کاشت ریش به روش FUT – عوارض، مراقبت ها و هزینه

کاشت ریش به روش FUT
امتیاز به این محتوا

یکی از خدماتی که در پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان برای شما آقایان عزیز ارائه می‌­شود، کاشت ریش به روش FUT است. اگر شما از جمله افرادی هستید که به دلیل کم مو بودن صورت، نمی­توانید مدل ریش مورد نظر خود را داشته باشید و یا اینکه اخیرا متوجه ریزش شدید موی ریش شده و به هیچ عنوان درمان نشده است، پیوند ریش با روش FUT یک راهکار بسیار عالی خواهد بود برای اینکه ریش پرپشت و زیبا داشته باشید. البته فراموش نکنید وقتی که اولین علائم ریزش ریش را مشاهده کردید، حتما باید به متخصص مراجعه کنید. شاید بتوان از پیشروی ریزش ریش جلوگیری کرده و با راهکارهای درمانی، مشکل را برطرف نمود. اما در هر صورت اگر هیچ راهکاری برای شما جواب نداد، متخصص بعد از بررسی وضعیت ریش و قدرت بانک مو، بهترین روش ایمپلنت ریش را برای شما انتخاب خواهد کرد. کاشت طبیعی ریش به روش FUT یکی از متدهایی است که در حال حاضر براساس شرایط مراجعه کننده، از آن استفاده می­‌شود. در این مقاله به بررسی این متد خواهیم پرداخت.

راهنمای پیوند ریش طبیعی به روش FUT

مراحل کاشت ریش به روش FUT

بعد از اینکه بهترین دکتر کاشت ریش را پیدا کردید، لازم است جلسه مشاوره برای شما برگزار شود. در این جلسه در ابتدا پزشک، سلامت عمومی بدن، دلیل ریزش ریش و قدرت بانک مو را بررسی می­کند. سپس اگر مشخص شد که شما کاندید مناسبی برای پیوند طبیعی ریش با روش FUT هستید، با استفاده از برنامه‌­های کامپیوتری، انواع مدل ریش بر روی صورت پیاده می­شود تا براساس سلیقه شما و فرم چهره، بهترین مدل انتخاب گردد. پس از آن، ایمپلنت طبیعی ریش شروع خواهد شد:

1- در اولین قدم باید پوست صورت به طور کامل اصلاح شده و استریل شود. همین کار باید برای بانک مو نیز صورت گیرد.

مراحل کاشت ریش به روش FUT

2- پیوند ریش به روش FUT به صورت تهاجمی انجام می­‌گردد به این صورت که ابتدا یک نوار باریک از قسمت بانک مو برداشته می­‌شود. بهترین بانک مو، قسمت پشت سر است.

3- سپس این نوار باریک زیر میکروسکوپ قرار می­‌گیرد تا گرافت­‌ها از آن استخراج شوند. این مرحله بسیار حساس است چرا که بحث سلامت فولیکول­‌ها در میان بوده و یک خطا منجر به از دست رفتن آن­‌ها خواهد شد. محل زخم، بخیه زدن حل زخم باید با ظرافت صورت گیرد تا اسکار تشکیل نشود.

4- اکنون زمان پیوند فولیکول به پوست صورت فرارسیده است. متخصص ابتدا کاشت در خط ریش را انجام می­‌دهد تا مدل ریش طراحی شده و سپس ادامه فرآیند انجام شود. زاویه کاشت فولیکول و عمق آن در خط ریش، بسیار مهم است چرا که اگر به درستی صورت نگیرد، ریش فرم طبیعی نخواهد داشت. در محل پیوند، با کمک پانچ، سوراخ­‌هایی در پوست ایجاد شده و فولیکول داخل آن قرار می­‌گیرد.

مطالب بیشتر: مراقبت کاشت ریش

توصیه­ های قبل از کاشت ریش به روش FUT

به منظور اینکه پیوند ریش با روش FUT با موفقیت انجام شود، لازم است مراقبت­‌های قبل از کاشت ریش را جدی گرفته و به نکات زیر توجه کنید:

 1. آقایانی که اعتیاد به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی دارند، باید حداقل یک ماه قبل از پیوند ریش، این مواد را کنار بگذارند در غیر این صورت نتیجه مطلوبی را دریافت نخواهید کرد.
 2. افرادی که حساسیت دارویی داشته و یا اینکه به ماده بی­‌حسی و بیهوشی حساسیت دارند، باید این موضوع را به متخصص اطلاع دهند.
 3. شب قبل از کاشت ریش، حتما استحمام کنید تا آلودگی­‌های پوستی برطرف گردد و در جریان پیوند، دچار مشکل نشوید.

تفاوت کاشت ریش به روش FUT با روش FIT

همانگونه که می‌دانید دو روش FUT و FIT به عنوان متد‌های قدیمی پیوند ریش شناخته شده‌اند. تفاوت‌های میان این دو عبارتند از:

 1. اولین و مهمترین تفاوتی که بین این دو روش وجود دارد، در نحوه استخراج فولیکول است. در روش اف یو تی متخصص ابتدا یک نوار باریکی از پوست بانک مو را برداشته و سپس در زیر میکروسکوپ اقدام به جداسازی فولیکول می‌کند. اما در روش اف آی تی استخراج فولیکول به کمک پانچ دستی و به صورت نقطه‌ای انجام می‌گیرد.
 2. در واقع روش FUT نوعی روش تهاجمی به حساب می‌آید که بعد از استخراج فولیکول باید محل زخم بخیه‌زده شود و بنابراین خطر تشکیل اسکار وجود دارد.
 3. با توجه به اینکه در روش FIT می‌توان از نقاط مختلف بانک ‌مو اقدام به برداشت فولیکول نمود، بنابراین می‌توان استخراج فولیکول را به صورت پراکنده انجام داد تا تخلیه مو از یک قسمت انجام نگیرد.

مشاهده این مطلب : پیوند ریش SUT

مراقبت ­های بعد از کاشت ریش به روش FUT

مراقبت ­های بعد از کاشت ریش به روش FUT

بخشی از موفقیت نتیجه پیوند، به مراقبت­‌های بعد از ایمپلنت ریش به روش FUT بستگی دارد. پس به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. مصرف مشروبات الکلی و دخانیات همچنان تا یک ماه ممنوع است چون اگر به سراغ این مواد بروید، خون‌رسانی و انتقال اکسیژن دچار مشکل می­‌گردد. در نتیجه فولیکول­‌های پیوند شده در اثر کمبود اکسیژن از دست خواهند رفت.
 2. عزیزان توجه داشته باشید که از خاراندن و ماساژ دادن پوست صورت خودداری کنید.
 3. نباید صورت را با آب بسیار گرم شسته و همچنین رفتن به سونا و جکوزی ممنوع است.
 4. همچنین احتیاط کنید که حوله را به صورت کشیده نشود.
 5. در زمان خواب دقت کنید فشار به صورت وارد نگردد.
 6. مصرف آب را بیشتر از قبل کنید تا خون‌رسانی بدن تقویت شود.
 7. برای تسریع در بهبودی زخم­‌ها، مصرف میوه‌­جات و سبزیجات را بیشتر کنید.
 8. توصیه می­‌کنیم تا مدتی برای خشک کردن موی سر، از سشوار استفاده نکنید چون بالاخره هوای گرم به صورت برخورد می­کند و این مسئله برای فولیکول­‌های پیوند شده مضر است.

عوارض کاشت ریش به روش FUT

در صورتی که به تشخیص متخصص قرار است کاشت ریش به روش FUT انجام شود، بهتر است از عوارض این متد نیز آگاه باشید تا نسبت به انتخاب دکتر، بهتر عمل کرده و به مراقبت­‌های بعد از پیوند، بیشتر اهمیت بدهید:

1- محل پیوند و همچنین محل استخراج گرافت، ورم کرده و با التهاب همراه خواهد بود. این مسئله طبیعی است. برای تسریع در بهبودی می­‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

2- یکی از مشکلاتی که ناشی از استریل نبودن محیط و عدم مراقبت بعد از کاشت رخ می­دهد، عفونت پوستی است که باعث از دست رفتن فولیکول­‌ها خواهد شد.

3- در صورتی که بخیه زدن در بانک مو به درستی صورت نگیرد، خطر تشکیل اسکار وجود دارد.

4- قطعا بعد از اتمام کار و از دست رفتن اثر بی­‌حسی، درد شروع می­‌شود. می­توانید از مسکن برای این منظور استفاده کنید.

                    کاشت ریش به روش FUT

مراحل کار

 1. بررسی وضعیت بانک مو
 2. بی‌حس و استریل کردن بانک مو
 3. برداشت نوار باریک از پوست ناحیه دهنده
 4. بخیه زدن جای نوار
 5. استخراج فولیکول از نوار پوستی زیر میکروسکوپ
 6. آماده‌سازی فولیکول و کاشت در صورت

عوارض روش FUT

 1. التهاب و ورم
 2. احتمال تشکیل اسکار در صورت بخیه نامناسب
 3. خطر عفونت در محل زخم

هزینه روش FUT

 1. تعداد فولیکول مورد نیاز
 2. وسعت ناحیه ریش برای کاشت مو
 3. هزینه کلینیک و متخصص

میزان درد روش FUT

در حین کار درد نخواهید داشت و بعد از پیوند ریش کمی درد خفیف حس می‌کنید که به راحتی برطرف شده و اصلا نگران‌کننده نیست.

آیا پس از کاشت ریش با این روش پوست زخم می ‌شود؟

یکی از نگرانی‌های مراجعه‌کنندگان برای ایمپلنت ریش با روش fut خطر تشکیل اسکار است. لازم به ذکر است که اگر شما برای انجام پیوند ریش با روش اف ‌ای تی به یک متخصص حرفه‌ای مراجعه کنید قطعاً بخیه در محل بانک مو با ظرافت عمل بسیار بالایی انجام گرفته و مطمئن خواهید بود که هیچگاه اسکاری تشکیل نمی‌شود. البته با توجه به اینکه برای انجام این کار عمدتاً از ناحیه پشت سر برای استخراج فولیکول استفاده می‌گردد اگر اسکار ظریفی نیز باقی بماند با رشد مو‌ها پوشیده خواهد شد.

مزایای کاشت ریش به روش FUT

مزایای کاشت ریش به روش FUT

به منظور مقایسه بهتر روش FUT با سایر روش­‌های کاشت ریش، باید از مزیت­‌های آن نیز مطلع باشید هر چند که در نهایت، این متخصص است که باید براساس وضعیت شما و قدرت بانک مو، متد مناسب را انتخاب نماید:

 1. در میان تمام روش­‌های کاشت ریش، روش FUT مقرون به صرفه‌­تر است.
 2. همچنین بعد از کاشت، ریش حالت طبیعی خواهد داشت و کسی متوجه پیوند نمی­شود. البته منوط بر اینکه پزشک به خوبی کاشت کرده باشد.
 3. تنها یک جلسه درمان کافی است تا تراکم مطلوب مو در ریش ایجاد شده و به نتیجه دلخواه خود برسید.

هزینه کاشت ریش به روش FUT

توصیه ما به شما مراجعه کنندگان عزیز این است که حتما در جلسه مشاوره، از متخص درمورد هزینه ریش به روش FUT سوال کنید. قیمت کار از فردی به فرد دیگر تفاوت داشته و براساس شدت ریزش ریش و تعداد گرافت مورد نیاز، هزینه­‌های پایه کلینیک و دستمزد متخصص، درمان عوارض احتمالی، هزینه داروها و… محاسبه می‌شود.

 بهترین دکتر و کلینیک کاشت ریش به روش FUT

در صورتی که کمی در اینترنت تحقیق کنید، با لیستی از اسامی متخصصین کاشت ریش مواجه خواهید شد اما همه آن‌ها از تجربه و مهارت کافی برخوردار نیستند. ما بارها در پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان با مراجعه کنندگان برخورد داشته­‌ایم که قبلا پیوند ریش به روش FUT را تحت نظر پزشکی کم‌سابقه تجربه کرده و شکست خورده‌­اند. اکنون می­‌خواهند دوباره این روش را تحت نظر متخصصین ما انجام دهند. متاسفانه باید بگوییم در برخی موارد شانس مجددی در کار نیست چون قدرت بانک مو از بین رفته است. بنابراین توصیه ما به شما عزیزان این است که اگر تصمیم به کاشت ریش دارید، در ابتدا به اندازه کافی تحقیق و بررسی کرده و بهترین دکتر و کلینیک کاشت طبیعی ریش به روش FUT را پیدا کنید. در نتیجه آسوده خاطر خواهید بود که اگر مراقبت­‌های بعد از پیوند را به خوبی انجام دهید، نتیجه مطلوب به دست خواهد آمد.

آیا این روش دردناک است؟

ممکن است این تصور برای شما به وجود آمده باشد که چون روش fut با جراحی همراه است بنابراین درد خواهد داشت در صورتی که این ذهنیت کاملاً غلط است. متخصص قبل از اینکه شروع به کار نماید محل بانک مو و همچنین محل پیوند مو را به صورت موضعی بی‌حس خواهد کرد تا شما در حین انجام کار دردی ‌احساس نکنید. بعد از تمام شدن پیوند ریش به روش fut ممکن است به مدت ۲۴ ساعت درد خفیفی حس کنید که دلیل آن، از بین رفتن اثر ماده بی‌حسی است. در چنین شرایطی می‌توانید از متخصص بخواهید که مسکن‌های ساده را برای شما تجویز کند. لازم است این نکته را بیان کنیم که درد ناشی از کاشت ریش به روش fut در دوره نقاهت بسیار خفیف خواهد بود به حدی که حتی شما می‌توانید بدون مصرف مسکن این درد را پشت سر بگذاریم اما اگر آستانه تحمل پایینی دارید مصرف مسکن‌های تجویز شده توسط متخصص راهکار مناسبی برای شما خواهد بود.

مقاله قبلی
کاشت ریش به روش FIT – عوارض، اقدامات لازم و هزینه
مقاله بعدی
کاشت ریش روش SUT – هزینه، مراقبت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید