چرا لثه های من ناگهان خونریزی می کنند؟ چه زمانی باید نگران خونریزی لثه باشم؟

خونریزی لثه
امتیاز به این محتوا

خونریزی لثه یکی از اتفاقاتی است که ممکن است هر کس در طول زندگی خود تجربه کند. حتی ممکن است شما دچار خونریزی لثه در اول صبح یا خونریزی لثه در زمان خواب شوید. قطعاً در چنین شرایطی شما باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت لثه‌های شما مورد بررسی قرار گیرند. البته همیشه خونریزی ناگهانی لثه نمی‌تواند نشان‌دهنده‌ موضوعی بسیار جدی و خطرناک باشد اما به هر حال لازم است این مطلب را مطالعه نمایید تا متوجه شوید چه زمان‌هایی خونریزی لثه بسیار جدی شده و این اتفاق بنا به چه دلایلی رخ می‌دهد.

آیا خونریزی لثه جدی است؟

بعضی از افراد زمانی که دچار خونریزی لثه می‌شوند، از این موضوع نگران خواهند شد که مبادا لثه آن‌ها دچار بیماری جدی شده است. اما لازم است بدانید که خونریزی لثه همیشه هم جدی نیست. برای مثال اگر جدیدا مسواک خود را عوض کرده‌اید چون در ابتدا برس مسواک کمی زبر است، ممکن است دچار خونریزی لثه شود. به خصوص افرادی که در مرحله ارتودنسی هستند و لثه‌های آن‌ها حساس می‌شوند، با عوض کردن مسواک، احتمال خون‌ریزی لثه نیز بیشتر می‌شود. یا اگر شما نحوه استفاده از نخ دندان را به درستی ندانید، همین موضوع باعث آسیب به لثه‌ها و خونریزی خواه دشد. اما گاهی اوقات خونریزی لثه نشان‌دهنده بیماری‌هایی است که در این قسمت رخ داده است. مهمترین دلایل خونریزی لثه که نشان‌دهنده یک مسأله جدی برای شما خواهد بود عبارتند از:

آیا خونریزی لثه جدی است؟

 • ژنژیویت

این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که پلاک‌ها و باکتری‌ها در زیر لثه شما نفوذ کرده باشند. علت این اکیدا توصیه درایم به بهداشت دهان و دندان توجه کنید این است که بر روی دندان‌های شما جرم تشکیل نشود. این موضوع همه زیبایی دندان‌های شما را از بین برده و همین که به تدریج جرم به مرز بین لثه و دندان نفوذ می‌کند و در نتیجه باعث آسیب به لثه‌های شما خواهد شد. در چنین شرایطی احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه مانند عفونت و خونریزی بسیار زیاد می‌شود. این اتفاق معمولاً با عفونت همراه بوده و به تدریج خونریزی لثه نیز اتفاق می‌افتد.

 • کمبود ویتأمین‌های بدن

در صورتی که بدن شما دچار کمبود ویتأمین‌ها شده باشد، عوارضی را به همراه خواهد داشت. برای مثال کمبود ویتأمین c و ویتأمین K شرایط را برای خونریزی لثه فراهم خواهد کرد. ویتأمین c نقش آنتی‌اکسیدانی داشته و باعث تقویت لثه‌های شما می‌شود. از طرف دیگر ویتأمین K نقش منعقد‌کننده خون را برعهده دارد. اگر این ویتأمین‌های بدن افت کنند، بافت لثه‌ها بسیار سست شده و با کوچکترین فشار، خون‌ریزی می‌کنند. پس در رژیم غذایی خود باید حتماً میوه‌جات و سبزیجات تازه غنی از ویتأمین c را قرار دهیم. کسانی که خون رقیق دارند باید از غذا‌های سرشار از ویتأمین K نیز استفاده کنند تا در صورت خونریزی لثه، خون هر چه زودتر بند بیاید.

 • بارداری

در دوران بارداری به دلیل اینکه تغییرات هورمونی شدید در بدن رخ می‌دهد، لثه‌ها بسیار حساس بوده و به همین دلیل مادر‌ها دچار خونریزی لثه می‌شوند. در چنین شرایطی اصلا جای نگرانی نیست. اگر دوران بارداری سپری شود، تعادل هورمونی برقرار شده و قطعاً مشکلی از این منظر نخواهند داشت. اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید توصیه می کنم مقاله مراقبت از سلامت دهان و دندان در دوران بارداری را مطالعه کنید.

 • انجام ارتودنسی

همانگونه که گفتیم در زمان ارتودنسی دندان به دلیل دندان‌ها حرکت می‌کنند، در نتیجه لثه‌ها نیز بسیار حساس و تحریک‌پذیر خواهند شد. به همین دلیل باید در مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، بیشتر احتیاط کنید تا دچار خونریزی لثه نشوید.

در این باره بیشتر بخوانید: ارتودنسی نامرئی – پیشرفته ترین روش برای تراز کردن لبخند شما

چگونه خونریزی لثه هایم را متوقف کنم؟

در صورتی که دچار خونریزی لثه شدید، تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، باید هر چه زودتر جلوی خونریزی را بگیرید. بنابراین چند توصیه داریم:

 1. باید حتماً از گاز پانسمان استفاده نمایید. گاز را بر روی لثه‌های خود قرار داده و به قسمتی که دچار خونریزی شده است کمی فشار بیاورید تا خونریزی هر چه زودتر متوقف شود.
 2. اگر خونریزی شدید است، می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید.
 3. کسانی که دچار بیماری‌هایی همانند هموفیلی و یا رقیق بودن خون هستند، زمانی که دچار خونریزی لثه می‌شوند به سختی می‌توانند این عارضه را مهار کنند. بنابراین این دسته از افراد باید تجهیزات لازم را همیشه در خانه خود داشته باشند تا بتوانند هر چه زودتر خونریزی را متوقف نمایند چون خونریزی بیش از اندازه از یک سو بر روی شرایط جسمی و ضربان قلب تاثیر می‌گذارد و از طرف دیگر التهاب لثه‌ها را بیشتر خواهد کرد.

مطالب بیشتر: کیست دندان

چگونه خونریزی لثه هایم را متوقف کنم؟

درمان طبیعی خونریزی لثه چیست؟

اشتباهی که برخی از افراد مرتکب می‌شوند این است که در زمان خونریزی لثه، به سراغ روش‌های خانگی ‌می‌روند. در اولین قدم باید شدت خونریزی را در نظر داشته باشید. اگر تا به حال دچار خونریزی لثه نشده و بنا به دلایلی همانند عوض شدن مسواک، عدم استفاده صحیح از نخ دندان و یا در جریان ارتودنسی، هر از گاهی دچار خونریزی لثه می‌شوید، می‌توانید از روش‌های خانگی استفاده کنیم. برای این منظور چند راهکار در پیش روی شما قرار دارد:

 1. از آب نمک استفاده کنید چون آب نمک باعث سخت شدن بافت لثه خواهد شد.
 2. کمی عسل به لثه‌های خود بزنید تا اگر به لثه در اثر عفونت باکتریایی دچار التهاب و آلرژی شده است این مشکل هر چه زودتر برطرف گردد.
 3. استفاده از روغن گل میخک نیز تأثیر معجزه‌آسایی بر روی استحکام لثه و درمان خونریزی لثه دارد. می‌توانید روغن میخک را کمی بر روی لثه خود بمالید. همین که احساس سوزش کردید، نشان می‌دهد دارو در حال اثرگذاری است.
 4. همچنین شما باید غذا‌های غنی از ویتأمین c و ویتأمین K را مصرف کنید تا لثه‌های شما تقویت شده و از طرف دیگر در صورتی که دچار خونریزی لثه شدید، سرعت انعقاد خون افزایش پیدا کند.

اما در صورتی که خونریزی لحظه بسیار شدید است، شما حتماً باید به متخصص مراجعه کنید چون شاید دچار بیماری شده‌اید و اگر بیماری درمان نگردد، شرایط شما هر روز بدتر از قبل می‌شود.

در این باره بیشتر بخوانید: لیفت لثه – تغییر شکل لثه با جراحی کانتورینگ

درمان طبیعی خونریزی لثه چیست؟

چه بیماری هایی می توانند باعث خونریزی لثه های من شوند؟

همانگونه که توضیح داده شد یکی از دلایل ابتلا به خونریزی لثه، ابتلا به برخی از بیماری‌ها است. مهم‌ترین بیماری‌های شایع که منجر به خونریزی لثه در خواب و یا خونریزی لثه در صبح می‌شوند عبارتند از:

 1. ابتلا به بیماری هموفیلی
 2. ابتلا به بیماری لوسمی و در نتیجه کاهش سرعت انعقاد خون
 3. کمبود ویتأمین c و ویتأمین K در بدن
 4. ابتلا به دیابت و در نتیجه کاهش قوای بدن برای مقابله با باکتری‌ها

کمبود کدام ویتامین باعث خونریزی لثه می شود؟

همانگونه که در این مطلب توضیح داده شد، کمبود ویتأمین c و همچنین کمبود ویتأمین K مهمترین عواملی هستند که باعث حساس شدن و خونریزی لثه‌ها خواهند شد. ویتأمین c  نقش آنتی‌اکسیدان را دارد. پس از یک سو باعث از بین بردن میکروب‌ها و از سوی دیگر باعث استحکام بافت لثه‌ها خواهد شد. بنابراین اگر کمبود ویتأمین c  داشته باشید لثه‌های شما بسیار سست می‌شوند به گونه‌ای که حتی با یک نخ دندان، دچار خونریزی شدید می‌شوید. همچنین اگر ویتأمین‌ K بدن شما کم باشند، حتی زمانی که یک زخم کوچک بر روی دست ایجاد می‌شود، خونریزی شدید بروز خواهد کرد. بنابراین زمانی که به متخصص مراجعه می‌کنید تا علت خونریزی لثه را مشخص کند قطعاً از شما می‌خواهد آزمایش خون بدهید تا وضعیت ویتأمین‌های بدن سنجیده شود. براساس نتیجه آزمایش، مکمل‌هایی را برای شما تجویز می‌کند تا میزان K  و ویتأمین c بدن افزایش یابد.

مقاله قبلی
هدف از لیفت سینوس چیست؟ هزینه جراحی لیفت سینوس چقدر است؟
مقاله بعدی
لیفت لثه – تغییر شکل لثه با جراحی کانتورینگ (هزینه 1402)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید