اوردنچر بر پایه ایمپلنت – تفاوت بین اوردنچر و دندان مصنوعی چیست؟

اشنایی با انواع اوردنچر
2/5 - (1 امتیاز)

در گذشته اگر افراد تعداد زیادی از دندان‌های خود را از دست می‌دادند، تصمیم گرفتند به سراغ دندان مصنوعی بروند. اما این موضوع برای بسیاری از افراد اصلاً خوشایند نبود و به همین دلیل برخی از مردم علی‌رغم از دست دادن دندان‌های زیاد، باز هم به سراغ دندان مصنوعی نمی‌رفتند. اکنون با پیشرفت علم، روش‌های بسیار زیادی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته ابداع شده است که برای مثال می‌توان به اوردنچر دندان اشاره کرد. در این مطلب شما را با انواع اوردنچر مزایا و معایب این روش آشنا خواهیم کرد.

مشاهده این مطلب: بهترین برند ایمپلنت دندان در جهان

آشنایی با انواع اوردنچر

اگر شما از جمله افرادی هستید که به دلیل شرایط دهان و دندان خود مجبور به استفاده از زندان مصنوعی بوده و این مسأله برای شما اذیت‌کننده است، پیشنهاد می‌دهیم اوردنچر را استفاده کنید. اوردنچر  که تحت عنوان پروتز بر پایه ایمپلنت دندان نیز شناخته می‌شود، یکی از بهترین روش‌ها برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. در این روش شما می‌توانید دندان‌های مصنوعی خود را بر پایه ایمپلنت، به استخوان فک ثابت کنید. یعنی مشکلی که برای دندان مصنوعی وجود داشته و باعث می‌شود افراد زیادی از استفاده از آن منصرف شوند، با کمک کردن اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت برطرف می‌گردد. دندان مصنوعی با کمک چند پایه فلزی در داخل استخوان فک نصب شده و در نتیجه از این به بعد این دندان‌ها به طور کاملاً ثابت در دهان شما قرار می‌گیرند. انواع اوردنچر دندانی عبارتند از:

انواع اوردنچر

 • اوردنچر میله‌ ای

 در این روش، دندان مصنوعی بر پایه یک نوار فلزی در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد. به این معنا که تاج دندان‌ها بر روی این نوار فلزی نصب شده و سپس در داخل فک جایگذاری شوند.

مشاهده این مطلب: دلایل عفونت ایمپلنت دندان

 • اوردنچر توپی

 اما در نوع دوم یعنی پروتز توپی، ابتدا باید یک بخش توپی بر روی هر یک از ایمپلنت‌هایی که در اوردنچر وجود دارد قرار گیرد. زمانی که شما این دندان مصنوعی در داخل دهان قرار می‌دهید، توپ‌ها در داخل سوکت‌های مخصوص به خود قرار گرفته و در نتیجه در داخل استخوان فک ثابت می‌شوند.

 • اوردنچر بر پایه ایمپلنت ثابت

یکی از بهترین انواع اوردنچر‌ دندان، اوردنچر  بر پایه ثابت است. یعنی دندان‌ها با کمک پیچ، در داخل دهان شما قرار می‌گیرند و در نتیجه به صورت دائمی شما اوردنچر را در داخل دهان خواهید داشت بدون اینکه امکان جابجا کردن و حرکت آن در داخل استخوان فک وجود داشته باشد.

مزایا و معایب اوردنچر ایمپلنت

مهمترین مزیت‌ های اوردنچر دندان عبارتند از:

 1. با توجه به اینکه این دندان‌ها در استخوان فک ثابت می‌شوند، بنابراین مشکلاتی همانند لق خوردن دندان مصنوعی، وجود ندارد.
 2. همچنین اوردنچر دندان بدون کام در داخل دهان قرار می‌گیرد بنابراین مشکلات گفتاری ناشی از دندان مصنوعی نیز برطرف خواهد شد.
 3. این روش باعث می‌شود که زیبایی چهره شما مجدداً بازگردد چون دندان‌ها، حالت طبیعی به نظر می‌رسند و در نتیجه بر روی اعتماد به نفس شما تأثیر می‌گذارد.
 4. نگهداری کردن از اوردنچر بسیار راحت‌تر از دندان مصنوعی است.

مزایا اوردنچر ایمپلنت

 در کنار مزیت ‌های اوردنچر باید حتماً معایب این روش را نیز در نظر بگیریم:

 1. اولین عیب اوردنچر دندان، بالا بودن هزینه آن نسبت به دندان مصنوعی است. به هر حال فرآیند ساخت و نصب کردن اوردنچر بسیار زمان‌بر و طولانی‌تر از دندان مصنوعی بوده و به همین دلیل هزینه کار افزایش پیدا می‌کند. برای نصب اوردنچر در داخل دهان، حتماً باید جراحی انجام شود. ممکن است استخوان فک فرد به حدی پسری کرده باشد که امکان جراحی در آن وجود نداشته باشد.
 2. همچنین اگر شما مراقبت‌های لازم را رعایت نکنید احتمال عفونت کرده زخم‌ها وجود دارد

تفاوت اوردنچر با ایمپلنت در چیست؟

همانگونه که گفته شد اوردنچر بر پایه ایمپلنت است اما تفاوتی بین اوردنچر و ایمپلنت وجود دارد. در روش ایمپلنت باید هر کدام از تاج‌های دندان با یک پیچ مخصوص در داخل فک ثابت شوند اما براساس انواع اوردنچر، ممکن است دندان مصنوعی همانند ایمپلنت به استخوان فک شما ثابت و دائمی گردد و یا اینکه به صورت میله‌ای و یا توپی بر روی فک شما قرار گیرد.

مهم ترین تفاوت های اوردنچر با دندان مصنوعی

مهمترین تفاوت‌ های اوردنچر با دندان مصنوعی عبارتند از:

 1. دندان مصنوعی دارای یک قسمت پلاستیکی به نام کام است که باعث می‌شود فرد دچار مشکلات گفتاری گرد در صورتی که چنین چیزی در اوردنچر وجود ندارد.
 2. دندان مصنوعی به مرور زمان در داخل دهان لق می‌خورد چرا که فشار وارده به استخوان فک باعث پس روی استخوان فک شده و دندان‌ها گشاد خواهد شد. بنابراین شما باید آن را عوض کنید اما اوردنچر به استخوان فک ثابت می‌شود و در نتیجه احتمال  لقخوردن آن وجود نخواهد داشت.
 3. هضم و جویدن غذا با اوردنچر بسیار راحت‌تر از دندان مصنوعی است.
 4. هزینه اوردنچر نسبت به دندان مصنوعی بیشتر است.

مهم ترین تفاوت های اوردنچر با دندان مصنوعی

هزینه اوردنچر در سال 1402 چقدر است؟

اگر می‌خواهید در مورد هزینه اوردنچر بدانید، باید حتماً در جلسه مشاوره با دندانپزشک پیرامون این موضوع صحبت کنید چون نوع اوردنچر انتخابی، میزان سختی کار برای ساخت و نصب اوردنچر، وضعیت استخوان‌های فک و احتمال نیاز به ترمیم استخوانی، هزینه‌های مربوط به دستمزد متخصص و کلینیک، از مهمترین عواملی هستند که هزینه نهایی اوردنچر را تعیین می‌کنند. اما خوشبختانه شرکت‌های بیمه در پرداخت بخشی از قیمت اوردنچر به شما کمک خواهند کرد.

مقاله قبلی
4 روش بریج دندان (پل دندان) – تفاوت بریج و لمینت دندان
مقاله بعدی
هوم بلیچینگ؛ چگونه می توانم دندان هایم را در خانه سفید کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید