عمل لیزیک؛ جراحی و درمان های لیزیک و فمتولیزیک چشم

عمل لیزیک
امتیاز به این محتوا

بیماری‌های چشم به شدت بر روی بینایی انسان تأثیر می‌گذارند. بعضی از افراد به صورت ژنتیکی ولی برخی دیگر در جریان زندگی دچار مشکلاتی در چشمان خود شده و در نتیجه باید هر چه زودتر برای درمان اقدام کنند. برای مثال آستیگماتیسم یکی از رایج‌ترین مشکلات بینایی است که حتی ممکن است از دوران کودکی، خود را نشان دهد. خوشبختانه روش‌های زیادی برای درمان ناهنجاری‌های بافت چشم وجود دارد که عمل لیزیک یکی از همین عمل‌ها شناخته شده است.

در واقع عمل لیزیک یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای بهبود وضعیت قرنیه است که در این روش متخصص یک لایه نازک از سطح قرنیه را تراشیده و از این طریق به رفع مشکلات انکساری در چشم در افراد نزدیک بین، دوربین و آستیگمات کمک می‌کند. ما در این مطلب تمامی آنچه که لازم است در مورد عمل لیزیک بدانید را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

قیمت لیزیک

اگر می‌خواهید بدانید قیمت عمل لیزیک چقدر می‌شود، باید چند فاکتور را در نظر داشته باشید:

 1. اولین عامل، نوع عارضه رخ داده در چشم شما است. براساس اینکه شما نزدیک بین، دوربین یا آستیگمات هستید، متخصص باید میزان تراشیدن سطح چشم شما را تنظیم ‌کند تا بتواند مشکلات انکساری چشم را برطرف نماید.
 2. از طرف دیگر این مسئله مهم است که شما به کدام کلینیک و کدام متخصص مراجعه می‌کنید چون هزینه پایه کلینیک‌ها و دستمزد متخصص کمی تفاوت دارد.
 3. با توجه به اینکه عمل لیزیک عمل سرپایی است، بنابراین هزینه مربوط به بستری شدن و عمل‌های طولانی مدت را پرداخت نمی‌کنید.
 4. خوشبختانه چون این عمل جنبه درمانی دارد، بنابراین می‌توانید به سراغ شرکت‌های بیمه بروید و مبلغ عمده این عمل را دریافت نمایید.

بهترین دکتر لیزیک

متأسفانه باید بگوییم که عدم مهارت برخی از متخصصان در عمل لیزیک چشم نه تنها باعث می‌شود که افراد به نتیجه ‌ایده‌آل از نظر درمان عارضه‌های چشم خود نرسند بلکه حتی مشکلات بیشتری برای آن‌ها بروز می‌کند. به همین دلیل رفتن به سراغ بهترین دکتر لیزیک اهمیت زیادی دارد. قبل از اینکه به هر متخصصی اعتماد کنید، از او بخواهید که روند انجام کار را برای شما توضیح دهد و حتی در صورت امکان نمونه عمل‌های قبلی خود را به شما نشان دهد.

البته با پیدا کردن یک کلینیک معتبر و پرس و جو در بین دوستان و آشنایانی که قبلا عمل لیزیک چشم را انجام داده‌اند، به راحتی می‌توانید بهترین دکتر لیزیک را پیدا کنید. در مورد هزینه‌ها اصلاً خساست به خرج ندهید بلکه چون هدف از این عمل، دستکاری قرنیه چشم است. بنابراین حتماً باید به سراغ یک متخصص ماهر و باتجربه بروید تا آسیبی به بافت چشم وارد نشود.

بهترین دکتر لیزیک

لیزیک برای اصلاح بینایی

به طور کلی با عمل لیزیک چشم می‌توان عارضه‌هایی همانند نزدیک بینی از بین 1- یک تا 10- دیوپتر، آستیگماتیسم بین 5/0 تا 6 دیوپتر و همچنین دوربینی حداکثر تا ۶ دیوپتر را درمان کرد و به همین دلیل است که قبل از اجرای کار، متخصص از شما می‌خواهد که حتماً تست‌هایی را انجام دهید تا شدت ناهنجاری‌ها و مشکلات رخ داده در چشم شما را بررسی کند. از سوی دیگر دکتر باید مطمئن شود که شما با مشکلاتی همانند آب مروارید، خشکی بیش از اندازه چشم، قوزی بیش از اندازه قرنیه و همچنین پیری چشم مبتلا نیستید چون عمل لیزر برای کسانی که درگیر با این قبیل بیماری‌های چشم هستند اصلاً مناسب نخواهد بود.

مهمترین مزایای لیزیک

قطعاً با پیشرفت علم پزشکی، روش‌های مختلفی برای درمان مشکلات چشم و اصلاح بینایی وجود دارد. اما باید مزایا و معایب هر کدام از این روش‌ها را بررسی کنید. برای مثال مهمترین مزیت ‌های عمل لیزیک چشم عبارتند از:

 1.  این عمل به صورت سرپایی انجام می‌شود و بنابراین نیازی به بیهوشی و بستری شدن در داخل کلینیک نیست.
 2.  همچنین بعد از اتمام عمل، شما دردی را احساس نمی‌کنید.
 3.  در اغلب موارد می‌توان بیش از ۹۰ درصد مشکلات بینایی افراد را با عمل لیزیک درمان کرد.
 4. کسانی که مجبور هستند به دلیل مشکلات بینایی از عینک استفاده کنند، با عمل لیزیک چشم از دست عینک و لنز راحت خواهند شد.
 5.  با توجه به اینکه عمل لیزیک با تجهیزات پیشرفته و حتی بدون جراحی نیز انجام می‌شود، در نتیجه این عمل کاملاً بی‌خطر شناخته شده و عوارض جزئی آن در عرض چند روز برطرف می‌شود.
 6. کسانی که دچار دوربینی، نزدیک بینی یا آستیگمات هستند، بعد از اتمام عمل لیزیک و سپری شدن دوره نقاهت متوجه می‌شوند که چه اندازه دید آن‌ها واضح و شفاف شده است.
 7. با توجه به این که ورزشکاران نباید از عینک استفاده کنند یا برای استفاده از عینک محدودیت دارند، بنابراین عمل لیزیک برای این دسته از افراد بسیار مناسب است.

مهمترین مزایای لیزیک

فمتو لیزیک چیست، مزایا و خطرات آن؟

عمل لیزیک با استفاده از تیغ جراحی با ضخامت بسیار ظریف انجام می‌شود ولی فمتو لیزیک این محدودیت را برداشته و تنها با استفاده از ابزاری به نام لیزر به درمان مشکلات قرنیه کمک خواهد کرد. بنابراین مهمترین مزیت فمتولیزیک، کاهش خطرات جراحی در زمان اصلاح مشکلات بینایی در قرنیه است. بنابراین به همراه داشتن کمترین عوارض، کوتاه شدن دوره نقاهت و از بین رفتن خطراتی همانند عفونت، از دیگر مزایای فمتو لیزیک است. پس همانطور که متوجه شدید این روش در مقایسه با عمل لیزیک، ایمنی بسیار بالاتری دارد.

ولی در کنار مزایای ذکر شده برای فمتو لیزیک باید به خطرات و معایب آن نیز توجه کرد:

 1.  از آنجایی که برش با استفاده از لیزر انجام می‌شود، اگر متخصص دقت کافی نداشته باشد، برش به صورت کامل پیش نرفته و در نتیجه لازم باشد که مجدداً عمل بر روی چشم‌ انجام گیرد تا لایه روی قرنیه به طور کامل برداشته شود.
 2. ممکن است برخی از افراد بعد از اتمام فمتو لیزیک دچار سوزش، التهاب و قرمزی در چشم می‌شوند. به همین دلیل است که متخصص قبل از انجام لیزر، باید میزان خشکی چشم و پیری چشم را مورد بررسی قرار دهد.
 3. یکی دیگر از مشکلات فمتو لیزیک، برش‌های غیر متقارن در قرنیه است که همین مسأله باعث می‌شود اصلاح بینایی به شکل درست انجام نگیرد.
 4.  از طرف دیگر احتمال ایجاد چین و چروک در برش‌های ایجاد شده در داخل بافت چشم نیز وجود دارد.

فمتو لیزیک چیست، مزایا و خطرات آن؟

آیا لیزیک باعث خشکی چشم می شود؟

در این مطلب بیان کردیم که یکی از محدودیت‌ها برای انجام عمل لیزیک، بحث خشکی چشم است. اما علت این محدودیت در چیست؟ با توجه به اینکه در زمان انجام عمل لیزیک برش‌های متعددی که در عصب چشم انجام می‌شود، همین موضوع باعث می‌شود میزان حساسیت قرنیه تا حدودی کاهش یابد و در نتیجه شما نمی‌توانید نیاز چشم‌های خود به روان‌سازی سطح چشم را درک کنید.

این در حالی است که چشم‌های شما اشک کمتری تولید خواهند کرد. به همین دلیل خشکی چشم اتفاق می‌افتد. در نتیجه همان گونه که گفته شد اگر شخصی مبتلا به خشکی چشم است به هیچ عنوان نباید به سراغ لیزیک برود چون لیزیک، خشکی را در بافت چشم تشدید خواهد کرد. حتی باعث می‌شود که نتایج نامطلوب بر روی بیماری چشم داشته باشد. در حالت عادی افرادی که به خشکی چشم مبتلا نیستند باید بعد از لیزر از قطره‌های روان‌ساز چشم استفاده کنند تا رطوبت چشم آن‌ها تأمین گردد.

چه زمانی قرنیه بعد از لیزیک بهبود می یابد؟

همه متقاضیان عمل لیزیک می‌خواهند بدانند که قرنیه بعد از انجام عمل چه زمانی بهبود پیدا خواهد کرد. به طور کلی از روز سوم بعد از انجام عمل لیزیک، فرآیند بهبود قرنیه شما آغاز می‌شود. در این سه روز باید به شدت از خود مراقبت کنید و به هیچ عنوان به چشمان فشار وارد نشود. همچنین بهتر است به سراغ لوازم الکترونیکی مانند گوشی یا کامپیوتر نرید و یا با فاصله‌ای دور به تلویزیون نگاه کنید.

از بعد از این زمان، می‌توانید فعالیت‌هایی همانند پیاده‌روی و ورزش کردن یا دوچرخه سوار را آغاز نمایید. ولی تمامی این فعالیت‌های بدنی باید سبک باشند تا فشاری به بافت چشم وارد نشود. همچنین در دو هفته اول نباید چشم‌های خود را ماساژ دهید. به طور کلی از هفته دوم بعد از عمل، سرعت بهبود قرنیه افزایش پیدا کرده و در واقع در این دو هفته عمده نتیجه عمل لیزیک برای بهبود وضعیت قرنیه‌ها رؤیت خواهد شد.

چه زمانی بینایی پس از لیزیک به حالت عادی باز می گردد؟

به طور کلی حداکثر ۶ ماه زمان لازم است تا قرنیه شما بعد از عمل لیزیک به حالت عادی برگردد. البته ممکن است در برخی از افراد این بازه زمانی نصف شده و بعد از سه ماه بتوانند به وضوح بینایی مدنظر خود برسند. روش انتخاب شده برای انجام عمل لیزیک، مهارت متخصص و رعایت دستورالعمل بعد از عمل لیزیک، سه عاملی هستند که بر روی نتیجه نهایی تأثیر می‌گذارند.

دستورالعمل بعد از عمل لیزیک

بعد از هر عملی مسئولیت فرد بیمار آغاز می‌شود. به این معنا که شما برای رسیدن به یک نتیجه ‌ایده‌آل از عمل لیزیک، از یک سو باید بهترین دکتر عمل لیزیک را انتخاب کنید و از سوی دیگر باید به نکات مراقبتی توجه داشته باشید تا دوره نقاهت به بهترین شکل ممکن است سپری شده و دچار عوارض شدید نشوید. به همین دلیل است که لازم دانستیم دستورالعمل بعد از عمل لیزیک را برای شما عزیزان بیان کنیم:

 1. به طور کلی روز اول بعد از عمل به هیچ عنوان نباید به کامپیوتر، تلویزیون، لپ تاپ، گوشی و تبلت خیره شوید. بهتر از ۲۴ ساعت این موارد را کنار بگذارید.
 2.  بعد از مرخص شدن به هیچ عنوان نباید رانندگی کنید پس حتما یک نفر را به همراه خود داشته باشید.
 3.  از طرف دیگر بهتر است یک روز در فضای عمومی حاضر نشوید چون خطر آلودگی و عفونت در بافت چشم وجود دارد.
 4.  با توجه به اینکه تاری دید بعد از عمل لیزیک ممکن است تا چند هفته طول بکشد، بنابراین توصیه می‌کنیم که حداقل ۲ تا ۳ هفته حتماً نکات مراقبتی را مد نظر قرار داده و به خصوص در چند روز اول برای رعایت این نکات اهمیت بیشتری قائل شوید.
 5. از زمانی که متخصص به شما اجازه می‌دهد، می‌توانید به شرایط عادی کار خود برگردید ولی بهتر از زمانی که کار خود را شروع کردید، بلافاصله فشار زیادی به چشم وارد نکنید. یعنی هر چند دقیقه که با کامپیوتر یا وسایل الکتریکی کار می‌کنید، حتما به چشم‌های خود استراحت دهید.
 6. بهتر است برای رفتن به استخر، سونا چشمه‌های آب گرم حداقل تا سه ماه صبر کنید تا خشکی چشم اتفاق نیافتد.
 7. خانم‌ها تا یک هفته اول نباید به آرایش چشم‌های خود فکر کنند.
 8. زمانی که به حمام می‌روید در یک هفته اول به هیچ عنوان اجازه ندهید آب وارد چشمان شما شود. به همین دلیل بهتر است ۲۴ ساعت بعد از عمل لیزیک از دوش گرفتن و شستن سر خود پرهیز کنید چون وارد شدن کف به چشم نیز تأثیر بسیار بدی بر روی چشم‌های شما می‌گذارد.
 9.  باید تا یک سال حتی در روز‌هایی که نور خورشید به صورت مستقیم در آسمان دیده نمی‌شود، از عینک آفتابی استفاده نمایید.
 10. تا زمانی که متخصص تجویز می‌کند حتما از قطره‌ چشم برای مرطوب نگه داشتن سطح چشم خود استفاده کنید.

دستورالعمل بعد از عمل لیزیک

تفاوت لیزیک و لیزیک فمتو لیزیک

در این مطلب برای شما توضیح داده شد که عمل جراحی لیزیک با استفاده از تیغ‌های بسیار ظریف برای برش دادن لایه نازکی از سطح قرنیه انجام می‌گیرد و در صورتی که فمتو لیزیک همین برش را با استفاده از ابزار لیزر پیش می‌برد. بنابراین فمتو لیزیک از نظر اینکه بدون جراحی انجام شده و کمترین عوارض را برای شما به همراه دارد، نسبت به عمل لیزیک برتری دارد ولی عمل لیزیک دقت بسیار بالاتری خواهد داشت چون متخصص به طور کامل یک لایه از روی سطح قرنیه را با حفظ تقارن و ضخامت کاملاً یکسان برش می‌دهد. در صورتی که در عمل فمتو لیزیک ممکن است این لایه به طور کامل برش داده نشده و یا اینکه لایه به صورت نامتقارن از سطح قرنیه برداشته شود.

آیا لیزیک آستیگماتیسم را درمان می کند؟

به طور کلی عمل لیزیک یک روش دائمی برای بهبود مشکلات بینایی شامل دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم است. بنابراین افرادی که به آستیگمات مبتلا هستند بدون هیچ گونه نگرانی می‌توانند برای انجام عمل لیزیک اقدام کنند. خوشبختانه نتایج تحقیقات نشان داده است که عمل لیزیک می‌تواند بخش قابل توجهی از مشکلات بینایی ناشی از آستیگمات را درمان کند. اما به هر حال حتماً متخصص باید وضعیت سلامت بدن فرد از نظر ابتلا به برخی از بیماری‌ها همانند ایدز، هپاتیت، دیابت، ابتلا به واکنش‌های آلرژیک، بارداری یا عدم بارداری، مصرف برخی از دارو‌ها و همچنین سلامت چشم‌ها از نظر پیری، آب مروارید، زخمی شدن و خشکی چشم را کنترل کرده و سپس نظر خود را برای انجام یا عدم انجام عمل لیزیک اعلام نماید.

چه زمانی می توان بعد از لیزیک از تلفن همراه استفاده کرد؟

اکیداً توصیه می‌کنیم که حداقل تا ۴۸ ساعت اول به سراغ گوشی همراه نروید چون در این صورت سوزش و درد در بافت چشم بعد از عمل لیزیک بسیار زیاد می‌شود. پس از آن بهتر است به مدت دو هفته میزان استفاده از تلفن همراه را کم کرده و در صورتی که کار واجبی داشتید، آن را با فاصله از چشمان خود نگه دارید چون نور تلفن و از طرف دیگر کوچک بودن صفحه به شدت چشم‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد.

شرایط انجام لیزیک چیست؟

تنها افرادی می‌توانند عمل لیزیک چشم را انجام دهند که از شرایط زیر برخوردار باشند:

 1.  فرد متقاضی باید حداقل سن ۱۸ سالگی را رد کرده باشد و از طرف دیگر بهتر است که قبل از ۵۵ سالگی برای درمان اقدام کند چون با افزایش سن، خطر ابتلا به آب مروارید بیشتر می‌شود و در صورت ابتلا به این بیماری، امکان انجام عمل لیزیک وجود نخواهد داشت.
 2.  همچنین افراد مبتلا به بیماری پیر چشمی، قوز قرنیه شدید، آب مروارید، دیابت، خشک شدید چشم و مبتلایان به بیماری‌هایی همانند لوپوسی نمی‌توانند به سراغ عمل لیزیک بروند.
 3. خانم‌ها باید دوران بارداری را سپری کنند و یا اگر در دوران شیردهی هستند باید صبر کنند تا این دوران بگذرد. البته حداقل سه ماه بعد از دوران شیردهی، امکان انجام عمل لیزیک وجود خواهد داشت.

آیا بعد از لیزیک بینایی 6/6 برمی گردد؟

قطعاً یکی از سؤالات همه متقاضیان برای انجام عمل لیزیک، برگشت نمره چشم بعد از عمل است. به طور کلی عمل لیزیک می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی قدرت بینایی شما بگذارد و حتی بدترین نوع آستیگماتیسم را درمان می‌کند. اما در صورتی که شما مجدداً بیش از اندازه از چشمان خود استفاده کنید و ساعات زیادی از روز را مشغول کار کردن با رایانه باشید، قطعاً دوباره نمره چشم‌ها را به حالت قبل باز خواهد گرداند. بنابراین اثر عمل لیزیک زمانی ماندگار می‌شود که شما برای همیشه نکات مراقبتی برای جلوگیری از آسیب به بافت چشم را رعایت کنید.

سن مناسب برای لیزیک چه سنی است؟

همانگونه که در قسمت‌های قبل بیان شد، بهترین بازه سنی برای انجام عمل لیزیک، فاصله بین ۱۸ تا ۵۵ سالگی است. البته متخصصان توصیه می‌کنند که افراد دوره بلوغ خود را سپری کرده و از ۲۰ سالگی به بعد برای انجام این عمل اقدام کنند چون تا زمانی که دوره بلوغ وجود دارد، به دلیل رشد تمامی اندام‌های بدن، وضعیت چشم‌ها نیز تغییر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید
نتیجه‌ای پیدا نشد.