درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

تزریق بوتاکس در دوران بارداری

تزریق بوتاکس در دوران بارداری

چین و چروک های صورت در ابتدای به وجود آمدن کم عمق اند اما اگر درمان نشوند و از بین نروند، با گذشت زمان، بالا رفتن سن و در معرض اشعه های مضر خورشید قرار گرفتن، عمیق تر می شوند و ظاهر شما را پیرتر از سنتان نشان خواهند داد. برای درمان این چین و چروک ها روش های گوناگونی پیشنهاد می شوند. تزریق بوتاکس یا Botox injection از موثرترین روش ها است.

 

تزریق بوتاکس در دوران بارداری

 

امروزه، استفاده از تزریق بوتاکس برای درمان چین و چروک ها و رفع خطوط صورت، به عنوان یک روش درمانی ایمن، بسیار محبوب شده است و در حال حاضر Botox injection با نتایج و آثار رضایت بخش خود، یکی از بهترین درمان ها برای از بین بردن چین و چروک های صورت می باشد؛ اما آیا استفاده از این روش درمانی برای همه ی افراد مناسب خواهد بود؟

 

تزریق بوتاکس در بارداری ممکن است؟

در آزمایشات بر روی حیوانات، تزریق بوتاکس به جوندگان در دوران بارداری باعث شد، در این پستانداران، نوزادان با وزن کمتر به دنیا آیند، زودرس به دنیا آیند، به درستی رشد نکنند یا حتی زنده نمانند.

البته ما نمی توانیم مطمئن باشیم تزریق بوتاکس به انسان در دوران بارداری نتیجه ای مشابه داشته باشد، اما این آزمایش ها برای پزشکان کافی است که توصیه کنند از Botox injection در دوران بارداری بپرهیزید.

 

تزریق بوتاکس در بارداری ممکن است

 

علاوه بر این ها، تزریق بوتاکس همانند بقیه ی روش های درمانی، تعدادی عوارض جانبی دارد با وجود اینکه بسیار نادر است این عوارض جانبی برای بیمار پیش آید ولی به دلیل جدی بودن این عوارض باید به آن ها توجه ویژه ای شود.

عوارض جانبی Botox injection می تواند ضعف عضلات در برخی از مناطق بدن و ایجاد مشکل در نفس کشیدن و بلع کردن باشد.

اگر قبل از شروع بارداری تزریق بوتاکس داشته اید یا بدون خبر از بارداری خود در سه ماهه اول بارداری Botox injection انجام داده اید، خطر آسیب رسیدن به جنین شما بسیار کم است زیرا تزریق یک واحد بوتاکس معمولا، حاوی مقدار بوتاکس کافی نیست که با وارد شدن به گردش خون به کودک شما برسد ولی باید در دوران باقی مانده ی بارداری خود هیچ درمانی توسط بوتاکس انجام ندهید.

البته لازم به ذکر است که درصد بزرگی از زنانی که به طور معمول تزریق بوتاکس انجام می دهند در دوران بارداری، احساس می کنند که به انجام Botox injection نیاز ندارند؛ زیرا در دوران بارداری، بدن و پوست آب بیشتری نسبت به حالت عادی جذب و حفظ می کنند و چین و چروک های پوست کم تر می شوند یا از بین می روند.

مشاهده مطلب
تزریق بوتاکس صورت مردان

 

بهترین شرایط برای تزریق بوتاکس

بهترین افراد برای تزریق بوتاکس، کسانی اند که حداقل 18 سال سن دارند، باردار یا شیرده نیستند، سابقه ی بیماری های عصبی – عضلانی ندارند.

اگر در عضلاتی که قصد تزریق بوتاکس به آن ها را دارید، احساس ضعف می کنید، اگر از افتادگی پلک رنج می برید یا پوست صورتتان ضخیم است، بهتر است با مشورت با پزشک درباره ی انجام Botox injection تصمیم بگیرید.

همچنین در صورتی که در اطراف محلی که برای تزریق بوتاکس انتخاب کرده اید، اختلالات پوستی مشاهده کنید، یا اگر در صورتتان جای زخم های بسیار عمیق دارید بهتر است از انجام Botox injection اجتناب کنید.

شما باید تاریخچه ی پزشکی خود و کلیه ی دارو ها، مکمل ها و ویتامین هایی را که در حال حاضر مصرف می کنید، قبل از شروع درمان به پزشک خود اطلاع دهید.

لازم به ذکر است که میزان تاثیرگذاری و بهبود چین و چروک ها بعد از درمان توسط تزریق بوتاکس، می تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد.

در بعضی افراد این درمان بهتر نتیجه می دهد و در برخی دیگر پیشرفت کمی وجود دارد، بنابراین قبل از انجام درمان، با پزشکی متخصص و باتجربه درباره ی انتظارات خود و هدفی که از انجام Botox injection دارید صحبت کنید.

 

خطرات و عوارض احتمالی تزریق بوتاکس در بارداری

اگرچه اثرات حاصل از تزریق بوتاکس در زنان باردار مورد آزمایش قرار نگرفته است ولی در رده بندی سازمان غذا و داروی بین المللی، دارای رده ی C است.

رده ی C به این معنی است که این درمان در زنان باردار مورد مطالعه و آزمایش قرار نگرفته، اما مطالعات بر روی نتایج آزمایش بر روی حیوانات نشان می دهد Botox injection می تواند به جنین در حال رشد آسیب برساند.

تزریق بوتاکس در هنگام بارداری می تواند نتایج جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. با توجه به نتایج آزمایش های صورت گرفته بر روی موش ها و خرگوش های باردار، Botox injection می تواند باعث تولد نوزادانی با ناهنجاری های بسیار شدید، رشد استخوانی با تاخیر و نامناسب یا وزن کم شود. حتی می تواند در مواردی باعث مرگ جنین شود.

 

دوران نقاهت بعد از تزریق بوتاکس

مانند هر روش درمانی دیگری، بعد از تزریق بوتاکس مواردی وجود دارند که برای احتیاط باید رعایت کنید. انجام این موارد که توسط پزشک متخصصتان هم به شما توصیه می شوند، علاوه بر اینکه از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری میکند، در پایان پروسه ی بهبود و بازیابی، باعث به وجود آمدن بهترین نتیجه پس از Botox injection خواهند شد.

مشاهده مطلب
تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک صورت چگونه است

بعد از تزریق بوتاکس تا بیست و چهار ساعت از ماساژ دادن و فشردن صورت خود، اجتناب کنید.

هنگام Botox injection، این تزریق به مناطقی که از قبل توسط شما و پزشکتان تعیین شده اند، اعمال می شود بنابراین تا بیست و چهار ساعت از هرگونه ماساژ صورت و این مناطق بپرهیزید تا بوتاکس تزریق شده به مناطق دیگری از صورت شما منتقل نشود.

بوتاکس تزریق شده حجم کمی دارد ولی مقدار کم آن نیز بسیار سمی است. به همین دلیل ماساژ و فشار ندادن صورت تا یک روز پس از تزریق بوتاکس، امر بسیار مهمی است.

ماساژ صورت در این دوران می تواند اثرات جبران ناپذیر و خطراتی مانند افتادگی پلک ها یا آسیب های عصبی داشته باشد. با این که اتفاق افتادن این عوارض نادر است اما خطراتی جدی محسوب می شوند.

یکی از نکات بسیار مثبت تزریق بوتاکس این است که به زندگی روزمره شما آسیب نمی زند و شما بعد از انجام فرآیند Botox injection می توانید به ادامه ی کارهای خود در طول روز بپردازید.

احتمال به وجود آمدن درد یا هرگونه ناراحتی در مناطقی که بوتاکس تزریق شده بسیار کم است و معمولا در طول یک یا دو روز بعد از تزریق، هر گونه دردی در این مناطق از بین می رود.

انجام ورزش های سبک و متوسط در دوره نقاهت بعد از تزریق بوتاکس می تواند مفید باشد اما بهتر است از انجام ورزش ها و فعالیت های شدید اجتناب کنید. همچنین از خوابیدن بر روی مناطقی که تحت درمان بوتاکس قرار گرفته اند، حداقل تا یک شب پس از Botox injection، بپرهیزید.

اگرچه به وجود آمدن درد بعد از تزریق بوتاکس نادر اتفاق می افتد ولی برای برخی از از افراد پیش می آید.

همانطور که گفته شد این درد در حدود دو روز باید از بین برود اما اگر احساس نیاز به مصرف داروی مسکن کردید، حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. همچنین از مسکن های قوی استفاده نکنید.

بعد از تزریق بوتاکس در صورت ایجاد کبودی، می توانید بسته های یخ بر روی کبودی قرار دهید که به کاهش کبودی کمک کند ولی باز بهتر است قبل از اینکار با پزشک خود مشورت کنید.

بعد از گذشت بیست و چهار ساعت از تزریق بوتاکس، بهتر است به آرامی در مناطق تحت درمان قرار گرفته، شروع کنید که عضلات را ورزش دهید.

برای این کار از حالت های طبیعی صورت مثل لبخند زدن، اخم کردن، پوزخند زدن و حالت های دیگر، می توانید بهره ببرید. توجه داشته باشید که درباره هریک از موارد اشاره شده، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مشاهده مطلب
تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو مارال” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت تزریق بوتاکس خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02144120537 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

تزریق بوتاکس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *