ریزش موی صورت در مردان [دلایل و روش درمان]

ریزش موی صورت در مردان
امتیاز به این محتوا

برخی از مردان علاقمند هستند که ریش یا سیبیل داشته باشند اما یا به دلیل ژنتیکی صورت کم مویی دارند و یا اینکه بنا به دلایلی دچار ریزش موی صورت شده­‌اند. قطعا زیبایی چهره برای همه انسان­‌ها بسیار اهمیت دارد و مردان نیز دوست دارند زیبایی­‌های مردانه خود را داشته باشند. ریزش موی صورت مردان از جمله مشکلاتی است که قطعا زیبای چهره را تحت تاثیر قرار می­دهد. شاید به این موضوع فکر کنید که چنین افرادی بهتر است همیشه صورت خود را اصلاح کنند تا مشکل ریزش ریش به چشم نیاید ولی لازم است بدانید که با این کار نمی­توان از موضوع فرار کرد چون در برخی مواد همانند ریزش مو سکه ای، حتی وقتی ریش تنها یک میلی‌متر ارتفاع دارد، جای خالی مو به اندازه یک سکه رویت خواهد شد.

دلایل ریزش موی صورت در مردان

علت ریزش موی صورت مردان

باید در اولین فرصت به متخصص پوست و مو مراجعه کنید چرا که ممکن است دلیل خطرناکی پشت این ماجرا باشد و در نتیجه هر لحظه تاخیر در درمان، شرایط را برای شما بدتر خواهد کرد. مهمترین دلایل ریزش موی صورت مردان عبارتند از:

ژنتیک و توارث

متخصصان معتقد هستند اصلی­‌ترین عامل ریزش موی صورت در مردان، ژنتیک است. بررسی کنید آیا پدر شما و یا یکی از مردان خانواده او به این مشکل دچار هستند؟ متاسفانه برای بیماری­‌های ارثی درمانی وجود ندارد چون ژن معیوب در این میان نقش بازی می­کند. قدرت فولیکول مو به شدت تحت تاثیر ژنتیک قرار دارد. این مسئله در مورد موی سر نیز صدق می‌کند. اگر والدین شما موی پرپشت و ضخیم دارند و یا پدر شما ریش پرپشت دارد، شما نیز به صورت ژنتیکی این شرایط را به ارث خواهید برد.

نداشتن رژیم غذایی مناسب

فولیکول­‌های موی صورت و سر برای اینکه با قدرت در پوست باقی بمانند، نیاز به عناصر غذایی دارند. فقر آهن، کمبود ویتامین و پروتئین به شدت بر سلامت فولیکول مو تاثیر گذاشته و منجر به ریزش موی صورت در مردان خواهد شد. زمانی که به متخصص مراجعه می­کنید، قطعا از شما می­خواهد آزمایش خون انجام دهید تا به طور دقیق‌­تر بتواند دلیل ریزش ریش را تشخیص دهد.

سیگار کشیدن

 فولیکول مو به مواد معدنی، مواد غذایی و اکسیژن نیاز دارد تا بتواند با قدرت، رشد مو را تضمین کند. نیکوتین موجود در سیگار و دخانیات، خونرسانی را دچار اختلال کرده و به ویژه بر انتقال اکسیژن تاثیر منفی می­گذارد. به همین دلیل است مردانی که دچار اعتیاد می­شوند، علاوه بر اینکه از نظر پوستی بسیار پیر به نظر می­رسند، ریزش مو صورت و سر نیز به آن اضافه شده و جوانی و شادابی خود را از دست می­‌دهند.

تغییرات هورمونی در بدن

از دیگر دلایل ریزش موی صورت در مردان، تغییرات هورمونی بدن است. مهم‌ترین هورمون مردانه که در رشد موی صورت و پرپشت شدن آن تاثیر دارد، تستسترون است. بنابراین اختلال در تولید این هورمون، قطعا منجر به ریزش ریش خواهد شد.

استرس و مشکلات روحی

در عصر حاضر، میزان تنش و استرس در زندگی بشر زیاد شده و به همین دلیل است که مشکلاتی همانند ریزش موی صورت در مردان و همچنین طاسی سر افزایش یافته است. فولیکول­‌ها دوره زندگی مشخص شامل فاز رشد، استراحت، ریزش و مجددا رشد دارند. استرس باعث می­‌شود فاز رشد متوقف شده و فولیکول برای مدت طولانی در حالت استراحت باقی بماند. در این صورت به تدریج شاهد ریزش ریش خواهید بود.

ریزش موی صورت ناشی از حادثه

فرض کنیم که در سانحه آتش‌سوزی، بخشی از موی صورت خود را از دست داده‌­اید. در چنین مواردی فولیکول مو در پوست از بین رفته و تنها راه درمان، کاشت فولیکول خواهد بود.

ابتلا به بیماری های خاص

به فرم ریزش موی صورت خود دقت کنید آیا به اندازه یک سکه داخل ریش خالی شده است؟ در این شرایط شما دچار ریزش موی صورت سکه­‌ای یا آلوپسی شده اید. ریزش موی سکه‌­ای نوعی بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بدن، سلول­‌های خودی را به عنوان عوامل بیگانه شناسایی کرده و به آن ها حمله می­‌کند.

                          ریزش موی صورت در مردان

دلایل ریزش موی صورت

  1. ژنتیک
  2. اختلالات هورمونی
  3. فقر مواد غذایی بدن
  4. مصرف دخانیات
  5. استرس و اضطراب
  6. ابتلا به بیماری آلوپسی

روش‌های درمان ریزش موی صورت

  1. دارو درمانی
  2. کاشت ریش

مناسب‌ترین روش کاشت ریش

بهترین روش‌ها، کاشت ریش به روش‌های اف آی تی، اف یو تی، اس یو تی و میکروگرافت، هستند.

دلیل رشد نکردن موی صورت

  1. اختلالات ژنتیکی
  2. سرعت بالای چرخه رشد موها

ریزش موی صورت سکه ­ای در مردان

آیا ریزش موی صورت سکه ­ای در مردان واگیردار است؟

همانگونه که متوجه شدید، ریزش مو سکه ای یکی از عارضه­‌های خود‌ایمنی در بدن است که به دلیل نقص در سیستم ایمنی بدن رخ می‌­دهد. در ابتدا لازم است بدانید که چرا دچار آلوپسی یا ریزش سکه­‌ای مو می‌­شوید. تحقیقات نشان داده است که استرس و فشارهای عصبی نقش بسیار مهمی در بروز این عارضه دارند. در چنین شرایطی، سیستم ایمنی بدن دچار خطا می­‌شود و در این میان، خطا‌ی سیستم ایمنی می­تواند عواقب بدی را به دنبال داشته باشد که منجر به ضعیف شدن بدن و افزایش احتمال ابتلا به بیماری خواهد شد.

همچنین خطای سیستم ایمنی، گریبان فولیکول­‌های مو را نیز گرفته و منجر به ریزش موی صورت سکه‌­ای می­گردد. البته لازم است بدانید که آلوپسی برای موی سر نیز رخ می­دهد. سوالی که اغلب افراد می­‌پرسند این است که آیا ریزش موی صورت سکه­‌ای واگیردار است؟ در پاسخ باید بگوییم که اگر در خانواده خود فردی مبتلا به این بیماری خود‌ایمنی دارید، اصلا نباید نگران سرایت آن به دیگران باشید چون همانگونه که متوجه شدید، این عارضه ناشی از نقص سیستم ایمنی بدن است و عامل خارجی همانند ویروس، قارچ یا باکتری منجر به آن نشده است.

راهکارهای درمان ریزش موی صورت در مردان

راهکارهای درمان ریزش موی صورت اقایان

برای درمان ریزش موی صورت راهکارهای درمانی مختلفی وجود دارد اما قبل از هر چیز متخصص از شما می­خواهد آزمایشات لازم را انجام دهید تا وضعیت تغذیه­‌ای بدن، هورمون­‌ها و همچنین کارایی سیستم ایمنی بدن را کنترل نماید. سپس براساس دلیل این عارضه، درمان ریزش موی صورت مردان را شروع می­کند. به طور کلی چند راهکار درمانی برای این منظور وجود دارد:

درمان دارویی

این روش به تنهایی جواب نخواهد داد بلکه لازم است اقدامات دیگر که متخصص توصیه می­کند را نیز جدی بگیرید. برای مثال باید رژیم غذایی سالم داشته باشید؛ در صورتی که از دخانیات استفاده می­کنید، این عادت نادرست را کنار بگذارید؛ روزانه آب کافی بنوشید و همچنین داروها را به طور کامل مصرف نمایید. به طور کلی اگر یک دوره کامل دارو مصرف کنید اما زندگی سالمی نداشته باشید، قطعا نتیجه مطلوبی دریافت نخواهید کرد.

کاشت ریش

شاید بعد از سپری کردن دوره دارو درمانی، نتیجه دلخواه به دست نیامده و همچنان شاهد ریزش موی صورت باشید. در این صورت یکی از روش هایی که تاثیر چشم‌گیر برای درمان ریزش موی صورت در مردان خواهد داشت، کاشت ریش است. البته همه افراد کاندید مناسبی برای این متد درمانی نیستند. برای مثال در صورتی که دچار ریزش موی صورت سکه ­ای باشید، قطعا کاشت ریش، نه‌تنها نتیجه بخش نبوده بلکه هزینه و وقت شما را نیز هدر خواهد داد چون حتی فولیکول­‌هایی که کاشت می­‌شوند نیز مورد حمله سیستم ایمنی بدن قرار می­‌گیرند. همچنین شما باید بانک موی قوی داشته باشید تا بتوان به اندازه کافی، گرافت از آن استخراج نمود.

دلیل رشد نکردن موهای صورت 

دلیل رشد نکردن موهای صورت

عمدتاً متخصصان معتقد هستند که تراکم موی صورت و حتی موی سر به شدت تحت تأثیر عوامل ژنتیکی قرار گرفته است. بنابراین اگر شما در بین اعضای خانواده و‌ فامیل عمدتاً مرد‌هایی را سراغ دارید که صورت کم مو دارند قطعاً شک نداشته باشید که علت رشد نکردن موی صورت شما نیز به شدت تحت تأثیر ژنتیک قرار گرفته و شاید بتوان به کمک کاشت ‌ریش به فرم ‌ایده‌آل ریش دست پیدا کرد.

عامل دیگری که منجر به رشد نکردن مو‌های صورت می‌شود ،سرعت بالای چرخه رشد مو است. همانگونه که می‌دانید مو‌ها بعد از مدتی رشد وارد فاز استراحت شده و زمانی که مدت زمان استراحت نیز سپری شد، دوباره رشد خود را آغاز خواهند کرد. این چرخه ادامه پیدا می‌کند و باعث می‌شود که سلول‌ها و فولیکول‌های مرده از بین رفته و سلول‌های زنده جایگزین آن‌ها شوند. اما متأسفانه در برخی از افراد سرعت چرخه رشد مو بسیار بالاتر خواهد بود یعنی فولیکول‌ها به جای اینکه چند سال رشد داشته باشند، تنها به مدت یک سال رشد کرده و سپس دچار ریزش می‌شوند. همین کوتاه بودن مدت زمان چرخه رشد مو باعث می‌شود که مو‌های صورت زمان کافی برای رشد نداشته و در نتیجه تراکم موی ریش کاهش پیدا کند.

مناسب ‌ترین روش کاشت ریش

در بین متد‌های مختلفی که برای این منظور وجود دارد، کاشت ریش به روش اف آی تی، اف یو تی، اس یو تی و همینطور کاشت ریش به روش میکروگرافت، به عنوان بهترین و مناسب‌ترین روش‌های ایمپلنت طبیعی ریش شناخته شده‌اند.

در جلسه مشاوره ابتدا قدرت بانک مورد بررسی قرار گرفته و مشخص می‌شود که شما برای رسیدن به تراکم‌ ایده‌آل مو در ناحیه ریش به چه تعداد فولیکول نیاز دارید. بر این اساس بهترین روش انتخاب خواهد شد و اقدامات لازم جهت انجام کاشت ریش صورت می‌گیرد. در صورتی که ایمپلنت ریش تحت بهترین شرایط انجام گرفته و مراقبت‌های بعد از آن را رعایت کنید قطعاً بعد از چند ماه نتیجه‌ ایده‌آل را شاهد بوده و از داشتن ریش طبیعی و خوش‌حالت، لذت خواهید بود.

مقاله قبلی
بهترین روش کاشت ریش کدام است؟
مقاله بعدی
کاشت ریش به روش FIT – عوارض، اقدامات لازم و هزینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید