تزریق بوتاکس

علت و درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس

وجود متد‌های مختلف جوانسازی پوست و صورت باعث شده است مردم به ویژه خانم‌ها، بتوانند حتی در زمان پیری نیز چهره خود را شاداب و سرحال نگه دارند. یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی در زمینه زیباسازی و جوانسازی پوست که در سال‌های اخیر در ایران نیز مورد استقبال قرار گرفته است، تزریق بوتاکس نام دارد. بوتاکس از سمی به نام بوتولینوم تهیه می‌شود که این سم، از باکتری کلستریدیوم به دست می‌آید. روش کار به این صورت است که متخصص بوتاکس را به ناحیه هدف تزریق می‌کند و این سم، باعث فلج موقت ماهیچه‌ها خواهد شد. قطعا همین موضوع ممکن است باعث نگرانی شما شود به ویژه اینکه اگر در اینترنت کمی تحقیق کنید، خواهید فهمید برخی افراد دچار عواقبی همانند افتادگی پلک بعد از تزریق Botox شده‌اند. حتما این سوال برای شما پیش خواهد آمد که ممکن است افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس برای ما نیز رخ بدهد؟ متخصصین ما در پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان در جلسه مشاوره، تمام نکات لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد تا با قطعیت درمورد این تزریق تصمیم‌گیری کنید.

افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس اطراف چشم

همانگونه که متوجه شدید، تزریق بوتاکس از طریق فلج کردن موقت عضلات باعث می‌شود وقتی حالات چهره تغییر می‌کند، عضلات تحت تزریق، تغییر نکرده و در نتیجه از این پس پوست این قسمت چروک نمی‌شود. عمده چروک‌ها در صورت، مربوط به پیشانی و چشم‌ها هستند. خطوط پنجه کلاغی چشم را می‌توان با تزریق Botox برطرف نمود اما چون این قسمت از صورت بسیار حساس است، لذا باید تزریق بوتاکس اطراف چشم را به متخصص حرفه‌ای بسپارید. از سویی دیگر مراقبت‌های بعد از تزریق نیز بسیار مهم است. اگر بوتاکس از جای خود حرکت کرده و به نزدیکی پلک برود، دچار افتادگی پلک پس از تزریق Botox خواهید شد.

 

مشاهده این مطلب : بهترین دکتر و کلینیک تزریق بوتاکس در تهران

 

چه عواملی پس از تزریق بوتاکس باعث افتادگی پلک می شود؟

عوامل موثر بر افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس

تا این قسمت از مقاله متوجه شدید که دلیل افتادگی پلک بعد از تزریق Botox این است که ماده تزریق شده، از جای اصلی خود حرکت کرده و به قسمت‌های ناخواسته می‌رود. اما اکنون به بررسی این موضوع بپردازیم که دلیل این حرکت و جابجایی که منجر به افتادگی پلک پس از بوتاکس می‌شود چیست؟

تزریق بوتاکس در پیشانی

در صورتی که پیشانی چین و چروک زیادی داشته باشد، با تزریق بوتاکس پیشانی می‌توانید از این خطوط اضافی خلاص شده و چهره خود را جوان‌تر کنید. اکنون اگر متخصص به خوبی عمل نکند و یا اینکه بعد از تزریق، پیشانی را ماساژ دهید، بوتاکس جابجا شده و به سمت پلک می‌آید در نتیجه دچار افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس خواهید شد.

تزریق بوتاکس چشم

اگر قرار باشد تزریق بوتاکس در ناحیه اطراف چشم برای از بین بردن چروک‌های این قسمت انجام شود، متخصص باید در تنظیم محل نفوذ سوزن، دقت بسیار بالایی داشته باشد تا عضلات پلک را درگیر نکند.

تزریق بوتاکس خط اخم

اما عامل سوم که می‌تواند باعث افتادگی پلک پس از تزریق Botox شود، تزریق به ناحیه بین دو ابرو برای از بین بردن خط اخم است. در صورتی که بوتاکس از منطقه هدف به سمت عضلات پلک بالا حرکت نماید، پلک دچار افتادگی خواهد شد.

پس همانگونه که متوجه شدید، دو عامل بسیار مهم در جابجایی تزریق و در نتیجه افتادگی پلک تاثیر دارد:

 1. متخصص باید به خوبی بتواند محل تزریق را تعیین نموده و دچار خطا نشود.
 2. بعد از تزریق، هیچ فشاری به محل تزریق وارد نشود چون در غیر این صورت، بوتاکس جابجا خواهد شد.

مدت زمان ماندگاری افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس

هدف از تزریق بوتاکس این است که چهره ما شاداب‌تر و جوان‌تر به نظر برسد. اکنون اگر در اثر همین تزریق، دچار افتادگی پلک شوید، صورت شما حتی مسن‌تر از قبل خواهد شد. البته لازم به ذکر است که مدت زمان ماندگاری افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس طولانی نیست و تقریبا بین یک ماه تا یک ماه و نیم برطرف خواهد شد. لذا اگر دچار این عارضه شدید، نگران نباشید اما به هر حال همین بازه زمانی، انسان را اذیت می‌کند. لذا توصیه می‌کنیم چند نکته را رعایت کنید تا افتادگی پلک بعد از Botox رخ ندهد:

 1. حتما بهترین متخصص و کلینیک را برای تزریق انتخاب کنید چون همانگونه که متوجه شدید، محل ورود سوزن اگر اشتباه بوده و به عضلات پلک نزدیک شود، این عضلات تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.
 2. از سویی دیگر شما باید به مراقبت‌های بعد از تزریق نیز اهمیت دهید تا نتیجه تزریق، به بهترین شکل ممکن ظاهر شود. برای مثال خاراندن و ماساژ دادن محل تزریق تا زمانی که پزشک توصیه می‌کند، ممنوع است.

مشاهده این مطلب: مراقبت­ های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

 

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس خطرناک است؟

آیا افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس خطرناک است؟

تصور کنیم که شما بعد از تزریق بوتاکس چشم دچار افتادگی پلک شده‌اید. حتما تا به حال با افرادی برخورد داشته‌اید که افتادگی پلک دارند و همین اتفاق باعث می‌شود سن آن‌ها کمی بالاتر به نظر برسد. بنابراین افتادگی پلک ناشی از تزریق Botox علاوه بر اینکه از نظر زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عواقب دیگری را نیز به همراه خواهد داشت:

 1. افتادگی پلک به معنی فشار آوردن بر روی چشم است. متخصصان معتقد هستند کسانی که افتادگی پلک به صورت مادرزادی و یا به دلیل پوست اضافی دارند، باید حتما جراحی نمایند تا به چشم فشار وارد نشود. بنابراین افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس، هر چند کوتاه مدت ولی به هر حال در این مدت، همانند یک بار اضافی بر روی چشم است.
 2. از سویی دیگر این مشکل، بینایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در این میان کسانی که بینایی ضعیفی دارند، بیشتر آسیب خواهند دید.

با توجه به آنچه که گفته شد اگر چه افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس چندان خطرناک نیست ولی نباید برخی عواقب آن را نادیده گرفت. لذا بهتر است برای اینکه دچار این مشکل نشوید، بهترین پزشک را برای این منظور انتخاب نموده و از سویی دیگر مراقبت‌های بعد از تزریق را رعایت نمایید.

راهکار‌های پیشگیری از افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

 1. حتما باید به سراغ متخصص حرفه‌ای که سابقه طولانی در این زمینه دارد مراجعه کنید. قطعا احتمال خطای یک پزشک باتجربه، بسیار کمتر از پزشک تازه کار است.
 2. مطمئن شوید که متخصص از برند‌های باکیفیت و اصل برای شما استفاده می‌کند چون انواع تقلبی، نه‌تنها عارضه‌های پوستی را به همراه داشته بلکه به خوبی در جای خود تثبیت نشده و حرکت می‌کنند.
 3. تا زمانی که متخصص اجازه نداده است، محل تزریق را نخارانید و ماساژ ندهید.
 4. حتما تا زمانی که پزشک دستور می‌دهد، در زمان خواب سر بالاتر از بدن باشد.
 5. تمام نکات مراقبتی که متخصص برای بعد از تزریق به شما توصیه کرده را جدی گرفته و به آن‌ها عمل کنید.
 6. تا مدتی به هیچ عنوان نباید در هوای گرم و به ویژه در معرض تابش مستقیم خورشید قرار گیرید چون دمای بالا باعث حرکت بوتاکس خواهد شد.

راهکار‌های درمانی افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس

در اولین قدم که علائم افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس را مشاهده کردید باید موضوع را به متخصص اطلاع دهید. اما نشانه‌های افتادگی پلک ناشی از تزریق Botox چیست؟ علائم به این صورت است که یا شما به طور مشخص، احساس سنگینی در پلک‌ها و افتادگی پلک دارید و یا اینکه علائم مخفی است و شما تنها برای باز و بسته کردن چشم، به مشکل برخوردید. لذا اگر بعد از ۳ روز چنین علائمی به سراغ شما آمد باید موضوع را با متخصص در میان بگذارید.

maralsalamatiranian

یک تیم پزشکی سخت کوش و خبره که یک هدف مشترک دارند! دسترسی سریع و آسان کاربران به مطالب معتبر روز دنیا در حوزه زیبایی و سلامت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟