چسب بینی بعد از عمل – فرم دهی و کنترل تورم بینی

چسب زدن به بینی بعد از جراحی
امتیاز به این محتوا

اگر تصمیم گرفته‌اید عمل بینی را انجام دهید، در جلسه مشاوره قبل از جراحی، حتماً متخصص نکات مراقبتی مهم را برای شما توضیح خواهد داد. برای مثال چسب زدن بینی بعد از رینوپلاستی یکی از مهمترین مواردی است که متخصص باید به صورت کاملاً جزئی و دقیق آموزش‌های لازم برای نحوه چسب زدن بعد از عمل بینی را برای فرد متقاضی ارائه کند. چسب بینی با هدف حفظ فرم بینی بعد از جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد نحوه چسب زدن بعد از جراحی زیبایی بینی و مدت زمان لازم برای وجود چسب روی بینی با شما صحبت کنیم.

تا چه زمان باید از چسب بینی بعد از عمل استفاده کنیم؟

همانطور که گفته شد، متخصص بعد از اتمام جراحی، بر روی بینی فرد متقاضی چسب‌هایی را به شکل کاملاً مشخص قرار می‌دهد و سپس از فرد می‌خواهد که این چسب‌ها را هر روز عوض کرده و طبق آموزش‌هایی که ارائه می‌گردد، مجدداً بدون هیچگونه فشاری چسب را بر روی بینی بچسباند. مسلما یکی از سؤالاتی که برای فرد متقاضی به وجود می‌آید این است که تا چه مدت زمان باید چسب بر روی بینی عمل شده وجود داشته باشد. این موضوع به چند فاکتور بسیار مهم بستگی دارد و به همین دلیل مدت زمان استفاده از چسب بعد از جراحی رینوپلاستی در بین افراد مختلف، بین ۲ الی ۶ ماه، متفاوت است. لازم است چند هفته چسب را بر روی بینی خود داشته باشید و سپس در جلسه معاینه شرکت کنید تا متخصص وضعیت بینی شما را مورد بررسی قرار دهد.

سرعت بهبودی زخم‌ها و بخیه‌ها، میزان انعطاف‌پذیری پوست شما و همچنین شدت جراحی انجام گرفته بر روی بینی، مهمترین فاکتور‌های هستند که مدت زمان وجود چسب بر روی بینی را مشخص می‌کنند. بنابراین طبق دستور متخصص عمل کنید تا بینی به بهترین شکل ممکن فرم بگیرد.

مطالب بیشتر: تامپون بینی

نحوه درست چسب زدن بینی بعد از عمل

نحوه چسب زدن بینی بعد از جراحی رینوپلاستی

موضوع بسیار مهم در مورد چسب بینی بعد از عمل این است که شما چگونه چسب را بر روی بینی خود قرار دهید. مسلما بعد از اتمام عمل، زمانی که به خانه برمی‌گردید، این خود شما هستید که باید هر روز چسب‌ها را عوض کنید. بنابراین دقیقاً به تمامی نکاتی که متخصصین ذکر می‌کند توجه داشته باشید و حتی اگر می‌دانید ممکن است اشتباهی در این زمینه انجام دهید، از همراه خود بخواهید زمانی که متخصص در حال آموزش نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل است، از روند کار فیلم بگیرد. به طور کلی برای چسب زدن بعد از عمل رینوپلاستی، باید به صورت زیر عمل کنید:

  1. در اولین قدم باید بینی خود را ضدعفونی کنید. به هیچ عنوان فشاری به بینی وارد نکنید بلکه به آرامی صورت را با آب ولرم و صابون بشویید تا چسب به راحتی از روی پوست بینی برداشته شود.
  2. در مرحله بعد باید برش چسب‌ها را انجام دهید. شما به 7 چسب با طول ۴ سانتی‌متر و 2 چسب به طول ۱۰ سانتی‌متر نیاز دارید. برای چسب زدن، در ابتدا باید به سراغ چسب‌های 4 سانتیمتری بروید و آن‌ها را به صورت افقی بر روی بینی قرار دهید. در زمان قرار دادن چسب‌ها، حتماً به این موضوع توجه کنید که لبه‌های چسب‌ها بر روی یکدیگر قرار گرفته و هیچ فاصله‌ای بین آن‌ها ایجاد نشود. به هیچ عنوان فشار زیادی بر روی بینی خود وارد نکنید ولی در انتهای هر چسب، یک فشار کوچک برای جلوگیری از شل شدن چسب، ضروری است.
  3. سپس به سراغ دو قطعه ۱۰ سانتی‌متری بروید. این دو قطعه چسب باید به گونه‌ای بر روی بینی شما قرار گیرند که شکل U به خود گرفته و در نتیجه از نوک بینی و تمامی چسب‌هایی که روی بینی چسبانده شده‌اند، حمایت کند. بنابراین یک چسب را بر روی پوست زیر نوک بینی چسبانده شده و انتهای آن را به سمت بالای بینی بکشید. همین کار را با چسب دیگر 10 سانتی‌متری در طرف دیگر بینی انجام دهید. زمانی که این دو قطعه ۱۰ سانتیمتری در زیر نوک بینی بهم برسند، ظاهری شکل U پیدا می‌کند.

نحوه برداشتن چسب بینی بعد از جراحی

همانگونه که گفته شد، متخصص از شما می‌خواهد که هر روز چسب‌های روی بینی را برداشته، بینی خود را ضدعفونی کنید و سپس دوباره چسب زدن بینی را انجام دهید. حتی زمانی که قرار است حمام بروید هم باید چسب از روی بینی برداشته شود. همان اندازه که چسب زدن بینی بعد از جراحی بسیار اهمیت دارد، برداشتن چسب از روی بینی هم مهم بوده و به هیچ عنوان نباید فشاری بر روی آن وارد کنید. بهترین کار این است که زیر دوش آب ولرم بروید تا چسب‌ها خیس شوند. در این صورت به دلیل اینکه چسب‌ها شل می‌شوند، می‌توانید به راحتی چسب را از روی بیرون بینی خود ‌بردارید.

تا چه زمانی چسب بینی تاثیر دارد؟

بهترین زمان استفاده از چسب بینی

به طور کلی تمامی متقاضیان عمل رینوپلاستی، تا یک ماه اول حتماً باید چسب روی بینی خود داشته باشند. سپس باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا براساس روند بهبودی، مشخص شود که این چسب زدن تا چه مدت زمان باید ادامه داشته باشد. اما از آنجایی که تعویض چسب در طول روز اهمیت زیادی دارد، حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که بهترین زمان برای استفاده از چسب بینی بعد از جراحی دقیقاً چه زمانی است. توصیه می‌کنیم که شب‌ها قبل از خواب و همچنین بعد از بیدار شدن از خواب، چسب بینی خود را عوض کنید.

شب‌ها میزان ورم بینی افزایش پیدا می‌کند به همین دلیل است که باید حتماً  چسب بر روی بینی به وجود داشته باشد تا از افزایش ورم بینی جلوگیری گردد. از طرف دیگر بعد از بیدار شدن، بینی همچنان ورم خود را خواهد داشت و در نتیجه صبح باید مجدداً چسب بینی را عوض کرده و چسب جدید بر روی آن قرار دهید تا ورم بینی کنترل گردد.

سخن پایانی

از آنجایی که چسب زدن بینی بعد از جراحی نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری بینی و بنابراین نتیجه نهایی عمل ایفا می‌کند، پس لازم است حتماً در انتخاب نوع چسب نیز براساس نظر متخصص خود عمل نمایید. در واقع به همان اندازه که انتخاب متخصص برای انجام عمل جراحی اهمیت بسیار زیادی دارد، توجه به این نکات مراقبتی نیز بسیار مهم بوده و کوچکترین بی‌دقتی می‌تواند روند درمان و بهبودی شما را دچار مشکل کند. برای مثال چسب زدن بینی بعد از جراحی رینوپلاستی باید با ظرأفت بسیار زیاد و بدون فشار وارد کردن به بینی و براساس دستورالعمل متخصص انجام شود و تا زمانی که متخصص دستور داده است، چسب را بر روی بینی خود داشته باشید تا مطمئن شوید که در نتیجه عمل هیچ خللی ایجاد نمی‌شود.

مقاله قبلی
چگونه می توانم بعد از جراحی بینی از افتادگی بینی جلوگیری کنم؟
مقاله بعدی
رژیم غذایی بعد از جراحی بینی [چه بخوریم و از چه چیزهایی باید پرهیز کرد]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید