لیپوماتیک

عوارض لیپوماتیک – آیا پیکرتراشی بدن خطرناک است؟

عمل لیپوماتیک برای درمان چاقی موضعی یک راهکار بسیار موثر و ایمن است. البته برای حذف چربی‌هایی که تنها در بخش‌هایی از بدن تجمع پیدا کرده‌اند راهکار‌های مختلفی وجود دارد اما اگر می‌خواهید در یک جلسه و بدون کوچک‌ترین مشکل بتوانید از شر این چربی‌ها راحت شوید می‌توانید به سراغ عمل پیکرتراشی بروید. قطعاً این جراحی زیبایی همانند سایر عمل‌ها دارای عوارضی خواهد بود. هر چند عوارض و خطرات احتمالی لیپوماتیک بسیار کم و غالباً طبیعی هستند اما آگاهی از آن‌ها کمک می‌کند تا شما دوره نقاهت را با موفقیت پشت سر بگذارید. کارشناسان پایگاه مارال سلامت ایرانیان در این مقاله به بررسی عوارض احتمالی جراحی لاغری اندام خواهند پرداخت.

فرم مشاوره رایگان

لیپوماتیک و مزیت ‌های آن

این نوع جراحی لاغری برای افرادی مناسب است که بعد از یک دوره رژیم غذایی و ورزش کردن توانسته‌اند عمده وزن خود را کاهش دهند. به عبارت دیگر متخصص در جلسه مشاوره، اختلاف وزن فعلی شما با وزن ‌ایده‌آل رامورد بررسی قرار می‌دهد و اگر بیشتر از ۱۱ کیلو باشد قطعاً عمل لیپوماتیک را به شما پیشنهاد نخواهد داد. در این روش چربی‌ها با حرکات ضربه‌ای لوله کانولا و همچنین ساطع شدن امواج فراصوت به صورت فیزیکی به ذرات ریزتری شده و اکنون می‌توان با کمک نیروی مکش آن‌ها را از بدن تخلیه نمود. مهمترین مزیت‌های عمل پیکرتراشی عبارتند از:

 1. هدف اصلی جراحی لاغری، رسیدن به تناسب اندام و کاهش سایز است. در واقع شما بعد از چند ساعت جراحی می‌توانید به فرم ‌ایده‌آل بدن خود برسید.
 2. در صورتی که متخصص تخلیه چربی را به خوبی انجام دهد در نهایت اندام هدف شما یکدست و یکنواخت خواهد بود.
 3. یکی از مزایای بسیار مهم پیکرتراشی، امکان استفاده از چربی استخراج شده برای انجام خدمات زیبایی همانند انتقال چربی به پوست است. چون در این روش چربی‌ها با نیروی فیزیکی از بدن خارج می‌شوند بنابراین سلول‌ها آسیب چندانی ندیده و متخصص می‌تواند چربی‌ها را در محیط مناسب نگهداری نماید تا بعد از تصفیه و خالص‌سازی، بتوان از این چربی‌ها برای درمان چین و چروک و یا فرم دادن به بخش‌هایی از بدن استفاده نمود.
 4. عوارض جانبی عمل لیپوماتیک زیاد نبوده و نسبت به سایر عمل‌های زیبایی برای درمان چاقی بسیار کم است به گونه‌ای که می‌توان عمل پیکرتراشی را به عنوان یکی از روش‌های‌ ایمن معرفی نمود.
 5. با توجه به اینکه در این روش تنها چند سوراخ در بافت چربی برای ورود لوله کانولا ایجاد می‌شود بنابراین جراحت زیادی به جا نمانده و جای این چند زخم کوچک نیز بعد از مدت کوتاهی به طور کامل محو می‌شود.

مشاهده این مطلب : سن مناسب برای عمل پیکرتراشی

مهم ترین معایب و عوارض لیپوماتیک

مهم ترین عوارض و خطرات عمل لیپوماتیک

به طور کلی نمی‌توان هیچکدام از عمل‌ها و اقدامات زیبایی را بدون عوارض جانبی معرفی نمود و عمل لیپوماتیک نیز از این قاعده مستثنا نیست. شدت عوارض در عمل‌های زیبایی با یکدیگر متفاوت است. مهمترین عوارض بعد از عمل زیبایی لیپوماتیک عبارتند از:

 1. با توجه به اینکه بافت‌های بدن دستکاری شده‌اند، بروز علائمی همانند کبودی و التهاب بر روی ناحیه هدف کاملاً طبیعی است و باید چند روز صبر کنید تا بافت‌های آسیب‌دیده ترمیم شده و علائم کبودی و التهاب به طور کامل برطرف گردند.
 2. همچنین اندام هدف دچار تورم خواهد شد. علت این اتفاق نیز دستکاری بافت‌ها و همچنین تجمع مایعات در محل جراحی است. بعد از اتمام عمل لیپوماتیک، متخصص از شما می‌خواهد که تا چند هفته به صورت کاملا شبانه‌روزی از گن طبی بعد از لیپوماتیک استفاده نمایید. این موضوع از دو جنبه اهمیت دارد. از یک سو فشار وارده از جانب گن، به تخلیه مایعات از محل زخم‌ها کمک کرده و در نتیجه باعث می‌شود ورم پوستی در مدت زمان کوتاهی برطرف گردد و از سوی دیگر این گن به فرم گرفتن پوست بر روی عضلات کمک خواهد کرد زیرا بعد از تخلیه چربی، فضای خالی بین پوست و عضلات ایجاد شده و اگر از پوشیدن آن خودداری کنید قطعاً دچار افتادگی پوست در این ناحیه خواهید شد.
 3. یکی دیگر از عوارض عمل زیبایی پیکرتراشی بروز عفونت‌های داخلی است. این اتفاق بسیار نادر بوده و در مواردی رخ می‌دهد که محیط کار و تجهیزات مورد استفاده توسط پزشک استریل نبوده و یا اینکه فرد به متقاضی مراقبت‌های بعد از جراحی را جدی نگرفته باشد. برای مثال تا زمانی که زخم‌ها بهبود پیدا نکنند نباید به محیط‌های آلوده بروید. از سوی دیگر باید در طول روز زمانی که استحمام می‌کنید محل زخم را به آرامی ماساژ دهید تا مایعات داخل بدن خارج شوند. وجود زهکش در محل جراحی نیز به خروج مایعات کمک خواهند کرد. عدم رعایت هر کدام از این نکات شرایط را برای عفونت‌های بافتی فراهم می‌کند.
 4. در صورتی که متخصص در کنترل لوله کانولا مهارت نداشته باشد حرکات ارتعاشی ناشی از آن ممکن است باعث آسیب و در نتیجه سوختگی بافتی گردد. به طور کلی یک متخصص غیر حرفه‌ای می‌تواند آسیب‌های داخلی را برای شما به همراه داشته و حتی در تنظیم عمق نفوذ لوله کالا نیز به خوبی عمل نکند.
 5. چند روز در محل زخم‌ها احساس خارش خواهید داشت. این عارضه کاملاً طبیعی بوده و نشان از روند بهبودی زخم است. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید محل خارش را با فشار زیادی ماساژ دهید. این مسأله می‌تواند بر روی بخیه‌ها تاثیر منفی گذاشته و منجر به خونریزی گردد.
 6. یکی از عوارض نادر و احتمالی عمل لیپوماتیک خطر آمبولی است که در این اتفاق چربی وارد رگ‌های خونی شده و مسیر سدود می‌کند. البته همانگونه که گفته شد این عارضه عمل پیکرتراشی به ندرت در بین افراد و رخ می‌دهد.
 7. با توجه به اینکه متخصص برای انجام جراحی لاغری از بی‌حسی موضعی و دارو‌های آرام‌بخش استفاده می‌کند این مسأله کاملا طبیعی است که بعد از چندین روز احساس سرگیجه و بی‌حالی داشته باشید. تا زمانی که ماده بی‌حسی به طور کامل از بدن شما خارج نشده است، این علائم با شما همراه خواهد بود.

مشاهده این مطلب : هزینه جراحی لاغری

دلایل بروز عوارض عمل لیپوماتیک چیست؟

دلایل بروز عوارض و خطرات احتمالی عمل لیپوماتیک

نکته بسیار مهم این است که فرد متقاضی باید بداند عوارض پیکرتراشی به چه دلایلی بروز می‌کند:

 1. همان‌گونه که متوجه شدید برخی از عارضه‌های جراحی لاغری کاملاً طبیعی بوده و در واقع بخشی از نتایج ناشی از عمل به حساب می‌آیند. کافیست چند روز به خود فرصت دهید تا این علائم همانند سرگیجه، سردرد، ورم، التهاب و کبودی به طور کامل محو شوند. البته متخصص در جلسه مشاوره قبل از شروع به کار در مورد عارضه ‌های طبیعی عمل لیپوماتیک با شما صحبت خواهد کرد تا دچار نگرانی نشوید.
 2. اما متاسفانه بخشی از عوارض احتمالی عمل زیبایی لیپوماتیک همانند سوختگی بافتی، عفونت‌های داخلی، آمبولی و غیریکنواخت بودن سطح بدن، از جمله اتفاقاتی است که به دلیل عدم مهارت کافی متخصص رخ می‌دهد. به همین دلیل است که اکیداً توصیه می‌کنیم قبل از هر چیز تحقیقات لازم را در زمینه انتخاب بهترین جراح لیپوماتیک داشته باشید زیرا عملکرد و ظرافت عمل یک پزشک، تعیین‌کننده کیفیت نتیجه جراحی و همچنین شدت عوارض جراحی لاغری خواهد بود.
 3. همچنین در صورتی که محیط کلینیک و تجهیزات مورد استفاده استریل نباشند خطر عفونت افزایش پیدا می‌کند. بنابراین لازم است عمل پیکرتراشی را در مراکز معتبر انجام دهید که مطمئن هستید از نظر بهداشتی و تجهیزات مورد استفاده در سطح استاندارد قرار دارند.
 4. نباید فراموش کرد که بخشی از عوارض ناشی از عمل لیپوماتیک به دلیل سهل‌انگاری فرد متقاضی نسبت به مراقبت‌های بعد از جراحی است. زمانی که متخصص توصیه‌هایی را برای شما ذکر می‌کند باید تمام این نکات را جدی بگیرید تا نه تنها به بهترین نتیجه بعد از جراحی دست یافته بلکه خطری سلامتی شما را تهدید نکند. برای مثال عفونت داخلی می‌تواند ناشی از رفتن محیط‌های آلوده و یا تجمع مایعات در بدن باشد.

maralsalamatiranian

یک تیم پزشکی سخت کوش و خبره که یک هدف مشترک دارند! دسترسی سریع و آسان کاربران به مطالب معتبر روز دنیا در حوزه زیبایی و سلامت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا