پروتز دندان – آشنایی با انواع آن و روش های مراقبت

پروتز دندان
امتیاز به این محتوا

ممکن است شما به دلایلی همانند تصادف کردن و یا پوسیدگی کامل دندان، تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده باشید. در این صورت اگر به فکر جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته نباشید، فضای خالی ایجاد شده هم از نظر زیبایی و هم از نظر حفظ سلامت استخوان فک و دندان‌های دیگر، مشکلاتی را برای شما ایجاد خواهد کرد. پروتز دندان بهترین روش‌ برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است.

زمانی که به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، براساس تعداد دندان‌های از دست رفته و البته وضعیت استخوان فک، بهترین روش پروتز دندان را برای شما انتخاب خواهد کرد. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد روش ‌های پروتز دندان و هزینه این کار با شما صحبت کنیم.

معرفی انواع روش‌های پروتز دندان

شاید شما که این مطلب را مطالعه می‌کنید به فکر جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته با کمک پروتز دندانی هستید. برای این منظور باید ابتدا عکسبرداری‌های از استخوان فک شما انجام ‌گیرد چون متخصص باید میزان ضخامت استخوان فک را به طور کامل بررسی کند. به دلیل اینکه انتخاب روش اجرای پروتز دندان به میزان ضخامت استخوان فک شما بستگی دارد، بنابراین ابتدا باید سلامت استخوان فک کنترل شود. پس از آن براساس تعداد دندان‌های از دست رفته، یک روش مناسب اجرا خواهد شد. مهم‌ترین روش‌های پروتز دندان عبارتند از:

انواع پروتز دندان

  • ایمپلنت دندان

یکی از رایج‌ترین روش‌های پروتز دندان که امروزه با استقبال زیادی مواجه شده است، ایمپلنت دندان نام دارد. اگر یکی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید و یا اگر دندان‌های از دست رفته در کنار یکدیگر قرار ندارند، می‌توانید به سراغ ایمپلنت دندان بروید. برای منظور باید پیچ ایمپلنت در استخوان‌ فک قرار گرفته و سپس تاج دندان بر روی آن نصب شود. برای اجرای ایمپلنت دندان باید استخوان فک ضخامت کافی برای نگه داشتن پیچ را داشته باشد در غیر این صورت قبل از هر چیز باید پیوند استخوان فک انجام گرفته و پس از جوش خوردن استخوان فک، ایمپلنت اجرا خواهد شد.

  • بریج دندانی

این روش برای افرادی مناسب است که چند دندان خود را به صورت مرتب در کنار یکدیگر از دست داده‌اند. در این شرایط به جای اینکه لازم باشد ایمپلنت دندان را انجام دهند و در نتیجه برای اجرای هر ایمپلنت یک پیچ در داخل استخوان فک قرار گیرد، می‌توان در ابتدا و انتهای فاصله‌ای که دندان وجود ندارد، دو پیچ نصب کرد و سپس بریج دندانی و یا پل دندانی را بر روی آن قرار داد. در نتیجه کمترین آسیب به استخوان فک و لثه‌ها وارد می‌شود.

مطالبب بیشتر: کج شدن دندان در کودکان

ترمیم دندان با بریج دندانی

  • استفاده از دندان مصنوعی

اگر به دلیل افزایش سن، تصادف شدید و یا پوسیدگی بیش از اندازه، عمده دندان‌های خود را از دست داده‌اید، در این صورت می‌توانید با استفاده از دندان مصنوعی مجدداً زیبایی خود را به دست بیاورید. دندان مصنوعی به دو صورت ثابت و متحرک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در صورتی که دندان مصنوعی ثابت را انتخاب کنید، باید پروتز دندان با استفاده از پیچ بر روی استخوان دندان شما قرار گیرد. ولی در دندان مصنوعی متحرک، نیازی به پیچ کردن دندان به استخوان فک نیست و در نتیجه هر بار که غذا می‌خورید، باید دندان مصنوعی را از دهان خود خارج کنید تا مواد غذایی که در زیر دندان جمع شده‌اند را تمیز کنید. مهمترین عیب دندان مصنوعی متحرک این است که به دلیل حرکت و جابجایی، استخوان فک تحت فشار قرار گرفته و به تدریج استخوان فک شما تحلیل می‌رود. در نتیجه بعد از چند سال مجبور هستید دوباره قالب‌گیری را برای ساختن پروتز دندان انجام دهید.

استفاده از دندان مصنوعی

مطالب بیشتر: دندان مصنوعی در جوانان

هزینه پروتز دندانی چقدر می‌شود؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که روش انتخابی برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته مهمترین فاکتور هستند که بخش عمده هزینه‌ها را به خود اختصاص می‌دهند برای مثال اگر قرار باشد شما ایمپلنت انجام دهید نسبت به زمانی که دندان مصنوعی را استفاده می‌کنیم هزینه کار بیشتر می‌شود در جلسه مشاوره متخصص برای شما توضیح می‌دهد که بر اساس روش انتخاب شده هزینه‌های پایه کلینیک و توسط متخصص برای چه مبلغی را پرداخت نمایید.

هزینه پروتز دندانی

اما در نظر داشته باشید که هزینه‌های جانبی شامل رفت و آمد به کلینیک انجام عکسبرداری‌ها خرید تجهیزات همانند پایین پلنت یا بریج ایا هزینه ساخت دندان مصنوعی از دیگر عواملی هستند که هزینه‌های پروتز دندان را به خود اختصاص می‌دهد در نوار شما با مراجعه به شرکت‌های بیمه می‌تواند بخش عمده‌ای از این هزینه‌ها را پس بگیریم.

آیا پروتز دندانی بر روی صحبت کردن تأثیر می‌گذارد؟

مسلما زمانی که پروتز دندانی برای دندان‌های جلو استفاده می‌شود، در چند هفته اول کمی دچار مشکل در گفتار خواهید شد. به همین خاطر باید تمرین و تکرار داشته باشید تا گفتار به حالت قبل برگردد. این موضوع زمانی که شما از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید، حادتر می‌شود.

گاهی افرادی که دندان مصنوعی متحرک را استفاده می‌کنند، از این موضوع گلایه دارند که حتی صحبت کردن آن‌ها به طور کامل عوض شده و از این پس اگر چه مشکل گفتاری برطرف شده است ولی حالت صحبت کردن به حالت قبل برنگشته است. تنها راهی که می‌توان با این مشکل مقابله کرد، تمرین کردن، آواز خواندن و صحبت کردن برای ساعت‌های طولانی است تا گفتار شما بهبود پیدا کند.

مطالب بیشتر: جراحی پیوند لثه

مقاله قبلی
جراحی دندان و مراقبت های بعد از آن
مقاله بعدی
6 دلیل کج شدن دندان در کودکان + روش های درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید