9 روش برای از بین بردن دندان درد در شب – علل درد غیرقابل تحمل دندان در شب

دندان درد در شب
5/5 - (3 امتیاز)

دندان درد یکی از بدترین عارضه‌هایی است که حتی می‌تواند یک روز کاری شما را هدر بدهد. این اتفاق بسیار اذیت‌کننده است و حتی ممکن است درد دندان به راحتی با مسکن مهار نشود. اما چیزی که در این میان بسیار آزاردهنده خواهد بود، دندان درد در شب است. انسان بعد از یک روز خسته‌کننده و پرکار دوست دارد شبی آرام را سپری کند تا روز بعد، پرانرژی و سرحال، به امور کاری بپردازد.

اکنون دندان درد در شب بدترین اتفاق ممکن خواهد بود که از یک سو استراحت را از شما گرفته و از سوی دیگر شرایط روحی و جسمی شما را ضعیف‌تر می‌کند. در نتیجه برای روز بعد نیز نمی‌توانید به سرکار بروید و یا حتی نمی‌توانید امور خانه را مدیریت کنید. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد علت دندان درد در شب و روش درمان درد دندان در شب با شما صحبت کنیم.

علت دندان درد در شب چیست؟

علت دندان درد در شب چیست؟

به طور کلی دندان درد دلایل مختلف دارد که عبارتند از:

 1. گاهی اوقات شما دچار پوسیدگی دندان شده‌اید و این پوسیدگی تا کانال‌های عصبی پیشروی کرده و در نتیجه تحریک عصب دندان باعث درد شدید در دندان‌ها و فک می‌شود.
 2.  البته تحریک کانال عصبی می‌تواند به دلیل عفونت اتفاق بیافتد. اگر تغییر رنگ را در لثه احساس می‌کنید؛ دهان شما بوی عفونت می‌دهد و یا حتی رنگ دندان مورد نظر نسبت به دندان‌های کناری تغییر کرده است، به احتمال زیاد دچار عفونت دندان شده‌اید و اگر هر چه زودتر این عفونت را درمان نکنید،  پوسیدگی به شدت پیشرفت می‌کند.
 3. یکی دیگر از دلایل دندان درد در شب، مربوط به بیماری‌های لثه است. گاهی اوقات دندان سالم است ولی به دلیل التهاب، عفونت و یا آسیب لثه، شما درد شدید را در دندان احساس می‌کنید. در این زمان متخصص روش درمانی برای بهبود وضعیت لثه را در پیش خواهد گرفت.
 4.  ترک خوردن و یا شکستگی بخشی از دندان نیز می‌تواند باعث دندان درد ‌شود. ممکن است ظاهر دندان شما سالم به نظر برسد ولی وقتی عکسبرداری انجام می‌گیرد، متخصص متوجه می‌شود ترک‌هایی در دندان شکل گرفته و در زمان غذا خوردن، مواد غذایی به راحتی وارد دندان می‌شوند. به همین دلیل کانال‌های عصبی تحریک شده و شما درد شدید را در دندان‌های خود احساس می‌کنید.
 5. البته جابجایی دندان‌ها در زمان ارتودنسی نیز باعث درد دندان‌ها می‌شود. کسانی که به تازگی ارتودنسی دندان را شروع کرده‌اند، از دندان درد در شب بسیار گلایه می‌کنند. این مسأله کاملاً طبیعی است و تا زمانی که درمان کامل نشود، باید درد را تحمل کنید.
 6. دندان قروچه نیز باعث دندان درد در طول خواب می‌شود. متأسفانه بعضی از افراد به صورت ارثی، دندان قروچه دارند. این دسته از افراد حتماً باید تحت نظر متخصص، از گارد نایت استفاده کنند تا فشار زیادی به دندان‌ها وارد نشده و از آسیب به فک و دندان‌ها جلوگیری گردد.

چرا درد دندان در شب بیشتر می ‌شود؟

تمام کسانی که دچار دندان درد می‌شوند، از افزایش درد در شب گلایه می‌کنند. حتماً این سوال برای شما به وجود آمده است که دلیل افزایش درد دندان در شب چیست؟ چند عامل در این زمینه نقش دارند:

زمانی که شما دراز می‌کشید، میزان جریان خون در ناحیه سر افزایش پیدا می‌کند. البته وضعیت خوابیدن شما نیز در این زمینه نقش بیشتری ایفا می‌کند. کسانی که عادت دارند سر خود را پایین‌تر قرار دهند، درد بیشتری در دندان‌های خود احساس خواهند کرد چون فشار خون در سر افزایش یافته و همین فشار خون باعث تحریک کانال‌های عصبی و افزایش دندان درد در شب می‌شود.

یکی دیگر از دلایل افزایش درد دندان در شب، بحث نداشتن مشغله فکری است. در طول روز ما به هزاران امور مختلف فکر می‌کنیم به همین دلیل توجه زیادی به درد دندان نداریم. اما در شب وقتی می‌خواهیم استراحت کنیم، به دلیل اینکه مشغله فکری برای ما وجود ندارد، تمام حواس ما بر روی دندان متمرکز شده و به همین دلیل بیشتر متوجه درد دندان می‌شویم.

کسانی که دچار دندان درد هستند، به هیچ عنوان نباید قبل از خواب به سراغ مواد غذایی اسیدی، شیرین و همچنین نوشیدنی‌های گازدار بروند. به طور کلی مصرف کردن این مواد غذایی در هنگام شب، آسیب جدی را به دندان‌ها وارد می‌کند چون شکر باعث حساس شدن مینای دندان شده و از آنجایی که شما قبل از خواب مسواک می‌زنید، بنابراین خطر پوسیدگی دندان افزایش پیدا می‌کند. خوراکی‌های شیرین و همچنین اسیدی، مینای دندان را ضعیف کرده و اکنون حرکت برس مسواک بر روی دندان، باعث پوسیدگی شدید در آن می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید درد دندان در شب افزایش پیدا نکند، به هیچ عنوان به سراغ خوراکی‌ها و همچنین غذا‌های شیرین قبل از خواب نروید. از طرف دیگر در صورتی که بنا به دلایلی این قبیل مواد غذایی را در هنگام شام صرف کردید، نباید بلافاصله بعد از آن مسواک بزنید چون دندان درد شما بیشتر خواهد شد.

همانگونه گفتیم بعضی از افراد عادت به دندان قروچه دارند به همین دلیل در زمان خواب درد بیشتری را در دندان‌های خود احساس می‌کنند.

چگونه می توانم دندان درد را در شب متوقف کنم؟

در صورتی که دندان درد شما به صورت طولانی مدت ادامه‌دار باشد، حتماً باید به متخصص مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌ها مورد بررسی قرار گیرد. در چنین شرایطی احتمال بروز عفونت شدید و یا پوسیدگی دندان، بسیار زیاد بوده و باید در اولین قدم نسبت به ترمیم دندان پوسیده اقدام کنید. اما برای کنترل دندان درد در شب چند راهکار را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 1. در اولین قدم بحث بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید. همه ما باید در طول روز سه بار مسواک بزنیم اما مسواک زدن قبل از خواب اهمیت بسیار زیادی دارد چون چند ساعت دهان بسته بوده و اگر مواد غذایی در لابلای دندان‌ها وجود داشته باشد، فعالیت باکتری‌ها و بزاق دهان باعث پوسیدگی دندان‌ها خواهد شد. البته همانگونه که گفتیم اگر خوراکی و نوشیدنی‌های شیرین را مصرف کرده‌اید، نباید بلافاصله بعد از غذا نسبت به مسواک زدن اقدام کنید. حداقل دو ساعت صبر کنید.
 2. از دهانشویه مناسب برای تقویت مینای دندان استفاده نمایید.
 3. افرادی که دچار حساسیت دندان هستند، حتماً باید خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنند تا میزان درد دندان در شب کاهش پیدا کند.
 4. از آنجایی که افزایش فشار خون در سر باعث تشدید درد دندان در شب می‌شود، بنابراین سر را کمی بالاتر از بدن قرار دهید.
 5. تا جایی که امکان دارد در شب به خصوص دو ساعت قبل از خواب، از خوردن خوراکی‌های شیرین و مواد غذایی اسیدی پرهیز کنید چون این خوراکی‌ها، حساسیت دندان‌های شما را افزایش می‌دهند.
 6. در صورتی که متخصص دارویی برای شما تجویز کرده است، حتماً دارو‌ها را در زمان مشخص استفاده نمایید.
 7.  افرادی که دچار دندان قروچه هستند، باید طبق نظر متخصص از گارد نایت استفاده کنند تا فشاری به دندان‌های آن‌ها وارد نشود. دندان قروچه همچنین باعث بروز ترک و شکستگی در دندان‌ها خواهد بود.
 8.  البته برخی از روش‌های خانگی نیز به تسکین درد دندان در شب کمک می‌کند. برای مثال می‌توانید از قطره گل میخک استفاده کنید. چند قطره از آن را بر روی پنبه و یا دستمال کاغذی بچکانید و به لثه و دندان مورد نظر بکشید تا میزان درد کاهش پیدا کند.
 9. قرقره کردن آب نمک نیز به تسکین دندان درد کمک خواهد کرد.

چگونه می توانم دندان درد را در شب متوقف کنم؟

سخن پایانی

در صورتی که مدت زمان طولانی است دچار دندان درد در شب هستید، نباید نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشید. باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما را چک کند. اگر یک پوسیدگی خفیف در دندان اتفاق افتاده باشد، شاید بتوان با هزینه کم و با کمی دستکاری دندان، مشکل را برطرف نمود اما اگر این مسأله را پست گوش بیندازید و ترمیم دندان به تعویق بیفتد، ممکن است پوسیدگی به حدی پیشروی کند که حتی نیاز باشد قسمتی از دندان به طور کامل برداشته شده و عملیات عصب‌کشی انجام شود.

مقاله قبلی
چرا و چه زمانی به درمان ریشه (عصب کشی دندان) نیاز دارم؟
مقاله بعدی
مراقبت از سلامت دهان و دندان در دوران بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید