ارتودنسی؛ انواع (متحرک، رنگی، شفاف و…) هزینه 1402

ارتودنسی دندانپزشکی
امتیاز به این محتوا

اگر زمانی که دندان‌ها در حال جوانه زدن هستند فضای کافی برای خروج از لثه را نداشته باشند، قطعاً شما دچار بی‌نظمی دندان‌ها خواهید شد. از زمان کودکی که رشد دندان‌های دائمی آغاز می‌گردد، والدین باید به دقت وضعیت دندان‌های فرزند خود را کنترل کنند و به محض اینکه علائم بی‌نظمی را مشاهده کردند، حتماً به دندانپزشک مراجعه نمایند تا در صورت لزوم، ارتودنسی دندان برای کودک انجام شود. ارتودنسی یکی از بهترین اقدامات دندانپزشکی زیبایی است که علاوه بر کمک به مرتب و در نتیجه زیبا شدن دندان‌ها، به حفظ سلامت دندان‌ها نیز کمک می‌کند. در ادامه این مطلب در مورد انواع ارتودنسی و مزایای این روش صحبت می‌کنیم.

مراحل ارتودنسی

به طور کلی ارتودنسی یکی از مهمترین اقدامات دندانپزشکی است که هم جنبه زیبایی و هم جنبه درمانی دارد چون مرتب شدن دندان‌ها باعث می‌شود که از فشار بیش از اندازه بر روی دندان‌ها کاسته شده و طول عمر آن‌ها افزایش یابد. ارتودنسی طی چند مرحله انجام می‌شود:

مراحل ارتودنسی

مشاوره و معاینه دندان

در اولین قدم فرد متقاضی باید کلیه عکسبرداری‌های لازم که توسط متخصص توصیه شده است را انجام دهد تا ارتودنتیست براساس وضعیت دقیق دندان‌ها و همچنین استخوان فک تشخیص دهد که آیا ارتودنسی برای چنین فردی گزینه مناسبی است یا خیر. سپس در صورت مناسب بودن این روش برای فرد، متخصص باید بررسی نماید که کدام یک از انواع روش‌ های ارتودنسی را برای فرد متقاضی اجرا کند. گاهی اوقات فرد دچار انحراف شدید در استخوان فک شده است. در این صورت متخصص از او می‌خواهد که ابتدا وضعیت استخوان فک را درمان کند و سپس به فکر ارتودنسی باشد چون ناهنجاری‌های استخوان فک بر روی نحوه قرارگیری دندان‌ها تأثیر می‌گذارد. مجموعه عکس‌هایی که لازم است افراد تهیه کنند، شامل عکس رادیولوژی و همچنین فتوگرافی یا عکس رنگی جهت بررسی بافت سخت و نرم در داخل دهان است.

برای مشاوره دندانپزشکی آنلاین و رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مشاوره و معاینه دندان

قالب‌گیری از دندان‌ها

این مرحله بسیار اهمیت دارد چرا که باید وضعیت اولیه دندان‌ها از طریق قالب‌گیری ثبت شود تا متخصص بداند که برای ارتودنسی دقیقاً باید از چه قسمتی شروع کرده و از طرف دیگر به صورت مرحله به مرحله بتواند روند درمان را با وضعیت اولیه دندان‌ها به طور کامل مقایسه کند.

تمیز کردن دندان‌ها

تفاوتی نمی‌کند که متخصص به سراغ کدام یک از انواع ارتودنسی دندان رفته است. در هر صورت قبل از اجرا باید دندان‌های فرد متقاضی از جرم پاکسازی شود. بنابراین در صورت نیاز حتماً باید جرم‌گیری بر روی دندان‌ها انجام شود. از طرف دیگر حتماً لازم است ترمیم و عصب کشی دندان‌ها نیز با دقت پیش برود. یعنی اگر شما دندان پوسیده یا خرابی دارید، تا زمانی که اقدامات درمانی انجام نگیرد نمی‌توانید به سراغ ارتودنسی بروید مگر اینکه متخصص تأیید کند دندان پوسیده در جریان ارتودنسی کشیده خواهد شد. در این صورت نیازی نیست که هزینه‌ای را برای ترمیم صرف کنید.

مطالب بیشتر: ارتودنسی نامرئی

تمیز کردن دندان‌ها

نصب ارتودنسی بر روی دندان‌ها

روش‌های انجام ارتودنسی دندان متنوع هستند. رایج‌ترین نوع ارتودنسی، استفاده از براکت‌های دندانی است که بر روی دندان‌ها و یا پشت دندان‌ها نصب شده و سپس سیم‌های باریک در بین براکت‌ها قرار می‌گیرد که مسئول حرکت دندان‌ها هستند.

انواع ارتودنسی

همانگونه که تا این قسمت از مطلب متوجه شدید، روش ‌های ارتودنسی متنوع هستند و متخصص براساس سن فرد و شدت بی‌نظمی در دندان‌ها، بهترین روش ارتودنسی را انتخاب می‌کند. حتی جالب است بدانید که گاهی اوقات می‌توان با ارتودنسی، انحراف خفیف در استخوان فک را نیز درمان کرد. یعنی به جای اینکه نیاز باشد قبل از ارتودنسی فرد به سراغ عمل فک برود، با روش انتخاب شده جهت ارتودنسی می‌توان در کنار حرکت دندان‌ها، به حرکت استخوان فک نیز کمک کرده و با یک تیر دو نشان زد. بنابراین شما هم زمان هم ناهنجاری دندان‌ها و هم ناهنجاری استخوان فک را درمان کرده‌اید. انواع ارتودنسی دندان را در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی ثابت

منظور از ارتودنسی ثابت، چسباندن براکت‌ها بر روی دندان‌ها است. در این صورت به هیچ عنوان براکت‌ها قابل جابجایی نیستند و تا زمانی که درمان به اتمام نرسد، براکت‌ها از روی دندان برداشته نخواهند شد. ارتودنسی ثابت به چند طریق انجام می‌گیرد:

ارتودنسی جلوی دندان

گاهی اوقات براکت‌ها بر روی دندان نصب می‌شوند و در نتیجه در زمان صحبت کردن، براکت‌ها مشخص هستند. در این نوع از ارتودنسی ثابت ممکن است متخصص به سراغ براکت‌های سرامیکی برود. بنابراین این براکت‌ها چون همرنگ دندان‌ها هستند و به سختی دیده می‌شوند، بنابراین به زیبایی لبخند شما کمک خواهند کرد.

ارتودنسی لینگوال

ولی در روش دیگر که تحت عنوان ارتودنسی پشت دندان نیز شناخته شده است، براکت‌ها در قسمت پشتی دندان‌ها نصب خواهند شد. در نتیجه به هیچ عنوان اثری از براکت‌ها و سیم مشاهده نمی‌شود و همین موضوع بر روی زیبایی لبخند و اعتماد به نفس افراد تأثیر می‌گذارد. در کنار این مزیت‌های ارتودنسی لینگوال، باید معایب این روش را نیز در نظر بگیریم. برای مثال در ابتدا ممکن است شما دچار مشکلات تکلم و حتی زخم زبان شوید. از طرف دیگر با این روش نمی‌توان ناهنجاری‌های شدید دندان‌ها را درمان کرد. به عبارت دیگر ارتودنسی ثابت از نوع جلوی دندان قدرت بیشتری برای درمان درمان ناهنجاری‌های شدید دندانی دارد. همچنین اگر شما به سراغ ارتودنسی لینگوال می‌روید باید بیشتر به وضعیت بهداشت دهان و دندان توجه داشته باشید چرا که تمیز کردن پشت دندان‌ها که قابل رؤیت نیست سخت می‌شود.

مطالب بیشتر: موم ارتودنسی

ارتودنسی دیمون

یکی دیگر از انواع ارتودنسی ثابت، ارتودنسی دیمون نام دارد که تحت عنوان ارتودنسی خود تنظیم نیز شناخته می‌شود. براکت‌های مورد استفاده در این روش نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی ثابت، کوچکتر هستند. مزیت دیگر این روش، قابلیت خودتنظیمی است. یعنی همزمان که دندان‌ها جابجا می‌شوند، این ارتودنسی تنگ‌تر شده و به صورت اتومات می‌تواند وضعیت خود را تنظیم کند. بنابراین هم طول دوره‌ درمان کوتاه‌تر می‌شود و هم نیازی نیست شما در بازه‌های زمانی متعدد به دندانپزشک مراجعه کنید چون فرآیند خودتنظیمی باعث می‌شود که نیاز به کنترل، کمتر شود.

ارتودنسی متحرک

برخلاف ارتودنسی ثابت که امکان جابجا کردن براکت‌ها و سیم‌ها در داخل دهان وجود ندارد، ارتودنسی متحرک به روشی گفته می‌شود که فرد می‌تواند اجزای ارتودنسی را به راحتی از دهان خود خارج کند. برای مثال استفاده از قالب‌های شفاف یکی از همین روش‌های ارتودنسی متحرک به حساب می‌آید. مهمترین مزیت ارتودنسی متحرک، کمک به بهداشت دهان و دندان است. با توجه به اینکه قالب از دهان خارج می‌شود، بنابراین شما بهتر می‌توانید فاصله بین دندان‌ها و خط لثه را تمیز کنید و خطر پوسیدگی پایین می‌آید. همچنین هزینه آن نسبت به ارتودنسی ثابت کمتر می‌شود. اما در کنار این دو مزیت، باید بگوییم که متأسفانه ارتودنسی متحرک گاهی اوقات در تکلم افراد مشکل ایجاد می‌کند به گونه‌ای که تا زمانی که قالب در داخل دهان وجود دارد، صحبت کردن بسیار سخت و حتی گنگ می‌شود. اما اگر متخصص از ارتودنسی نامرئی و یا الاینرهای شفاف استفاده کند این مشکل نیز برطرف شده و در نتیجه هم از نظر ظاهری دندان‌های شما زیبا به نظر می‌رسد و کسی متوجه ارتودنسی دندان‌های شما نخواهد شد و هم در صحبت کردن شما اختلال ایجاد نمی‌شود.

قیمت ارتودنسی

به طور کلی چند عامل بر روی قیمت ارتودنسی تأثیر می‌گذارد. برای مثال متخصص از چه روشی برای ارتودنسی استفاده کرده است؟ تنوع در ارتودنسی دندان ثابت و متحرک باعث می‌شود قدرت درمان انواع ناهنجاری‌های دندان و استخوان فک بالا برود. متخصص براساس شدت بی‌نظمی دندان‌ها و حتی وضعیت استخوان فک، بهترین روش را برای فرد متقاضی انتخاب خواهد کرد که بتواند در بازه زمانی کوتاه‌تر، نتیجه خوبی را برای فرد به ارمغان بیاورد. براساس روش‌ انتخابی، هزینه‌ها متفاوت می‌شود. به همین دلیل است که ارتودنتیست در جلسه مشاوره حتماً با جزئیات کامل در مورد روش اجرای کار و هزینه‌ها توضیحاتی را ارائه می‌کند تا شما با ذهنیت درست تصمیم خود را برای انتخاب بهترین روش ارتودنسی اتخاذ کنید.

مزایای ارتودنسی شفاف

همانگونه که گفته شد ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی شفاف یکی از رایج‌ترین روش‌های ارتودنسی متحرک به حساب می‌آید که به خصوص در چند سال اخیر با استقبال بیشتری از جانب متقاضیان ارتودنسی مواجه شده است. مهمترین مزیت این روش، مشخص نبودن فرآیند ارتودنسی در زمان صحبت کردن است. قالب‌های شفاف روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند و شما به هیچ عنوان در زمان صحبت کردن اختلال نخواهید داشت. وقتی می‌خندید و صحبت می‌کنید کسی متوجه وجود این قالب بر روی دندان‌های شما نمی‌شود. از طرف دیگر این الاینرها همانند عایق محافظتی برای دندان‌ها عمل می‌کنند. یعنی اگر شما به دندان قروچه مبتلا هستید، به کمک ارتودنسی نامرئی، کمترین فشار به دندان‌های شما وارد می‌شود چون در زمان دندان قروچه فشار به الاینرها وارد خواهد شد. مزیت دیگر ارتودنسی نامرئی، رعایت بهتر بهداشت دهان و دندان است. هر زمان که می‌خواهید غذا بخورید کافی است قالب را از دهان خارج کرده و پس از غذا خوردن به راحتی از نخ دندان و مسواک استفاده نمایید.

آسیب ارتودنسی

درست است که ارتودنسی از طریق منظم کردن دندان‌ها باعث می‌شود شما دندان‌های زیبا و مرتبی داشته باشید ولی باید به عوارض و  آسیب ارتودنسی نیز توجه کنید:

  1. از زمانی که ارتودنسی شروع می‌شود اگر بیشتر از قبل به بهداشت دهان و دندان توجه نکنید، خطر پوسیدگی با سرعت بیشتری رخ می‌دهد و مجبور هستید در جریان درمان ارتودنسی، دندان‌های خود را ترمیم و عصب کشی کنید.
  2. براساس نوع روش ارتودنسی ممکن است مشکلات گفتاری برای شما به وجود بیاید. همان گونه که گفته شد در ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی در ابتدای کار دچار زخم زبان، خونریزی خفیف در زبان و حتی مشکلات گفتاری خواهید شد.
  3. از طرف دیگر درد در جریان ارتودنسی یکی دیگر از عارضه‌های است که قطعاً همه افراد تجربه می‌کنند. میزان درد بسته به آستانه تحمل فرد و از طرف دیگر میزان جابجایی دندان‌ها متفاوت است. بنابراین در پاسخ به این سؤال که آیا ارتودنسی دردناک است باید بگوییم که وضعیت افراد با یکدیگر متفاوت است و ممکن است کمترین درد هم برای بعضی از افراد غیر قابل تحمل باشد.

مقاله قبلی
مشاوره دندانپزشکی رایگان (آنلاین و تلفنی) دندانپزشک آنلاین
مقاله بعدی
پرکردن دندان: طلا، آمالگام، کامپوزیت، سرامیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید