت، وابسته به جراحی باشد.

4- مصرف داروهای ضد التهاب، به مدت یک هفته قبل از ایمپلنت ریش و سبیل ممنوع است.

5- برای افرادی که دچار بیماری­‌هایی همانند بیماری­‌های قلبی یا فشار خون هستند، متخصص داروهایی تجویز می­‌کند که مدتی قبل از پیوند ریش باید مصرف نمایند. طبق برنامه، این داروها را استفاده کنید.

مشاهده این مطلب : همه چیز درباره کاشت مو 

6- مصرف دخانیات، حداقل یک ماه قبل از ایمپلنت ریش و سبیل ممنوع است. اما دلیل توصیه به این امر چیست؟ نیکوتین موجود در سیگار و دخانیات، نه تنها به دلیل تنگ کردن عروق خونی، انتقال اکسیژن را دچار مشکل می­‌کند بلکه وجود مونواکسید کربن ناشی از سوختن سیگار باعث می­‌شود انتقال اکسیژن نیز کاهش پیدا کند. در نتیجه بعد از پیوند طبیعی ریش و سبیل، هم زخم­‌ها دیرتر التیام پیدا می­‌کنند و هم به دلیل کمبود اکسیژن، فولیکول­‌ها از دست می­‌روند.

7- در روزی که قرار است کاشت ریش انجام شود، حتما لباس گشاد و دکمه­‌دار بپوشید تا بتوانید به راحتی آن را عوض کنید. فراموش نکنید که اگر قرار باشد لباس را از سر تعویض کنید، به صورت فشار وارد شده و این مسئله برای فولیکول­‌های تازه پیوند شده، خطرناک است.

8- به شما توصیه می­‌کنیم حداقل 24 ساعت قبل از ایمپلنت ریش، قهوه و کلیه نوشیدنی­‌های حاوی کافئین را مصرف نکنید چون هم خونریزی بیشتر شده و هم حساسیت بدن را نسبت به داروهای مصرفی در طول پیوند ریش، بیشتر می­‌کنند.

9- اگر به داروی خاصی حساسیت داشته و یا اینکه تجربه حساسیت به ماده بی­‌حسی دارید، حتما باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت­ های قبل و بعد از کاشت ریش و سبیل

مراقبت قبل از کاشت ریش

عدم مصرف داروی رقیق‌کننده خون به مدت دو هفته

خودداری از مصرف الکل و دخانیات به مدت یک ماه

ارائه پرونده سلامت به متخصص

انجام آزمایشات قبل از کاشت ریش

مراقبت بعد از کاشت

پرهیز از از مصرف الکل و دخانیات به مدت یک ماه

نخوابیدن به صورت به مدت چند هفته

بالاتر بودن سر از بدن در زمان خواب

نرفتن به محیط‌های آفتابی و گرم تا چند هفته

نشستن صورت تا 48 ساعت

نکشیدن حوله به صورت

شستن صورت با شوینده ملایم و تجویز شده

مصرف داروهای تجویز شده توسط متخصص

میزان درد کاشت ریش

برای کاشت ریش، بی‌حسی موضعی اعمال می‌شود پس دردی نخواهید داشت.

زمان تراشیدن ریش

اجازه دهید دوره نقاهت رد شده و فولیکول‌ها شروع به رشد کنند. برای شروع تراشیدن صورت باید از متخصص اجازه بگیرید.

چه کسانی می ‌توانند کاشت ریش و سبیل انجام دهند؟

خوشبختانه با وجود روش‌های مختلف ایمپلنت طبیعی ریش در حال حاضر تقریباً همه افراد می‌توانند این عمل زیبایی را انجام دهند. به طور کلی پیوند ریش برای درمان ریزش موی صورت ناشی از اختلالات هورمونی، تقویت ضعیف بدن، ریزش ریش به دلیل سوختگی و همچنین آلوپسی، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. اما قطعاً متخصص به شما توضیح خواهد داد که قبل از ایمپلنت ریش باید عامل کم پشتی موی صورت و ریزش آن برطرف گردد. برای مثال اگر پزشک معالج تشخیص دهد که علت این اتفاق ناشی از اختلالات هورمونی است، تا زمانی که این عارضه درمان نشده، نباید برای کاشت ریش اقدام کنید چرا که اختلالات هورمونی مجدداً باعث ریزش مو‌های پیوندی خواهد شد.

مطالب بیشتر: هزینه کاشت ریش

مراقبت­ های بعد از کاشت ریش و سبیل

برخی از افراد تصور می­‌کنند همین که کاشت ریش و سبیل را تحت نظر متخصص حرف‌ه­ای و در بهترین کلینیک انجام دهند، قطعا نتیجه مطلوبی به دست خواهند آورد اما فراموش نکنید بخشی از موفقیت پیوند، به مراقبت­‌های بعد از کاشت بستگی دارد. بنابراین توصیه­‌های زیر را جدی گرفته و به همه آن­‌ها عمل کنید:

1- حتما در روز پیوند ریش با همراه به کلینیک مراجعه کنید چون بعد از اتمام کار، نباید رانندگی کنید. از طرفی ممکن است دچار مشکلی همانند حساسیت به ماده بی­‌حسی شوید و لازم است شخصی با شما همراه باشد.

2- هم محل پیوند مو و هم محل بانک مو، ملتهب و قرمز می­‌شوند. البته جایی برای نگرانی نخواهد بود اما برای اینکه این عارضه زودتر برطرف شود، می­توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. لازم است از متخصص در مورد نحوه استفاده از کمپرس یخ سوال کنید تا فولیکول­‌ها دچار آسیب نشوند.

اقدامات لازم بعد از کاشت ریش و سبیل

3- تا 48 ساعت نباید آب به صورت برسد بنابراین برای تمیز کردن صورت، تنها از یک دستمال مرطوب استفاده نمایید. برخی از افراد در این زمان می­خواهند استحمام کنند. می­شود تنها بدن را زیر دوش آب شستشو داد اما به هر حال بخار آب ممکن است به فولیکول­ ها آسیب بزند. بهتر است کمی احتیاط کنید.

4- بنا به دلایلی که گفته شد، استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی همچنان تا یک ماه ممنوع است.

5- حتما تا زمانی که متخصص توصیه می­کند، در خانه بمانید و استراحت کنید.

6- تا مدتی که گفته می­شود، باید در زمان خواب، سر بالاتر از بدن باشد تا ورم و التهاب در محل زخم ­ها زودتر برطرف گردند.

7- مسئله مهم دیگر، تغذیه و رژیم غذایی بعد از پیوند ریش و سبیل است. باید مصرف سبزیجات و میوه­ ها را در طول روز بیشتر کنید تا زخم­ ها زودتر بهبود پیدا کنند. این مواد غذایی، غنی از آنتی­اکسیدان هستند که در ترمیم زخم و جلوگیری از عفونت، بسیار موثر هستند.

8- حتما مصرف آب و نوشیدنی­ های سالم را در طول روز بیشتر کنید. وقتی بدن آب کافی داشته باشد، قطعا خونرسانی تقویت خواهد شد. بنابراین سرعت بهبودی زخم­ ها بیشتر شده و از سویی دیگر فولیکول­ ها بهتر تقویت می­شوند بنابراین موفقیت کاشت ریش و سبیل بیشتر می­گردد.

9- پزشک برای شما داروهایی تجویز می­کند و لازم است آن­ها را طبق برنامه مصرف نمایید. این مسئله در مورد روش ­هایی که با جراحی همراه هستند، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

مشاهده این مطلب : قیمت کاشت ریش

10- مراقب باشید که در معرض آلاینده­ های هوا و گرد و غبار قرار نگیرید چرا که خطر عفونت بالا می­رود.

11- تا مدتی نباید به سونا و جکوزی بروید. بخار آب در این محیط­ ها باعث آسیب جدی به فولیکول­ ها خواهد شد. همچنین اگر می­خواهید به استخر بروید، باید از متخصص در این مورد سوال کنید.

12- سوالی که اغلب مراجعه کنندگان از متخصصان ما در پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان می­پرسند این است که آیا ورزش کردن تاثیر منفی بر سلامتی فولیکول­ ها دارد؟ به طور کلی تا زمانی که پزشک اجازه نداده است، هرگونه ورزش کردن و فعالیت­ های سنگین را کنار بگذارید چرا که این قبیل فعالیت­ ها به دلیل افزایش متابولیسم بدن و افزایش تعرق پوستی، به فولیکول آسیب میزنند.

13- بعد از کاشت طبیعی ریش و سبیل، احساس خارش در پوست خواهید داشت. خاراندن و ماساژ دادن پوست در محل پیوند، اشتباه بزرگی است که فولیکول ­ها را از بین می­برد.

14- آقایان عزیز توجه داشته باشند که تا 3 ماه بعد از کاشت ریش و سبیل، نباید اصلاح صورت را با تیغ انجام دهند چرا که تیغ به فولیکول­ ها صدمه میزند. در صورتی که رشد مو زیاد شده است، از قیچی استفاده کنید.

آیا پیوند سبیل و ریش دردناک است؟

شاید شما از جمله افرادی هستید که دوست دارید پیوند ریش را انجام دهید تا با داشتن ریش پرپشت و زیبا جذابیت چهره خود را بیشتر نمایی. اما آنچه باعث می‌شود شما برای این منظور اقدام نکنید ترس از درد پیوند سبیل و ریش است. لازم است بدانید که برای انجام این عمل زیبایی شما در حین کار هیچ دردی احساس نخواهید کرد چرا که در مرحله آماده‌سازی فرد، قطعاً بی‌حسی موضعی در محل بانک مو و همچنین ناحیه صورت اعمال خواهد شد تا مراجعه‌کننده بدون اینکه احساس درد داشته باشد، بتواند این عمل زیبایی را به راحتی و بدون هیچگونه نگرانی پیش ببرد. احساس درد باعث اختلال در کار متخصص نیز خواهد شد چرا که شما به درد واکنش نشان داده و باعث خطا در حین کار خواهید شد. البته بعد از اتمام پیوند طبیعی ریش و در دوره نقاهت ممکن است به مدت یک تا دو روز درد خفیفی داشته باشید چون اثر بی‌حسی از بدن بیرون رفته است. در چنین مواردی می‌توانید از مسکن‌های معمولی تحت نظر متخصص استفاده کنید.

پس از کاشت ریش و سبیل چه زمانی می ‌توان ریش‌ ها را تراشید؟

یکی از سؤالات بسیار رایج در بین مراجعه‌کنندگان برای ایمپلنت ریش، زمان اصلاح ریش پیوند شده است. برای اینکه بدانید چه زمانی می‌توانید ریش خود را بتراشید، ابتدا باید به بررسی روند نتایج پیوند ریش بپردازیم. تقریباً دو هفته زمان لازم است تا عوارض جانبی همانند ورم، التهاب و قرمزی پوست برطرف گردد. سپس در سه ماه اول شما شاهد ریزش ریش خواهید بود چرا که در این زمان فولیکول‌ها وارد فاز استراحت می‌شوند. بنابراین باید صبر کنید تا این زمان سپری شده و وارد سه ماهه دوم شوید. از آن زمان است که شاهد شروع رشد فولیکول‌های پیوندی خواهید بود. بنابراین تا زمانی که فولیکول‌های پیوندی در پوست استقرار پیدا نکرده و رشد فعال خود را شروع نکرده‌اند شما نباید صورت خود را با تیغ اصلاح کنید. در این مدت تنها می‌توانید با اجازه متخصص، مو‌های قبلی صورت خود را با قیچی کوتاه کنید.

maralsalamatiranian

یک تیم پزشکی سخت کوش و خبره که یک هدف مشترک دارند! دسترسی سریع و آسان کاربران به مطالب معتبر روز دنیا در حوزه زیبایی و سلامت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟