آیا پرواز بعد از جراحی زیبایی بینی بی خطر است؟

پرواز با هواپیما بعد از عمل بینی
3.5/5 - (2 امتیاز)

افرادی که می‌خواهند جراحی بینی را انجام دهند باید به این موضوع توجه داشته باشند که تا مدتی بعد از عمل لازم است حتماً نکات مراقبتی را با جدیت دنبال کنند تا آسیبی به بینی عمل شده وارد نشده و فرم بینی از دست نرود. یکی از موضوعات بسیار مهم، مسافرت و پرواز بعد از عمل رینوپلاستی است.

افرادی که به دلیل شرایط کاری خود دائم‌السفر هستند، بایدحتماً این موضوع را در جلسه مشاوره جراحی بینی با متخصص در میان بگذارند چرا که محدودیتی برای مسافرت و پرواز با هواپیما بعد از عمل بینی وجود دارد. باید حتماً با متخصص صحبت کنید تا زمان مناسب برای پرواز بعد از جراحی بینی برای شما تجویز گردد. در این مقاله با ما همراه باشید تا پیرامون این موضوع با یکدیگر صحبت کنیم.

چه زمان بعد از عمل بینی می‌ توان پرواز با هواپیما را انجام داد؟

بعد از انجام عمل بینی، شرایط شما نسبت به گذشته کاملاً متفاوت می‌شود. زخم‌هایی در صورت وجود دارند که با کوچکترین فشار، دچار خونریزی شده و ممکن است نتیجه جراحی بینی را به شدت تحت تأثیر قرار دهند. حتی شما در زمان تعویض کردن چسب‌های روی بینی باید به اندازه‌ای دقت داشته باشید که فشاری بر روی ساختار بینی شما وارد نگردد.

بنابراین با توجه به اینکه این موضوع اهمیت زیادی دارد، متخصص از افرادی که عمل رینوپلاستی انجام داده‌اند می‌خواهد حداقل تا دو هفته از پرواز به بعد از عمل بینی خودداری کنند چون در زمان بلند شدن هواپیما، فشاری بر روی بدن وارد می‌شود که این فشار بر روی بینی نیز اعمال شده و از آنجایی که بافت‌ها هنوز زخم هستند، احتمال پاره شدن بخیه‌ها وجود خواهد داشت. البته بعد از دو هفته هم باید به متخصص مراجعه کنید تا روند بهبودی شما مورد بررسی قرار گیرد.

به طور کلی متخصصان معتقد هستند پرواز بعد از عمل زیبایی بینی در حالی که هنوز مدت زمان زیادی از جراحی نگذشته است، اشتباه محض بوده و تأثیرات منفی را برای شما به همراه خواهد داشت.

دلایل منع پرواز بعد از عمل بینی

دلایل خودداری از پرواز بعد از عمل بینی

همانگونه که گفته شد، متخصص از شما می‌خواهد حداقل دو هفته از پرواز بعد از جراحی بینی خودداری کرده و سپس در جلسه مشاوره با متخصص شرکت کنید تا روند بهبودی بینی شما بررسی گردد. در صورت امکان، اجازه مسافرت بعد از عمل بینی برای شما صادر خواهد شد. به چند دلیل، حداقل به مدت دو هفته سفر کردن با هواپیما پس از عمل بینی ممنوع است:

  1. هر اتفاقی که باعث شود عوارضی همانند ورم و التهاب در بینی افزایش یابد، شرایط درمان شما را بدتر خواهد کرد. مسلما در زمان پرواز به دلیل اینکه فشار زیادی به بدن وارد می‌گردد و از طرفی ضربان قلب افزایش یافته و نفس فرد نیز بسیار تند می‌شود، اگر با ببینی خود عمیق نفس بکشید، فشاری که به مجاری بینی وارد می‌شود منجر به آسیب به ساختار داخلی بینی شده و نتیجه جراحی را از بین خواهد بود.
  2. از سوی دیگر افزایش ضربان قلب باعث تشدید ورم و التهاب در بینی شما می‌گردد.

عوارض مسافرت با هواپیما بعد از عمل بینی

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید که چرا متخصص از شما می‌خواهد تا مدت تعیین شده، به فکر مسافرت با هواپیما بعد از عمل رینوپلاستی نباشید، بهتر است عارضه‌ های پرواز بعد از جراحی رینوپلاستی را بدانید:

عوارض پرواز بعد از جراحی بینی

  • درد در بینی و سر و گوش

اولین اتفاقی که به دنبال پرواز با هواپیما بعد از عمل زیبایی بینی رخ می‌دهد، درد شدیدی است که از بینی شروع شده و حتی تا اطراف سر و گوش ادامه پیدا می‌کند. مسلما در جراحی رینوپلاستی شما کمی درد خواهید داشت اما اگر در دو هفته اول بعد از عمل به مسافرت پروازی بروید، به دلیل اینکه فشار زیادی به شما وارد می‌شود، این فشار باعث درد شدید‌تر در گوش شده و حتی گوش‌های شما نیز درگیر این درد خواهند شد.

  • افزایش التهاب در بینی

همانطور که گفته شد در لحظه پرواز، فشار زیادی به بدن وارد می‌گردد و به دنبال آن، نفس تندتر شده و ضربان قلب نیز بیشتر می‌شود. بنابراین عارضه‌هایی همانند ورم و التهاب، تشدیدتر خواهند شد که در چنین شرایطی احتمال خونریزی خفیف نیز وجود دارد. متأسفانه اگر خونریزی اتفاق بیفتد، ممکن است بخیه‌ها نیز دچار پارگی شدید شده و شما مجبور باشید عمل ترمیمی بینی را انجام دهید.

  • گرفتگی بینی

یکی دیگر از عارضه‌های پرواز با هواپیما بعد از جراحی بینی این است که مجاری بینی شما بسیار تنگ می‌شوند. در این صورت فشار بیشتری بر روی بینی خود احساس خواهید کرد. متخصص از شما می‌خواهد حداقل در دو هفته اول با بینی خود نفس نکشید چون باید از حداقل فشار ممکن بر روی بینی خود نیز جلوگیری نمایید. اکنون اگر شما پرواز داشته باشید، به دلیل اینکه مجاری بینی گرفته می‌شوند، ممکن است برای اینکه بهتر بتوانید نفس بکشید فشار زیادی به بینی خود را وارد کنید. در این زمان است که بینی شما ساختار عمل شده را از دست می‌دهد.

  •  عفونت در محل زخم ها

از آنجایی که در دو هفته اول بعد از عمل رینوپلاستی زخم‌ها همچنان تازه هستند، بنابراین اگر شما به محیط بیرون و محیط‌های شلوغ بروید و کوچکترین آلودگی بر روی زخم بنشیند، در نتیجه احتمال بروز عفونت افزایش پیدا خواهد کرد. متأسفانه ما تا به حال با افرادی برخورد داشته‌ایم که به توصیه پزشک خود توجهی نکرده و دچار عفونت در ناحیه بینی شده‌اند. درمان عفونت در بینی عمل شده کمی سخت است و حتی ممکن است روند بهبود شما را تحت تأثیر قرار دهد.

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد دلایل خودداری از سفر با هواپیما بعد از عمل رینوپلاستی حداقل به مدت ۱۴ روز صحبت کردیم. البته متخصصان معتقد هستند که شرایط افراد با یکدیگر متفاوت بوده و قبل از اینکه مجوز سفر هوایی بعد از عمل جراحی برای فرد صادر شود، باید ابتدا بینی او مورد بررسی قرار گرفته و روند درمان کنترل شود. در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، می‌توانید سفر خود را با هواپیما انجام دهید. در غیر این صورت بهتر است که توصیه متخصص را جدی بگیرید تا زحمات شما هدر نرود.

مقاله قبلی
عمل بینی در افراد مبتلا به بیماری تیروئید
مقاله بعدی
تامپون بینی بعد از عمل بینی – نحوه برداشت گچ بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید