درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

تزریق بوتاکس و حذف چین و چروک صورت

تزریق بوتاکس

تعداد کمی از افراد وجود دارند که نام تزریق بوتاکس را نشنیده باشند و اغلب با این عنوان آشنایی داشته و به وفور این کلمه را در محافل زیبایی و سالن‌های آرایشی و دورهمی ها شنیده‌اند.

اما در بین تمامی این افراد تنها تعداد کمی از آن‌ها دقیقاً از ماهیت عمل زیبایی تزریق botax با خبر هستند و اکثریت فکر می‌کنند تزریق بوتاکس قرار دادن نوعی ژل یا پرکننده در زیر پوست است اما این باور کاملاً اشتباه است.

 

تزریق بوتاکس

 

مشکلات مرتبط با چین و چروک صورت یکی از متداول‌ترین مسائلی است که با افزایش سن رخ خواهد داد و باعث از بین بردن زیبایی چهره شما خواهد شد اما امروز قصد داریم یکی از مهم‌ترین درمان‌های قطعی چین و چروک صورت و پوست را معرفی نمایید.

تزریق بوتاکس یک راه درمانی کاملاً علمی است که با تأثیر گذاری بر روی عضلات باعث صاف شدن پوست خواهد شد.

زیبایی و مبارزه با چین و چروک صورت با تزریق بوتاکس

در واقع بوتاکس تنها یک نام تجاری تولید کننده محصولی است که موجب درمان چین و چروک‌های سطح پوست خواهد شد اما با توجه به شهرت این برند و استفاده متداول از آن، این روند تزریق و درمان را به این نام می‌شناسند.

بوتاکس یک شرکت تولید کننده توکسین از باکتری Clostridium botulinum است.

این باکتری پس از فرآوری منجر به تولید ماده‌ای مایع به نام توکسین خواهد شد که در عمل زیبایی تزریق botax استفاده می‌شود.

 

زیبایی با تزریق بوتاکس

 

تزریق بوتاکس باعث خواهد شد تا عضله‌ها و اعصاب موجود در آن‌ها دچار برخی تغییرات شده و به نوعی فلج عضله‌ای ایجاد خواهد شد.

در ادامه فلج عضله‌ای، پوست در ناحیه تزریق دچار هیچ انقباض و انبساطی نخواهد شد تا موجب ایجاد چین و چروک شود و کاملاً ثابت باقی خواهد ماند در نتیجه پس از تزریق botax به مرور زمان شاهد حذف چین و چروک‌ها و ترمیم پوست خواهیم بود.

البته تزریق مقدار زیادی توکسین به بدن باعث ایجاد مسمومیت های غذایی شدید و در برخی موارد حتی منجر به فلج شدن کامل شود.

اما دانشمندان توانسته‌اند از این باکتری مضر به نفع انسان استفاده کنند و پس از رقیق کردن آن ما یک توکسین ضعیف شده خواهیم داشت که می‌تواند در تزریق بوتاکس مورد استفاده قرار گرفته و موجب افزایش آرامش در عضلات شود و انقباض آن‌ها را تحت کنترل خود درآورد.

سازمان تأییدیه پزشکی آمریکا این روش را در اواخر سال 1980 تأیید نمود و از آن به عنوان روشی برای درمان بیماری‌های بلوفاسپاسم (چشمک زدن غیر ارادی چشم) و استرابیسم (تنبلی چشم) نام برد.

پس از تولید انبوه توکسین توسط برندهای مختلف اکثر پزشکان برای این کار از تزریق botax استفاده می‌کنند در نتیجه این برند کاملاً در دنیا معروف شده و حتی مردم روند درمان را با این نام می‌شناسند.

البته در چند سال اخیر چند شرکت دیگر مانند Dysport و Xeomin نیز نسبت به تولید توکسین اقدام نموده‌اند اما هیچ کدام هنوز نتوانسته‌اند که کیفیت تزریق بوتاکس را داشته باشند و این نام تجاری هم چنان در زمینه جوان سازی و رفع چین و چروک پوست یکه تازی می‌کند.

 

مناسب ترین افراد برای تزریق بوتاکس

 

مناسب‌ترین افراد برای انجام عمل زیبایی تزریق بوتاکس

در حالت کلی پیشنهاد می‌شود که افراد محدود سنی 20 تا 65 ساله می‌توانند عمل زیبایی تزریق بوتاکس را انجام دهند اما حتماً باید شرایط زیر را داشته باشند تا به عنوان مناسب‌ترین کاندید شناخته شوند.

 1. عدم آلرژی و حساسیت‌های پوستی
 2. عدم وجود عفونت در ناحیه تزریق
 3. عدم استفاده از مواد مخدر و دخانیات
 4. دارای شرایط جسمانی متعادل و مناسب
 5. چشم انداز مناسب نسبت به نتیجه تزریق botax
 6. واقع بین بودن نسبت به شرایط موجود
 7. عدم ابتلا به اختلالات و بیماری‌های مرتبط با بلعیدن
 8. عدم مصرف مکمل‌های گیاهی

اما در نقطه مقابل برخی افراد هستند که بهتر است از انجام تزریق بوتاکس پرهیز نمایند زیرا با توجه به شرایط سلامتی و بدن این دسته از افراد ممکن است پس از تزریق دچار برخی عوارض و ناراحتی‌هایی شوند.

طبق نظر پزشکان تزریق botax برای افراد دارای ناراحتی‌های عصبی، زنان باردار، زنانی که توسط شیر مادر به فرزندان خود غذا می‌دهند و افرادی که دارای حساسیت و آلرژی هستند توصیه نمی‌شود.

تزریق بوتاکس در چه مواردی مفید واقع خواهد شد؟

همان طور که گفته شد دلیل اصلی استفاده از بوتاکس رفع چین و چروک است اما نتایجی که پس از تزریق بوتاکس حاصل خواهد شد برای رفع برخی مشکلات مشخص در نظر گرفته می‌شود.

به عنوان مثال تزریق توکسین می‌تواند مسائل زیر را بر طرف نماید.

 1. رفع چین و چروک در نواحی خطوط پا کلاغی، پیشانی و بین ابروها
 2. بهبود وضعیت خطوط لب، لبخند و پرانتزی
 3. بهبود وضعیت پوست در ناحیه چانه و فک
 4. بهبود وضعیت طرح لبخند دهان و کشیدگی گوشه‌های دهان به سمت بالا
 5. ایجاد یک گونه رؤیایی و زیبا

اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس برای برخی چین و چروک‌های عمیق‌تر و یا نواحی خاص که عضله‌ای در کنار آن‌ها وجود ندارد مفید نخواهد بود و هیچ تاثیری نخواهد داشت.

در نتیجه حتماً با پزشک متخصصی در این زمینه مشورت کنید و سرخود نسبت به تزریق بوتاکس اقدام نکنید که عملی بسیار خطرناک خواهد بود زیرا این کار نیازمند تجربه و مهارت‌های خاصی است.

تزریق بوتاکس چگونه باعث از بین رفتن چین و چروک خواهد شد؟

تزریق بوتاکس باعث خواهد شد تا ریشه‌های عصبی موجود در عضلات که به عنوان حسگرهای آن محسوب می‌شوند دیگر فعالیتی نداشته و به طور به نوعی دچار فلجی شود.

وقتی نورون‌های عصبی هیچ سیگنالی را دریافت نکند در نتجیه عضلات متصل به آن‌ها نیز تحرکی نخواهند داشت و این عدم تحرک موجب جلوگیری از پیشرفت چین و چروک و به مرور زمان موجب رفع چین و چروک‌های قبلی خواهد شد.

تزریق botax می‌تواند در قسمت‌های مختلف صورت انجام گیرد اما برای این کار حتماً نیاز است تا پزشک متخصص آناتومی کامل صورت را بشناسد و دقیقاً تزریق بر روی عضله‌های مشخص شده انجام گیرد.

زیرا تزریق بوتاکس مانند روش‌های تزریقی دیگر نیست که ماده به زیر پوست تزریق شود بلکه در تزریق بوتاکس توکسین ها دقیقاً درون عضلات تزریق خواهند شد پس باید در حین این کار به شدت دقت نمود.

تزریق botax می‌تواند در ناحیه عضلات پیشانی، خطوط لبخند، گونه‌ها، زیر و بالای چشم‌ها، خطوط بینی، بین ابروها، خطوط پا کلاغی و دیگر نواحی و عضلات صورت انجام گیرد که محل این تزریق کاملاً با تشخیص پزشک مشخص خواهد شد.

بار دیگر باید تاکید کرد که تزریق بوتاکس هیچ ماده یا ژل پرکننده‌ای را در زیر پوست شما تزریق نخواهد کرد که به موجب این کار چین و چروک‌های ایجاد شده برطرف گردد.

بلکه تزریق botax باعث خواهد شد ماهیچه‌ها و عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک می‌شوند آرامش بیشتری داشته و به موجب عدم انقباض این عضلات چین و چروک‌ها به آرامی از بین روند.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس چگونه خواهد بود؟

شما ممکن است در مورد نتایج حاصل از تزریق بوتاکس کمی دچار تردید و حتی تعجب شوید زیرا نتایج حاصل شده برای افرادی که در شرایط مختلفی قرار دارند متفاوت است و برای رخی چند ماه و حتی عده تا یک سال نیز دوام خواهد داشت.

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث شود نتایج حاصل از تزریق botax ماندگاری بیشتری داشته و یا دچار تغییراتی شود.

یکی از مهمترین عوامل تأثیر گذار در نتیجه کار، سن است!

هرچه فرد مسن‌تر باشد در نتیجه عضله‌ها قدرت کمتری خواهند داشت و در برابر توکسین تزریق شده مقاومت کمتری داشته و نتایج زودتر نمایان خواهد شد در صورتی که این موضوع در افرادی با میانگین سنی پایین‌تر کاملاً برعکس است.

نوع رژیم غذایی و مواد مورد استفاده بدن نیز تا حد زیادی بر نتیجه نهایی تأثیر گذار خواهد بود.

تابش مستقیم نور خورشید به ناحیه تزریق نیز می‌تواند در زمان بروز نتایج حاصل از توکسین و بوتاکس تأثیر گذار باشد اما با وجود تمام شرایط موجود و همچنین حالات ذکر شده باز هم نتیجه برای هر فردی متفاوت بوده و هیچ چهارچوب ثابتی نخواهد داشت و همواره به صورت حدودی بیان خواهد شد.

همانند تزریق هر نوع داروی دیگر بدن شما ممکن است در مقابل ورود ماده‌ای جدید مقاومت نشان داده و باعث ترشح آنتی بادی‌هایی شود که تأثیر تزریق را کاهش دهد و یا حتی باعث بروز حساسیت در بدن شود پس هیچ گاه نمی‌توان از این موضوع با اطمینان سخن گفت.

آیا تزریق بوتاکس با درد و خون ریزی همراه است؟

تزریق بوتاکس توسط یک سوزن بسیار نازک و البته مخصوص انجام خواهد شد زیرا این سوزن باید از بافت پوستی عبور کرده و مستقیماً وارد عضله شود تا تزریق توکسین به عضلات به درستی انجام شود.

به دلیل استفاده از یک سوزن نازک بیمار درد خیلی کمی احساس خواهد کرد و هیچگونه خون ریزی نیز وجود ندارد.

این نکته بدیعی است که هر نوع تزریقی درد موضعی کوتاهی را به همراه خواهد داشت اما در رابطه با سوزن‌های کوچک‌تر استفاده شده در تزریق بوتاکس این درد بسیار ناچیز است و روند کلی تزریق نیز تنها کمتر از 30 دقیقه زمان نیاز دارد پس به راحتی می‌توان از آن چشم پوشی کرد.

البته در برخی موارد به تشخیص پزشک از کرم‌های بی حسی موضعی استفاده خواهد شد تا فرد مراجعه کننده هیچ گونه دردی را در حین تزریق botax احساس نکند.

اما در حالت کلی تحت هیچ شرایطی امکان استفاده از بیهوشی عمومی وجود ندارد زیرا تزریق بوتاکس یک عمل سرپایی بوده و تنها چند دقیقه زمان نیاز دارد.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس معمولاً بین 3 تا 7 روز نمایان خواهند شد ولی برای مشاهده اثرات کامل بهتر است تا 14 روز صبر کنید و رفته رفته شاهد غییرات بی نظیر ایجاد شده در محل چین و چروک‌ها باشید.

هزینه عمل زیبایی تزریق بوتاکس چقدر است؟

هر عمل زیبایی می‌تواند بسته به موارد مختلفی دارای هزینه‌های متفاوتی باشد.

تزریق بوتاکس نیز از این حیث مستثنا نبوده و عوامل بسیاری مانند تخصص پزشک جراح، محل انجام عمل زیبایی، نوع ماده استفاده شده، مقدار ماده تزریق شده، وسعت ناحیه تحت درمان و غیره می‌تواند در هزینه نهایی تأثیر گذار باشد.

با توجه به اینکه تزریق botax یک عمل زیبایی محسوب می‌شود هیچگونه خدمات بیمه درمانی برای آن وجود نخواهد داشت و تمامی هزینه‌های آن به عهده شخص خواهد بود.

اگر پزشکی به شما وعده‌ی تعهد یک بیمه را در مورد عمل زیبایی تزریق بوتاکس داد حتماً در انتخاب خود تجدید نظر کنید زیرا هیچ پزشک متخصصی چنین ادعایی را نخواهد داشت!

مواد مورد استفاده در تزریق بوتاکس با چه داروهایی ناسازگاری دارد؟

با توجه به اینکه در عمل زیبایی تزریق بوتاکس یک ماده و دارو به عضلات تزریق خواهد شد لذا این موضوع ایجاب می‌کند تا شما حتماً قبل از تزریق با پزشک خود در مورد سوابق پزشکی گذشته مشورت نمایید زیرا ممکن است در پرونده شما در حال حاضر دارویی موجود باشد که با مواد سازنده بوتاکس ناسازگاری داشته و موجب تداخل دارویی گردد.

در تمامی بیماری‌ها و حتی زندگی عادی تداخل دارویی همواره باید مورد بررسی قرار گیرد زیرا ممکن است بسیار خطرناک باشد.

پس سعی کنید قبل از تزریق botax تمام جزئیات را با پزشک متخصص زیبایی خود در میان گذاشته و اطمینان حاصل کنید که هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

در مواردی پزشکان توصیه کرده‌اند که در زمان انجام عمل زیبایی تزریق بوتاکس از دسته‌های دارویی زیر پرهیز کنید زیرا موجب ایجاد تداخل با مواد سازنده بوتاکس شده و اثرات جانبی خطرناکی را به همراه خواهد داشت.

 1. عوامل ضد انعقاد خون مانند آسپرین
 2. آنتی بیوتیک های عصبی
 3. داروهای ضد انسداد عصبی
 4. عوامل ضد انسداد عضلات

آیا نتایج حاصل از تزریق بوتاکس دائمی است؟

با توجه به اینکه فلج شدن عضلات زیر پوست توسط ماده توکسین موقتی است لذا نتایج حاصل از تزریق بوتاکس معمولاً با توجه به کیفیت عمل انجام شده و ماده مورد استفاده بین 4 تا 6 ماه باقی خواهد ماند و پس از 6 ماه رفته رفته عضلات باز خواهند شد و فلجی موقت آن‌ها از بین خواهد رفت.

زمانی که عضلات به صورت کامل به حالت عادی خود بازگردند مجدداً می‌تواند موجب انقباض پوست شده و در نتیجه باعث بروز چین و چروک بر روی پوست شما شود.

پس توجه داشته باشید که برای داشتن نتیجه‌ای دائمی و حفظ ظاهر خود می‌توانید چند بار تزریق بوتاکس را انجام دهید و در دوره‌های مختلفی این روند را تکرار کنید تا به مرور زمان تمامی چین و چروک‌ها به صورت کامل از روی صورت حذف شوند.

با ادامه روند تزریق botax به نوعی این موضوع احساس خواهد شد که عضلات زیر پوستی برای داشتن آرامش آموزش دیده و به این کار عادت کرده‌اند لذا حتی بدون تزریق بوتاکس نیز حرکت نکرده و چین و چروک ایجاد نخواهند کرد.

عوارض جانبی و خطرات ناشی از تزریق بوتاکس

شایع‌ترین عوارض جانبی که معمولاً ممکن است پس از تزریق بوتاکس رخ دهد کبودی موقت است که با کمی درد و تورم همراه خواهد بود که با استفاده از رعایت نکات ذکر شده و پیروی از دستورالعمل‌های لازم می‌توانید از بروز چنین مواردی جلوگیری کنید.

پس از عمل زیبایی تزریق بوتاکس ممکن است کمی دچار سردرد شوید و این درد به علت تأثیر توکسین بر روی نورون‌های عصبی است که معمولاً در عرض 1 تا 2 روز رفع خواهد شد.

البته این عارضه به ندرت گزارش شده است اما در صورت بروز نیز هیچ مشکلی وجود نداشته و خیلی زود رفع خواهد شد.

در موارد بسیار نادر بیمارانی وجود داشته‌اند که پس از تزریق botax تاثیرات آن به ابرو یا بلک ها نیز سرایت کرده است و باعث شده گوشه چشم یا دهان کمی افتادگی داشته باشد که البته این مورد از عوارض ناشی از تزریق بوتاکس محسوب نشده و بیشتر عوارض ناشی از انتخاب اشتباه پزشک است.

زیرا یک پزشک متخصص و ماهر می‌تواند به راحتی تزریق را انجام داده و دقیقاً در محل مورد نظر این کار را انجام دهد تا هیچگونه عوارض و خطری نواحی اطراف را تهدید نکند و روند بهبودی به درستی طی شود.

در مقادیر تجویز شده برای درمان چین و چروک به صورت نرمال هیچگونه عوارض جدی تاکنون گزارش نشده است و تمامی خطرات جزئی نیز با انتخاب درست کاملاً رفع خواهد شد و احتمال وقوع آن‌ها به صفر خواهد رسید.

آمادگی و مراقبت‌های پیش از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس نیز مانند هر عمل زیبایی و یا عمل سرپایی دیگری نیازمند رعایت برخی نکات است که موجب خواهد شد روند درمان و ترمیم به بهترین نوع خود انجام گیرد.

با توجه به اینکه تزریق botax روشی ساده محسوب خواهد شد مراقبت‌های خاصی برای آن تعریف نشده است اما معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند که از استعمال مواد مخدر، دخانیات و هر گونه مشروبات الکلی تا یک هفته قبل از تزریق خود داری نمایید.

با توجه به اینکه در حین تزریق بوتاکس بر روی عضلات تغییراتی حاصل خواهد شد به دلیل جلوگیری از خون ریزی، التهاب و عفونت داخلی سعی کنید مصرف آسپرین و مشتقات آن را برای یک تا دو هفته قطع کنید تا خطرات ناشی از تورم و کبودی پس از تزریق botax را به حداقل ممکن و صفر رساند.

کلینیک پوست و مو مارال یکی از بهترین مراکز تزریق بوتاکس در غرب تهران آماده ی ارائه تمامی خدمات پوست و مو و زیبایی میباشد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)