مراحل ایمپلنت دندان (هزینه 1402، عوارض و روش های جایگزین)

ایمپلنت دندان
امتیاز به این محتوا

ایمپلنت دندان چیست و چه مزایا و معایبی به دنبال دارد؟ خوشبختانه در حال حاضر با پیشرفت علم دندانپزشکی، برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته راهکار‌هایی وجود دارد که به کمک آن می‌توان ظاهر طبیعی دندان‌های خود را حفظ کرد. برای مثال ایمپلنت دندان یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای پر کردن فضای خالی استخوان فک ناشی از افتادن برخی از دندان‌ها است. در گذشته اگر دندانی می‌افتاد هیچ راهی برای پر کردن این فضا وجود نداشت. در نتیجه دندان‌ها به سمت فضای خالی حرکت می‌کردند و از طرف دیگر استخوان فک در این ناحیه نیز به شدت تحلیل می‌رفت.

اما اکنون با ایمپلنت دندان می‌توان حتی فضای خالی ناشی از نبود یک دندان را درمان کرد. اما همه افراد باید بدانند ایمپلنت دندان به چه صورت انجام می‌شود‌ و آیا این روش عوارضی را با خود به همراه دارد یا نه. در این مطلب با ما همراه باشید تا توضیحات کامل را برای شما عزیزان ارائه کنیم.

نحوه ایمپلنت دندان

این مسأله بسیار مهم است که متقاضیان ایمپلنت دندان با نحوه اجرای کار آشنایی داشته باشند چرا که در این صورت به بهترین شکل ممکن با متخصص همکاری کرده و در پروسه درمان دچار نگرانی و استرس نمی‌شوند. مراحل ایمپلنت دندان به شرح زیر می‌باشد:

نحوه ایمپلنت دندان

معاینه وضعیت دهان و دندان

در اولین قدم شما باید عکس‌های لازم را از استخوان فک و دندان‌های خود بگیرید تا متخصص بتواند دقیقاً ضخامت استخوان فک و سلامت آن و همچنین سلامت دندان‌های مجاور را کنترل کند. در صورتی که نیاز بود دندان‌های کناری ترمیم شوند، متخصص باید اقدامات لازم را انجام دهد و سپس نوبت دهی برای ایمپلنت دندان انجام گیرد.

کشیدن دندان قبلی و سوراخ کردن استخوان فک

در شروع ایمپلنت دندان باید دندان قبلی کشیده شود. برخی از متخصصین به محض کشیدن دندان، استخوان فک را سوراخ می‌کنند تا فک برای ایمپلنت آماده شود. اما برخی دیگر از متخصصان یک بازه زمانی بین کشیدن دندان و سوراخ کردن فک در نظر می‌گیرند.

در صورتی که در زمان کشیدن دندان آسیبی به لثه وارد شده و خونریزی بسیار شدید رخ بدهد و یا متخصص لازم بداند پیوند استخوان را در فک انجام دهد تا قطر آن برای جایگذاری پایه ایمپلنت مناسب شود، بعد از کشیدن دندان کمی صبر می‌کند تا زخم التیام یافته، سپس تقویت استخوان فک را انجام می‌دهد و در نهایت فک را سرواخ می‌کند. ولی در حالت عادی بهترین شرایط این است که همزمان با کشیدن دندان، استخوان فک سوراخ شود چون در این صورت یکبار استخوان فک دستکاری شده و در نتیجه زخم به طور کامل بهبود پیدا خواهد کرد.

قرار دادن پایه ایمپلنت در استخوان فک

اکنون زمان آن می‌رسد که پایه ایمپلنت که از تیتانیوم ساخته شده است در داخل استخوان فک قرار گیرد. در صورتی که نیاز باشد اطراف استخوان فک بخیه‌ شود تا پایه و لثه به بهترین شکل بهم جوش بخورند، قطعاً متخصص برای این منظور اقدام می‌کند. این مسأله به میزان جراحت وارد شده به لثه بستگی دارد.

قرار دادن پایه ایمپلنت در استخوان فک

قرار دادن تاج دندان

بعد از این که دوره نقاهت شما تمام شد، اکنون زمان آن فرا می‌رسد که تاج دندان بر روی پایه ایمپلنت قرار گیرد و در واقع درمان ایمپلنت به طور کامل به اتمام خواهد رسید.

قالب گیری ایمپلنت چند مرحله دارد؟

یکی از مهمترین مراحل ایمپلنت دندان، قالب‌گیری است. مهمترین دلیل انجام قالب‌گیری دندان، تعیین موقعیت قرارگیری ایمپلنت در داخل استخوان فک است. اگر متخصص نتواند موقعیت ایمپلنت دندان را به درستی تشخیص دهد، بعد از اینکه فرآیند ساخت پروتز دندانی انجام گرفت، متخصص برای نصب دچار مشکل شده و یا اینکه بعد از اتمام کار، ایمپلنت دندان به درستی در سر جای خود قرار نمی‌گیرد.

برای این منظور متخصص از روش تری باز و یا‌ تری بسته استفاده می‌کند. در روش ‌تری باز دقت عمل بسیار بالاتر است که در آن متخصص از مواد مخصوص قالب‌گیری استفاده می‌کند. برای انجام قالب‌گیری ابتدا ایمپرشن کوکینگ بر روی فیکسچر به طور کامل بسته شده و سپس ماده قالب‌گیری در داخل آن تزریق می‌گردد. در نتیجه قالب‌گیری با دقت بسیار بالایی انجام خواهد شد.

سخت ترین مرحله ایمپلنت

شاید شما نیز در بین دوستان و آشنایان خود از سختی اجرای ایمپلنت دندان مطالبی را شنیده‌اید و به همین دلیل برای انجام این اقدام زیبایی مردد هستید. اجازه دهید برای شما توضیح دهیم که سخت‌ترین مرحله ایمپلنت دندان، دقیقاً چه مرحله‌ای است. به طور کلی کاشت فیکسچر در داخل استخوان فک به عنوان حساس‌ترین و سخت‌ترین مرحله شناخته شده است.

متخصص باید دقت عمل بسیار بالایی داشته باشد تا بدون اینکه به استخوان فک آسیب وارد کند، بتواند  پایه ایمپلنت را در داخل فک جایگزین نماید. از طرف دیگر نحوه قرار دادن پایه ایمپلنت و زاویه آن بر روی نتیجه نهایی ایمپلنت دندان تأثیر می‌گذارد. کوچکترین انحراف باعث می‌شود دندان ایمپلنت شده کج به نظر برسد. همچنین اگر استخوان فک ضخامت کافی نداشته باشد پایه به راحتی در داخل آن قرار نگرفته و در نتیجه نیاز به پیوند استخوان خواهد بود.

مزایای ایمپلنت دندان

همانگونه که می‌دانید برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته روش‌های زیادی وجود دارد اما چرا ایمپلنت دندان به عنوان یک روش رایج شناخته شده و حتی دندانپزشکان نیز از آن استقبال می‌کنند:

  1.  اگر نکات مراقبتی بعد از ایمپلنت دندان را رعایت کرده و از طرف دیگر همیشه به بهداشت دهان و دندان اهمیت دهید، ایمپلنت دندان یک روش دائمی و ماندگار خواهد بود. برخلاف پروتز‌های مصنوعی که بعد از مدت کارایی خود را از دست می‌دهند، چنین چیزی در مورد ایمپلنت دندان صدق نمی‌کند.
  2. با ایمپلنت دندان، دندان‌های شما ظاهری کاملاً طبیعی خواهند داشت و حتی اگر قرار باشد برای دندان‌های جلویی خود به فکر جایگزین باشید، می‌توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنید بدون اینکه کسی متوجه تفاوت آن با دندان‌های طبیعی باشد.
  3. اگر یک دندان خود را از دست بدهید و برای جایگزینی آن اقدام نکنید، استخوان فک تحلیل رفته و این مسأله بر روی دندان‌های مجاور تأثیر می‌گذارد. ایمپلنت دندان به حفظ حالت دندان‌های کناری و جلوگیری از تحلیل استخوان فک کمک می‌کند.

عوارض ایمپلنت دندان

این نکته را به خاطر داشته باشید که هر یک از اقدامات دندانپزشکی با عوارضی همراه هستند و ما نمی‌توانیم این قضیه را انکار کنیم. اما شدت عوارض به عملکرد متخصص و رعایت نکات مراقبتی بعد از ایمپلنت دندان بستگی دارد. برای مثال مهمترین عوارض ایمپلنت دندان عبارتند از:

  1. درد بسیار جزئی، تورم و التهاب و خونریزی کم، از عوارض کاملاً طبیعی هستند و بعد از چند روز برطرف می‌شوند.
  2. اما در صورتی که با مشکلاتی همانند درد فزاینده، عفونت و تغییر رنگ شدید در لثه مواجه شدید باید بدانید که این عوارض اصلا طبیعی نیستند و باید حتماً به متخصص خود مراجعه کنید چون ممکن است که زخم عفونت کرده و یا ایمپلنت در حال فشار آوردن به عصب‌های دندان‌های کناری است.

عوارض ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان

مهمترین دغدغه متقاضیان ایمپلنت دندان این است که باید چه مبلغی را برای این اقدام دندانپزشکی پرداخت نمایند. برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که متخصص ابتدا باید بررسی کند شما به چه تعداد ایمپلنت دندان نیاز دارید. از طرف دیگر جنس تاج دندان برای ایمپلنت دندان نیز بسیار مهم است. همچنین باید هزینه‌های پایه دندانپزشکی و دستمزد متخصص را نیز در نظر بگیرد. البته ایمپلنت دندان عمدتا جنبه درمانی دارد و در نتیجه عمده هزینه‌های آن توسط شرکت‌های بیمه پرداخت می‌شود.

بهترین پزشک ایمپلنت دندان

اگر می‌خواهید از ایمپلنت دندان به نتیجه ‌ایده‌آل برسید به گونه‌ای که کمترین عارضه را برای شما به همراه داشته باشد، باید به بهترین دندانپزشک ایمپلنت دندان مراجعه نمایید. بررسی رزومه کاری دندانپزشک، سابقه او در زمینه ایمپلنت دندان و حتی میزان صبر و حوصله و اخلاق حرفه‌ای او در برخورد با متقاضیان، از جمله فاکتور‌هایی است که در انتخاب به شما کمک می‌کنند. پس در جلسه مشاوره و معاینه دندانپزشک شرکت کنید و با برخورد او از نزدیک آشنا شوید. در این صورت تصمیم‌ بگیرید که آیا ایمپلنت را تحت نظر این متخصص انجام دهید یا خیر.

بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران

برای انتخاب بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران باید رزومه علمی دندانپزشکان در این زمینه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تخصص از ایمپلنت باکیفیت استفاده می‌کند.

متأسفانه ایمپلنت چینی نیز در بازار وجود دارد. از طرف دیگر در مورد نحوه عملکرد متخصص و اخلاق حرفه‌ای او تحقیق زیادی انجام دهید. دندانپزشکانی که صبر و حوصله زیادی ندارند، با بیمار همکاری نکرده و از سوی دیگر به درستی روند اجرای کار را انجام نمی‌دهند که همین موضوع مشکلات بسیار جدی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

برخی از متقاضیان ایمپلنت دندان ذهنیت درستی در مورد روش انجام کار و در نهایت مدت زمان مورد نیاز برای ایمپلنت دندان ندارند. به همین دلیل بعد از یک تا دو جلسه صبر خود را از دست داده و با دندانپزشک همکاری‌های لازم انجام نمی‌دهند.

اگر می‌خواهید بدانید ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد باید بگوییم که میزان تراکم استخوان فک، تعداد دندان‌هایی که قرار است با ایمپلنت جایگزین شوند و وضعیت بهبود زخم‌های فک بعد از کشیدن دندان‌ها، سه عامل مهمی هستند که بر روی مدت زمان ایمپلنت دندان تأثیر می‌گذارند. برای مثال اگر استخوان فک شما قطر کمی داشته باشد تا زمانی که پیوند استخوان انجام نگرفته و ضخامت استخوان فک شما افزایش نیابد، امکان نصب ایمپلنت دندان وجود نخواهد داشت. بنابراین حداقل ۷ ماه زمان لازم است تا بتوان پروسه ایمپلنت دندان را به اتمام رساند.

بهترین پزشک ایمپلنت دندان

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

اگر از بابت درد ایمپلنت دندان نگران هستید باید بگوییم که متخصص در طول دوره درمان از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. پس در این مدت اصلا درد نخواهید داشت. اما به محض اینکه اثر بی‌حسی از بین می‌رود، درد جزئی شروع خواهد شد که این درد به دلیل دستکاری بافت‌های کناری و تحریک شدن عصب دندان‌های کناری رخ می‌دهد. البته دقت داشته باشید که اگر درد بعد از چند روز برطرف نشد باید به متخصص مراجعه کنید.

جایگزین ایمپلنت دندان چیست؟

اگر نمی‌خواهید ایمپلنت دندان انجام دهید ولی از طرفی چند دندان خود را از دست داده‌اید، می‌توانید از روش‌های همانند استفاده از دندان مصنوعی، پروتز‌های جزئی و یا بریج دندانی استفاده کنید. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند برای مثال اگر شما چند دندان را به صورت پیوسته در کنار یکدیگر از دست داده‌اید، پروتز‌های جزئی و بریج دندان بهتر از ایمپلنت دندان خواهد بود چون به جای اینکه لازم باشد تعداد زیادی پایه در استخوان فک پیچ شود، با نهایتاً دو پایه می‌توان بریج یا پروتزهای جزئی را بر روی دندان قرار داد. این موضوع به تخصص و تشخیص متخصص بستگی دارد. بنابراین اجازه دهید دندانپزشک براساس شرایط استخوان فک و تعداد دندان از دست رفته، بهترین روش را برای شما انتخاب کند.

ایمپلنت دندان در دوران بارداری

بعضی از خانم‌ها در دوران بارداری تصمیم می‌گیرند ایمپلنت دندان را انجام دهند ولی ما به آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم که به هیچ عنوان این کار را نکرده و اجازه دهند دوران بارداری سپری شود. به هر حال برای کشیدن دندان و نصب پایه ایمپلنت در داخل استخوان فک نیاز به تزریق ماده بی‌حسی خواهد بود که این ماده از طریق جریان خون وارد بدن جنین می‌شود.

از طرف دیگر ممکن است نیاز به تزریق پودر استخوان در فک وجود داشته باشد تا بتوانیم از این طریق پیوند استخوان را انجام دهیم. تمامی این موارد در کنار داشتن عوارض جانبی برای جنین باعث طولانی شدن پروسه ایمپلنت دندان شده و از طاقت خانم‌های باردار به دور است چون خانم‌ها نباید مدت زمان زیادی را بر روی صندلی بنشینند. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که حتماً برای ایمپلنت دندان بعد از دوران حاملگی اقدام نمایید.

ایمپلنت دندان های کج چگونه انجام می شود؟

ایمپلنت دندان کج

بعضی از افراد که برای دریافت مشاوره دندانپزشکی مراجعه می‌کنند دندان‌های کاملاً مرتبی دارند و تنها یکی از دندان‌های آن‌ها کج شده است. اگر این دسته از افراد بخواهند برای ارتودنسی دندان اقدام کنند، باید هزینه و وقت زیادی را صرف نمایند. به همین دلیل اگر میزان کج بودن دندان شدید باشد و با روش‌هایی همانند کامپوزیت نتوانیم این غیرهمسطح را درمان کنیم، می‌توانیم ایمپلنت دندان را اجرا کنیم.

در این صورت باید دندان کشیده شده و یک ایمپلنت به جای آن قرار گیرد. البته این موضوع نهایتاً به تصمیم‌گیری فرد متقاضی بستگی دارد. ممکن است شما تصمیم بگیرید که برای ارتودنسی اقدام کنید. در نتیجه متخصص هیچ مخالفتی نمی‌کند و طبق نظر شما عمل خواهد کرد. ولی ایمپلنت دندان نیز یک روش مناسب برای جایگزینی با ارتودنسی دندان است زمانی که تنها یک یا چند عدد دندان‌های کج دارید و نمی‌خواهید ارتودنسی دندان را انجام دهید. بنابراین در کوتاه مدت شاهد مرتب شدن دندان‌ها خواهید بود.

جنس مواد ایمپلنت

تقریباً تمامی کسانی که برای ایمپلنت دندان اقدام می‌کنند، می‌خواهند اطلاعاتی در مورد جنس مواد ایمپلنت داشته باشند، چون به هر حال بحث دوام و ماندگاری ایمپلنت و از طرف دیگر شباهت رنگ آن به دندان‌های طبیعی، برای همه متقاضیان ایمپلنت دندان اهمیت بسیار زیادی دارد.

در پاسخ به این سؤال که ایمپلنت دندان از چه موادی ساخته شده است، باید بگوییم که در گذشته از تیتانیوم خالص برای ساختن ایمپلنت دندان استفاده می‌کردند اما به دلیل اینکه میزان سختی و مقاومت ایمپلنت‌های دندان تولید شده با تیتانیوم خالص بسیار پایین بود و در نتیجه با کوچکترین فشار دچار ترک و شکستگی می‌شد، به همین دلیل امروزه از آلیاژ‌های تیتانیوم برای ساخت ایمپلنت دندان استفاده می‌شود. تیتانیوم یک ماده زیست سازگار شناخته شده است. در نتیجه هم آثار زیست محیطی به همراه ندارد و هم بیشترین سازگاری را با بدن داشته و در نتیجه بعد از نصب ایمپلنت دندان دچار واکنش‌های حساسیتی نخواهید شد.

مقاله قبلی
پرکردن دندان: طلا، آمالگام، کامپوزیت، سرامیک
مقاله بعدی
راهنمای خرید محافظ دندان قروچه (نایت گارد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید