کاشت مو به روش FUT – مراحل، معایب و هزینه 2024

پیوند مو به روش اف یو تی
امتیاز به این محتوا

در حال حاضر کاشت مو یکی از روش‌های رایج زیباسازی به شمار می‌آید و تقریباً در اغلب کلینیک‌های زیبایی در کشور توسط متخصصین اجرا می‌شود. در نتیجه از این پس جایی برای نگرانی طاسی سر نخواهد بود. البته عاقلانه‌ترین کار این است که از ریزش مو و رسیدن به مرحله طاسی جلوگیری شود چون مراقبت از مو هزینه کمتری نیاز دارد. اما اگر به هر صورت ریزش مو زیاد شد، روش‌های مختلف همانند کاشت مو به روش FUT این امکان را برای شما عزیزان فراهم می‌کند تا به تراکم ‌ایده‌آل موی سر دست پیدا کنید.

راهنمای جامع کاشت موی طبیعی به روش FUT

نکته قابل ذکر این است که بعد از ایمپلنت مو به روش FUT باید مراقبت‌های لازم را به عمل بیاورید در غیر این صورت مجدداً علائم ریزش مو را شاهد خواهید بود. برای اینکه بدانید پیوند مو به روش FUT چگونه انجام شده و چه شرایطی را لازم دارد، بهتر است این مقاله را مطالعه نمایید.

مراحل پیوند مو به روش اف یو تی

مراحل کاشت مو به روش FUT

 1. هر کدام از روش‌های کاشت مو برای گروهی از افراد قابل اجرا هستند. بنابراین لازم است در ابتدا تست‌هایی را انجام دهید تا سلامت عمومی بدن تأیید شده و مشخص گردد آیا می‌توان روش FUT را برای شما اجرا کرد یا خیر.
 2. بعد از اینکه سر تراشیده و ضدعفونی شد، استخراج فولیکول آغاز می‌شود. اساس روش FUT، برداشت یک نوار باریک از محل بانک مو است. بنابراین لازم است از بانک موی قوی و پرپشت برخوردار باشید.
 3. سپس محل زخم بخیه‌زده می‌شود. ظرافت در این کار باعث می‌شود از تشکیل اسکار جلوگیری گردد. البته متخصص در جلسه مشاوره حتماً وضعیت پوست سر را بررسی می‌کند تا متوجه شود آیا پوست انعطاف‌پذیری خوبی دارد که بتوان به راحتی بخیه را انجام داد و بعد از جراحی، خطری برای تشکیل اسکار وجود نداشته باشد یا خیر.
 4. در مرحله بعد، این نوار به قطعات بسیار کوچک که گرافت نامیده می‌شوند، تقسیم می‌شود. این عمل زیر میکروسکوپ صورت می‌گیرد چون گرافت‌ها باید با دقت و بدون آسیب، جدا شوند.
 5. در نهایت، کاشت مو طبیعی انجام می‌شود. برای این منظور باید به کمک دستگاه پانچ، سوراخ‌هایی در پوست سر ایجاد شده و فولیکول‌های مو در این حفره‌ها قرار گیرند. این مرحله علاوه بر مهارت، به ظرافت بسیار زیادی نیاز دارد تا خط رویش مو مصنوعی به نظر نرسد.

مقایسه پیوند مو اف یو تی با اف آی تی

فرق روش کاشت (FUT) با روش (FIT) چیست؟

 1. اولین و مهمترین تفاوتی که بین دو روش اف یو تی و اف آی تی وجود دارد عدم نیاز به جراحی در روش FIT است چرا که در این روش از پانچ‌های دستی برای برداشت فولیکول استفاده خواهد شد. در نتیجه بعد از اتمام کار شما تنها آثار نقطه‌ای شکل را در محل بانک مو مشاهده خواهید کرد که بعد از چند روز به طور کامل بهبود پیدا می‌کنند بنابراین در روش اف آی تی خطری برای تشکیل اسکار وجود نخواهد داشت.
 2. با توجه به اینکه روش FIT بدون جراحی انجام می‌گیرد بنابراین دوره نقاهت آن کوتاه مدت بوده و خطر بروز عوارضی همانند عفونت بسیار کاهش پیدا می‌کند.
 3. زمانی که متخصص قصد دارد کاشت طبیعی مو به روش fut را انجام دهد ابتدا باید پوست پشت سر را بررسی کند. اگر شما از جمله افرادی هستید که پوست این قسمت از سر لایه لایه است، گزینه مناسب برای اف یو تی نخواهید بود و در چنین شرایطی متخصص به سراغ روش اف آی تی خواهد رفت.

پیوند مو با روش FUT برای چه کسانی مناسب است؟

وجود تنوع در روش‌های مختلف کاشت مو باعث شده است که تقریباً همه افراد کاندید مناسبی جهت انجام این متد زیبایی باشند اما هر کدام از روش‌ها تنها برای گروه خاصی از افراد مناسب خواهد بود. برای مثال جهت انجام کاشت مو به روش FUT  باید شرایط زیر را داشته باشید:

 1. این روش برای افرادی مناسب است که قدرت ایمنی بدن آن‌ها بالا باشد چرا که سرعت التیام زخم و جلوگیری از بروز عفونت به شدت تحت کنترل قوای ایمنی بدن شما قرار دارد.
 2. در صورتی که طاسی سر شدید باشد شما نمی‌توانید FUT را انجام دهید چرا که برای استفاده از این روش، داشتن بانک موی قوی با تراکم بالای مو، یکی از مهمترین شرایط است.
 3. همانطور که گفته شد با توجه به اینکه نیاز است در روش اف یو تی نوار باریکی از پوست پشت سر برداشته شود، در نتیجه کسانی که پوست آن‌ها انعطاف‌پذیر بوده و از طرف دیگر ناحیه پشت سر کاملاً صاف است، کاندید مناسبی برای پیوند مو به روش FUT طی خواهند بود.

مراقبت های کاشت مو به روش FUT

مراقبت های قبل از کاشت مو روش FUT

کاشت مو یک فرآیند بسیار حساس است که نه تنها به دقت زیاد در حین کار نیاز داشته بلکه مراجعه‌کننده باید قبل و بعد از آن، مواردی را رعایت کند تا در نهایت به نتیجه مطلوب برسد:

 1. استفاده از مشروبات الکلی و استعمال دخانیات، حداقل دو هفته قبل از کاشت مو ممنوع است. با توجه به اینکه روش FUT تهاجمی است و با جراحی همراه است، لذا هرگونه خلل در خونرسانی، نه تنها باعث شکست پیوند مو شده بلکه التیام زخم‌ها را نیز به تعویق می‌اندازد. دخانیات حاوی نیکوتین بوده و سطح اکسیژن خون را پایین می‌آورند.
 2. ممکن است داروی خاصی مصرف نموده و یا اینکه به حساسیت دارویی مبتلا باشید. باید این موضوع را به متخصص اطلاع دهید.
 3. در صورتی که از دارو‌های رقیق‌کننده و منعقد‌کننده خون استفاده می‌کنید لازم است مصرف را حداقل دو هفته قبل از پیوند مو کنار بگذارید. البته توصیه می‌شود در ابتدا شرایط خود را با پزشک در میان بگذارید.
 4. حتماً شب قبل از کاشت مو استحمام کنید. از یک سو باید پوست سر از چربی‌های اضافی و آلودگی پاک شده و از سویی دیگر تا چند روز بعد نمی‌توانید دوش بگیرید.
 5. به هیچ عنوان نگران نبوده و استرس نداشته باشید. تنش و اضطراب تأثیر منفی داشته و باعث پس زدن پیوند مو می‌شود. بنابراین حداقل یک هفته قبل از کاشت مو، در آرامش کامل باشید.

مشاهده این مطلب : کاشت مو به روش DHI

مراقبت های بعد از پیوند مو FUT

 1. بعد از کاشت مو به روش FUT به استراحت کافی نیاز دارید لذا چند روز مرخصی بگیرید و در خانه بمانید.
 2. تا زمانی که پزشک توصیه می‌کند، نباید فشاری به محل کاشت مو وارد شود. حتی در زمان خوابیدن نیز احتیاط کنید.
 3. عزیزان دقت کنید که حداقل تا یک ماه بعد از کاشت نباید از سشوار استفاده شود چون فولیکول مو به تازگی انتقال یافته و به دمای بالا حساس است. حتی در‌ شانه زدن مو نیز باید احتیاط کرد.
 4. بعد از پیوند مو باید تا مدتی از شامپوی مخصوص استفاده نمود اما در زمان شستن سر، از ماساژ دادن پوست سر خودداری کنید.
 5. تمامی دارو‌هایی که متخصص تجویز نموده است را به طور کامل مصرف کنید.
 6. در رژیم غذایی خود از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید تا زخم‌ها زودتر درمان شوند.
 7. تا مدتی که پزشک توصیه می‌کند به هیچ عنوان نباید سر را با آب بسیار گرم بشویید و از قرار گرفتن در زیر فشار مستقیم آب دوش پرهیز نمایید.

عوارض کاشت مو به روش FUT

عوارض و معایب کاشت مو به روش FUT

در این روش از کاشت مو ممکن است شاهد عوارضی باشید که بعضا موقتی بوده و بعد از چند روز رفع می‌شوند:

 1. التهاب و تورم در محل پیوند، مسأله‌ای طبیعی است که کمپرس یخ به بهبود سریع‌تر این عارضه کمک می‌کند.
 2. در صورتی که استخراج مو به درستی انجام نشده، وسایل و پوست سر استریل نباشند و یا مراقبت‌های بعد از کاشت مو را جدی نگیرید، احتمال بروز عفونت وجود دارد.
 3. در میان روش‌های کاشت مو، روش FUT دوره نقاهت طولانی دارد و باید تا مدتی امور کاری خود را کنار بگذارید.
 4. یکی از عارضه‌های که در روش FUT رخ می‌دهد، تشکیل اسکار در محل زخم است. این مسأله تماماً به مهارت متخصص برای بخیه جای زخم بستگی دارد.
 5. این روش از پیوند مو درد دارد و در صورتی که متخصص تأیید کند، می‌توانید از مسکن استفاده کنید.
 6. عیب دیگر روش FUT این است که قدرت بانک مو کاهش پیدا می‌کند در نتیجه اگر نیاز به ترمیم بود، ممکن است دچار محدودیت شوید. به همین دلیل است که متخصص این روش را برای افرادی استفاده می‌کند که در ابتدا بانک موی بسیار قوی دارند.

مطالب بیشتر: کاشت مو میکروگرافت

                                     کاشت مو به روش FUT

مراحل انجام این روش

این روش تهاجمی است به این معنا که باید در محل بانک مو جراحی انجام شده و نوار باریکی از پوست برداشته شود تا بتوان فولیکول را استخراج نمود.

معایت این روش

 1. مدت زمان طولانی برای پیوند مو
 2. خطر تشکیل اسکار در محل زخم در صورت بخیه نزدن درست
 3. خطر بروز عفونت
 4. دوره نقاهت طولانی مدت

مزایای روش FUT

 1. مقرون به صرفه‌تر بودن
 2. طبیعی به نظر رسیدن نتیجه پیوند مو
 3. رسیدن به تراکم موی ایده‌آل در یک جلسه

تفاوت روش FUT با روش FIT

FIT سریع‌تر است.

روش FIT بدون جراحی است.

امکان کاشت مو برای افرادی که پوست پشت سر آن‌ها لایه لایه است از طریق روش FIT ممکن است.

دوره نقاهت FIT کوتاه‌تر است.

مزایای کاشت مو به روش FUT

مزایای کاشت مو به روش اف یو تی

 1. اگر هزینه کار برای شما مهم است، روش FUT مقرون به صرفه‌تر است.
 2. در صورتی که متخصص به درستی عمل کند، رشد مو حالت طبیعی خواهد داشت.
 3. در یک جلسه کاشت مو می‌توان تراکم مو را به حد ‌ایده‌آل رسانید در نتیجه اثربخشی بسیار خوبی دارد.

بهترین دکتر و کلینیک پیوند موی به روش FUT

علی‌رغم تفاوت‌هایی که میان روش‌های کاشت مو وجود دارد، وجه اشتراک همه آن‌ها در این است که مهارت و توانایی متخصص، موفقیت پیوند را مشخص می‌کند. شما اگر بانک موی قوی داشته باشید اما پزشک نتواند به درستی عمل کند، نه تنها به تراکم‌ ایده‌آل مو نرسیده بلکه بانک مو را نیز ضعیف کرده‌اید. این موضوع درمورد ایمپلنت مو به روش FUT اهمیت بیشتری دارد چرا که برداشت مو از طریق جراحی انجام می‌شود و هر گونه خطا، باعث تشکیل اسکار در پشت سر و آسیب به فولیکول‌های مو خواهد شد. از سویی دیگر ظرافت کار برای انتقال فولیکول مو به محل پیوند نیز بسیار مهم است. در مواردی دیده شده است که بعد از پیوند مو به روش FUT، رشد مو حالت طبیعی نداشته است. بنابراین توصیه ما این است که در مهمترین مرحله یعنی انتخاب بهترین دکتر و کلینیک کاشت مو به روش FUT صبورانه و براساس تحقیق عمل کنید تا دچار مشکل نشوید.

قیمت کاشت مو روش اف یو تی

هزینه کاشت مو روش FUT

قطعا برای همه ما مهم است که بدانیم قیمت کاشت مو اف یو تی چقدر است. در جلسه مشاوره بعد از اینکه متخصص وضعیت تراکم موی سر و قدرت بانک مو را بررسی نمود و صلاحیت شما را تأیید کرد، براساس هزینه‌های پایه کلینیک، مبلغ را به صورت تقریبی به شما اطلاع می‌دهد. البته هزینه دارو‌ها در طول درمان را نیز نباید فراموش کرد.

آیا روش FUT دردناک است؟

شاید این تصور برای شما به وجود آمده باشد که روش FUT  دردناک خواهد بود چرا که با جراحی همراه است در صورتی که این ذهنیت کاملاً غلط است چون برای اجرای کار از ماده بی‌حسی استفاده می‌شود. بعد از اتمام پیوند مو به روش‌ FUT اگر درد دارید می‌توانید از مسکن‌های معمولی که متخصص تجویز می‌کند استفاده نمایید. البته این درد بسیار خفیف است و اغلب افراد می‌توانند بدون مصرف بی‌حسی و در عرض یک روز این شرایط را سپری کنند.

مقاله قبلی
کاشت مو به روش DHI – مراحل، معایب و هزینه کاشت مو دی اچ آی
مقاله بعدی
هزینه کاشت مو [چک لیست معتبر تعرفه ها 1402]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید