چگونه افتادگی پلک بعد از بوتاکس را رفع کنیم؟ علت پتوز پلک چیست؟

افتادن پلک بعد از تزریق بوتاکس
1/5 - (1 امتیاز)

وجود متد‌های مختلف جوانسازی پوست و صورت باعث شده است مردم به ویژه خانم‌ها، بتوانند حتی در زمان پیری نیز چهره خود را شاداب و سرحال نگه دارند. یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی در زمینه زیباسازی و جوانسازی پوست که در سال‌های اخیر در ایران نیز مورد استقبال قرار گرفته است، تزریق بوتاکس نام دارد. بوتاکس از سمی به نام بوتولینوم تهیه می‌شود که این سم، از باکتری کلستریدیوم به دست می‌آید.

روش کار به این صورت است که متخصص بوتاکس را به ناحیه هدف تزریق می‌کند و این سم، باعث فلج موقت ماهیچه‌ها خواهد شد. قطعا همین موضوع ممکن است باعث نگرانی شما شود به ویژه اینکه اگر در اینترنت کمی تحقیق کنید، خواهید فهمید برخی افراد دچار عواقبی همانند افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس شده‌اند.

حتما این سوال برای شما پیش خواهد آمد که ممکن است افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس برای ما نیز رخ بدهد؟ چرا بوتاکس باعث افتادگی پلک میشود؟ متخصصین ما در پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان در جلسه مشاوره، تمام نکات لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد تا با قطعیت درمورد این تزریق تصمیم‌گیری کنید.

چگونه افتادگی پلک بعد از بوتاکس را رفع کنیم؟

مشاهده این مطلب: تزریق بوتاکس خط اخم

افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس اطراف چشم

آیا بوتاکس باعث افتادگی پلک میشود؟ همانگونه که متوجه شدید، تزریق بوتاکس از طریق فلج کردن موقت عضلات باعث می‌شود وقتی حالات چهره تغییر می‌کند، عضلات تحت تزریق، تغییر نکرده و در نتیجه از این پس پوست این قسمت چروک نمی‌شود. عمده چروک‌ها در صورت، مربوط به پیشانی و چشم‌ها هستند. خطوط پنجه کلاغی چشم را می‌توان با تزریق بوتاکس برطرف نمود اما چون این قسمت از صورت بسیار حساس است، لذا باید تزریق بوتاکس اطراف چشم را به متخصص حرفه‌ای بسپارید. از سویی دیگر مراقبت‌های بعد از تزریق نیز بسیار مهم است. اگر بوتاکس از جای خود حرکت کرده و به نزدیکی پلک برود، دچار افتادگی پلک در اثر بوتاکس خواهید شد.

مشاهده این مطلب : بهترین دکتر و کلینیک تزریق بوتاکس در تهران

بالا بردن پلک با بوتاکس

بعضی از افراد ذاتا دچار افتادگی پلک هستند و یا اینکه با افزایش سن و شل شدن پوست، دچار افتادگی پلک شده‌اند. به هر حال روش‌های مختلفی برای درمان افتادگی پلک وجود دارد که باید متخصص براساس شدت این عارضه، بهترین روش را برای شما انتخاب کند. امکان بالا بردن پلک با بوتاکس وجود دارد اما همه افراد کاندید مناسبی برای اجرای این روش نیستند. برای مثال در صورتی که پوست پلک بالایی شما لایه لایه شده باشد، هیچ راهی جز جراحی و برداشتن این پوست اضافه باقی نخواهد ماند. اما در صورتی که متخصص با بررسی وضعیت پلک بالا به این نتیجه برسد که از طریق تزریق بوتاکس می‌توان مشکل را برطرف کرد، باید بوتاکس را به قسمت‌هایی از پلک بالا و زیر چشم به گونه‌ای تزریق کند که از طریق فلج کردن عضلات موجود در پلک بالا، به بالا بردن پلک کمک کند. البته لازم می‌دانیم این موضوع را متذکر شویم که برای بالا بردن پلک با بوتاکس باید تزریق در چند مرحله انجام گیرد چرا که اثر تزریق بوتاکس موقتی و بعد از چند ماه از بین می‌رود بنابراین با از بین رفتن اثر بوتاکس در فاصله ۳ تا ۴ هفته زمان دارید که بتوان دوباره برای تزریق کنیم بدون اینکه اثر تزریق قبل از بین رفته باشد

چه عواملی پس از تزریق بوتاکس باعث افتادگی پلک می شود؟

عوامل موثر بر افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس

تا این قسمت از مقاله متوجه شدید که دلیل افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس این است که ماده تزریق شده، از جای اصلی خود حرکت کرده و به قسمت‌های ناخواسته می‌رود. اما اکنون به بررسی این موضوع بپردازیم که دلیل این حرکت و جابجایی که منجر به افتادگی پلک پس از بوتاکس می‌شود چیست؟

تزریق بوتاکس در پیشانی

در صورتی که پیشانی چین و چروک زیادی داشته باشد، با تزریق بوتاکس پیشانی می‌توانید از این خطوط اضافی خلاص شده و چهره خود را جوان‌تر کنید. اکنون اگر متخصص به خوبی عمل نکند و یا اینکه بعد از تزریق، پیشانی را ماساژ دهید، بوتاکس جابجا شده و به سمت پلک می‌آید در نتیجه دچار افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس خواهید شد.

مشاوره تزریق بوتاکس تخصصی و رایگان (تلفنی و آنلاین)

تزریق بوتاکس چشم

اگر قرار باشد تزریق بوتاکس در ناحیه اطراف چشم برای از بین بردن چروک‌های این قسمت انجام شود، متخصص باید در تنظیم محل نفوذ سوزن، دقت بسیار بالایی داشته باشد تا عضلات پلک را درگیر نکند.

تزریق بوتاکس خط اخم

اما عامل سوم که می‌تواند باعث افتادگی پلک در اثر بوتاکس شود، تزریق به ناحیه بین دو ابرو برای از بین بردن خط اخم است. در صورتی که بوتاکس از منطقه هدف به سمت عضلات پلک بالا حرکت نماید، پلک دچار افتادگی خواهد شد.

پس همانگونه که متوجه شدید، دو عامل بسیار مهم در جابجایی تزریق و در نتیجه بوتاکس و افتادگی پلک تاثیر دارد:

 1. متخصص باید به خوبی بتواند محل تزریق را تعیین نموده و دچار خطا نشود.
 2. بعد از تزریق، هیچ فشاری به محل تزریق وارد نشود چون در غیر این صورت، بوتاکس جابجا خواهد شد.

مشاهده این مطلب : تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی

مدت زمان ماندگاری افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس

مدت افتادگی پلک بعد از بوتاکس چقدر است؟ هدف از تزریق بوتاکس این است که چهره ما شاداب‌تر و جوان‌تر به نظر برسد. اکنون اگر در اثر همین تزریق، دچار افتادن پلک بعد از بوتاکس شوید، صورت شما حتی مسن‌تر از قبل خواهد شد. البته لازم به ذکر است که مدت زمان ماندگاری افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس طولانی نیست و تقریبا بین یک ماه تا یک ماه و نیم برطرف خواهد شد. لذا اگر دچار این عارضه شدید، نگران نباشید اما به هر حال همین بازه زمانی، انسان را اذیت می‌کند. لذا توصیه می‌کنیم چند نکته را رعایت کنید تا افتادگی پلک بعد از بوتاکس رخ ندهد:

 1. حتماً بهترین متخصص و کلینیک را برای تزریق انتخاب کنید چون همانگونه که متوجه شدید، محل ورود سوزن اگر اشتباه بوده و به عضلات پلک نزدیک شود، این عضلات تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.
 2. از سویی دیگر شما باید به مراقبت‌های بعد از تزریق نیز اهمیت دهید تا نتیجه تزریق، به بهترین شکل ممکن ظاهر شود. برای مثال خاراندن و ماساژ دادن محل تزریق تا زمانی که پزشک توصیه می‌کند، ممنوع است.

مشاهده این مطلب: مراقبت­ های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس خطرناک است؟

آیا افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس خطرناک است؟

تصور کنیم که شما بعد از تزریق بوتاکس چشم دچار افتادگی پلک شده‌اید. حتما تا به حال با افرادی برخورد داشته‌اید که افتادگی پلک دارند و همین اتفاق باعث می‌شود سن آن‌ها کمی بالاتر به نظر برسد. بنابراین افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس علاوه بر اینکه از نظر زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عواقب دیگری را نیز به همراه خواهد داشت:

 1. افتادگی پلک به معنی فشار آوردن بر روی چشم است. متخصصان معتقد هستند کسانی که افتادگی پلک به صورت مادرزادی و یا به دلیل پوست اضافی دارند، باید حتما جراحی نمایند تا به چشم فشار وارد نشود. بنابراین افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس، هر چند کوتاه مدت ولی به هر حال در این مدت، همانند یک بار اضافی بر روی چشم است.
 2. از سویی دیگر این مشکل، بینایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در این میان کسانی که بینایی ضعیفی دارند، بیشتر آسیب خواهند دید.

با توجه به آنچه که گفته شد اگر چه افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس چندان خطرناک نیست ولی نباید برخی عواقب آن را نادیده گرفت. لذا بهتر است برای اینکه دچار این مشکل نشوید، بهترین پزشک را برای این منظور انتخاب نموده و از سویی دیگر مراقبت‌های بعد از تزریق را رعایت نمایید.

مطالب بیشتر: سن مناسب تزریق بوتاکس

راهکار‌های پیشگیری از افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

 1. حتما باید به سراغ متخصص حرفه‌ای که سابقه طولانی در این زمینه دارد مراجعه کنید. قطعا احتمال خطای یک پزشک باتجربه، بسیار کمتر از پزشک تازه کار است.
 2. مطمئن شوید که متخصص از برند‌های باکیفیت و اصل برای شما استفاده می‌کند چون انواع تقلبی، نه‌تنها عارضه‌های پوستی را به همراه داشته بلکه به خوبی در جای خود تثبیت نشده و حرکت می‌کنند.
 3. تا زمانی که متخصص اجازه نداده است، محل تزریق را نخارانید و ماساژ ندهید.
 4. حتما تا زمانی که پزشک دستور می‌دهد، در زمان خواب سر بالاتر از بدن باشد.
 5. تمام نکات مراقبتی که متخصص برای بعد از تزریق به شما توصیه کرده را جدی گرفته و به آن‌ها عمل کنید.
 6. تا مدتی به هیچ عنوان نباید در هوای گرم و به ویژه در معرض تابش مستقیم خورشید قرار گیرید چون دمای بالا باعث حرکت بوتاکس خواهد شد.

جلوگیری از افتادگی پلک بعد از بوتاکس

برای جلوگیری از افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس باید چند نکته را در نظر داشته باشد:

 1. حتماً یک متخصص حرفه‌ای را برای تزریق انتخاب کنید. اگر فرد اپراتور محل مناسب تزریق بوتاکس و همچنین میزان بوتاکس را به خوبی تشخیص ندهد، قطعاً به عضلات پلک بالا آسیب وارد شده و دچار سنگینی و افتادگی پلک می‌شوید.
 2. از طرف دیگر باید در یک هفته اول به نکات توصیه توجه داشته باشید. برای مثال به هیچ عنوان محل تزریق را دستکاری نکنید. به محیط‌های گرم و آفتابی نروید و در زمان مطالعه کردن، سر خود را به سمت پایین خم نکنید. به طور کلی هر عاملی که باعث حرکت بوتاکس زیر عضلات می‌شود، خطر افتادگی پلک را به همراه خواهد داشت.

مطالب بیشتر: عوارض تزریق بوتاکس

راهکار‌های درمانی افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس

در ادامه درمان سریع افتادگی پلک بعد از بوتاکس را به شما معرفی می کنیم. در اولین قدم که علائم افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس را مشاهده کردید باید موضوع را به متخصص اطلاع دهید. اما نشانه‌های افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس چیست؟ علائم به این صورت است که یا شما به طور مشخص، احساس سنگینی در پلک‌ها و افتادگی پلک دارید و یا اینکه علائم مخفی است و شما تنها برای باز و بسته کردن چشم، به مشکل برخوردید. لذا اگر بعد از ۳ روز چنین علائمی به سراغ شما آمد باید موضوع را با متخصص در میان بگذارید.

درمان افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

کمپرس گرم برای افتادگی پلک بوتاکس

افرادی که برای درمان چین و چروک‌های اطراف چشم یا پیشانی بوتاکس‌ تزریق می‌کنند، باید به این مسأله توجه داشته باشند که عدم مراجعه به متخصص حرفه‌ای و همچنین توجه نکردن به نکات مراقبتی در یک هفته اول، ممکن است عوارضی همانند پتوس یا افتادگی پلک را برای آن‌ها به همراه داشته باشد. در واقع اگر ماده‌ بوتاکس حرکت کرده و به عضلات اطراف چشم برسد، به دلیل این که فلج موقت را برای این عضلات به همراه دارد، باعث افتادگی پلک خواهد شد. خوشبختانه این عارضه در عرض ۴ تا ۶ هفته برطرف می‌شوند ولی با روش‌های درمانی می‌توان به بهبود سریع‌تر کمک کرد. برای مثال استفاده از کمپرس گرم برای افتادگی پلک بوتاکس از طریق افزایش جریان خون در عضلات چشم، باعث می‌شود که اثر این فلج موقت هر چه زودتر برطرف شده و در نتیجه افتادگی پلک درمان شود.

درمان خانگی افتادگی پلک بعد از بوتاکس

در پاسخ به این سؤال که آیا درمان خانگی افتادگی پلک بعد از بوتاکس می‌تواند مؤثر واقع شود یا خیر باید بگوییم که در اغلب موارد حتماً باید راهکار‌های پزشکی را در پیش بگیرید. یعنی حتی اگر قرار است از کمپرس گرم برای درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس استفاده کنید، این روش به تنهایی پاسخگو نخواهد بود و باید قطره‌های تجویزی توسط متخصص را نیز مصرف کنید. بنابراین به هیچ عنوان نمی‌توانید از روش‌های خانگی انتظار داشته باشید که افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس را به راحتی و با سرعت برطرف کرده و چشمان شما به حالت قبل بازگردند.

درمان سنگینی پلک بعد از بوتاکس

سنگینی پلک بعد از تزریق بوتاکس به دلیل حرکت بوتاکس به سمت عضلات پلک بالا و در نتیجه فلج شدن این عضلات اتفاق می‌افتد. در نتیجه چشمان شما به مدت ۴ تا ۶ هفته به حالت نیمه باز خواهد بود و شما احساس سنگینی در پلک بالا خواهید داشت. البته این عارضه به ندرت اتفاق می‌افتد و علت آن خطای متخصص در تشخیص دوز بوتاکس مورد نیاز و محل تزریق بوتاکس است.

از طرف دیگر عدم مراقبت در دوران نقاهت نیز منجر به حرکت بوتاکس به سمت پلک بالا خواهد شد. برای درمان این عارضه می‌توانید به سراغ کمپرس گرم بروید. بعضی از افراد به سراغ ماساژ عضله چشم می‌روند. این کار بسیار خطرناک است و به هیچ عنوان نباید سرخود اقدام به ماساژ چشم کنید چون ممکن است بیشتر به پخش شدن بوتاکس منجر شوید و در نتیجه افتادگی و سنگینی پلک تشدید می‌شود. بهتر است این کار توسط متخصص انجام گیرد و یا اینکه نحوه ماساژ چشم را از متخصص آموزش ببینید.

مطالب بیشتر: بوتاکس در بارداری

قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک بعد از بوتاکس

همانگونه که توضیح داده شد، اگر دچار افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس شدید، حتماً باید به متخصص مراجعه کنید تا راهکار‌های پزشکی برای درمان اجرا شود. مهمترین اقدامی که متخصص انجام می‌دهد، تجویز قطره‌هایی برای درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس است. برای مثال:

 • قطره آپراکلونیدین

این قطره از طریق مراقبت کردن از عضلات چشم در پلک بالایی، کمک می‌کند که افتادگی پلک برطرف شود.

 • قطره فنیل افرین

برای استفاده از این قطره باید چشم خود را به طور کامل باز کنید و در حالی که به سمت بالا نگاه می‌کنید، قطره را به گونه‌ای در داخل چشم بریزید که به زیر پلک بالایی نفوذ کند. در این صورت میزان اثربخشی دارو بسیار بالا خواهد بود.

 • قطره بریمونیدین

اگر از این قطر طبق دستور متخصص استفاده کنید، معمولاً بعد از ۷ تا ۱۰ روز اثر آن را به طور کامل مشاهده خواهید کرد و افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس درمان می‌شود.

ورزش افتادگی پلک بعد از بوتاکس

به طور کلی زمانی که افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس اتفاق می‌افتد متخصص باید وضعیت پلک را بررسی کند تا بتواند روش یا روش‌هایی را برای درمان سریع‌تر این عارضه در پیش بگیرد. گاهی اوقات از طریق ورزش افتادگی پلک بعد از بوتاکس می‌توان سرعت درمان را افزایش داد. هدف از این ورزش، تقویت عضلات چشم و در نتیجه افزایش عملکرد این قبیل عضلات است. برای مثال:

 1. تمرین پلک زدن باعث فعال شدن عضلات پلک بالا می‌شود. اگر شما با سرعت این کار را انجام دهید، به دلیل فشاری که به عضلات می‌آورید، باعث افزایش عملکرد آن‌ها خواهید شد.
 2. انجام تمرین‌های مقاومتی چشم نیز از دیگر ورزش‌هایی است که به درمان افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس کمک می‌کند.  برای این منظور باید با یک دست ابرو را به طور کامل به سمت بالا بکشید و سپس سعی کنید که چشم خود را ببندید.
 3. ماساژ دادن چشم در محل افتادگی پلک نیز بسیار مؤثر خواهد بود. اما با توجه به اینکه این نوع افتادگی ناشی از تزریق بوتاکس رخ داده است، اگر در ماساژ دادن اشتباه کنید، ممکن است به پخش شدن بیشتر بوتاکس دامن ‌زده و در نتیجه وضعیت افتادگی پلک بدتر شود. بنابراین باید نحوه ماساژ دادن چشم‌ها برای درمان افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس را حتما از متخصص آموزش ببینید.

برای از بین بردن اثر بوتاکس چه باید کرد؟

ممکن است بعد از تزریق بوتاکس از نتیجه آن راضی نباشید و در نتیجه تصمیم بگیرید که هر چه زودتر اثر بوتاکس را از بین ببرید. و یا حتی اگر شما دچار افتادگی پلک ناشی از بوتاکس شده‌اید، به دنبال راهکار‌هایی برای از بین بردن اثر بوتاکس هستید تا پلک بالا شما هر چه زودتر به حالت عادی برگردد. برای این منظور راهکار‌های وجود دارد که از طریق افزایش سرعت تجزیه بوتاکس در عضلات، به از بین رفتن اثر بوتاکس کمک می‌کند. برای مثال:

 1. ممکن است متخصص به سراغ دستگاه rf فراکشنال برود تا از طریق افزایش حرارت در محل تزریق و در نتیجه افزایش گردش خون، به بهبود عملکرد عضلات و از بین رفتن اثر بوتاکس کمک کند. البته باید از این دستگاه به صورت روزانه استفاده کنید.
 2. ماساژ دادن محل تزریق همراه با کمپرس گرم نیز باعث افزایش جریان خون در محل تزریق و در نتیجه افزایش سرعت جذب بوتاکس بیشتر می‌گردد. استفاده از این راهکار‌ها باید تحت نظر متخصص انجام شود.
مقاله قبلی
تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی مردان کاملاً تضمینی (قیمت 1402)
مقاله بعدی
مشاوره تزریق بوتاکس تخصصی و رایگان (تلفنی و آنلاین)

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • قطره آپراکلونیدین تو ایران کم یاب شده و قیمت نجومی داره
  جایگزینش چیه دقیقا

  پاسخ
  • در صورتی که به دنبال جایگزین دقیق آپراکلونیدین، توصیه می‌شود که با چشم پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس شرایط و نیازهای خاص شما، داروی مناسب را توصیه کند. در زیر چند داروی قطره چشمی که ممکن است جایگزین آپراکلونیدین در نظر گرفته شوند معرفی شده است:

   1. تیمولول: این قطره چشمی از دسته بتا-بلاکرها است و برای کاهش فشار داخل چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشک شما ممکن است توصیه کند تیمولول را به عنوان جایگزین آپراکلونیدین استفاده کنید.

   2. بریمونیدین: این نیز یک قطره چشمی است که برای کاهش فشار داخل چشم است.

   3. لاتانوپروست: این قطره چشمی از دسته پروستاگلاندین‌ها است و نیز برای کاهش فشار داخل چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت نیاز، پزشک شما ممکن است توصیه کند لاتانوپروست را به عنوان جایگزین آپراکلونیدین استفاده کنید.

   مهم است که با پزشک خود درباره تغییرات صحبت کنید و به دقت دستورات و توصیه‌های او را دنبال کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید