کامل ترین راهنمای مراقبت بعد از کاشت مو (بروزرسانی 1402)

راهنمای بعد از کاشت مو
امتیاز به این محتوا

به طور کلی دو عامل بر موفقیت پیوند موی طبیعی تأثیر می‌گذارد. اولین و مهمترین عامل، نحوه عملکرد متخصص است. در در واقع متخصص انتخابی شما سهم عمده‌ای در نتیجه نهایی کاشت مو دارد. اینکه مو‌های شما بعد از پیوند، چه اندازه مرتب و یکنواخت به نظر برسند، به این بستگی دارد که متخصص با چه مهارتی فولیکول‌ها را در محل پیوند قرار داده و چه تراکمی از فولیکول‌ها را برای شما انتخاب کرده است.

اما عامل دوم، رعایت نکات مراقبتی بعد از پیوند مو است. بعد از اتمام کاشت موی طبیعی، مسئولیت فرد متقاضی شروع می‌شود. باید با رعایت نکات و توصیه ‌های مراقبتی بعد از پیوند مو به ترمیم سریعتر زخم‌ها و نهایتاً رسیدن به نتیجه ‌ایده‌آل کمک کنید. بنابراین در این مطلب با ما راهنمای پس از کاشت مو را برای شما ارائه خواهیم کرد. مطالعه آن کمک می‌کند که بهتر با مسئولیت‌ها و وظایف خود در دوره نقاهت و چند ماه اول بعد از پیوند مو آشنا شوید.

ماینوکسیدیل چه زمانی بعد از کاشت مو استفاده می شود؟

بعد از پیوند مو، متخصص دارو‌ها و مکمل‌هایی را تجویز می‌کند که نقش تقویت‌کنندگی داشته و با تقویت فولیکول‌های پیوندی، به رشد سریع‌تر و بهتر آن‌ها کمک می‌کند. ماینوکسیدیل یک محلول گشاد کردن رگ‌های خونی است و باعث افزایش جریان خون در پوست سر می‌شود. در نتیجه مواد غذایی با سرعت بیشتری به فولیکول‌ها می‌رسند.

استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

استفاده از ماینوکسیدیل بعد از پیوند مو به تجویز متخصص بستگی دارد و شما نباید سر خود برای مصرف آن اقدام کنید. در صورتی که روند عادی رشد مو‌های شما کند باشد و یا اینکه فولیکول‌های ضعیفی داشته باشید، متخصص در کنار تجویز دارو‌های تقویتی ممکن است از ماینوکسیدیل نیز استفاده کند.

این محلول در دو فرمولاسیون 2 درصد و 5 درصد تجویز می‌شود و ممکن است متخصص برای شما به صورت دوز پایین ماینوکسیدیل برود. در هر صورت وضعیت رشد موهای پیوندی تعیین‌کننده این است که آیا شما از این دارو استفاده کنید یا خیر.

چرا موهای کاشته شده زبری دارند؟

یکی از مهمترین دلایل زبری مو بعد از پیوند مو، خشک شدن مو‌های کاشته شده است. در چند ماه اول بعد از کاشت مو باید به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشید. تغذیه سالم به تقویت فولیکول‌ها کمک کرده و از سوی دیگر از طریق تأمین رطوبت مورد نیاز پوست، به نرم شدن مو‌های پیوندی کمک می‌کند. به همین دلیل است که متخصص از شما می‌خواهد چند ماه اول به خصوص در یک ماه بعد از کاشت مو، حتماً مایعات بیشتری مصرف کنید تا رطوبت پوست سر و رطوبت مورد نیاز برای رشد ساقه‌های مو تأمین گردد.

دلیل دیگری که منجر به زبری مو‌های کاشته شده می‌گردد، تغییراتی است که در فولیکول‌ها اتفاق می‌افتد. فولیکول‌ها از وقتی که به محل پیوند منتقل می‌شوند، به بازه زمانی بیشتری نیاز دارند تا خود را با شرایط پوست در محل جدید تطابق داده و در نتیجه بعد از دو تا سه چرخه رشدی، بتوانند مو‌های صاف‌تر و نرم‌تری ایجاد کنند. پس اصلاً نگران زبری مو‌های کاشته شده نباشید.

ویتامین ها بعد از کاشت مو

مهمترین منبع تقویتی مو‌ها، ویتأمین‌ها هستند. برای مثال ویتأمین بیوتین یکی از مهمترین منابع غذایی برای فولیکول‌ها به حساب می‌آید که حتی در درمان ریزش مو، متخصص کپسول‌های بیوتین و مکمل‌های حاوی ویتأمین‌ها را برای شما تجویز می‌کند. خوردن غذا‌ها و خوراکی‌هایی که حاوی ویتأمین‌ها هستند به رشد بهتر فولیکول‌ها و نهایتاً مو‌های سر کمک می‌کنند. اما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که زمان مصرف ویتأمین‌ها بعد از کاشت مو، اهمیت زیادی دارد.

برای مثال ویتأمین e در عین حال که باعث براق شدن مو‌های پیوندی شده و به دلیل داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی از آسیب رادیکال‌ها به فولیکول‌های سر جلوگیری می‌کند، ولی به دلیل اینکه رقیق‌کننده خون است حداقل تا دو هفته نباید مصرف شود. برای مصرف ویتأمین‌ها بعد از پیوند‌ مو حتما طبق تجویز متخصص عمل کنید.

مطالب بیشتر: نشانه های موفقیت آمیز پیوند مو

بهترین کرم بعد از کاشت مو

بعد از اتمام کاشت مو باید در دو هفته اول به خوبی از زخم‌های ایجاد شده در پوست سر مراقبت کنید تا دچار عفونت نشوند. برای مثال متخصص از شما می‌خواهد که بدون فشار آوردن به فولیکول‌ها، آن‌ها را ضد عفونی کنید. یا زمانی که دلمه‌ها تشکیل شدند، با ماساژ سر به ریزش آن‌ها کمک کنید.

استفاده از کرم بعد از پیوند مو، به بهبود سریع‌تر زخم‌ها کمک خواهد کرد. این کرم‌ها ترمیم‌کننده پوست سر هستند و از طرف دیگر از طریق تأمین چربی مورد نیاز برای پوست، همانند یک لایه عایق عمل می‌کنند که مانع از ورود میکروب‌ها و آلودگی‌ها به داخل زخم‌ها شده و در نتیجه از بروز عفونت در پوست سر جلوگیری خواهند کرد.

اما برای انتخاب بهترین کرم بعد از پیوند مو باید طبق نظر متخصص عمل نمایید. پزشک باید ابتدا شدت زخم‌های ایجاد شده در پوست سر را بررسی نماید و از طرفی باید وضعیت چرب یا خشک بودن پوست سر شما کنترل کند. در صورتی که پوست خشکی دارید باید از کرم‌های آبرسان نیز استفاده نمایید تا رطوبت پوست هر چه زودتر تأمین گردد. و یا افراد مبتلا به پوست چرب باید در مصرف کرم بعد از کاشت مو احتیاط کنند چون افزایش چربی پوست باعث ریزش فولیکول‌ها می‌گردد.

داروهای بعد از کاشت مو

دارو‌های بعد از پیوند مو به چند دسته تقسیم می‌شوند:

  1.  برخی از دارو‌ها جنبه درمانی دارند. یعنی متخصص برای بهبود سریع‌تر زخم‌ها، کاهش التهاب پوست سر و همچنین کاهش تورم پوستی، دارو‌هایی را برای شما تجویز می‌کند. از طرف دیگر برای اینکه دچار عفونت در پوسته سر نشوید، آنتی‌بیوتیک‌هایی را برای شما در نظر خواهد گرفت که باید طبق دستور مصرف نمایید.
  2. اما برخی از دارو‌های بعد از پیوند مو جنبه تقویتی دارند. برای مثال ماینوکسیدیل یکی از مهمترین دارو‌هایی است که می‌توانید طبق نظر متخصص بعد از اتمام ایمپلنت مو و در زمان مشخص مصرف کنید. مصرف دارو‌های تقویتی حاوی ویتامین‌ها همانند کپسول‌های بیوتین، از دیگر مواردی است که به تقویت فولیکول‌های سر کمک می‌کند.

صاف کردن و اتو کشیدن موهای کاشته شده

صاف کردن موهای کاشته شده

مو‌های پیوندی را می‌توان همانند سایر مو‌های طبیعی سر حالت داد. شما می‌توانید به آرایشگاه بروید تا مو‌های خود را رنگ کنید. ولی وضعیت مو‌های پیوندی با مو‌های طبیعی سر کاملاً متفاوت است. به دلیل اینکه مو‌های کاشته شده ضعیف و سست هستند و باید حداقل در چند ماه اول که اولین نتایج ایمپلنت موی سر را مشاهده می‌کنید با احتیاط نسبت به آن‌ها برخورد نمایید تا آسیبی به فولیکول‌ها و ساقه مو‌های پیوندی وارد نشود و نهایتاً بعد از ۹ ماه بهترین نتیجه را به دست بیاورید.

بنابراین توصیه می‌کنیم برای حالت دادن به مو‌های کاشته شده، چند ماه صبر کرده و طبق نظر متخصص عمل نمایید. تا وقتی که دکتر به شما اجازه نداده است به هیچ عنوان به سراغ روش‌های آرایشی برای صاف کردن مو‌های کاشته شده نروید.

آیا موهای کاشته شده را می‌توان صاف کرد؟

نتیجه نهایی کاشت مو حداقل بعد از ۹ ماه رؤیت می‌شود. بنابراین در این فاصله بهتر است به فکر صاف کردن مو‌های خود نباشید. در مدت زمان ۹ ماهه، فولیکول‌ها در پوست سر مستقر می‌شوند و تراکم موی سر افزایش می‌یابد. اما تار مو‌های پیوندی در ابتدا بسیار نازک و ظریف هستند و اگر شما در همان چند ماه اول بعد از کاشت مو بخواهید مو‌های خود را صاف کنید قطعاً نتیجه پیوند مو از دست می‌رود.

پس اجازه دهید ۹ ماه سپری گردد و فولیکول‌ها بنیه قوی‌تری پیدا کنند تا با فشار و کشیدن مو برای صاف کردن مو‌ها جابجایی در فولیکول‌ها اتفاق نیفتد. از طرف دیگر باید کمی صبور باشید تا ضخامت تار مو‌ها افزایش یابد و در جریان صاف کردن دچار آسیب نشوند. البته بعد از 9 ماه نیز باز هم باید برای صاف کردن مو‌های خود احتیاط به خرج دهید. پس به یک آرایشگر حرفه‌ای مراجعه کنید و به او اطلاع دهید که به تازگی مو‌های خود را پیوند کرده‌اید تا با احتیاط بیشتری مو‌های شما را صاف کند. همچنین در استفاده از مواد شیمیایی همانند کراتین، حتما ابتدا از متخصص سوال پرسیده و در صورت تایید، برای صاف کردن مو اقدام نمایید.

مصرف آسپرین بعد از کاشت مو

در مورد مصرف آسپرین پس از کاشت طبیعی مو، باید تابع نظر پزشک خود عمل کنید. این قرص یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که ممکن است برخی تأثیرات را بر فرآیند بهبود و ترمیم محل پیوند موها داشته باشد.

عموماً مصرف این دارو پس از پیوند مو، به دلیل خواص رقیق‌کنندگی خون، توسط پزشک معالج غیرمجاز اعلام می‌گردد؛ چراکه قرص آسپرین می‌تواند موجب خونریزی زیاد و مشکلاتی در محل موهای کاشته شده شود.

برخی شایعات در رابطه با تأثیرات این دارو بر تقویت رویش مو وجود داشته که صحت هنوز به اثبات نرسیده است. مصرف آسپرین نه‌تنها به نتایج پیوند مو کمک نمی‌کند؛ بلکه این نتایج را تحت تأثیرات منفی قرار می‌دهد. بنابراین، پیش از مصرف هرگونه دارو و راه‌حل‌های خانگی، ازجمله مصرف آسپرین، ابتدا مراتب را می‌بایست به پزشک خود اطلاع دهید و راهنما و توصیه‌های وی را دریافت کنید.

تغذیه بعد از کاشت مو

تغذیه بعد از پیوند مو از چند نظر اهمیت دارد:

  1. داشتن تغذیه سالم به بهبود عوارض کاشت مو کمک کرده و دوره نقاهت شما هر چه زودتر خاتمه پیدا خواهد کرد. برای مثال عدم مصرف غذا‌های شور، غذا‌های سرخ کردنی و خوراکی‌های شیرین در دوره نقاهت، برای بهبود ورم پوستی بسیار مهم است. همچنین شما باید از میوه‌ها و سبزیجات به خصوص آناناس بیشتر استفاده کنید تا زخم‌ها زودتر التیام پیدا کنند.
  2.  دلیل دیگر اهمیت تغذیه بعد از ایمپلنت مو، تقویت فولیکول‌های پیوندی است. نوع مواد غذایی که ما مصرف می‌کنیم بر روی تقویت فولیکول‌ها تأثیر می‌گذارند. به همین خاطر است متخصص از شما می‌خواهد تا جایی که امکان دارد به جای رفتن به سراغ مکمل‌های غذایی، رژیم غذایی مناسبی داشته باشید تا فولیکول‌ها به بهترین شکل ممکن تقویت شود و در نتیجه بعد از شروع فاز رشد، موهای پیوندی سریع‌تر رشد کنند.

معرفی بهترین اسپری ها بعد از کاشت مو

اسپری بعد از کاشت مو

اسپری بعد از کاشت مو یکی از نکات مراقبتی مهم برای کمک به حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از عفونت‌های پوستی در محل زخم‌ها است. برای مثال افرادی که ذاتا پوست خشکی دارند باید بیشتر از بقیه‌ افراد از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنند. البته تا ۳ الی ۴ روز اول به هیچ عنوان نباید هیچ محلولی بر روی پوست سر استفاده شود چون نباید فشاری به فولیکول‌ها وارد شود. بعد از آن می‌توانید به سراغ اسپری‌های مرطوب‌کننده بروید. باید فاصله اسپری با پوست سر زیاد باشد تا فولیکول‌ها در اثر فشار پاشش آب، آسیب نبینند. این اسپری‌های مرطوب‌کننده از طریق تأمین رطوبت پوست به جلوگیری از خشک شدن و ترک پوست و جلوگیری از خشک شدن فولیکول‌ها کمک می‌کنند.

اسپری‌های ضد عفونی‌کننده پوست نیز از دیگر محلول‌هایی هستند که باید در دوره نقاهت مورد استفاده قرار گیرند. در واقع این اسپری‌ها نقش آنتی‌بیوتیک‌ها را ایفا می‌کنند تا هر گونه آلودگی که در پوست سر وجود دارد، برطرف شده، زخم‌ها به طور کامل ضدعفونی شوند و عفونت سر اتفاق نیافتد.

برخی از انواع اسپری‌ها جنبه‌های تقویتی دارند. همانند محلول ماینوکسیدیل که استفاده از آن باعث تقویت فولیکول‌ها می‌شود. این قبیل اسپری‌ها باید یک ماه پس از پیوند مو استفاده شوند تا فولیکول‌ها به خوبی در پوست سر استقرار پیدا کرده و سپس بتوانند از مواد غذایی با سرعت بیشتری استفاده کنند.

استفاده از روغن مناسب بعد از کاشت مو

استفاده از روغن ها بعد از کاشت مو

روغن‌های گیاهی برای حالت بخشیدن به مو‌ها، نرم کردن ساقه مو، ترمیم پوست سر و جلوگیری از خشکی و شوره سر بسیار مؤثر هستند. عمده روغن‌های گیاهی حاوی ترکیبات تقویتی و همچنین آنتی‌اکسیدان هستند که به افزایش رشد مو‌های سر کمک می‌کنند. همچنین این روغن‌ها با جلوگیری از آسیب رادیکال‌های آزاد به فولیکول‌های مو، از ریزش مو جلوگیری خواهند کرد.

بنابراین استفاده از روغن بعد از پیوند مو، به بهبود رشد مو‌های شما کمک می‌کند اما باید دو تا سه هفته بعد از کاشت مو صبر کنید و اجازه دهید که پوست سر استراحت نماید. از طرف دیگر تو این روغن‌ها حالت مالشی دارند. به همین دلیل باید این بازه زمانی سپری شود تا در اثر لمس کردن پوست سر، فولیکول‌ها دچار حرکت و جابجایی نشوند.

بعد از این مدت زمان، باید روغن‌هایی را استفاده کنید که پزشک برای شما تجویز می‌کند. علت اینکه حتماً باید تأیید متخصص را داشته باشید این است که باید حتماً وضعیت چربی پوست سر شما کنترل شود. اگر پوست چربی داشته باشید و به سراغ روغن‌ها بروید، این چربی دو چندان شده و فولیکول‌ها از بین می‌روند.

چه زمانی می توان سر را مسح کرد و سجده بعد از کاشت مو مجاز است؟

وضو گرفتن و نماز خواندن بعد از پیوند مو باید با احتیاط انجام شوند. زمانی که ما به سجده می‌رویم فشار خون در ناحیه سر افزایش پیدا می‌کند چون جریان خون به سمت رگ‌های سر زیاد می‌شود. بنابراین خطر خونریزی زخم‌ها در محل پیوند وجود دارد. از طرف دیگر اگر می‌خواهید وضو بگیرید، مسح سر با لمس پوست در محل پیوند همراه خواهد بود. پس با توجه به همین دو مورد، حداقل تا یک ماه اول به هیچ عنوان نباید وضو بگیرید و بهتر است که در دو هفته اول بعد از کاشت مو از سجده کردن پرهیز نمایید.

آیا نژاد روی کاشت مو تاثیر می گذارد؟

قطعا نژاد افراد بر روی نتیجه نهایی کاشت مو تأثیر می‌گذارد چرا که جنس مو، میزان انعطاف‌پذیری پوست سر و میزان تراکم مو در قسمت بانک مو، مهمترین مواردی است که در بین نژاد‌های مختلف تفاوت زیادی دارند. جالب است بدانید که برای مثال در نژاد‌های آسیایی، تعداد فولیکول‌هایی که در هر گرأفت وجود دارد، بین یک تا دو عدد متغیر است.

در حالی که در بین نژاد‌های آفریقایی ،گرافت‌هایی با مو‌های سه‌گانه وجود دارد. بنابراین متخصص زمانی که می‌خواهد روشی را برای پیوند مو انتخاب کند حتماً به نژاد افراد توجه می‌کند چون باید بداند در هر گراف برداشته شده، چه تعداد فولیکول وجود دارد تا براساس آن و بر طبق تعداد فولیکول مورد نیاز برای رسیدن به تراکم موی ‌ایده‌آل، بهترین روش را انتخاب کند.

شنا و آب نمک بعد از کاشت مو

شنا بعد از کاشت مو و تاثیر آب نمک روی موهای کاشته شده

در یک ماه اول به هیچ عنوان نباید به سر فشار وارد شود. اگر به فکر شنا بعد از کاشت مو هستید، باید بدانید که در داخل استخر کلر وجود دارد. یا اگر قرار باشد که وارد آب دریا شوید، نمک موجود در آب دریا بر روی مو‌های کاشته شده تأثیر منفی می‌گذارد. بنابراین به همین دلیل است که حداقل تا یک ماه نباید در استخر یا در دریا شنا کنید. مهمترین تأثیر آب نمک روی مو‌های کاشته شده، بحث تنظیم اسمزی و خشک شدن پوست سر است.

آب نمک به دلیل ایجاد پتانسیل اسمزی منفی در پوست سر، باعث می‌شود که جریان آب از پوست سر به سمت بیرون حرکت کرده و پوست سر خشک شود. خشک شدن پوست موجب خشکی فولیکول‌ها و از بین رفتن آن‌ها نیز خواهد شد. از طرف دیگر اگر قرار باشد که شما در استخر شنا کنید، در کنار تأثیر منفی کلر که نوعی نمک به حساب می‌آید، باید به تأثیر منفی فشار آب بر روی سر نیز توجه داشته باشید. همچنین سونا بعد از کاشت مو نیز تا یک ماه ممنوع است چون سونا مملو از بخار آب است و افزایش دما از طریق گشاد کردن رگ‌های خونی و افزایش فشار خون در سر، خطر خونریزی و آسیب به فولیکول‌ها را به همراه دارد.

استفاده از شانه بعد از کاشت مو

یکی از سوالات همه متقاضیان کاشت مو این است که چه زمانی می‌توانند از‌ شانه بعد از پیوند مو استفاده کنند. به هر حال آقایان اگر قرار باشد سر کار بروند می‌خواهند مو‌های مرتبی داشته باشند و برای آن‌ها مهم است که بهترین زمان استفاده از‌ شانه بعد از پیوند مو را بدانند. حداقل تا یک ماه اول به هیچ عنوان نباید برس یا ‌شانه به کف سر در محل پیوند مو کشیده شود. بنابراین اگر می‌خواهید سایر قسمت‌های سر را ‌شانه بزنید، محدودیتی برای شما وجود ندارد. البته همین کار را هم باید با احتیاط انجام بدهید تا مبادا به صورت ناخواسته آسیبی به قسمت پیوند سر وارد شود.

نحوه ماساژ سر بعد از پیوند مو

نحوه ماساژ سر بعد از کاشت مو

ماساژ سر به خون‌رسانی و تسریع فرآیند رشد مو کمک شایانی می‌کند؛ اما برای بهره‌مندی از مزایای ماساژ سر پس از پیوند مو می‌بایست به برخی نکات توجه داشته باشید. از سوی بسیاری از متخصصین پوست و مو توصیه شده است که برای شروع ماساژ سر، 1 الی 2 هفته بعد از  کاشتن مو صبر کنید. در جهت آسیب وارد نشدن به فولیکول‌های کاشته شده در هنگام ماساژ، می‌بایست به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. از برخورد دادن ناخن‌ها به پوست سر خودداری کنید.
  2. پیش از انجام ماساژ دست‌های خود را مورد شستشو قرار دهید.
  3. از اعمال فشار زیاد و ماساژ طولانی‌مدت خودداری کنید.
  4. ماساژ سر را با صبر و حوصله انجام دهید.
  5. تا زمان تائید پزشک معالج از ماساژ و خاراندن ناحیه درمان خودداری کنید.

برای کسب نتایج مطلوب از پیوند مو می‌بایست نحوه صحیح ماساژ ناحیه کاشت را از پزشک معالج دریافت کنید. بهترین شیوه ماساژ موها، قرار دادن 2 انگشت پشت سر و کشیدن کف دست بر روی پوست به آرامی است. همچنین می‌توانید انگشتان خود را در جهت رویش موها بکشید. برخی از روغن‌های طبیعی نیز می‌توانند فواید ماساژ سر را افزایش دهند. برای اطلاع از بهترین روغن مناسب با ویژگی‌های پوستی خود بهتر است از پزشک خود کمک بگیرید.

مقاله قبلی
نشانه های موفقیت آمیز کاشت مو در سال 1402
مقاله بعدی
بهترین قرص تقویتی بعد از کاشت مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید