فواید فلورایدتراپی (وارنیش فلوراید درمانی) در بزرگسالان و کودکان

فلورایدتراپی
1/5 - (1 امتیاز)

دندان‌ها از جنس استخوان دارند بنابراین طبیعی است که با گذر زمان، دچار پوسیدگی شوند. تغذیه سالم و میزان مراقبت از دندان‌ها، تعیین‌کننده طول عمر دندان‌های شما خواهند بود. فلورایدتراپی یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش مقاومت دندان‌ها در برابر پوسیدگی معرفی شده است. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد مزیت‌ها و کاربرد‌های فلورایدتراپی و روش مناسب برای انجام این روش صحبت کنیم.

کاربرد و مزیت های فلورایدتراپی

فلوراید یک ماده معدنی است که به صورت طبیعی در آب آشامیدنی وجود دارد. بنابراین زمانی که آب می‌نوشید، این ماده وارد بدن خواهد شد. اگر چه دوز بالای فلوراید باعث ایجاد مسمومیت می‌گردد ولی جالب است بدانید که در فلورایدتراپی از دوز نرمال این ماده استفاده می‌شود تا از طریق تقویت مینای دندان، از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری شود. در واقع فلورایدتراپی با هدف معدنی‌تر کردن استخوان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی و نرم شدن آن‌ها انجام می‌شود. مهم‌ترین کاربرد‌ها و مزیت ‌های فلورایدتراپی عبارتند از:

 1. احتمال پوسیدگی دندان در کودکان زیر ۳ سال بسیار زیاد است چون کودکان مواد قندی بیشتری مصرف می‌کنند. بنابراین فلورایدتراپی برای افزایش مقاومت دندان‌های شیری کودکان در برابر پوسیدگی، بسیار مناسب است.
 2. بعضی از افراد به دلیل مشکلاتی همانند التهاب و عفونت لثه، دچار بیماری‌های دهان و دندان می‌شوند. فلورایدتراپی به افزایش مقاومت لثه‌ها و همچنین افزایش مقاومت مینای دندان در برابر پوسیدگی کمک می‌کند.
 3. در صورتی که شما در حال درمان ارتودنسی هستید، حتماً فلورایدتراپی را انجام دهید چون دندان‌ها تحت حرکت و فشار هستند و در نتیجه زودتر پوسیده می‌شوند.

کاربرد و مزیت های فلورایدتراپی

اهمیت و نحوه فلوراید درمانی

متأسفانه هنوز همه افراد زیادی هستند که به استفاده از فلوراید اهمیت نمی‌دهند. در دنیای امروز به دلیل تغییرات شدیدی که در رژیم غذایی اتفاق افتاده است، تضعیف استخوان با سرعت بیشتری پیش می‌رود و این موضوع نشان‌دهنده یک خطر جدی برای دندان‌های دائمی است. زمانی که دندان دائمی کودکان شما رؤیت می‌شود، باید نسبت به مراقبت از آن‌ها توجه بیشتری داشته باشید. اگر دندان‌های دائمی از بین بروند، جایگزینی برای آن‌ها وجود ندارد.

با توجه به آنچه که گفته شد، فلوراید درمانی یکی از مهمترین مراحل مراقبت از دندان‌ها به حساب می‌آید که افراد باید از زمان رؤیت دندان‌های دائمی، استفاده از فلوراید را آغاز نمایند. البته از سه سالگی به بعد، استفاده از فلوراید هیچ مشکلی نخواهد داشت. البته توجه داشته باشید که فلوراید مورد استفاده برای کودکان با فلوراید مورد استفاده برای بزرگسالان، متفاوت است. بنابراین طبق دستور متخصص، فلوراید درمانی را انجام دهید.

مشاهده این مطلب: علت سیاه شدن دندان ها

نحوه فلوراید درمانی

فلورایدتراپی در بزرگسالان

طبق تحقیقات انجام گرفته، فلورایدتراپی از طریق معدنی‌سازی دندان‌ها، به بازسازی آن‌ها و در نتیجه جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها، بسیار کمک خواهد کرد. در واقع زمانی که شما از فلوریاد استفاده می‌کنید، این ترکیب جذب دندان‌های شما شده و در نتیجه بافت معدنی دندان ترمیم می‌شود. بنابراین در افراد بزرگسال که سرعت پوسیدگی استخوان و دندان بسیار زیاد است، فلوراید درمانی اهمیت زیادی خواهد داشت تا بتوانند جلوی پوسیدگی دندان‌ها را گرفته و در واقع ماندگاری و طول عمر دندان‌های طبیعی خود را افزایش دهند.

فلورایدتراپی در کودکان

این تصور در بین مردم عادی وجود دارد که فلوراید درمانی برای بزرگسالان مناسب است که در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند. در صورتی که اینگونه نیست. در کودکان نیز فلورایدتراپی برای تقویت مینای دندان، اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. درست است که دندان‌های آن‌ها به تازگی جوانه‌زده و مینای بسیار قوی دارند ولی به هر حال کودکان از خوراکی‌های زیادی استفاده کرده و از طرف دیگر نمی‌توانند به خوبی به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنند. بنابراین شما باید فلورایدتراپی  را برای کودکان را نیز انجام دهید‌ تا لایه محافظتی بر روی دندان‌ها قرار گرفته و دندان‌های سالم آن‌ها دچار پوسیدگی نشود.

معایب فلوراید تراپی

شاید سؤالی که برای شما به وجود آمده باشد این است که آیا فلورایدتراپی با عوارضی همراه است یا خیر؟ بعضی از افراد به فلوراید حساسیت دارند و بعد از استفاده از آن دچار التهاب لثه می‌شوند. بنابراین به محض اینکه چنین موردی را مشاهده کردید، باید حتماً به متخصص خود اطلاع دهید. ممکن است بعضی از افراد بعد از فلوراید درمانی، دچار حالت تهوع، اسهال و حتی احساس ضعف و خستگی شوند. در صورتی که در استفاده از فلوراید اعتدال را رعایت نکرده و در نتیجه میزان مصرف محلول را بالا ببرید، احتمال بروز مسمومیت و حتی مشکلات جدی در بدن فرد خواهد داشت.

معایب فلوراید تراپی

مراقبت های بعد از فلورایدتراپی

بعد از اینکه فرآیند فلورایدتراپی را انجام دادید حتماً نکات زیر را رعایت کنید تا تأثیر این روش درمانی به مدت زمان بیشتری بر روی دندان‌های شما حفظ شود:

 1. حداقل به مدت ۳۰ دقیقه به هیچ عنوان هیچ چیزی نخورید و حتی از مصرف نوشیدنی‌ها و شستن دندان‌های خود نیز پرهیز کنید.
 2. بهتر است تا ۲۴ ساعت از خوردن غذا‌هایی که رنگی هستند جلوگیری کنید.
 3. فلوراید درمانی را هنگام شب انجام دهید که تا صبح نیازی به مسواک زدن نباشد.
 4. ممکن است دندان‌های شما به صورت موقت تغییر رنگ دهند بنابراین تا ۲۴ ساعت صبر کنید تا این حالت برطرف گردد. طور کلی اگر دندان‌های شما جرم دارد بهتر است قبل از فلورایدتراپی، جرمگیری را انجام دهید.
 5. توصیه ما این است که ۳۰ دقیقه بعد بعد از فلوراید درمانی، یک لیوان شیر بنوشید تا حالت تهوع را برطرف شده و از طرف دیگر مینای دندان‌های شما بیشتر تقویت شوند.

فلورید درمانی از چه سنی قابل انجام است؟

اگر این سؤال برای شما به وجود آمده است که بهترین سن برای فلوراید درمانی چه سنی است، باید بگوییم که متخصصان معتقد هستند از زمان رؤیت دندان‌های شیری، می‌توانید فلورایدتراپی را آغاز کنید. به طور کلی برای کودکان زیر ۶ سال، فلوراید درمانی به تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های آن‌ها بسیار کمک خواهد کرد. در سن ۶ تا ۱۶ سالگی نیز فلورایدتراپی  به افزایش طول عمر دندان‌های دائمی شما کمک می‌کند. البته برای انجام فلورایدتراپی بهتر است ابتدا به متخصص مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما و یا فرزندتان را مورد بررسی قرار داده و بهترین زمان برای فلورایدتراپی را مشخص کند.

عوامل تاثیر گذار بر هزینه فلوراید درمانی

مهمترین عوامل مؤثر بر هزینه فلورایدتراپی عبارتند از:

 1. چه اقداماتی قبل از فلورایدتراپی باید انجام شود؟ برای مثال اگر جرم دندان‌های شما زیاد باشد توصیه می‌شود ابتدا یک جرمگیری بر روی دندان‌ها انجام گیرد چون فلوراید به صورت موقت، رنگ دندان‌ها را تغییر خواهد داد.
 2. شما فلورایدتراپی را در منزل انجام می‌دهید و یا اینکه به کلینیک مراجعه می‌کنید؟
 3. چه نوع فلورایدی برای شما مورد استفاده قرار می‌گیرد؟
 4. همچنین هزینه‌های پایه مانند هزینه رفتن به کلینیک را نیز در نظر بگیرید.

عوامل تاثیر گذار بر هزینه فلوراید درمانی

روش فلورارید تراپی در منزل

بعضی از افراد می‌خواهند فلورایدتراپی را در منزل انجام دهند. محلول‌های فلوراید آماده در داروخانه‌ها وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. البته پیشنهاد ما این است که قبل از شروع به کار، حتماً با متخصص مشورت داشته باشید تا وضعیت دندان‌های شما را بررسی کند. مسلما اگر فلوراید درمانی را تحت نظر دندانپزشک انجام دهید، تأثیر بهتری را مشاهده خواهید کرد ولی اگر اصرار دارید که فلورایدتراپی در منزل انجام بگیرد بهتر است نوع فلوراید مورد استفاده را از پزشک خود جویا شوید چون فلوراید‌ها در بازی سنی مختلف، دوز متفاوتی دارند و به همین دلیل متخصص باید بداند قرار است خود شما فلورایدتراپی را انجام دهید یا می‌خواهید از این روش برای فرزندان خانواده استفاده کنید.

مقاله قبلی
آبسه دندان – اگر دندان آبسه درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟
مقاله بعدی
علائم و نشانه های گسترش عفونت دندان به بدن (3 نشانه اصلی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید