تزریق بوتاکس – راهنمای مراحل و نقاط بدن جهت تزریق بوتاکس 2023

4.5/5 - (6 امتیاز)

با افزایش سن، چین و چروک‌هایی در صورت هویدا می‌شوند که نشان‌دهنده نزدیک شدن به دوران پیری است. هیچ کس دوست ندارد ظاهر جوان و شاداب خود را از دست داده و شاهد خطوط در پیشانی و صورت باشد که هر روز تعداد آن‌ها بیشتر می‌شود. به هر حال پیری، روند طبیعی زندگی است و بالاخره رخ می‌دهد اما ما با نحوه مراقبت از خود و پوست، می‌توانیم پیری را به تعویق بیاندازیم.

تزریق بوتاکس یکی از روش‌های زیباسازی است که به حذف چین و چروک‌های صورت کمک می‌کند. البته روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد و اگر حتماً تمایل به تزریق بوتاکس دارید باید در ابتدا، متخصص صلاحیت شما را تأیید نماید.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””][gravityform id=”3″ title=”true” description=”true” ajax=”true”][/box]

تزریق بوتاکس (Botox)

آنچه که باعث چروکیده شدن پوست در اثر افزایش سن می‌شود، کاهش قدرت سلول‌های پوستی برای تولید پروتئین‌های کلاژن و الاستین است که به ترتیب باعث استحکام و انعطاف‌پذیری پوست می‌شوند. در نتیجه پوست به تدریج شل و افتاده شده و پیر به نظر می‌رسد.

تزریق بوتاکس از طریق فلج کردن عضلات پوستی، از این اتفاق جلوگیری می‌کند. بوتاکس در واقع از سم بوتولینوم تهیه می‌شود که منجر به فلج موقت در عضلات صورت می‌گردد. اگر در میان دوستان یا آشنایان خود کسانی را می‌شناسید که بوتاکس تزریق کرده‌اند، حتماً به خوبی وضعیت چهره آن‌ها را وارسی کنید. برای مثال اگر این تزریق در پیشانی باشد، در زمان گریه، خنده و اخم، هیچ تغییری در پیشانی رخ نمی‌دهد و دلیل آن، فلج شدن عضلات در این قسمت است.

بنابراین بوتاکس از تشکیل خطوط در چهره جلوگیری می‌کند. سم بوتولینوم از باکتری کلستریدیوم استخراج شده و سپس برای تهیه بوتاکس استفاده می‌شود. اما حتماً این سؤال برای شما نیز پیش آمده است که دلیل فلج شدن عضلات چیست؟ در بدن انسان یک انتقال دهنده عصبی مهم به نام استیل کولین وجود دارد که موظف است پیام‌ها را بین سلول‌های عصبی جابجا کند در نتیجه وقتی تزریق بوتاکس انجام می‌دهید، سم باعث از کار افتادن استیل کولین می‌شود و نهایتا منجر به فلج موقت و جلوگیری از انقباض خواهد شد.

مشاهده این مطلب: تزریق بوتاکس خط اخم

قبل و بعد از تزریق بوتاکس

جالب است بدانید که در ابتدا، بوتاکس برای درمان برخی از بیماری‌ها مانند انحراف چشم مورد استفاده قرار گرفت چرا که برای درمان، لازم بود عضلات در این قسمت شل شوند تا بتوان مراحل بعد را پیش برد. تا اینکه تزریق بوتاکس به جمع سایر روش‌های زیباسازی نیز اضافه شد. البته عمده مردم نگران سمی بودن بوتاکس هستند چرا که این ماده از سم بوتولینوم ساخته می‌شود اما طبق آخرین تحقیقات علمی مشخص شده است در صورتی که در دوز معین و به اندازه تزریق شود، نه تنها مشکل‌ساز نبوده بلکه یک روش ایمن خواهد بود.

مشاهده این مطلب: سن مناسب تزریق بوتاکس

مراحل تزریق بوتاکس
مراحل انجام تزریق بوتاکس
    تزریق بوتاکس

مراحل

 1. بررسی سلامت عمومی فرد
 2. انتخاب بهترین برند بوتاکس
 3. تعیین دوز بوتاکس مورد نیاز
 4. استریل و ب‌حس کردن اندام هدف
 5. تزریق با سرنگ مخصوص

مکانیسم عمل

بوتاکس سمی است که از ارسال پیام عصبی به عضلات هدف جلوگیری کرده و منجر به فلج موقت خواهد شد. در نتیجه این عضلات از این پس حرکت نمی‌کنند و پوست چروکیده نمی‌شود.

کاربرد بوتاکس

 1. برطرف کردن خط اخم خط خنده
 2. رفع چروک‌های پیشانی
 3. محو کردن چروک‌های اطراف چشم
 4. برطرف کردن خطوط موجود روی گردن

لیست افراد ممنوعه

 1. خانم‌های باردار و شیرده
 2. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی
 3. افراد مبتلا به بیماری‌ام اس
 4. بیماران کلیوی
 5. مبتلایان به ضعف سیستم ایمنی بدن
 6. افرادی که دارو‌های خاص مصرف می‌کنند.
 7. مبتلایان به اختلالات انعقاد خون

عوارض بوتاکس

 1. التهاب، کبودی و ورم
 2. درد
 3. حالت تهوع

ماندگاری بوتاکس

 1. برند بوتاکس تزریق شده
 2. میزان تزریق بوتاکس
 3. متابولیسم بدن
 4. نحوه انجام تزریق
 5. توجه به مراقبت‌های بعد از تزریق

مراحل انجام تزریق بوتاکس

در ادامه به بررسی دقیق مراحل تزریق بوتاکس از ابتدا تا انتها پرداخته‌ایم:

مراحل تزریق بوتاکس

بررسی وضعیت مراجعه کننده

در ابتدا لازم است متخصص شرایط شما و سلامت عمومی بدن را بررسی کند تا مشخص شود آیا شما کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس هستید یا نه. به طور کلی افراد زیر نمی‌توانند تزریق بوتاکس را انجام دهند:

 1. خانم‌های باردار و شیرده
 2. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی
 3. افراد مبتلا به بیماری ام اس
 4. بیماران کلیوی و مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن
 5. افرادی که دارو‌های خاص مصرف کرده و البته حساسیت دارویی نیز دارند.
 6. مبتلایان به اختلالات انعقاد خون

در جلسه مشاوره بوتاکس لازم است تست‌هایی انجام گیرد تا سلامت شما عزیزان از هر نظر، تأیید شود.

مرحله تزریق botax

بعد از ضد عفونی کردن پوست، تزریق بوتاکس توسط سوزن‌های ظریف دقیقا در عضلات قسمتی از چهره که مد نظر است، انجام می‌گیرد. این کار بسیار حساس بوده و نیاز به مهارت و ظرافت در کار دارد.

مراقبت های تزریق بوتاکس

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

 1. در صورتی که تصمیم خود را برای تزریق بوتاکس نهایی کرده‌اید، قبل از آن، نکات زیر را رعایت کنید.
 2. تقریبا دو هفته قبل از تزریق، از مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون خودداری کنید.
 3. مصرف دارو‌های ضد التهابی و ویتامین E دو هفته قبل از تزریق بوتاکس ممنوع است چون احتمال خونریزی را بالا می‌برند.
 4. توصیه می‌کنیم از چند روز قبل از تزریق، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را کنار بگذارید.
 5. روزی که قرار است تزریق بوتاکس انجام دهید، به هیچ عنوان آرایش نداشته باشید.
 6. اپیلاسیون پوست، استفاده از وکس و حتی کرم‌های موبر، ممنوع است.
 7. در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا بوده و یا از انواع خاص دارو‌ها استفاده می‌کنید، متخصص باید در جریان این موارد باشد.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس به پیشانی و صورت مردان

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس سختی زیادی نداشته و در نتیجه بعد از آن، مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز نیست اما بهتر است چند مورد را به خاطر سپرده و به آن‌ها عمل کنید:

 1. باید تا چند روز، در زمان استراحت، سر بالاتر از‌ شانه‌ها باشد.
 2. حداقل تا یک روز بعد از تزریق، نباید فعالیت‌های سنگین داشت حتی ورزش کردن نیز ممنوع است.
 3. برای برطرف شدن تورم و التهاب، می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 4. توصیه می‌کنیم حداقل تا دو هفته بعد از تزریق بوتاکس، لایه‌برداری، اپیلاسیون، ماساژ و … را انجام ندهید.

مطالب بیشتر: افتادگی پلک بعد از بوتاکس

بهترین دکتر و کلینیک تزریق بوتاکس
بهترین دکتر و کلینیک تزریق بوتاکس

بهترین دکتر و کلینیک تزریق بوتاکس

اگر این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده‌اید تزریق بوتاکس واقعاً یک عمل حساس است و متخصص باید از دانش و مهارت بالایی برای این منظور برخوردار باشد. از زمانی که تبلیغات بوتاکس به کشور ما نیز رسید، تقریبا تمامی کلینیک‌های زیبایی، دامنه فعالیت‌های خود را به این عمل نیز توسعه دادند تا جایی که حتی در حال حاضر در آرایشگاه‌ها نیز تزریق بوتاکس انجام می‌گیرد. عزیزان توجه داشته باشید کوچک‌ترین خطا و بی‌دقتی کافی است که تا به زیبایی و عضلات چهره، آسیب وارد شود. متخصص حرفه‌ای می‌داند برای هر قسمت، دقیقا چه دوزی از بوتاکس را استفاده کند. اما آیا آرایشگر به خوبی به امر آگاه است؟ لذا توصیه ما بر این است که تزریق بوتاکس را تحت نظر بهترین دکتر و کلینیک تزریق بوتاکس انجام دهید تا نگرانی نداشته باشید.

عوارض احتمالی تزریق بوتاکس

 1. قطعاً هر قسمت پوست که دستکاری شود، واکنش‌های التهابی و تورم را از خود نشان می‌دهد لذا می‌توانید بعد از تزریق بوتاکس از کمپرس یخ استفاده کنید.
 2. درد در محل تزریق نیز طبیعی است که با مصرف مسکن، رفع می‌گردد.
 3. لازم است بدانید کسانی که برای اولین بار تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند، تا چند روز حالت تهوع دارند.
 4. در صورتی که متخصص مهارت لازم را نداشته و به عروق خونی آسیب بزند، منجر به کبودی پوست در محل تزریق خواهد شد.
نقاط مناسب تزریق بوتاکس
نقاط مناسب جهت تزریق بوتاکس

نقاط مناسب جهت تزریق بوتاکس

در ابتدای مقاله ذکر شد که تزریق بوتاکس هم جنبه درمان و هم جنبه زیبایی دارد. به عنوان یک روش زیباسازی، می‌توان از آن برای موارد زیر استفاده نمود:

 1. برطرف کردن خط اخم بین ابرو‌ها
 2. رفع خطوط و چروک‌های موجود در پیشانی
 3. محو کردن چین و چروک‌های اطراف چشم
 4. برطرف کردن خطوط موجود روی گردن
 5. رفع کردن خط لبخند

ژل یا بوتاکس کدام بهتر است؟

تزریق بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل؟

تزریق ژل و تزریق بوتاکس دو مورد از رایج‌ترین تکنیک‌های زیبایی هستند که در سال‌های اخیر در کشور ما به ویژه در بین خانم‌ها با استقبال زیادی مواجه شده‌اند به خصوص که این دو تکنیک زیبایی به سرعت انجام می‌شوند و بعد از اتمام کار می‌توانید نتیجه را مشاهده کنید. با توجه به اینکه این دو تکنیک هر دو تأثیرات چشمگیر و سریعی را در زیباسازی و جوانسازی چهره خواهند داشت این مسأله طبیعی است که مراجعه‌کنندگان بین انتخاب تزریق بوتاکس و تزریق ژل مردد بوده و همیشه به دنبال یافتن پاسخ این سؤال باشند که تزریق بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل؟ به طور کلی این موضوع در حیطه تخصصی پزشک معالج شما قرار دارد چرا که ابتدا باید وضعیت سلامتی شما به دقت مورد بررسی قرار گرفته و از طرف دیگر هدف شما از انجام تکنیک‌های تزریقی مشخص گردد. برای مثال اگر شما می‌خواهید چین و چروک‌های موجود در صورت را پر کنید قطعاً تزریق ژل برای شما مناسب‌تر خواهد بود اما مکانیسم عمل تزریق بوتاکس، فلج کردن عضلات برای جلوگیری از حرکت آن‌ها و در نتیجه جلوگیری از افزایش چروک پوست است. با توجه به اینکه عملکرد این دو تکنیک متفاوت است بنابراین متخصص بعد از بررسی وضعیت چهره شما و هدفی که از انجام این کار دارید مشخص می‌کند که بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل. از طرف دیگر به شما توصیه می‌کنیم اجازه دهید پزشکی متخصص براساس تشخیص خود عمل کرده و همان تکنیک مناسب برای شما را اجرا کند. اگر شما بخواهید سرخود عمل کنید مطمئناً ممکن است نه‌تنها به نتیجه ‌ایده‌آل نرسیده بلکه عوارضی را برای خود ایجاد نماید.

هزینه تزریق بوتاکس
قیمت تزریق بوتاکس در سال 2021

هزینه تزریق بوتاکس

این مسأله طبیعی است که قبل از انجام هر نوع عمل زیبایی، در مورد هزینه‌های آن نیز تحقیق کنیم. بالاخره باید بدانیم آیا می‌توانیم هزینه نهایی را تامین کنیم یا خیر. در جلسه مشاوره با متخصص برای تزریق بوتاکس قطعاً پیرامون این موضوع نیز صحبت خواهد شد. به طور کلی چند عامل محل تزریق، تعداد دفعات تزریق بوتاکس، میزان ماده مورد نیاز، هزینه متخصص و کلینیک و … بر روی هزینه تزریق بوتاکس تأثیر می‌گذارند.

ماندگاری تزریق بوتاکس

همان‌گونه که گفته شد تزریق بوتاکس یک تکنیک موقتی برای زیباسازی و جوانسازی پوست است. اما چند عامل بسیار مهم بر مدت زمان ماندگاری تزریق بوتاکس و در واقع فاصله بین جلسات تکرار تزریق تأثیر می‌گذارند که عبارتند از:

 1. این مسأله بسیار مهم است که متخصص مهارت بالایی در تزریق داشته باشد تا آسیب بافتی رخ ندهد چرا که هر گونه آسیب می‌تواند ماندگاری تزریق بوتاکس را کمتر کند.
 2. از طرف دیگر باید دوز مناسب بوتاکس برای اندام هدف تعیین شده و سپس تزریق انجام گیرد. کمبود یا بیش‌بود بوتاکس، هر دو تأثیرات منفی را به همراه داشته و شما نمی‌توانید نتیجه مطلوب خود را به دست بیاورید.
 3. قطعاً برند بوتاکس مورد استفاده تأثیر چشمگیری بر ماندگاری تزریق بوتاکس خواهد داشت. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم برای انجام این تکنیک زیبایی به سالن‌ها و آرایشگاه‌ها نروید چرا که آرایشگران معمولاً نمی‌توانند برند‌های تقلبی را از اصل تشخیص داده و حتی ممکن است به عمد از برند‌های بی‌کیفیت استفاده کنند تا نتیجه کار مقرون به صرفه باشد.
 4. به گفته متخصصان، میزان متابولیسم بدن بر مدت زمان ماندگاری بوتاکس تأثیر مستقیم دارد. بنابراین بهتر است رژیم‌های غذایی سنگین را کنار بگذارید.
 5. در صورتی که به مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس توجه نکرده و دچار عارضه شوید نه تنها نتیجه کار از بین رفته بلکه ممکن است عوارضی برای شما بروز کند. در واقع تمامی این نکات برای حفظ نتیجه تزریق و افزایش ماندگاری آن الزامی هستند.