تزریق بوتاکس – راهنمای مراحل و نقاط بدن جهت تزریق بوتاکس 2021

با افزایش سن، چین و چروک هایی در صورت هویدا می شوند که نشان دهنده نزدیک شدن به دوران پیری است. هیچ کس دوست ندارد ظاهر جوان و شاداب خود را از دست داده و شاهد خطوط در پیشانی و صورت باشد که هر روز تعداد آن ها بیشتر می شود. به هر حال پیری، روند طبیعی زندگی است و بالاخره رخ می دهد اما ما با نحوه مراقبت از خود و پوست، می توانیم پیری را به تعویق بیاندازیم. تزریق بوتاکس یکی از روش های زیباسازی است که به حذف چین و چروک های صورت کمک می کند. البته روش های مختلفی برای این منظور وجود دارد و اگر حتما تمایل به تزریق Botox  دارید باید در ابتدا، متخصص صلاحیت شما را تایید نماید.

فرم مشاوره رایگان

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس (Botox ) در سال 2021 – مارال سلامت ایرانیان

تزریق بوتاکس (Botox )

آنچه که باعث چروکیده شدن پوست در اثر افزایش سن می شود، کاهش قدرت سلول های پوستی برای تولید پروتئین های کلاژن و الاستین است که به ترتیب باعث استحکام و انعطاف­پذیری پوست می شوند. در نتیجه پوست به تدریج شل و افتاده شده و پیر به نظر می رسد. تزریق بوتاکس از طریق فلج کردن عضلات پوستی، از این اتفاق جلوگیری می کند. بوتاکس در واقع از سم بوتولینوم تهیه می شود که منجر به فلج موقت در عضلات صورت می گردد. اگر در میان دوستان یا آشنایان خود کسانی را می شناسید که بوتاکس تزریق کرده اند، حتما به خوبی وضعیت چهره آن ها را وارسی کنید. برای مثال اگر این تزریق در پیشانی باشد، در زمان گریه، خنده و اخم، هیچ تغییر در پیشانی رخ نمی دهد و دلیل آن، فلج شدن عضلات در این قسمت است. بنابراین بوتاکس از تشکیل خطوط در چهره جلوگیری می کند. سم بوتولینوم از باکتری کلستریدیوم استخراج شده و سپس برای تهیه بوتاکس استفاده می شود. اما حتما این سوال برای شما نیز پیش آمده است که دلیل فلج شدن عضلات چیست؟ در بدن انسان یک انتقال دهنده عصبی مهم به نام استیل کولین وجود دارد که موظف است پیام ها را بین سلول های عصبی جابجا کند در نتیجه وقتی تزریق بوتاکس انجام می دهید، سم باعث از کار افتادن استیل کولین می شود و نهایتا منجر به فلج موقت و جلوگیری از انقباض خواهد شد.

جالب است بدانید که در ابتدا، بوتاکس برای درمان برخی از بیماری ها مانند انحراف چشم مورد استفاده قرار گرفت چرا که برای درمان، لازم بود عضلات در این قسمت شل شوند تا بتوان مراحل بعد را پیش برد. تا اینکه تزریق Botox به جمع سایر روش های زیباسازی نیز اضافه شد.  البته عمده مردم نگران سمی بودن Botox  هستند چرا که این ماده از سم بوتولینوم ساخته می شود اما طبق آخرین تحقیقات علمی مشخص شده است در صورتی که در دوز معین و به اندازه تزریق شود، نه تنها مشکل ساز نبوده بلکه یک روش ایمن خواهد بود.

مراحل تزریق بوتاکس
مراحل انجام تزریق بوتاکس

مراحل انجام تزریق بوتاکس

بررسی وضعیت مراجعه کننده

در ابتدا لازم است متخصص شرایط شما و سلامت عمومی بدن را بررسی کند تا مشخص شود آیا شما کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس هستید یا نه. به طور کلی افراد زیر نمی توانند تزریق Botox را انجام دهند:

 1. خانم های باردار و شیرده
 2. افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی
 3. افراد مبتلا به بیماری ام اس
 4. بیماران کلیوی و مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن
 5. افرادی که داروهای خاص مصرف کرده و البته حساسیت دارویی نیز دارند.
 6. مبتلایان به اختلالات انعقاد خون

در جلسه مشاوره لازم است تست هایی انجام گیرد تا سلامت شما عزیزان از هر نظر، تایید شود.

مرحله تزریق botax

بعد از ضد عفونی کردن پوست، تزریق بوتاکس توسط سوزن های ظریف دقیقا در عضلات قسمتی از چهره که مد نظر است، انجام می گیرد. این کار بسیار حساس بوده و نیاز به مهارت و ظرافت در کار دارد.

مراقبت های تزریق بوتاکس

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

 1. در صورتی که تصمیم خود را برای تزریق بوتاکس نهایی کرده اید، قبل از آن، نکات زیر را رعایت کنید:
 2.  تقریبا دو هفته قبل از تزریق، از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
 3. مصرف داروهای ضد التهابی و ویتامین E دو هفته قبل از تزریق بوتاکس ممنوع است چون احتمال خونریزی را بالا می برند.
 4. توصیه می کنیم از چند روز قبل از تزریق، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را کنار بگذارید.
 5. روزی که قرار است تزریق بوتاکس انجام دهید، به هیچ عنوان آرایش نداشته باشید.
 6. اپیلاسیون پوست، استفاده از وکس و حتی کرم های موبر، ممنوع است.
 7. در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا بوده و یا از انواع خاص داروها استفاده می کنید، متخصص باید در جریان این موارد باشد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس سختی زیادی نداشته و در نتیجه بعد از آن، مراقبت های ویژه ای نیاز نیست اما بهتر است چند مورد را به خاطر سپرده و به آن ها عمل کنید:

 1. باید تا چند روز، در زمان استراحت، سر بالاتر از شانه ها باشد.
 2. حداقل تا یک روز بعد از تزریق، نباید فعالیت های سنگین داشت حتی ورزش کردن نیز ممنوع است.
 3. برای برطرف شدن تورم و التهاب، می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 4. توصیه می کنیم حداقل تا دو هفته بعد از تزریق بوتاکس، لایه برداری، اپیلاسیون، ماساژ و… را انجام ندهید.
بهترین دکتر و کلینیک تزریق بوتاکس
بهترین دکتر و کلینیک تزریق بوتاکس

بهترین دکتر و کلینیک تزریق بوتاکس

اگر این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده اید تزریق Botox واقعا یک عمل حساس است و متخصص باید از دانش و مهارت بالایی برای این منظور برخوردار باشد. از زمانی که تبلیغات بوتاکس به کشور ما نیز رسید، تقریبا تمامی کلینیک های زیبایی، دامنه فعالیت های خود را به این عمل نیز توسعه داند تا جایی که حتی در حال حاضر در آرایشگاه ها نیز تزریق Botox انجام می گیرد. عزیزان توجه داشته باشید کوچکترین خطا و بی دقتی کافی است که تا به زیبایی و عضلات چهره، آسیب وارد شود. متخصص حرفه ای می داند برای هر قسمت، دقیقا چه دوزی از بوتاکس را استفاده کند. اما آیا آرایشگر به خوبی به امر آگاه است؟ لذا توصیه ما بر این است که تزریق بوتاکس را تحت نظر بهترین دکتر و کلینیک تزریق بوتاکس انجام دهید تا نگرانی نداشته باشید.

عوارض احتمالی تزریق بوتاکس

 1. قطعا هر قسمت پوست که دستکاری شود، واکنش های التهابی و تورم را از خود نشان می دهد لذا می توانید بعد از تزریق Botox از کمپرس یخ استفاده کنید.
 2. درد در محل تزریق نیز طبیعی است که با مصرف مسکن، رفع می گردد.
 3. لازم است بدانید کسانی که برای اولین بار تزریق بوتاکس را انجام می دهند، تا چند روز حالت تهوع دارند.
 4. در صورتی که متخصص مهارت لازم را نداشته و به عروق خونی آسیب بزند، منجر به کبودی پوست در محل تزریق خواهد شد.
نقاط مناسب تزریق بوتاکس
نقاط مناسب جهت تزریق بوتاکس

نقاط مناسب جهت تزریق بوتاکس

در ابتدای مقاله ذکر شد که تزریق Botox هم جنبه درمان و هم جنبه زیبایی دارد. به عنوان یک روش زیباسازی، می توان از آن برای موارد زیر استفاده نمود:

 1. برطرف کردن خط اخم بین ابروها
 2. رفع خطوط و چروک های موجود در پیشانی
 3. محو کردن چین و چروک های اطراف چشم
 4. برطرف کردن خطوط موجود روی گردن
 5. رفع کردن خط لبخند
هزینه تزریق بوتاکس
قیمت تزریق بوتاکس در سال 2021

هزینه تزریق بوتاکس

این مسئله طبیعی است که قبل از انجام هر نوع عمل زیبایی، در مورد هزینه های آن نیز تحقیق کنیم. بالاخره باید بدانیم آیا می توانیم هزینه نهایی را تامین کنیم یا خیر. در جلسه مشاوره با متخصص برای تزریق Botox  قطعا پیرامون این موضوع نیز صحبت خواهد شد. به طور کلی چند عامل محل تزریق، تعداد دفعات تزریق بوتاکس، میزان ماده مورد نیاز، هزینه متخصص و کلینیک و…  بر روی هزینه تزریق بوتاکس تاثیر می گذارند.

دکمه بازگشت به بالا