عمل بلفاروپلاستی با احتیاط کامل و نتیجه باورنکردنی [2024]

بلفاروپلاستی
3.6/5 - (12 امتیاز)

زیبایی صورت تأثیر بسیار زیادی بر روی اعتماد به نفس انسان دارد. تصور کنیم که یکی از اجزای صورت مانند چشم‌ها، دچار مشکلاتی شده‌اند. در این صورت چهره به طور کامل تغییر کرده و شما از مواجه شدن با مردم، خجالت می‌کشید. چشم‌ها، همیشه نقش بسیار مهمی در زیبایی دارند به گونه‌ای که حتی احساس درونی انسان را فاش می‌کنند. اما شما ممکن است بنا به هر دلیل دچار مشکلاتی مانند افتادگی پلک شوید. در این زمان، با کمک عمل بلفاروپلاستی می‌توانید این عارضه‌ها را درمان نمایید. عمل پلک با اهداف مختلف انجام می‌گیرد اما در هر صورت، به دقت و ظرافت بسیار بالایی نیاز دارد چون کمترین خطا ممکن است عواقب بدی را به دنبال داشته باشد.

بلفاروپلاستی و لیفت پلک بالا

خوشبختانه در حال حاضر در اغلب کلینیک‌های زیبایی در ایران، عمل پلک توسط متخصصین توانمند انجام می‌گیرد ولی به شما توصیه می‌کنیم قبل از هر چیز، اطلاعات لازم را در مورد این عمل به دست بیاورید.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””][gravityform id=”3″ title=”true” description=”true” ajax=”true”][/box]
بلفاروپلاستی
مراحل انجام عمل بلفاروپلاستی – مارال سلامت ایرانیان

مشاهده این مطلب : بهترین دکتر عمل بلفاروپلاستی

            بلفاروپلاستی

مراحل کار

 1. بررسی عارضه‌های موجود در پلک‌ها
 2. انتخاب روش مناسب برای برش در پلک
 3. برداشتن چربی و پوست اضافی
 4. بخیه زدن برش درصورت انجام جراحی

انواع بلفارپلاستی

 1. بلفاروپلاستی با جراحی
 2. بلفاروپلاستی با لیزر

آمادگی قبل از عمل

 1. ارائه اطلاعات پزشکی به متخصص
 2. عدم مصرف الکل، دخانیات و داروی رقیق‌کننده خون تا دو هفته

مراقب بعد از عمل

 1. فشار نیاوردن به چشم‌ها
 2. مصرف داروی‌های تجویز شده توسط متخصص
 3. بالاتر بودن سر از بدن تا چند روز در زمان استراحت
 4. نرفتن به محیط‌های آلوده برای جلوگیری از بروز عفونت

عوارض احتمالی

 1. التهاب، کبودی و ورم چشم
 2. خارش و خشکی چشم
 3. درد بعد از جراحی
 4. ابتلا به عفونت و خونریزی در اثر عدم مهارت متخصص و یا عدم توجه به مراقبت‌های بعد از جراحی

دوره نقاهت

اگر عمل به خوبی پیش رفته و دچار مشکلی نشوید، دوره نقاهت حداکثر تا دو هفته ادامه خواهد داشت.

مراحل انجام عمل بلفاروپلاستی

عمل بلفاروپلاستی از جمله عمل‌های زیبایی به حساب می‌آید که چند مزیت مهم دارد:

 1. با توجه به اینکه افتادگی پلک‌ها را رفع می‌کند لذا باعث می‌شود چهره جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد.
 2. قطعاً زمانی که افتادگی یا ورم پلک رفع شده و چهره زیباتر شود، اعتماد به نفس شما بالا می‌رود.
 3. آیا می‌دانید افتادگی پلک و وجود چربی اضافی در این قسمت به شدت بر روی بینایی تأثیر می‌گذارد؟

مراحل انجام عمل بلفاروپلاستی

با توجه به آنچه که گفته شد، در مواردی که متخصص صلاحیت شما را برای عمل پلک تأیید نمود، جراحی پلک چشم به صورت زیر انجام خواهد شد:

 1. در اولین قدم لازم است جلسه مشاوره با متخصص برگزار شود. پس از انجام تست‌ها و عکس‌برداری‌های لازم، در صورتی که مانعی برای عمل شما وجود نداشته باشد، جراحی انجام می‌گردد.
 2. این عمل با استفاده از بیهوشی انجام می‌شود که البته نیازی به بیهوشی کامل نیست بلکه بی‌حسی موضعی در ناحیه عمل، کفایت می‌کند.
 3. ممکن است بلفاروپلاستی در پلک بالا و یا در پلک پایین انجام شود. بسته به محل عمل، برش‌هایی اعمال می‌گردد.
 4. در مرحله بعد باید تغییرات لازم مانند برداشت چربی اضافی، برداشت عضلات اضافی، برداشتن پوست و … در هر کدام از پلک‌ها اجرا ‌گردد.
 5. بعد از اتمام عمل، محل برش بخیه خواهد شد.
انواع عمل بلفاروپلاستی
انواع عمل بلفاروپلاستی

انواع عمل بلفاروپلاستی

همانگونه که تا این قسمت از مقاله متوجه شدید، عمل پلک هم به عنوان یک جراحی زیبایی و هم به عنوان روش درمانی شناخته شده است. لذا بلفاروپلاستی بر دو نوع است:

بلفاروپلاستی زیبایی

با افزایش سن، انعطاف‌پذیری پوست کم شده و به تدریج تغییراتی در ناحیه چشم مانند افتادگی پلک، تورم، پف و … بروز می‌کند. در چنین مواردی با عمل زیبایی بلفاروپلاستی می‌توان این عارضه‌ها را درمان کرد. هر نوع عارضه‌ای که زیبایی چشم را کم کند، باعث می‌شود ظاهر انسان پیرتر از حالت عادی به نظر برسد و عمل پلک، شادابی چهره شما را باز می‌گرداند. شاید برای شما جالب باشد اگر بگوییم سنگین بودن پلک به دلیل پوست یا چربی اضافی، منجر به چروکیده شدن پیشانی می‌شود چون به عضلات پیشانی فشار بیشتری وارد می‌گردد تا پلک‌ها بالا نگه داشته شوند. بنابراین جراحی پلک از بروز علائم پیری در پیشانی جلوگیری می‌کند.

مشاهده این مطلب : هزینه عمل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی درمانی

در میان عموم مردم این تصور وجود دارد که جراحی پلک، تنها یک عمل زیبایی است اما این باور غلط است. برای مثال ممکن است بینایی چشم کم شده و نیاز به استفاده از عینک و یا لنز باشد. اما افتادگی پلک، حتی استفاده از عینک را سخت خواهد کرد. این زمان باید در ابتدا عمل پلک را انجام داد تا افتادگی و ورم پلک رفع شده و سپس به سراغ عینک یا لنز برویم.

مراقبت های قبل از بلفاروپلاستی
مراقبت های قبل از بلفاروپلاستی

مراقبت های قبل از بلفاروپلاستی

 1. در صورتی که از دارو‌های رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید، دو هفته قبل از عمل پلک از خوردن آن‌ها پرهیز کنید.
 2. دو هفته قبل از بلفاروپلاستی مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات، ممنوع است.
 3. در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا بوده و یا نوع خاصی از داور‌ها را مصرف می‌کنید، باید این موضوع را به متخصص اطلاع دهید.
 4. شب قبل از جراحی پلک چشم استحمام کنید چرا که تا چند روز بعد نباید آب به محل زخم‌ها برسد.
 5. در روز عمل به هیچ عنوان آرایش صورت انجام ندهید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 1. توصیه می‌کنیم تا چند روز در خانه مانده و به هیچ عنوان فعالیت‌های سنگین انجام ندهید.
 2. بعد از عمل تا چند روز نباید رانندگی کنید.
 3. در محل عمل ممکن است التهاب و تورم دیده شود. در این صورت کمپرس یخ را استفاده کنید. البته به هیچ عنوان کمپرس را روی چشم قرار ندهید چون این کار فشار زیادی به چشم و پلک وارد می‌کند.
 4. تمامی دارو‌هایی که پزشک برای شما تجویز می‌کند، باید در زمان تعیین شده و به طور کامل مصرف شوند.
 5. در صورتی که در ناحیه چشم احساس خارش یا سوزش دارید، بسیار احتیاط کنید چرا که اگر فشار انگشت زیاد باشد، می‌تواند تمام زحمات عمل را هدر داده و از طرفی منجر به آسیب به چشم شود.
 6. حداقل تا دو هفته بعد از عمل، نباید از مشروبات الکلی و دخانیات استفاده کنید.
 7. زمانی می‌توانید مجدداً از عینک یا لنز استفاده کنید که متخصص اجازه دهد.
 8. تا چند روز بعد از عمل باید در زمان خواب سر را بالاتر از‌ شانه‌ها قرار دهید.

عوارض احتمالی بلفاروپلاستی

در ابتدای مقاله ذکر کردیم که بعد از عمل پلک، التهاب و تورم چشم رخ می‌دهد که کاملاً طبیعی بوده و بعد از چند روز رفع می‌گردد. اما در صورتی که عمل به درستی انجام نشده و یا مراقبت‌های بعد از جراحی پلک را رعایت نکنید، عوارض زیر برای شما رخ خواهد داد:

 1. چشم خشک می‌شود و در نتیجه سوزش خواهید داشت.
 2. به طور موقت، چشم دچار اختلال تاری دید خواهد شد.
 3. اگر برش و بخیه‌ها به درستی انجام نشود ممکن است اثر آن بر روی چشم باقی بماند.
 4. احتمال عفونت در چشم هم وجود دارد. عزیزان حتماً دارو‌های تجویز شده را به طور کامل مصرف کنید. البته توصیه می‌کنیم حتماً عمل را در کلینیک‌هایی انجام دهید که از نظر تجهیزات و اصول بهداشتی، در حد استاندارد باشند.
 5. برخی از افراد ممکن است به ماده بیهوشی حساسیت داشته باشند.
 6. درد در ناحیه بلفاروپلاستی کاملاً طبیعی است ولی اگر اذیت می‌شوید می‌توانید از مسکن استفاده کنید.
 7. ممکن است محل عمل دچار خونریزی شده و خون زیر پوست لخته شود.

مشاهده این مطلب : بلفاروپلاستی پلک بالا

بلفاروپلاستی با لیزر و بدون بیهوشی

بلفاروپلاستی پلک بالا با لیزر

جالب است بدانید که امکان عمل پلک با لیزر نیز وجود دارد. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی این امکان فراهم شده است که بعضی از عارضه‌ها همانند تجمع چربی و یا پوست اضافه در پلک بالا را بتوان از طریق لیزر درمان نمود. برای این منظور مراحل زیر اجرا خواهد شد:

 1. ابتدا باید پوست پلک بالا استریل و بی‌حس گردد.
 2. در این روش خبری از چاقوی جراحی نبوده و برش‌های ریز توسط امواج لیزر اعمال می‌گردد.
 3. سپس از چربی و پوست‌های اضافه از پلک بالا خارج خواهند شد.
 4. در نهایت زخم‌ها به کمک لیزر بسته شده و جای بخیه باقی نمی‌ماند.

با توجه به اینکه بلفاروپلاستی با لیزر یک روش غیر تهاجمی بوده و با خونریزی، جراحی و بخیه همراه نیست در نتیجه دوره نقاهت آن کوتاه‌تر است و از طرف دیگر خطر بروز عوارضی همانند اسکار در محل جراحی وجود ندارد.

بهترین دکتر و کلینیک بلفاروپلاستی
بهترین دکتر و کلینیک بلفاروپلاستی

بهترین دکتر و کلینیک بلفاروپلاستی

در صورتی که تصمیم خود را برای عمل پلک نهایی کرده‌اید، حتماً به اندازه کافی تحقیق کنید تا بهترین دکتر و کلینیک بلفاروپلاستی را انتخاب نمایید. همه متخصصین عمل‌های زیبایی از مهارت و ظرافت کافی برای جراحی پلک برخوردار نیستند. آیا می‌دانید اگر پزشک حرفه‌ای نباشد، ممکن است نتیجه مطلوب از عمل پلک به دست نیامده و از طرفی به سلامت چشم آسیب بزند؟ آیا می‌دانید در صورتی که کلینیک مجهز نباشد، چه اتفاقی برای سلامتی شما رخ خواهد داد؟ بررسی کرده و سپس بهترین انتخاب را داشته باشید تا در نهایت به نتیجه مطلوب خود برسید.

هزینه عمل بلفاروپلاستی
هزینه عمل بلفاروپلاستی

هزینه عمل بلفاروپلاستی

قطعاً برای شما نیز مهم خواهد بود که هزینه بلفاروپلاستی چقدر است چون به هر حال شما باید توانایی مالی برای عمل و مراقبت‌های بعد از آن را داشته باشید. در جلسه مشاوره قبل از عمل پلک متخصص پیرامون این موضوع صحبت خواهد کرد. میزان ناهنجاری در پلک و در نتیجه مدت زمان عمل، مراقبت‌های بعد از آن، هزینه‌های کلینیک و … تعیین‌کننده هزینه نهایی جراحی پلک خواهند بود. بنابراین به طور قطع نمی‌توان در این مورد صحبت کرد بلکه همه چیز در طول درمان مشخص می‌شود.

دوران نقاهت و بهبودی بلفاروپلاستی چقدر طول خواهد کشید؟

تقریباً همه متقاضیان عمل بلفاروپلاستی در جلسه مشاوره در مورد مدت زمان دوران نقاهت عمل بلفاروپلاستی سؤال می‌کنند چرا که عمدتاً تمایل دارند هر چه زودتر بتوانند به روند عادی زندگی و امور کاری خود برگردند. متخصصان معتقد هستند اگر که جراحی پلک تحت بهترین شرایط انجام گرفته و مراقبت‌های بعد از عمل را جدی بگیرید دوره نقاهت بین ۱ تا ۲ هفته متغیر خواهد بود. البته بعد از عمل زیبایی پلک عارضه‌هایی همانند کبودی و ورم در ناحیه دور چشم ایجاد می‌شود و شما باید صبر کنید تا این مشکلات به طور کامل برطرف شده و حتی اگر بلفاروپلاستی با جراحی انجام گرفته است، زخم‌ها بهبود پیدا کنند. بنابراین سپری کردن دوره یک تا دو هفته بعد از جراحی پلک برای اطمینان از بهبودی کامل و برطرف شدن خطر عفونت در ناحیه زخم‌ها، الزامی است. در تمامی مدت نباید در معرض تابش مستقیم خورشید قرار گرفته و به هیچ عنوان نباید به محیط‌های آلوده بروید. در تمامی دوران نقاهت باید توصیه‌های ذکر شده توسط متخصص را جدی بگیرید و در این مدت حتماً مصرف میوه‌ها، سبزیجات و نوشیدنی‌های مفید به خصوص آب را بیشتر کنید تا سرعت التیام زخم‌ها افزایش یافته و عارضه‌ها با سرعت بیشتری برطرف گردند.

تسریع دوران بهبودی بعد از بلفاروپلاستی

 

نکاتی برای تسریع دوران بهبودی بعد از بلفاروپلاستی

قطعاً هیچ یک از ما دوست نداریم دوره نقاهت بعد از بلفاروپلاستی طولانی شود و در واقع به دنبال بهبودی سریع‌تر هستیم. اگر توصیه‌های زیر را جدی گرفته و به آن‌ها عمل کنید قطعاً طول دوران نقاهت بعد از جراحی پلک کوتاه خواهد شد:

 1. استفاده از کمپرس یخ طبق دستورالعمل و آموزش متخصص برای درمان سریع‌تر کبودی و ورم چشم‌ها
 2. خودداری از فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین حداقل به مدت یک هفته تا زمان بهبودی زخم
 3. استفاده از دارو‌های تجویز شده توسط متخصص به خصوص آنتی‌بیوتیک‌ها
 4. فشار نیاوردن به محل جراحی
 5. پرهیز از دارو‌های رقیق‌کننده خون، الکل و دخانیات به مدت یک هفته بعد از جراحی