جراحی بینی باز و بسته چه تفاوتی هایی دارند؟

جراحی بینی باز چیست؟
امتیاز به این محتوا

در میان انواع عمل های زیبایی که در کشور انجام می شود، عمل بینی بالاترین جایگاه را به خود اختصاص داده است. با ورود متدهایی مختلف در این زمینه، تقریبا همه افرادی که از سلامت عمومی برخوردار باشند می توانند با کمک جراحی بینی باز و بسته، فرم بینی خود را به بهترین شکل تغییر دهند. در ابتدا شما باید تحقیق کنید که کدام یک از متخصصان، مهارت و تجربه کاری بیشتری دارد چون قرار است زیبایی چهره خود را به او بسپارید بنابراین مهم است که همه زیبایی و هم سلامت بدن حفظ شود. پس از آن، پزشک با عکس برداری های لازم، وضعیت بینی را بررسی می کند و براساس فرم بینی، شدت ناهنجاری و مدت زمان نیاز به جراحی، یکی از روش های عمل بینی باز و بسته را انتخاب می کند.

قبل و بعد جراحی بینی به روش باز

در پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان، متخصصان حرفه ای با سابقه کاری بالا در حال فعالیت هستند که با استفاده از تجهیزات مدرن، این عمل زیبایی را برای شما عزیزان انجام می دهند.

جراحی بینی باز چیست؟

همانگونه که گفته شد یکی از روش های جراحی بینی، روش باز است. اغلب مراجعه کنندگان در مورد این موضوع سوال می کنند که کدام روش عمل بینی باز و بسته گزینه مناسب تری خواهد بود برای اینکه بهترین نتیجه را شاهد باشیم؟ در همین ابتدا لازم است نکته ای توضیح داده شود. انتخاب روش جراحی، بر عهده متخصص است و شما نمی توانید نظر بدهید. اگر عیوب بینی زیاد و شدید باشد، قطعا پزشک تصمیم می گیرد جراحی بینی باز را انجام دهد. در این روش، برش بینی از بیرون اجرا خواهد شد تا پوست روی تیغه برداشته شود. در نتیجه متخصص به خوبی می تواند بر ساختمان بینی تسلط داشته باشد. برای جراحی بینی گوشتی و بینی هایی که نوک بزرگی دارند باید عمل باز انجام شود.

مشاهده این مطلب : جدیدترین روش جراحی بینی

فوائد جراحی بینی به روش باز

مزیت های جراحی بینی باز

این روش از عمل بینی چند مزیت دارد که باعث شده همچنان به عنوان بهترین روش برای جراحی شناخته شود:

 1. همانطور که گفته شد، زمانی که پوست روی بینی برداشته می شود، متخصص به طور کامل به ساختمان بینی دسترسی خواهد داشت در نتیجه دقت کار بالا می رود.
 2. شاید لازم باشد پیوند غضروف در بینی انجام شود در این مورد، لازم است ظرافت عمل متخصص بالا باشد تا بعد از جراحی، بینی دارای تقارن باشد. بنابراین عمل باز بهتر است.
 3. برای مواردی همانند انحراف شدید بینی، شکستگی حاد استخوان و… برداشتن پوست روی بینی کمک می کند متخصص هیچ محدودیتی در حین کار نداشته باشد.

عمل بینی بسته

جراحی بینی بسته

ممکن است بعد از عکس برداری و معاینات لازم، متخصص متوجه شود که ناهنجاری بینی شدید نیست در این صورت می توان عمل بینی بسته را انجام داد. در واقع در این روش، برش ها از داخل بینی اجرا می شوند. همین که این روش سرعت بیشتری دارد، اغلب مراجعه کنندگان تمایل دارند جراحی بینی بسته انجام دهند اما اولا انتخاب برش را باید به متخصص سپرد دوما بهتر است ادامه مقاله را با دقت مطالعه کنید تا با مزایا و معایب این نوع جراحی آشنا شوید.

فواید جراحی بینی بسته

مزیت های جراحی بینی بسته

 1. اولین مزیت عمل بینی بسته، مدت زمان کوتاه تر برای جراحی است. از یک سو برش ها از داخل بینی انجام شده و نیازی به برداشتن پوست بینی نیست و از سویی دیگر تعداد برش ها کمتر از جراحی بینی باز است.
 2. با توجه به اینکه برش ها داخلی هستند، بنابراین جای زخم باقی نمی ماند. مراجعه کنندگان نگران این موضوع هستند که بعد از اتمام کار، در محل بخیه اسکار تشکیل شود. البته در عمل بینی باز، مهارت و ظرافت عمل متخصص در بخیه زدن و مراقبت های بعد از عمل، تعیین کننده احتمال به وجود آمدن اسکار خواهند بود. اما در عمل بینی بسته خیال شما راحت است که حتی اگر پزشک کمی بی دقتی کند، باز هم جای زخم مشخص نیست.
 3. همانگونه که می دانید سرعت بهبودی بعد از هر جراحی، به سرعت گردش خون در بدن بستگی دارد. در عمل بینی بسته، نیازی نیست که تیغه میانی بینی به طور کامل برش داده شود و از طرفی تعداد برش ها در این جراحی بسیار کم است. به این معنا که آسیب بافتی کمتر بوده و خون با سرعت بهتری در پوست به گردش در می آید. همین موضوع باعث می شود التهابات پوستی زودتر برطرف شده و زخم ها سریع تر التیام یابند.
 4. بعد از جراحی بینی به دلیل دستکاری بافت ها، شاهد ورم بینی خواهید بود ولی این حالت در عمل بسته کمتر است.

مشاهده این مطلب : عوارض جراحی بینی

معایب جراحی بینی بسته

معایب جراحی بینی بسته

اما در کنار تمام مزیت هایی که برای جراحی بینی بسته ذکر شد، بد نیست نگاهی به معایب آن نیز داشته باشیم:

 1. در این مقاله بیان کردیم که در عمل بینی بسته، پوست روی بینی برداشته نمی شود در نتیجه متخصص فضای زیادی برای مانور نخواهد داشت به همین دلیل است که این متد را نمی توان برای جراحی های بزرگ و بینی گوشتی استفاده کرد.
 2. وقتی پوست روی بینی برداشته نشود، پزشک نمی تواند ساختمان داخلی بینی را به خوبی مشاهده کند در نتیجه به مهارت بسیار بالاتری نیاز خواهد بود. پزشک به طور کامل به تجربه و مهارت خود تکیه کرده و براساس فرم ظاهری بینی، جراحی را پیش می برد. در واقع متخصص باید قدرت تجسم زیادی داشته باشد تا بتواند جراحی را به بهترین شکل پیش ببرد. به طور کلی احتمال خطا در جراحی بینی بسته بیشتر است. بنابراین عمل بسته را نباید به دست هر متخصص تازه کار بسپارید.

تفاوت های جراحی بینی باز و بسته

تفاوت های جراحی بینی باز و بسته

در این مقاله سعی کردیم تمامی مطالب لازم برای آشنایی با جراحی بینی باز و بسته را ذکر کنیم تا با آگاهی بیشتر، بتوانید تصمیم خود را نهایی کنید. همچنین اکنون اهمیت انتخاب بهترین دکتر برای جراحی بینی را درک کرده اید. به طور کلی مهمترین تفاوت های عمل بینی باز و بسته عبارتند از:

 1. جراحی بینی باز را در همه موارد می توان مورد استفاده قرار داد ولی عمل بینی بسته تنها زمانی کاربرد دارد که ناهنجاری بینی شدید نباشد. به همین دلیل است که متخصصان در ابتدا ترجیح می دهند جراحی باز را انجام دهند.
 2. با توجه به اینکه در عمل بینی باز پوست روی بینی برداشته شده و متخصص می تواند ساختمان داخلی بینی را به خوبی مشاهده کند، دقت کار بالا رفته و احتمال خطا کمتر می شود.
 3. یکی از عوارض جراحی بینی که کاملا طبیعی است، ورم کردن پوست در اطراف بینی و زیر چشم است. هر چه ورم کمتر باشد، این عارضه زودتر رفع می گردد. میزان ورم، کبودی و التهاب پوست در عمل بینی بسته کمتر است چون پوست روی بینی به طور کامل برداشته نشده و آسیب بافتی کمتر خواهد بود.
 4. ممکن است نوک بینی شما مشکل داشته باشید. برای مثال برای درمان افتادگی نوک بینی، بزرگ بودن نوک بینی و گوشتی بودن آن باید عمل باز انجام شود چون در عمل بینی بسته، پزشک نمی تواند به نوک بینی دسترسی داشته باشد.
 5. یکی از برتری های عمل بینی بسته این است که تیغه میانی زیاد دستخوش تغییرات نمی شود و حالت طبیعی خود را حفظ خواهد کرد.
مقاله قبلی
متوسط هزینه جراحی بینی در منطقه تهران
مقاله بعدی
عوارض و معایب جراحی بینی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید