هدف از لیفت سینوس چیست؟ هزینه جراحی لیفت سینوس چقدر است؟

Sinus lift
امتیاز به این محتوا

اگر شما متقاضی ایمپلنت دندان باشید، شاید قبل از اجرای کار متخصص بخواهد جراحی لیفت سینوس را برای شما انجام دهد. قطعاً این سؤال برای فرد متقاضی مطرح می‌شود که عمل لیفت سینوس چیست و چه ضرورتی دارد؟ با توجه به اینکه ایمپلنت دندان باید کاملاً دقیق و ظریف انجام شود تا بدون آسیب رساندن به استخوان فک بتوان یک دندان کاملاً طبیعی و بدون هیچ عارضه‌ای داشته باشیم، بنابراین این مطلب را مطالعه کنید تا بدانید که دلیل لیفت سینوس چیست و برای انجام عمل لیفت سینوس باید چه کار‌هایی را انجام دهید.

جراحی لیفت سینوس چگونه انجام می شود؟

اگر تا به حال دندان‌های مربوط به فک بالا کشیده باشید، قطعاً بعد از اتمام کار کمی درد در قسمت گونه‌های خود احساس می‌کنید. این بدان دلیل است که دندان‌های فک بالا با استخوان گونه و سینوس ارتباط دارند و بنابراین زمانی که ریشه دندان دچار مشکلی شده و یا شما دندانی را می‌کشید، طبیعی است که با از بین رفتن اثر ماده بی‌حسی، کمی درد در ناحیه سینوس‌های خود احساس خواهید کرد. با توجه به ارتباط ناحیه سینوس با استخوان فک، در صورتی که قرار باشد ایمپلنت دندان را انجام دهید، حتماً باید استخوان محل سینوس مورد بررسی قرار گیرد. قسمتی از فک که قرار است ایمپلنت دندان بر روی آن انجام گیرد، باید استخوان بسیار قوی و محکم داشته باشد. گاهی اوقات بنا به دلایلی، استخوان در این ناحیه تحلیل رفته و به دلیل اینکه ضخامت کافی ندارد، نمی‌توان عمل ایمپلنت دندان را انجام داد. در چنین شرایطی است که لیفت سینوس به کمک شما می‌آید.

Sinus lift surgery

در عمل لیفت سینوس که با بی‌حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می‌گیرد، پودر استخوان از ناحیه داخل دهان به قسمت سینوس‌ها تزریق خواهد شد. این عمل باید قبل از ایمپلنت دندان انجام بگیرد تا استخوان به اندازه کافی رشد کرده و به اصطلاح جوش بخورد. سپس متخصص وضعیت استخوان را بعد از ۳ ماه مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر ضخامت استخوان قسمت مربوطه به اندازه کافی رشد کرده باشد، می‌توان ایمپلنت دندان را انجام داد.

مزایا جراحی لیفت سینوس

مهمترین مزیت لیفت سینوس این است که اگر شما به دلیل ضعیف بودن استخوان فک، کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان نباشید، اکنون با عمل لیفت سینوس چنین محدودیتی برای شما برداشته می‌شود. برای مثال برخی از افراد بنا به دلایلی همانند عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان و در نتیجه تحلیل رفتن استخوان فک، نقص مادرزادی، ضعیف بودن استخوان‌ها به دلیل تغذیه نادرست و همچنین تحلیل رفتن استخوان‌ها با افزایش سن، قادر به ایمپلنت دندان نیستند. در چنین شرایطی متخصص به راحتی با کمک عمل لیفت سینوس، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید ایمپلنت دندان را انجام دهید چون اگر که استخوان فک ضعیف باشد، شما نمی‌توانید به سراغ این روش بروید و مجبور هستید که دندان مصنوعی متحرک را در داخل دهان خود قرار دهید. قطعاً دندان مصنوعی، سرعت تحلیل استخوان فک را بیشتر خواهد کرد.

Advantages of sinus lift surgery

از طرفی اگر فقط چند عدد از دندان‌های شما افتاده باشد و نتوانید ایمپلنت دندان را انجام دهید، ظاهر چهره شما بسیار مسن به نظر رسیده و زیبایی چهره شما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. به خصوص اگر دندان از دست رفته، در قسمت جلویی فک شما باشد. بنابراین با کمک لیفت سینوس، حتی اگر استخوان جلویی فک شما به شدت  باریک شده باشد، باز هم می‌توانید از طریق پیوند استخوان و لیفت سینوس، ایمپلنت دندان را انجام دهید.

معایب لیفت سینوس

قطعاً هر روشی که برای بهبود وضعیت دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، در کنار مزایا، عوارض و معایبی نیز دارد. بنابراین مهمترین معایب لیفت سینوس عبارتند از:

 1. وقتی اثر بی‌حسی از بین برود، در کام، فک بالا و گونه‌ها، احساس درد خواهید داشت.
 2. تا چند روز التهاب و ورم قابل مشاهده را در ناحیه گونه‌ها خواهید دید که با استفاده از کیسه آب گرم و عدم مصرف غذا‌ها و خوراکی‌های شور، این التهاب و ورم، خیلی زود برطرف می‌شود.
 3. ممکن است که شما دچار خونریزی شوید. در صورتی که رنگ بزاق دهان شما تغییر کرده است، این نشان می‌دهد که خونریزی داخلی دارید. در چنین شرایطی کافی است که از متخصص سؤال بپرسید تا داروی مناسب برای شما تجویز کند.
 4. تا زمانی که دندانپزشک توصیه می‌کند، باید به مصرف آنتی‌بیوتیک ادامه دهید چون در غیر این صورت ممکن است دچار عفونت شوید.

اهمیت لیفت سینوس قبل از ایمپلنت

همانگونه که گفته شد، برخی از متقاضیان ایمپلنت دندان به دلیل که استخوان فک بسیار باریکی دارند، نمی‌توانند از این روش برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته استفاده کنند. بنابراین عمل لیفت سینوس یک راهکار بسیار عالی برای تقویت بنیه استخوان است. علت اینکه دندان پزشکان توصیه می‌کنند لیفت سینوس چند ماه قبل از ایمپلنت دندان انجام گیرد این است که استخوان فرصت کافی برای جوش خوردن و رشد کردن داشته باشد تا در روز موعود که قرار است ایمپلنت دندان را انجام دهید، بدون هیچگونه محدودیت، متخصص بتواند پایه ایمپلنت را در داخل استخوان فک شما پیچ کند. حداقل سه ماه قبل از ایمپلنت دندان باید برای عمل لیفت سینوس اقدام کنید. البته متخصص براساس ضخامت استخوان فک و میزان پودر مورد نیاز برای تزریق به بافت استخوان، تعیین خواهد کرد که چه مدت بعد از لیفت سینوس می‌توانید ایمپلنت دندان را انجام دهید.

هزینه جراحی لیفت سینوس

مهمترین عوامل مؤثر بر هزینه لیفت سینوس عبارتند از:

 1. متخصص از چه مقدار پودر استخوان برای تزریق استفاده می‌کند؟
 2. چه تعداد دندان از دست رفته در داخل فک شما وجود داشته و در نتیجه عمل لیفت سینوس باید برای کدام یک از قسمت‌های فک شما انجام گیرد؟
 3. در محاسبه هزینه جراحی لیفت سینوس باید هزینه دستمزد متخصص، هزینه‌های جانبی همانند خرید برخی از تجهیزات و همچنین خرید دارو‌ها و رفت و آمد به کلینیک را نیز در نظر بگیرید.

The cost of sinus lift surgery

مراقبت قبل و بعد از لیفت سینوس

مهمترین نکات مراقبتی قبل از لیفت سینوس عبارتند از:

 1. بهتر است حداقل یک تا دو هفته قبل از جراحی لیفت سینوس، دارو‌ها و مکمل‌های رقیق‌کننده خون را کنار بگذارید تا دچار خونریزی نشوید.
 2. از طرف دیگر اکیداً توصیه داریم که حداقل یک ماه قبل از عمل لیفت سینوس، دخانیات و مشروبات الکلی را ترک کنید چون این ترکیبات از یک سو باعث رقیق شدن خون گشته و از طرف دیگر به دلیل اینکه اکسیژن خون پایین می‌آید، سرعت پیوند استخوان و بهبود محل جراحی را پایین خواهد آورد.
 3. در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتماً این موضوع را با متخصص در میان بگذارید.

بعد از جراحی لیفت سینوس نیز باید به نکات مراقبتی توجه داشته باشید تا نتیجه عمل دچار مشکل نشود:

 1. حتماً لازم است که گاز استریل را به مدت نیم ساعت بر روی محل جراحی لیفت سینوس قرار دهید و سپس باید به طور مرتب آن را عوض کنید. تعویض گاز استریل از یک سو برای متوقف کردن خونریزی و از سوی دیگر برای جلوگیری از عفونت، ضروری است.
 2. حتماً دهان خود را از با استفاده از دهانشویه‌ توصیه شده توسط متخصص، شستشو دهید تا محل جراحی آلوده به میکروب نشود.
 3. دارو‌های تجویز شده توسط متخصص را به طور کامل مصرف کنید.
 4. از فین کردن و فشار آوردن به بینی خود به شدت خودداری کنید چون استخوان در قسمت سینوس‌ها در حال جوش خوردن است و اگر فشاری به آن بیاورید، نتیجه عمل لیفت سینوس به طور کامل از دست می‌رود.
 5. در صورتی که درد دارید، تنها از مسکن‌های تجویز شده توسط متخصص استفاده کنید.
 6. بهتر است همچنان یک ماه بعد از لیفت سینوس، دخانیات و مشروبات الکلی را کنار بگذارید.
 7. تا زمانی که متخصص اجازه نداده است به سراغ حرکات ورزشی سنگین و خونریزی نروید. نباید فشار زیادی به ناحیه بینی وارد گردد.
 8. برای اینکه ورم و التهاب در ناحیه سینوس هر چه زودتر برطرف شود، بهتر است که از خوردن خوراکی و غذا‌هایی که نمک زیادی دارند خودداری کنید.
 9. به مدت یک تا دو روز به سراغ غذا‌های خیلی گرم یا خیلی سرد نروید.
 10. باید حداقل به مدت یک هفته هر روز مایعات زیادی مصرف کنید.
مقاله قبلی
روکش دندانی: ماندگاری انواع، روش، مراقبت و هزینه
مقاله بعدی
چرا لثه های من ناگهان خونریزی می کنند؟ چه زمانی باید نگران خونریزی لثه باشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید