آیا عفونت دندان در بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟ (پرسش و پاسخ با پزشک)

عفونت دندان در بارداری
2.5/5 - (2 امتیاز)

مادران باردار باید در دوران حاملگی بیشتر از قبل به بهداشت دهان و دندان‌ها توجه داشته باشند چون در این دوران امکان ترمیم و عصب‌کشی دندان وجود ندارد و باید حتی‌المقدور از تزریق ماده بی‌حسی و مصرف دارو‌ها خودداری شود تا آسیبی به جنین وارد نگردد. متأسفانه عفونت دندان در بارداری، اتفاقی است که برای برخی از خانم‌ها رخ می‌دهد. برای اینکه شما دچار این مشکل نشوید، ما در این مطلب در مورد دلایل بروز این عارضه و روش‌های پیشگیری از آن صحبت می‌کنیم. لطفاً این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا در دوران حاملگی دچار عفونت دندان نشوید.

دلایل عفونت دندان در دوران حاملگی

اما باید در ابتدا این موضوع را بررسی کنیم که عفونت دندان در دوران حاملگی به چه دلیلی رخ می‌دهد:

  1. اولین عامل مؤثر بر عفونت دندان در دوران بارداری، تغییرات هورمونی است که در بدن مادر‌ها اتفاق می‌افتد. هورمون‌های بارداری باعث بروز مشکلاتی همانند التهاب لثه می‌شوند که این اتفاق در سه ماه دوم حاملگی رخ می‌دهد. مسلما چنین عاملی تحت کنترل مادران نخواهد بود ولی مادران باردار می‌توانند با رعایت بهداشت دهان و دندان، این التهاب لثه را کنترل کنند.
  2. از دیگر عواملی که باعث عفونت دندان در دوران حاملگی می‌شود، تغییراتی است که در رژیم غذایی مادران اتفاق می‌افتد. برخی از مادران به خوردن خوراکی‌های شیرین علاقه‌مند می‌شوند و برخی دیگر تمایل دارند خوراک‌های ترش مصرف کنند. هر دو دسته خوراکی آسیب جدی به بافت لثه و دندان وارد کرده و از طریق ورم لثه و حتی ضعیف کردن مینای دندان، خطر عفونت دندان در حاملگی را بالا می‌برد.
  3. حالت تهوع، دلیل دیگری است که باعث عفونت دندان در دوران بارداری می‌شود. در اثر استفراغ، مواد غذایی در داخل معده و اسید معده به دهان برگشته و آسیب جدی را به لثه و دندان‌ها وارد می‌کند.
  4. همچنین برخی از مادر‌ها به بوی مسواک و خمیر دندان حساس می‌شوند و به همین دلیل در دوران بارداری مسواک نمی‌زنند. در این صورت، شرایط برای عفونت دندان در دوران حاملگی فراهم خواهد شد.

دلایل عفونت دندان در دوران حاملگی

نشانه های عفونت دندان در بارداری

چگونه مادران باردار می‌توانند مطمئن شوند که دچار عفونت دندان شده‌اند:

  1. اولین علامت عفونت دندان در دوران حاملگی، درد شدیدی است که مادران احساس کرده و این درد به راحتی قابل کنترل نیست.
  2. از طرف دیگر رنگ لثه نیز تغییر پیدا می‌کند. التهابی که در لثه دندان هدف رخ می‌دهد، باعث می‌شود تغییر رنگ فاحشی را نسبت به لثه دندان‌های کناری شاهد باشید.
  3. حتی رنگ دندان عفونت کرده نیز کمی تیره‌تر از دندان‌های کناری می‌شود.
  4. دهان فرد بدبو شده و حتی در زمان غذا خوردن نیز طعم دهان او بسیار بد مزه است و همین موضوع باعث می‌شود نتواند به راحتی غذا بخورد.

نشانه های عفونت دندان در بارداری

اهمیت سلامت دندان در دوران بارداری

در دوران بارداری مادران حتی نسبت به خوردن یک قرص سرماخوردگی نیز باید احتیاط کنند. پزشک از ان‌ها می‌خواهد تا جایی که امکان دارد به هیچ عنوان سراغ دارو نروند و حتی در صورت سرماخوردگی، با مصرف مکمل‌ها، خوردن غذا‌های مقوی و همچنین آبمیوه، دوره سرماخوردگی را سپری کنند چون تا جایی که امکان دارد نباید مواد شیمیایی و دارویی وارد بدن شود. این مواد از طریق خون به بدن جنین انتقال پیدا کرده و ممکن است تأثیر منفی بر روی جنین داشته باشد. به همین دلیل است که سلامت دندان در دوران بارداری اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند.

 اگر شما دچار عفونت دندان شوید، از یک سو باید دارو‌ها را مصرف کنید تا این عفونت کنترل گردد و از طرف دیگر باید نسبت به ترمیم و عصب‌کشی آن اقدام نمایید که نیاز به تزریق بی‌حسی خواهد بود. مصرف دارو‌ها و همچنین تزریق بی‌حسی، سلامت جنین را به شدت به خطر می‌اندازد. بنابراین با توجه به آنچه که گفته شد، مادران حتماً باید بهداشت دهان و دندان را در دوران بارداری رعایت کنند تا دچار این عارضه عفونت دندان نشوند.

آیا درمان خانگی برای عفونت دندان در بارداری توصیه می شود؟

از آن جایی که مصرف دارو در دوران بارداری و تقریباً غدغن می‌شود مادرانی که دچار عفونت دندان و شده‌اند به فکر درمان خانگی خواهند افتاد آیا امکان درمان خانگی عفونت دندان در دوران بارداری وجود دارد یا خیر در پاسخ به این سؤال باید بگویم که اگر می‌خواهید به سراغ مثال برخی از دمنوش‌ها همانند گل میخک و آویشن به روی باز هم باید احتیاط به خرج چون بعضی از گیاهان نیز تأثیر منفی بر روی جنین داشته و حتی خطر سقط جنین را به همراه دارد.

در این دوران شما تنها مجاز هستید که از آب نمک استفاده کنید و همچنین آبمیوه‌های غنی از ویتأمین سی را مصرف کنیم بنابراین برای درمان خانگی عفونت دندان در دوران حاملگی به هیچ عنوان سرخ و نکنید و از پزشک خود در این مورد سؤال بپرسید

آیا عفونت دندان در بارداری برای جنین مضر است؟

متأسفانه باید این واقعیت را بیان کنیم که عفونت دندان در دوران حاملگی تأثیر منفی نیز بر روی جنین می‌گذارد. زمانی که مادران دچار عفونت دندان می‌شوند، سیستم ایمنی بدن آن‌ها نیز ضعیف شده و همین موضوع باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند از طریق جریان خون، خود را به جفت برسانند. در نتیجه عفونت دندان می‌تواند سلامت جنین را نیز به شدت تحت تأثیر قرار دهد. در واقع مادران در دوران بارداری باید نسبت به تقویت سیستم ایمنی بدن خود اهمیت بیشتری قائل شوند چون هر چه قوای ایمنی بدن آن‌ها بیشتر باشد، جنین از خطراتی همانند حمله باکتری‌ها و ویروس‌ها در ‌امان خواهد ماند.

آیا کشیدن دندان باعث سقط می شود؟

آیا کشیدن دندان باعث سقط می شود؟

به طور کلی دندانپزشکان توصیه می‌کنند که بانوان در سه ماهه اول و سه ماهه سوم بارداری به هیچ عنوان برای ترمیم، عصب کشی و کشیدن دندان اقدام نکنند. در سه ماهه اول اندام‌های جنین در حال شکل‌گیری و رشد هستند. در نتیجه وقتی قرار است دندان خود را بکشید، استرس ناشی از کشیدن دندان از یک سو و تزریق ماده بی‌حسی و مصرف برخی از دارو‌ها از سوی دیگر تأثیر منفی بر روی جنین گذاشته و در نتیجه خطر بروز ناهنجاری‌هایی در اندام‌های جنین و یا حتی خطر سقط جنین بسیار بالا خواهد بود.

از طرف دیگر در سه ماهه سوم مادر زیاد شده و خوابیدن بر روی صندلی دندانپزشکی یا نشستن طولانی مدت برای او سخت می‌شود. همچنین این دوران نیز به شدت حساس است و مصرف دارو‌های بی‌حسی ممکن است عارضه‌هایی را برای جنین به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌کنند برای کشیدن یا عصب کشی دندان، در سه ماهه دوم بارداری اقدام کنید چرا که عمده رشد جنین در سه ماهه اول انجام شده و در سه ماهه دوم آسیب چندانی به جنین وارد نمی‌شود.

با این حال باز هم قبل از کشیدن دندان باید از وضعیت سلامت جنین مطمئن شده و در صورتی که می‌توانید شرایط خود را تحمل کنید، بهتر است کشیدن دندان را به بعد از دوران بارداری موکول نمایید.

راهکارهای درمانی برای عفونت دندان در بارداری

عفونت دندان در دوران بارداری باید هر چه زودتر درمان شود اما متأسفانه محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد. از یک سو مادران نمی‌توانند عمده دارو‌ها را مصرف کنند و از سوی دیگر امکان تزریق ماده بی‌حسی برای ترمیم دندان وجود ندارد. اگر عفونت کنترل نشود، علاوه بر آسیب‌هایی که به مادر وارد خواهد شد، سلامت جنین نیز در خطر می‌افتد چون همانگونه که گفتیم، باکتری‌ها می‌توانند از طریق جریان خون به بدن نوزاد وارد شوند.

پس وقتی شما کوچکترین دردی را در دندان‌های خود احساس می‌کنید، حتماً باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا اگر عفونت دندان رخ داده است، در همان مراحل ابتدایی، درمان آغاز شود. در صورتی که نیاز باشد آنتی‌بیوتیک مصرف گردد، متخصص باید براساس شرایط شما، آنتی‌بیوتیک بسیار ضعیفی را برای شما تجویز نماید تا حداقل آسیب ممکن به جنین وارد شود. در دوران بارداری بهتر است از طریق مصرف دهانشویه و همچنین مصرف آب نمک، نسبت به مهار کردن عفونت اقدام کنید.

مقاله قبلی
بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان) – روش ها، ماندگاری و قیمت 1402
مقاله بعدی
4 روش بریج دندان (پل دندان) – تفاوت بریج و لمینت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید