کاشت مو به روش ترکیبی [نتیجه ادغام روش FIT و FUT]

هزینه کاشت مو به روش ترکیبی
امتیاز به این محتوا

خوشبختانه پیشرفت علم در زمینه پزشکی باعث شده است تا در حال حاضر انسان بتواند هر گونه نقص در زیبایی چهره را درمان کند. موی سر، تاثیر بسیار مهمی در زیبایی دارد. متاسفانه مسئله ریزش مو به یک بحران جدی برای آقایان تبدیل شده است به گونه ای که در سال های اخیر، سن ابتلا به این عارضه پایین آمده و از دوره جوانی، علائم ریزش مو هویدا می گردد. البته جایی برای نگرانی نخواهد بود.

اگر درمان و مراقبت های لازم را به عمل آوردید ولی نتیجه مطلوب حادث نشد، کاشت مو با روش های مختلف به کمک شما می آید. در کلینیک های زیبایی، کاشت مو به روش ترکیبی از جمله متدهایی رایجی است که توسط متخصصین اجرا می شود. حتما این سوال برای شما پیش آمده است که منظور از پیوند طبیعی مو به روش ترکیبی چیست و برای چه کسانی کاربرد دارد؟

در این مقاله سعی داریم کلیه مطالب مورد نیاز جهت آشنایی کامل با ایمپلنت مو به روش ترکیبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

کاشت مو به روش ترکیبی [نتیجه ادغام روش FIT و FUT]

مراحل کاشت مو به روش ترکیبی

اگر متخصص تصمیم بگیرید برای شما، از دو روش FIT و FUT برای پیوند استفاده کند، در واقع روش ترکیبی را انتخاب کرده است. در نتیجه در این روش، این امکان وجود دارد که تعداد زیادی گرافت استخراج شده و به محل پیوند منتقل شود. مراحل کار در روش ترکیبی به شرح زیر است:

کاشت مو به روش ترکیبی

بررسی صلاحیت مراجعه کننده

در ابتدا باید با متخصص صحبت کنید تا وضعیت بانک مو و سلامت عمومی شما بررسی گردد. لازم است بدانید که این روش برای کسانی بسیار مناسب است که طاسی شدید دارند و ترکیب هر دو روش FUT  و FIT نتیجه کاشت مو مطلوبی را ارائه خواهد کرد.

کاشت مو به روش FUT

متخصص باید به روش FUT، پیوند مو را انجام دهد. در این روش، یک نوار باریک از قسمت بانک مو استخراج شده و بعد از تقسیم بندی به قطعات بسیار کوچک میکروسکوپی، گرافت ها به محل مورد نظر منتقل می شوند.

افزایش تراکم مو به روش FIT

بعد از اینکه پیوند به اتمام رسید، اکنون افزایش تراکم مو آغاز خواهد شد. در این روش، استخراج مو از قسمت اهدا کننده، به کمک پانچ های کوچک انجام می شود. گرافت ها در لابلای موهایی که قبلا پیوند شده اند، قرار می گیرند. در نتیجه موی سر پرپشت خواهد شد.

اهمیت مشاوره قبل از کاشت ترکیبی

وقتی در مورد کاشت مو ترکیبی صحبت می‌کنیم یعنی متخصص از دو روش اف یو تی و اف آی تی برای پیوند مو استفاده می‌کند تا بتواند تراکم موی شما را به حد ‌ایده‌آل نزدیک کند. علت اینکه اکیداً توصیه می‌کنیم جلسه مشاوره کاشت مو را شرکت کنید این است که بدانید آیا واقعاً لازم است برای انجام چنین روشی هزینه کنید یا خیر.

شاید شما تحت تأثیر دوستان یا آشنایان تصمیم گرفته‌اید کاشت مو ترکیبی را انجام دهید چرا که فکر می‌کنید این روش می‌تواند برای درمان کم پشتی یا طاسی سر شما مناسب باشد در صورتی که شاید اگر متخصص وضعیت طاسی یا کم پشتی موی سر شما را بررسی کند متوجه شود که بدون نیاز به کاشت ترکیبی نیز بتواند تراکم موی از دست رفته شما را به حالت قبل برگرداند و هیچ فضای خالی در پوست سر باقی نمایند.

یکی دیگر از دلایل اهمیت مشاوره قبل از کاشت ترکیب این است که شما با روند کار آشنا شوید و بدانید که پس از انجام پیوند مو ترکیبی چه عوارضی برای شما بروز می‌کند و آیا شدت عوارض این روش نسبت به وقتی که شما تنها یکی از دو روش اف یو تی یا اف آی تی را اجرا می‌کنید کمتر است یا خیر.

در واقع همانگونه که متوجه شدید مشاوره قبل از کاشت مو ترکیبی برای مدیریت هزینه‌ها و افزایش آگاهی در مورد روش اجرای کار اهمیت بسیار زیادی دارد.

نمونه پیوند مو به روش ترکیبی

کدام افراد مناسب کاشت مو با استفاده از روش ترکیبی می ‌باشند؟

در انتخاب روش مناسب برای پیوند مو، متخصص ابتدا باید وضعیت بانک مو، شدت طاسی سر و همچنین شرایط جسمی شما را در نظر گرفته و سپس بهترین روش را برای شما انتخاب خواهد کرد. کاشت طبیعی مو به روش ترکیبی برای افرادی مناسب است که:

 1. در صورتی که طاسی سر زیاد شده و در نتیجه بانک موی قوی نداشته باشید، قطعاً روش‌های اف آی تی و اف یو تی به تنهایی نمی‌توانند تراکم ایده‌آل موی سر را برای شما ایجاد نمایند. در چنین شرایطی متخصص ترجیح می‌دهد ترکیب این دو روش را برای افزایش موی سر اجرا کند.
 2. در واقع کاشت موی ترکیبی برای افرادی مناسب است که دچار ریزش شدید مو شده و یا طاسی سر آن‌ها در مرحله ۶ یا ۷ قرار دارد. همانگونه که می‌دانید طاسی سر شماره ۷ ، حد نهایی طاسی است که حتی تا قسمت پشت سر نیز پیشروی کرده است.
 3. به کمک روش ترکیبی می‌توان نزدیک به ۴۰۰۰ گرافت را به محل پیوند منتقل کرد. بنابراین این روش برای کاشت موی با تراکم بالا گزینه بسیار مناسبی است.

افراد نامناسب برای کاشت مو ترکیبی

به طور کلی افرادی که شرایط زیر را داشته باشند کاندید مناسبی برای کاشت مو ترکیبی نیستند:

 1. افرادی که نسبت به جراحی حساس بوده و پوست آن‌ها قدرت ترمیم بهبود زخم را ندارد.
 2. افراد مبتلا به دیابت نباید به سراغ کاشت مو ترکیبی بروند چون در این روش جراحی در بانک مو انجام می‌گردد تا روش‌ اف یو تی اجرا شود.
 3. همچنین اگر طاسی سر شما شدید نباشد متخصص به سراغ روش ترکیبی نمی‌رود چون در این روش فولیکول زیادی برداشت شده و اگر طاسی سر کم باشد تعداد زیادی از فولیکول‌ها هدر می‌رود.
 4. افرادی که در سن بالا به سر می‌برند و نمی‌توانند جراحی را تحمل کنند بهتر است به سراغ روش کاشت مو ترکیبی نروند.

مطالب بیشتر: کاشت مو از ریش به سر

کاشت مو به روش ترکیبی

مراحل کاشت مو به روش ترکیبی

 1. کاشت مو با روش FUT
 2. ترمیم و افزایش تراکم مو با روش FIT

مزایای روش ترکیبی

 1. کاشت مو با بانک موی ضعیف
 2. کاشت مو برای طاسی درجه 6 و 7
 3. کاشت 4000 گرافت در یک جلسه

میزان درد روش ترکیبی

چون در حین کاشت مو بی‌حسی موضعی اعمال می‌گردد لذا در حین کاشت، درد نخواهید داشت.

عوارض کاشت مو ترکیبی

 1. ورم، التهاب و کبودی
 2. درد در محل پیوند و بانک مو
 3. بی‌حس بودن پوست تا چند روز

بانک موی مناسب برای کاشت مو ترکیبی

بهترین بانک مو برای پیوند طبیعی مو، ناحیه پشت سر است اما با توجه به اینکه در برخی از افراد طاسی سر بسیار پیشروی کرده و در نتیجه قدرت بانک مو در ناحیه پشت سر ضعیف شده است، شاید متخصص ترجیح دهد در روش ترکیبی، از موی سایر قسمت‌های بدن نیز استفاده کند. قطعاً این موضوع در جلسه مشاوره با شما در میان گذاشته خواهد شد.

مراقبت های کاشت مو به روش ترکیبی

مراقبت های قبل از پیوند مو به روش ترکیبی

همانند سایر روش های کاشت مو، در صورتی که می خواهید از روش ترکیبی برای پیوند استفاده کنید، باید چند نکته را قبل از اجرای کار در نظر داشته باشید:

در ابتدا باید سلامت عمومی شما بررسی گردد. اگر بیماری خاصی داشته، از داروی خاص استفاده می کنید و یا اینکه حساسیت داروی دارید، متخصص باید در جریان باشد.

اکیدا توصیه می کنیم حداقل یک ماه قبل از پیوند مو، مصرف مشروبات الکلی و دخانیات را کنار بگذارید در غیر این صورت نباید انتظار داشته باشید پیوند مو موفقیت آمیز بوده و  به تراکم ایده آل مو برسید.

اگر داروهای رقیق کننده و منعقد کننده خون مصرف می کنید، حتما با اجازه متخصص، دو هفته قبل از کار مصرف را کنار بگذارید.

شب قبل از کاشت مو، حتما استحمام کنید تا چربی های اضافی پوست و آلودگی های روی سر برطرف شوند.

مطالب بیشتر: کاشت مو میکروگرافت

مراقبت های بعد از کاشت مو روش ترکیبی

بخشی از موفقیت پیوند مو، به مراقبت های بعد از کاشت بستگی دارد :

 1. همچنان تا یک ماه بعد از اتمام کار نباید به سراغ مشروبات الکلی و دخانیات بروید. حتی اگر همه امور در زمان پیوند به خوبی پیش رفته باشد ولی بعد از آن مجددا سیگار بکشید، همه زحمات هدر می رود.
 2. تا یک ماه نباید از سشوار استفاده شود چون فولیکول مو بعد از پیوند حساس بوده و با کمی حرارت، آسیب می بیند. حتی شستن سر با آب بسیار گرم ممنوع است.
 3. زمانی که پزشک به شما اجازه می دهد، شانه زدن مو را شروع کنید.
 4. تمامی داروهایی که برای شما تجویز شده است را به طور کامل مصرف کنید.
 5. خوردن آب به اندازه کافی در طول روز فراموش نشود تا جریان خون تقویت شود.
 6. مصرف مقدار بیشتری از سبزیجات و میوه ها به صورت روزانه، کمک می کند روند بهبودی سرعت پیدا کند.

روند رشد موهای کاشته شده بعد از ترکیبی

متقاضیان کاشت مو ترکیبی باید بدانند که به محض اتمام کار تا زمانی که نتیجه نهایی کاشت مو رؤیت گردد چه مراحلی را پشت سر خواهند گذاشت و روند رشد مو به چه صورت پیش می‌رود. بنابراین اجازه دهید نگاهی به مراحل رشد مو‌های کاشته شده به روش ترکیبی داشته باشیم:

زمان

علائم

نکات مفید

هفته اول

ورم، التهاب، کبودی، خونریزی مراقبت بیشتر از زخم برای جلوگیری از خونریزی و عفونت

هفته دوم

فروکش کردن عوارض استفاده از داروهای تجویز شده توسط متخصص برای بهبود علائم

هفته سوم

ریزش موهای کاشته شده این یک روند طبیعی است و نشان دهنده موفقیت کاشت مو

هفته چهارم

ریزش عمده موهای کاشته شده نگران نشوید، این یک روند طبیعی است.

دو ماه بعد

شروع رشد موهای پیوندی هیچ گونه عوارضی نباید مشاهده شود.

ماه سوم

شروع رشد فعال فولیکول‌ها قدرت فولیکول‌ها و نحوه کاشت مو بر زمان شروع رشد فعال فولیکول‌ها تأثیر می‌گذارد.

ماه پنجم تا نهم

رشد سریع موهای پیوندی ممکن است هنوز قسمت‌هایی از سر خالی باشد که با گذشت زمان پر می‌شود.

ماه دوازدهم

نتیجه کامل کاشت مو تراکم مو را ارزیابی کنید و در صورت نیاز به کاشت ترمیمی اقدام کنید.

انتظارات پس از کاشت مو به روش ترکیبی

انتظارات منطقی بعد از کاشت مو ترکیبی

 1. تا زمان که حداقل ۹ ماه از کاشت مو سپری نشود شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که نتیجه کاشت به طور کامل رؤیت شده و متوجه شوید آیا کاشت ترکیبی برای شما مناسب بوده است یا خیر.
 2. قرار نیست معجزه‌ای اتفاق بیفتد. اگر تراکم بانک موی شما کافی باشد با کاشت مو ترکیبی می‌توان تراکم موی سر را افزایش داد ولی شاید طاسی شما به حدی پیشروی کرده که امکان پرپشت کردن مو‌ها وجود نداشته باشد.
 3. کاشت مو ترکیبی با جراحی همراه است. بنابراین نمی‌توانید انتظار داشته باشید که بعد از دو هفته همانند روش‌های غیر جراحی به حالت عادی برگردید. بلکه باید بیشتر مراقب باشید تا زخم عفونت نکرده و اسکار در محل زخم تشکیل نشود.
 4. حتی اگر متخصص به بهترین شکل ممکن کاشت مو را انجام دهد ولی نکات مراقبتی بعد از پیوند مو را رعایت نکنید شک نداشته باشید که نتیجه کاشت مو از دست خواهد رفت.

 راهکارهای تقویت مو بعد از کاشت مو ترکیبی

 1. حتماً باید تغذیه سالم غنی از انواع مغزیجات، میوه‌ها و سبزیجات تازه داشته باشید.
 2. در دو هفته اول به سراغ غذا‌های فرآوری شده، غذا‌های سرخ شده و خوراکی‌های شور نروید.
 3. در چند ماه اول روزانه آب کافی و نوشیدنی‌های طبیعی میل کنید تا خونرسانی به فولیکول‌ها افزایش یافته و در نتیجه بهترین شکل ممکن تقویت شوند.
 4. در صورت لزوم متخصص دارو‌هایی را برای شما تجویز خواهد کرد که به تقویت فولیکول‌ها کمک می‌کند.
 5. ممکن است وقتی نتایج اولیه کاشت مو رؤیت شد متخصص از شما بخواهد مزوتراپی را انجام دهید تا مواد غذایی در تماس مستقیم با فولیکول‌ها قرار گرفته و سرعت رشد فولیکول‌ها افزایش یابد.

عوارض کاشت مو به روش ترکیبی

معایب و عوارض کاشت مو به روش ترکیبی

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید، روش ترکیبی در واقع از دو روش FUT و FIT تشکیل شده است بنابراین معایب هر دو متد را خواهد داشت:

در صورتی که استخراج گرافت به درستی صورت نگرفته و بخیه در قسمت بانک مو با دقت انجام نشود، خطر تشکیل اسکار وجود دارد. به همین دلیل است که تاکید می شود برای روش ترکیبی، یک تیم حرفه ای و ماهر حضور داشته باشد.

تورم و التهاب در محل پیوند مو طبیعی است که بعد از چند روز رفع می شود. البته می توان از کمپرس یخ نیز استفاده کرد تا مشکل، سریع تر رفع گردد.

ممکن است بعد از پیوند طبیعی مو، درد داشته باشید. با اجازه متخصص، از مسکن استفاده کنید.

در پیوند طبیعی مو به روش ترکیبی، برداشت فولیکول به صورت دستی انجام می شود لذا حساسیت کار بالا می رود و کوچکترین خطا منجر به آسیب به گرافت ها خواهد شد. همچنین احتمال بروز عفونت نیز وجود دارد. البته عامل دیگر که منجر به عفونت خواهد شد، استریل نبودن پوست سر، تجهیزات مورد استفاده و محیط کار است.

اگر در زمان کاشت مو، متخصص به درستی عمل نکند، به بانک مو آسیب وارد خواهد شد. در این صورت برای کاشت مو دچار محدودیت خواهید شد.

مزایای پیوند مو با روش ترکیبی

مزایای ایمپلنت مو با روش ترکیبی

مهمترین مزیت کاشت مو به روش ترکیبی، افزایش چشمگیر تراکم مو است. برای کسانی که دچار طاسی شدید هستند و بعد از کاشت مو، همچنان فضای خالی در پوست سر مشاهده می شود، روش ترکیبی از طریق ترمیم بعد از پیوند، تراکم مو را زیاد می کند.

 1. این روش کمک می کند تا با سرعت بالاتری به نتیجه مطلوب برسید چون همزمان کاشت و افزایش تراکم مو انجام می شود.
 2. ضریب اطمینان پیوند مو به روش ترکیبی بالا است.
 3. همچنین از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.
 4. بهترین کلینیک و دکتر کاشت مو به روش ترکیبی:

کاشت مو به روش ترکیبی یک روش جدید است که تنها در برخی از کلینیک ها اجرا می شود. در واقع همه متخصصین که در زمینه پیوند مو فعالیت دارند، تجربه ای از روش ترکیبی ندارند و همین موضوع باعث محدودیت کار خواهد شد. ممکن است پزشک مهارت کافی برای کار نداشته باشد بنابراین نتیجه مطلوبی به دست نیامده و از طرفی بانک مو نیز تخریب خواهد شد.

بنابراین صبورانه، تحقیق کنید تا بهترین کلینیک و دکتر کاشت مو به روش ترکیبی را پیدا کنید. توجه داشته باشید که باید مطمئن شوید آیا متخصص تا به حال روش ترکیبی را انجام داده است یا خیر. معمولا پزشک شما در صورت داشتن سابقه کار، نمونه کار معرفی خواهد کرد تا نگرانی از بابت کیفیت و روند کار نداشته باشید.

آیا کاشت مو به روش ترکیبی درد دارد؟

از آنجایی که برای اجرای روش ترکیبی ابتدا روش FUT اعمال می‌گردد، به همین دلیل نگرانی عمده مراجعه‌کنندگان، درد ناشی از جراحی در محل بانک مو است. اما با توجه به اینکه برای اجرای هر کدام از روش‌های پیوند طبیعی مو از بی‌حسی موضعی در محل بانک مو و پیوند استفاده می‌شود، بنابراین نگرانی شما بی‌مورد بوده و باید بدانید که کاشت مو به روش ترکیبی هیچ دردی نخواهد داشت. اگر بعد از پیوند مو درد خفیف احساس کردید، می‌توانید تحت نظر متخصص از مسکن‌های معمولی استفاده نمایید. البته این درد بسیار خفیف است و عمده افراد می‌توانند آن را تحمل کنند اما کسانی که آستانه تحمل پایین دارند شاید نیاز باشد برای یک روز از مسکن استفاده کنند.

آیا پانسمان بعد از کاشت به روش ترکیبی نیاز است؟

یکی از سؤالات پرکاربرد در بین متقاضیان این است که آیا بعد از کاشت مو به روش ترکیبی نیازی به پانسمان سر خواهد بود؟ همانگونه که گفته شد در اجرای این روش ابتدا باید جراحی در محل بانک مو صورت گیرد. بنابراین بعد از اینکه بخیه انجام گرفت، محل بخیه پانسمان می‌شود تا دچار عفونت و آلودگی نگردد. البته این پانسمان بعد از 24 ساعت باز خواهد شد.

هزینه کاشت مو به روش ترکیبی

هزینه کاشت مو به روش ترکیبی

هزینه کاشت مو به روش ترکیبی نسبت به روش های دیگر و از فردی به فرد دیگر فرق دارد. اینکه شما در کدام کلینیک، پیوند مو را انجام داده و هزینه دستمزد متخصص برای ایمپلنت مو به روش ترکیبی چقدر است، دو عامل مهم در محاسبه قیمت نهایی کار خواهند بود. از سویی دیگر شدت طاسی سر و میزان نیاز به کار، وضعیت بانک مو، تجهیزات مورد استفاده و… نیز فاکتورهای دیگر در تعیین قیمت پیوند طبیعی مو به روش ترکیبی خواهند بود. درباره کاشت مو اقساط بیشتر بدانید!

کلینیک معتبر کاشت مو ترکیبی

چند فاکتور مهم را در نظر داشته باشید تا بتوانید کلینیک معتبر کاشت مو ترکیبی را پیدا کنید:

 1. داشتن مجوز بهداشت و از طرف دیگر در معرض دید قرار داشتن این مجوز
 2. حضور متخصصان با سابقه در کلینیک
 3. ارائه جلسه مشاوره کامل برای پاسخگویی به سؤالات فرد متقاضی
 4. حمایت از متقاضی کاشت مو ترکیبی قبل و بعد از پیوند مو
 5. استفاده از تجهیزات پیشرفته برای کاشت مو ترکیبی

سوالات متدوال

از چه سنی می‌توان برای کاشت مو ترکیبی اقدام کرد؟

به طور کلی برای انجام هر نوع کاشت مو بهتر است از سن ۲۵ سالگی به بعد اقدام نمایید و حداکثر سن مناسب برای انجام این اقدام زیبایی ۵۵ سالگی است.

آیا کاشت مو ترکیبی دردناک است؟

در حین اجرای کار متخصص ماده بی‌حسی تزریق می‌کند پس هیچ دردی احساس نمی‌کنید. ولی بعد از اتمام کار و با از دست رفتن اثر بی‌حسی به دلیل اینکه در روش ترکیبی جراحی نیز انجام شده است شاید دردی را احساس کنید که با مصرف مسکن‌های تجویز شده توسط متخصص این درد کنترل می‌شود.

مقاله قبلی
بهترین روش کاشت مو با نتایج فوق العاده 2024
مقاله بعدی
جدیدترین روش کاشت مو در ایران و جهان را بیشتر بشناسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید