کاشت مو
موضوعات داغ

بانک مو – مقایسه بانک موی ضعیف و قوی (2023)

1/5 - (4 امتیاز)

یکی از مشکلاتی که غالبا آقایان با آن مواجه هستند، ریزش مو است. این اتفاق بنا به دلایلی همانند ژنتیک، اختلالات هورمونی، نداشتن تغذیه مناسب، استرس، عدم رسیدگی درست به مو و… رخ می‌دهد. بنابراین زمانی که اولین علائم ریزش مو رؤیت شد باید با متخصص صحبت کنید تا اقدامات لازم جهت جلوگیری از پیشروی این عارضه انجام شود.

اما در مواردی نیز ممکن است هرگونه درمان، بی‌اثر بوده و ریزش مو تا جایی پیش برود که به طاسی سر مبتلا شوید. در این زمان نیز جایی برای نگرانی نیست چرا که روش‌های مختلف پیوند مو ، گزینه آخری است که کمک می‌کند تا مجدداً از داشتن موی پرپشت لذت ببرید.

البته برای این منظور باید بانک مو بررسی شود. زمانی که جلسه مشاوره با متخصص برگزار می‌شود، در کنار تمام معایناتی که انجام می‌شود تا صلاحیت شما برای پیوند مو تأیید گردد، باید مشخص شود که آیا از بانک موی قوی برخوردار هستید یا نه. در واقع در صورتی که تراکم در محل بانک مو ضعیف باشد، کاشت مو با مشکل برخورد می‌کند.

فرم مشاوره رایگان

مقایسه بانک موی ضعیف و قوی

بانک مو و تاثیر آن در نتیجه کاشت مو

بانک مو یا منبع مو، به قسمتی از بدن گفته می‌شود که تراکم مو در آنجا زیاد بوده و گرافت‌های موجود در آن، گزینه بسیار مناسبی برای کاشت مو هستند. بهترین قسمت برای استخراج گرافت جهت پیوند طبیعی مو، ناحیه پشت سر است. به طور کلی پزشک در ابتدا چند فاکتور از موی سر را بررسی می‌کند تا متوجه شود آیا می‌توان از آن‌ها برای ایمپلنت مو استفاده نمود یا نه:

 1. جنس موی سر و ضخامت آن چگونه است؟
 2. تراکم مو در قسمت بانک مو چه اندازه است؟
 3. پوست سر در قسمت بانک مو از نظر سلامتی در چه وضعیتی قرار دارد؟
 4. رنگ طبیعی موی سر چیست؟

تمامی این موارد بر روی موفقیت کاشت طبیعی مو تأثیر خواهند گذاشت. در صورتی که مقالات سایت را به دقت مطالعه کرده باشید؛ متوجه شده‌اید روش‌های متنوعی برای پیوند مو وجود دارد که متخصص براساس وضعیت بانک مو، متد مناسبی را انتخاب خواهد کرد.

بنابراین در صورتی که بانک مو ضعیف باشد، شانس موفقیت این کار بسیار کم خواهد بود و البته انتخاب روش پیوند مو نیز برای شما محدود می‌شود. شاید این سؤال برای شما پیش آمده باشد که چرا لزوماً باید از قسمت پشت سر، گرافت استخراج شده و بهتر است به سراغ موی سایر قسمت‌های بدن نرویم؟ دو دلیل برای این موضوع وجود دارد:

 1. رنگ موی سر با رنگ موی سایر قسمت‌های بدن، کاملاً متفاوت است در نتیجه اگر از موی بدن استفاده شود، بعد از اتمام کار و رشد مو‌های کاشته شده، تفاوت رنگ مو فاحش خواهد بود.
 2. از سویی دیگر قدرت فولیکول مو‌های بدن نسبت به موی سر، کاملاً تفاوت دارد. در مواردی که متخصص از مو‌های سطح بدن برای کاشت استفاده کرده است، این احتمال وجود دارد که مجدداً به ریزش دچار شوید.
بانک موی قوی
بانک موی قوی چه مشخصه هایی دارد؟

بانک موی قوی چه مشخصه هایی دارد؟

از کجا بفهمیم بانک موی خوبی داریم؟ یکی از گزینه‌های مورد نیاز برای اینکه صلاحیت شما جهت کاشت مو تأیید گردد، داشتن بانک موی قوی است. همانگونه که گفته شد، متخصصین از قسمت پشت سر برای کاشت استفاده می‌کنند اما مهمترین مشخصه ‌های بانک موی قوی که نشان می‌دهد شما از نظر تأمین مو مشکلی ندارید عبارتند از:

 1. محل برداشت گرافت مو باید از تراکم کافی برخوردار باشد. البته این مسأله در روش‌های مختلف پیوند طبیعی مو، اهمیت خاص خود را دارد. برای مثال داشتن تراکم ‌ایده‌آل مو برای کاشت به روش FUT در اولویت اول قرار دارد چون در این روش، قدرت بانک مو ضعیف شده و در صورتی که در مراحل بعدی نیاز به ترمیم باشد، با مشکل و محدودیت مواجه خواهید شد.
 2. از دیگر ویژگی ‌های بانک موی قوی، داشتن پوست سالم است. در صورتی که به بیماری قارچ پوستی مبتلا باشید، برداشت گرأفت مو از این قسمت اشتباه است چون در این شرایط فولیکول‌ها به قارچ آلوده بوده و احتمال پس زدن پیوند بالا می‌رود.
 3. ضخامت و اندازه مو نیز بسیار مهم است. هر اندازه فولیکول مو قوی‌تر باشد، شانس موفقیت پیوند مو بیشتر می‌شود چرا که بعد از کاشت، استقرار بهتری در پوست داشته و رشد مو خیلی سریع‌تر شروع می‌شود.
بانک مو

ویژگی بانک موی قوی

 1. داشتن تراکم موی بالا
 2. قوی بودن فولیکول‌ها
 3. نداشتن بیماری پوستی

بهترین بانک مو

اولین و بهترین بانک مو برای این عمل زیبایی، ناحیه پشت سر است.

بانک مو از ریش

اگر تراکم مو در پشت سر کم بوده و یا مشکل پوستی در این قسمت باشد، متخصص به سراغ بانک مو از ریش می‌رود.

شرط استفاده از بانک موی ریش

 1. همرنگ بودن موی صورت با موی سر
 2. نداشتن بیماری پوستی در صورت

فواید بانک مو از ریش

 1. افزایش حجم موی سر
 2. قوی‌تر بودن فولیکول‌های ناحیه ریش
 3. عدم نیاز به تخلیه مو در ناحیه پشت سر
 4. امکان کاشت مو با تراکم بالا

مشاهده این مطلب : کاشت مو به روش میکروگرافت

بانک موی ضعیف
بانک موی ضعیف

بانک موی ضعیف

ممکن است بعد از معاینات و بررسی وضعیت محل استخراج گرأفت مو، متخصص به این نتیجه برسد که شما بانک موی ضعیف دارید و پیوند مو با محدودیت مواجه می‌شود. بانک موی ضعیف چند شاخصه مهم دارد:

 1. اولین و مهمترین ویژگی آن، نداشتن تراکم کافی است. کم پشتی مو باعث می‌شود کاشت با مشکل روبرو شود.
 2. ممکن است تراکم مو مناسب باشد اما به بیماری‌های پوست سر همانند قارچ مبتلا باشید. در این صورت نیز نمی‌توان از این بانک مو برای پیوند استفاده کرد.
 3. در بانک موی ضعیف ممکن است ریشه مو سست باشد و بنابراین بعد از کاشت، مجدداً دچار ریزش شوید.
بانک مو بعد از کاشت
عکس بانک موی ضعیف

بانک مو بعد از کاشت

ذهنیتی که برای اغلب مراجعه‌کنندگان وجود دارد این است که برداشت گرأفت از قسمت بانک مو باعث می‌شود تراکم مو در این قسمت کم شده و در واقع بانک مو دچار طاسی شود یا بهتره این طور بگوییم: “ایا بانک مو دوباره رشد میکند”. بسته به نوع روش کاشت مو و همچنین مهارت متخصص برای استخراج فولیکول، امکان ترمیم بانک مو بعد از اتمام کار وجود دارد. چند فاکتور مهم در تخریب یا ترمیم بانک مو بعد از کاشت عبارتند از:

 1. مهم‌ترین عامل، مهارت و ظرأفت کار متخصص است. بار‌ها متذکر شده‌ایم که شما باید بهترین دکتر کاشت مو را انتخاب کنید تا هم مشکل طاسی سر به خوبی رفع شده و هم عوارضی برای شما نداشته باشد. از دست رفتن بانک مو، یکی از عارضه‌هایی است که به دلیل خطای پزشک رخ می‌دهد. البته حساسیت کار در روش‌های پیوند مو، متفاوت است. برای مثال کاشت مو روش FIT بسیار حساس است چون برداشت گرأفت از طریق پانچ کردن پوست سر انجام می‌شود. کوچکترین خطا کافی است تا هم پوست و هم فولیکول‌ها آسیب ببینند.
 2. از طرفی این موضوع بسیار مهم است که استخراج گرافت با چه فاصله‌ای انجام می‌شود. این کار باید شبیه تنک کردن باشد به این معنا که تنها از یک قسمت سر، فولیکول برداشته نشود چون تراکم مو به شدت کمتر از قسمت‌های دیگر خواهد شد.
 3. در روش‌های تهاجمی که برداشت فولیکول مو از طریق عمل جراحی انجام می‌گیرد، نحوه برش پوست، بخیه و مراقبت‌های بعد از آن، نقش بسیار مهمی بر ترمیم بانک مو بعد از کاشت خواهد داشت. اگر پزشک در بخیه زدن پوست به درستی عمل نکرده و اسکار تشکیل شود، امکان رشد مجدد مو در این قسمت نبوده و به نوعی بانک مو تخریب خواهد شد.

آیا بانک مو دوباره رشد می کند؟

آیا بانک مو دوباره رشد می کند؟

بانک مو مکانی است که در آن نمونه‌های مو برای استفاده در مراحل کاشت مو در آینده ذخیره می‌شوند. نمونه‌های مو از ناحیه اهداکننده پوست سر، که معمولاً پشت یا کناره‌های سر است، گرفته می‌شود و این نواحی تحت تأثیر طاسی مردانه یا زنانه قرار نمی‌گیرند.

هنگامی که فولیکول‌های مو از ناحیه اهداکننده برداشته می‌شوند و به قسمت‌های طاسی یا نازک‌شده پوست سر پیوند می‌شوند، موهایی که از این فولیکول‌ها رشد می‌کنند در محل جدید به رشد خود ادامه می‌دهند. با این حال، موهایی که از ناحیه اهداکننده برداشته می‌شوند، به خودی خود رشد نمی‌کنند.

توجه به این نکته ضروری است که روش‌های کاشت مو معمولاً با برداشتن تعداد محدودی گرافت مو از ناحیه اهداکننده برنامه‌ریزی می‌شوند تا از برداشت بیش از حد و کاهش ذخایر موی اهداکننده جلوگیری شود. بنابراین، بانک مو راهی برای ذخیره برخی از نمونه‌های موی اضافی برای استفاده در آینده در صورتی که بیمار ممکن است در آینده به روش دیگری برای کاشت مو نیاز داشته باشد.

بانک مو از ریش
بانک مو از ریش

بانک مو از ریش

در این مقاله متوجه شدید که شرط لازم برای کاشت مو، داشتن بانک موی قوی است که بهترین منطقه، ناحیه پشت سر است. اما ممکن است به طاسی شدید دچار شده باشید به گونه‌ای که تراکم مو در محل برداشت گرافت مو، بسیار پایین بوده و یا اینکه کیفیت مو در قسمت اهدا‌کننده، مناسب نباشد.

برخی از افراد دچار بیماری‌های پوست سر هستند که این مسأله نیز باعث محدودیت در پیوند مو خواهد شد. در چنین مواردی متخصص به سراغ بانک مو از ریش می‌رود. البته میزان موفقیت این روش، به کیفیت موی ریش بستگی دارد.

فواید بانک مو از ریش

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید آقایان در صورتی که برای کاشت طبیعی مو، بانک موی مناسبی در پشت سر نداشته باشند، امکان استفاده از بانک موی ریش برای آن‌ها وجود خواهد داشت. این قابلیت چند مزیت عمده را به همراه دارد:

 1. قطعاً زمانی که از موی ریش برای پیوند موی سر استفاده می‌شود، تراکم مو در ناحیه پشت سر حفظ خواهد شد. گاهی اوقات طاسی سر به شدت پیشروی کرده و حتی ناحیه پشت سر نیز تراکم کمی دارد. به همین دلیل است که بانک مو از ریش در چنین مواردی گزینه مناسب‌تری خواهد بود.
 2. جالب است بدانید که عمده مردان از داشتن ریش خوشحال نبوده و مدام آن را اصلاح می‌کنند. اکنون اگر قرار باشد از فولیکول‌های موی ریش برای پیوند موی سر استفاده گردد قطعاً برای این دسته از افراد خوشایند خواهد بود چرا که تراکم مو در صورت کمتر می‌شود.
 3. یکی دیگر از فواید بانک مو از ریش، ضخیم‌تر بودن ساقه موی صورت است. در نتیجه نه تنها شانس موفقیت کاشت موی سر افزایش یافته بلکه بعد از رشد فولیکول‌های پیوندی، حجم مو‌ها بیشتر به نظر خواهد رسید.
 4. جالب است بدانید که مو‌ی ریش فاز رشد طولانی‌تری دارد و در مقابل مرحله استراحت آن‌ها کوتاه‌تر است. بنابراین در صورتی که از بانک موی ریش برای پیوند موی سر استفاده گردد فولیکول‌ها مرحله رشد را سریع‌تر سپری کرده و شما می‌توانید نتیجه ایمپلنت مو را در مدت زمان کوتاه‌تری شاهد باشید.
 5. برای اغلب افراد این مسأله بسیار مهم است که با یک جلسه کاشت مو بتوانند تراکم ‌ایده‌آلی از فولیکول‌ها را بر روی سر خود داشته و در نتیجه بعد از چند ماه بتوانند بهترین نتیجه را از پیوند طبیعی مو به دست بیاورند. تحقیقات نشان داده است که به کمک بانک مو از ریش می‌توان بین ۳ هزار تا ۶ هزار فولیکول را به ناحیه پیوند منتقل کرد. در نتیجه کسانی که به دنبال کاشت مو با تراکم بالا هستند می‌توانند از بانک موی ریش استفاده کنند.
 6. قطعاً برای همه ما این مسأله بسیار مهم است که بعد از انجام این عمل زیبایی، مو‌ها فرم طبیعی داشته و کسی متوجه پیوند نشود. به کمک بانک مو از ریش می‌توان به این نتیجه رسید.
 7. در صورتی که یک متخصص توانمند را برای این عمل زیبایی انتخاب کرده و از طرف دیگر بهترین روش برای پیوند طبیعی مو انتخاب شود، قطعاً بانک مو از ریش کمک می‌کند که نزدیک به ۹۰ درصد فولیکول‌ها زنده مانده و نتیجه دلخواه خود را به دست بیاورید.

maralsalamatiranian

یک تیم پزشکی سخت کوش و خبره که یک هدف مشترک دارند! دسترسی سریع و آسان کاربران به مطالب معتبر روز دنیا در حوزه زیبایی و سلامت.

‫2 دیدگاه ها

 1. من بانک موی خوبی دارم اما خیلی نازکه مشکلی در روند کاشت مو ایجاد میکنه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟