ابدومینوپلاستی – بررسی عمل زیبایی شکم و نکات مراقبتی 2024

ابدومینوپلاستی
5/5 - (1 امتیاز)

به جرات می‌توان گفت چاقی و افتادگی شکم از بدترین اتفاقاتی هستند که زیبایی انسان را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهند. قطعاً داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن، اولین راهی است که متخصصین زیبایی برای از بین بردن چربی‌های اضافی شکم خواهند داشت. اما شاید هیچ کدام از این راهکار‌ها برای شما مؤثر نبوده و یا اینکه می‌خواهید در مدت زمان کوتاهی، لاغر شوید.

عمل ابدومینوپلاستی یکی از عمل‌های زیبایی است که با برداشتن قسمت های اضافی شکم، تناسب اندام را برای شما به ارمغان می‌آورد. یکی از دلایلی چاقی شکم، افتادگی عضلات و پوست در این قسمت است.

در حال حاضر، عمل زیبایی شکم به عنوان یک روش مؤثر و ایمن برای کوچک کردن و فرم‌دهی به شکم شناخته شده است. به این معنا که حتی اگر به دلیل افزایش سن یا بارداری، شکم افتاده و شل شده است، با عمل زیبایی شکم این امکان فراهم می‌شود که شکمی مسطح و صاف داشته باشید.

عمل زیبایی شکم

در ادامه با مجموعه پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان همراه باشید تا به جواب تمام سوالات خود در رابطه با ابدومینوپلاستی برسید.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””][gravityform id=”3″ title=”true” description=”true” ajax=”true”][/box]

مراحل عمل ابدومینوپلاستی

در زیر به تمام مراحل ابدومینوپلاستی به طور کامل اشاره شده است و شما عزیزان می‌توانید به طور دقیق با مراحل جراحی ابدومینوپلاستی آشنا شوید:

ابدومینوپلاستی
عمل ابدومینوپلاستی 2022 – مارال سلامت ایرانیان

تایید صلاحیت شما توسط متخصص

عمل ابدومینوپلاستی همانند هر عمل زیبایی دیگر، برای هر کس قابل اجرا نیست. شما باید از سلامت عمومی برخوردار باشید. در نتیجه در جلسه مشاوره با متخصص، باید نتیجه آزمایشات توسط دکتر بررسی شود. حتی در صورت داشتن حساسیت به دارو، آلرژی پوستی و … باید موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

مراحل انجام ابدومینوپلاستی

بیهوشی فرد و برش شکم

سپس عمل زیبایی شکم شروع خواهد شد. در ابتدا بیهوشی انجام می‌گیرد. البته نوع روش بیهوشی توسط متخصص و براساس شرایط شما تعیین خواهد شد. سپس جراحی آغاز می‌گردد. اولین برش بین دو استخوان لگن و برش دوم در نزدیک ناف انجام می‌شود. اندازه و فرم فعلی شکم، تعیین‌کننده اندازه برش‌ها خواهد بود.

برداشتن چربی و عضلات اضافی شکم

همانگونه که گفته شد، دو دلیل برای بدفرمی شکم وجود دارد. دلیل اول چاقی و تجمع چربی در این ناحیه و دلیل دوم، افتادگی شکم به دلیل افزایش سن و بارداری است. لذا بعد از برش و برداشت پوست از روی شکم، ترمیم عضلات انجام می‌گیرد و همچنین چربی‌های اضافی نیز حذف خواهد شد. این مرحله باید با ظرافت و دقت بسیار بالا انجام شود چرا که در نهایت، قرار است شکمی خوش‌فرم داشته باشید. از طرفی کوچک‌ترین بی‌دقتی می‌تواند زمینه‌ساز خطرات و بیماری‌های برای بدن گردد.

بخیه زدن

بعد از اتمام کار، محل برش‌ها بخیه‌زده می‌شوند. این مرحله نیز باید به درستی و با مهارت انجام شود تا بعد از بهبودی، جای بخیه‌ها روی شکم باقی نمانند.

مراقبت های ابدومینوپلاستی
مراقبت های قبل و بعد ابدومینوپلاستی

مراقبت های قبل از ابدومینوپلاستی

در صورتی که مصمم به عمل ابدومینوپلاستی هستید، قبل از جراحی باید موارد زیر را رعایت کنید:

 1. توصیه می‌کنیم از یک ماه قبل از جراحی، مصرف دخانیات را کنار بگذارید چون وجود نیکوتین، به دلیل اختلال در اکسیژن‌رسانی در بدن، التیام و بهبود زخم‌ها را به تعویق می‌اندازد.
 2. همچنین مصرف مشروبات الکلی، حداقل دو هفته قبل از عمل، ممنوع است.
 3. در صورتی که رژیم لاغری دارید بهتر است دو هفته قبل از جراحی، رژیم را کنار بگذارید.
 4. اگر به بیماری خاص مبتلا بوده، داروی خاصی مصرف می‌کنید و یا حساسیت دارویی دارید حتماً باید به متخصص اطلاع دهید.
 5. از مدتی قبل از عمل نباید دارو‌های رقیق‌کننده خون را مصرف کنید چون در زمان جراحی و بعد از آن، خطر خونریزی را تشدید می‌کند. البته بهتر است در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.
 6. شب قبل از عمل باید شام بسیار سبک بخورید.
                                ابدومینوپلاستی

مراحل عمل

 1. اعمال برش در شکم
 2. برداشتن پوست، عضلات و چربی اضافی در شکم
 3. بخیه زدن محل برش

انواع ابدومینوپلاستی

 1. مینی ابدومینوپلاستی
 2. ابدومینوپلاستی گسترده
 3. ابدومینوپلاستی استاندارد

ورم بعد از عمل

چون بافت شکم دستکاری شده است لذا سیستم ایمنی بدن برای ترمیم زخم‌ها فعال می‌شود در نتیجه ورم در محل زخم رخ می‌دهد. از سوی دیگر جریان خون در محل زخم تغییر می‌کند و به همین دلیل ورم بیشتر خواهد شد.

کاهش ورم بعد از ابدومینوپلاستی

 1. پوشیدن گن مخصوص توصیه شده توسط متخصص
 2. عدم مصرف غذاهای خوش نمک
 3. عدم مصرف خوراکی‌های فرآوری شده
 4. فشار نیاوردن به محل زخم

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

 1. بعد از جراحی قطعاً درد خواهید داشت. در این صورت با تأیید متخصص می‌توانید از مسکن استفاده نمایید.
 2. باید بعد از عمل ابدومینوپلاستی گن مخصوص استفاده کنید تا ورم، برطرف شده و دچار افتادگی پوست نشوید.
 3. حتماً باید طبق توصیه‌ای که متخصص داشته است، پیاده‌روی‌های روزانه به منظور جلوگیری از لخته شدن خون در شکم و ناحیه پا را شروع کنید.
 4. همچنین توصیه می‌شود تا یک ماه بعد از عمل زیبایی شکم، به سراغ مصرف دخانیات نروید.
 5. متخصص برای شما دارو‌هایی تجویز می‌کند که لازم است براساس تجویز متخصص و به طور کامل مصرف شوند.
 6. تا زمانی که پزشک اجازه نداده است نباید فعالیت‌های سنگین و حرکات ورزشی انجام دهید.
 7. مصرف مشروبات الکلی و دخانیات نیز تا حداقل دو هفته بعد از جراحی، ممنوع است.

عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی

انواع ابدومینوپلاستی

عمل زیبایی شکم براساس شدت ناهنجاری موجود در آن و در نتیجه میزان نیاز به جراحی، به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • مینی ابدومینوپلاستی

این نوع عمل برای کسانی مناسب است که تنها پوست شل، افتاده و آویزان در ناحیه شکم دارند و یا اینکه تجمع کمی چربی نیز در این قسمت، باعث از بین رفتن تناسب اندام شده است. در نتیجه متخصص از طریق مینی ابدومینوپلاستی، این پوست و چربی‌های اضافه را برداشته و کمک می‌کند قسمت تحتانی شکم تخت شود.

 • ابدومینوپلاستی سنتی یا استاندارد

در جریان بارداری، عضلات شکم کشیده شده و بعد از فارغ شدن این عضلات نمی‌توانند به حالت قبل برگردند. البته چنین اتفاقی در جریان چاقی نیز رخ می‌دهد. در نتیجه شما می‌توانید از طریق ابدومینوپلاستی سنتی، ماهیچه‌های اضافی شکم همراه با پوست و چربی‌ها را نیز از بدن تخلیه کنید.

ابدومینوپلاستی گسترده یا معکوس

 • ابدومینوپلاستی گسترده یا معکوس

همانگونه که از نام این عمل زیبایی مشخص است، شدت جراحی در این روش بیشتر بوده و حتی متخصص می‌تواند پوست، چربی و ماهیچه‌های اضافی در ناحیه باسن، ران و پشت بدن را نیز بردارد.

علت ورم بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از جراحی لاغری شکم عارضه‌هایی برای فرد اتفاق می‌افتد که عمدتاً طبیعی بوده و بعد از چند روز برطرف می‌گردند. برای مثال ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی یکی از همین عارضه‌های رایج است که البته باعث نگرانی افراد خواهد شد. این مشکل به چند دلیل رخ می‌دهد:

 1. با توجه به اینکه برش‌هایی که در ناحیه عضلات و پوست اعمال می‌گردد، در نتیجه جهت حرکت خون در بدن تغییر کرده و همین عامل باعث می‌شود که فشار خون افزایش پیدا کند. در نتیجه شاهد ورم خواهید بود.
 2. هر قسمت از بدن که دچار زخم یا جراحی شود، قطعاً با ورم همراه خواهد بود زیرا این تورم نشانه فعال بودن سیستم ایمنی بدن برای ترمیم زخم‌ها است.
 3. البته بعد از جراحی، مایعات در محل زخم تجمع پیدا کرده و به همین دلیل شاهد تورم بعد از عمل زیبایی شکم خواهید بود.

درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی

 1. حتماً گن طبی توصیه شده توسط متخصص را در بازه زمانی مشخص بپوشید. این کار کمک می‌کند عضلات بهتر فرم گرفته و از طرفی دیگر مایعات از بدن تخلیه شوند و ورم کاهش پیدا کند.
 2. حتماً دارو‌های توصیه شده توسط متخصص را به طور کامل مصرف کنید.
 3. در دوران نقاهت بعد از جراحی لاغری شکم باید به اندازه کافی استراحت داشته باشید تا قوای ایمنی بدن تقویت شده و زخم‌ها سریع‌تر التیام پیدا کنند. در چنین شرایطی تورم بعد از ابدومینوپلاستی زودتر برطرف می‌گردد.
 4. تا مدتی نباید نمک غذای خود را زیاد کنید چرا که این نمک باعث افزایش مایعات در محل زخم و در نتیجه افزایش ورم بعد از عمل زیبایی شکم خواهد شد.
 5. در رژیم غذایی خود میوه‌ها و سبزیجات را قرار داده و آب کافی بنوشید. این مواد مغذی و همچنین آب، به تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود گردش خون و همچنین افزایش سرعت التیام زخم‌ها کمک می‌کنند.

عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی

عزیزان دقت داشته باشید که برای هر نوع عمل زیبایی لازم است قبل از هر چیز، اطلاعات کامل در مورد آن روش داشته و از عوارض آن آگاه باشید. در مورد عمل ابدومینوپلاستی ممکن است عوارض زیر بعد از جراحی رخ بدهد:

 1. اولین و مهم‌ترین عارضه‌ها بعد از جراحی زیبایی شکم، درد، ورم و التهاب در شکم است. این مسأله طبیعی است چون بالاخره عضلات بدن دستکاری شده‌اند اما می‌توانید با موافقت متخصص، از دارو‌های مسکن برای کاهش درد و از کمپرس یخ برای درمان ورم و التهاب استفاده نمایید.
 2. ممکن است در محل برش‌هایی که در شکم انجام شده است آثار کبودی رویت گردد. این عارضه نیز موقتی است.
 3. عفونت و خونریزی از جمله عواقب عمل زیبایی شکم است که به ندرت بروز می‌کنند. در صورتی که متخصص به کار خود مسلط نبوده و یا مراقبت‌های بعد از عمل را جدی نگیرید، ممکن است چنین شرایطی برای شما رخ بدهد. توجه کنید که عفونت به راحتی از طریق خون به دستگاه تنفسی و قلب رسیده و بسیار خطرآفرین خواهد شد. لذا با رویت کوچک‌ترین علامت عفونت، حتماً به متخصص اطلاع دهید.
 4. در برخی از موارد، تشکیل اسکار در محل بخیه‌های شکم نیز دیده می‌شود. این مسأله نیز به مهارت متخصص در بخیه زدن و مراقبت‌های بعد از عمل بستگی دارد.
 5. از دیگر عارضه‌های احتمال عمل ابدومینوپلاستی، افتادگی پوست است. البته این مشکل زمانی رخ می‌دهد که عمل به خوبی انجام نشده و بعد از جراحی، شرایط به خوبی پیش نرود.

دوران نقاهت ابدومینوپلاستی

دوران نقاهت ابدومینوپلاستی

یکی از سؤالاتی که مراجعه‌کنندگان مطرح می‌کنند این است که دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی چه مدت است؟ این مسأله در افراد مختلف متفاوت است. به هر حال شما تا زمانی باید استراحت کنید که زخم‌ها بهبود پیدا کرده و بازگشتن به شرایط عادی زندگی، خطری برای سلامتی نداشته باشد. بنابراین نحوه مراقبت از زخم‌ها، مصرف دارو‌ها و رژیم غذایی برای التیام جای بخیه‌ها و دوری از فعالیت‌های سنگین، تعیین‌کننده دوره نقاهت عمل زیبایی شکم خواهد بود. البته مهارت متخصص نیز بسیار تأثیر‌گذار است چون اگر به خوبی عمل نکرده و عوارض بعد از جراحی بیشتر شود، قطعاً دوره بهبودی بعد از عمل ابدومینوپلاستی نیز طولانی‌تر می‌گردد.

بهترین دکتر و کلینیک ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی یکی از مهم‌ترین عمل‌های زیبایی است که به دقت و حساسیت بسیار بالایی نیاز دارد. در این مقاله متوجه شدید که در جراحی زیبایی شکم، متخصص باید ترمیم عضلات و برداشتن چربی‌ها را به نحوی انجام دهد که در نهایت شکم خوش‌فرم و ‌ایده‌آل شود. درست است که در حال حاضر این عمل در اغلب کلینیک‌های زیبایی کشور انجام می‌شود اما بهتر است در انتخاب پزشک، دقت داشته باشید. در نتیجه باید قبل از هر چیز، تحقیق کرده و بهترین دکتر و کلینیک عمل زیبایی شکم را پیدا کنید. چون نهایتا نتیجه عمل را تخصص و ظرافت کار متخصص تعیین خواهد کرد. از طرفی کلینیک باید از نظر تجهیزات و اصول بهداشتی، در شرایط استاندارد قرار داشته باشد.

قیمت ابدومینوپلاستی

هزینه ابدومینوپلاستی

لازم است بدانید که آیا هزینه عمل ابدومینوپلاستی در توان مالی شما هست یا خیر. بهتر است به جای سؤال پرسیدن از دوستان و آشنایان، از متخصص در این زمینه جویا شوید. چون هزینه جراحی زیبایی شکم از فردی به فرد دیگر متفاوت است. میزان چربی موجود در شکم، وضعیت عضلات، اندازه شکم، هزینه‌های مربوط به کلینیک و متخصص، مراقبت‌های بعد از عمل و … همگی بر روی هزینه نهایی عمل زیبایی شکم تأثیر خواهند گذاشت.