چه چیزی باعث بوی بد دهان (هالیتوزیس) می شود؟

چه چیزی باعث بوی بد دهان می شود؟
4.5/5 - (2 امتیاز)

شاید شما تا به حال چنین تجربه‌ای را داشته باشید که در هنگام صحبت کردن با برخی از دوستان و آشنایان، بوی بد دهان ‌آن‌ها به شدت شما را اذیت می‌کند. متأسفانه این مسأله باعث می‌شود اعتماد به نفس افراد به شدت کاهش پیدا کند چون تصور اینکه در زمان صحبت کردن بوی بد دهان باعث آزاد طرف مقابل شود، اصلاً خوشایند نخواهد بود و همین موضوع باعث می‌شود که چنین افرادی کم حرف و منزوی گردند. ما در این مطلب در مورد دلایل بوی بد دهان و نحوه درمان آن صحبت می‌کنیم.

در ادامه میخوانیم:

چه چیزی باعث بوی بد دهان می شود؟

عوامل مختلفی باعث بوی بد دهان می‌شوند که پیرامون هر کدام از آن‌ها توضیحاتی را ارائه می‌کنیم:

 • بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نمی‌شود

 مهمترین عاملی که باعث بوی بد دهان می‌شود، عدم توجه به بهداشت دهان و دندان است. وقتی شما از خمیر دندان استفاده نکنید و یا اینکه تعداد دفعات مسواک زدن در طول روز را به درستی رعایت نکنید، مواد غذایی در زیر دندان‌های شما باقی مانده و پلاک‌ها بر روی دندان تشکیل می‌شوند. همین جرم‌ها به دلیل اینکه فعالیت‌های باکتری‌ها را به همراه خواهند داشت، باعث پوسیدگی دندان‌ها شده و از طرف دیگر بوی بد دهان شما را تشدید می‌کنند.

 • رژیم فضایی بر روی بوی بد دهان تأثیر می‌گذارد

 کسانی که از مواد غذایی همانند سیر، پیاز و حتی قهوه استفاده می‌کنند، دچار بوی بد دهان نیز می‌شوند. اما علت این اتفاق چیست؟ زمانی که شما از این قبیل مواد سنگین در رژیم غذایی روزانه خود استفاده می‌کنید، معده باید اسید بیشتری را برای هضم این قبیل مواد غذایی سنگین مصرف کند. روغن‌های آزاد شده از این مواد، وارد جریان خون شده و سپس به ریه‌ها می‌رسند. به همین دلیل است که در زمان تنفس کردن، بوی سیر و پیاز از دهان شما ساطع خواهد شد. البته مدت زمان ماندگاری این بو، بین یک تا سه روز متفاوت است. خوشبختانه راهکار‌هایی وجود دارد که کمک می‌کنند شما هر چه زودتر از شر این بوی آزاد شده از مواد غذایی راحت شوید. کافی است کمی در اینترنت تحقیق کرده و راهکارهای مختلف را امتحان کنید.

 • سیگار و دخانیات باعث بوی بد دهان می‌شوند

 نکته‌ای که لازم است افراد سیگاری به آن توجه داشته باشند، این است که چون سیگار باعث می‌شود بزاق دهان خشک شده و در نتیجه مجاری هوایی نیز خشک شوند، همین خشکی به صورت مستقیم بر روی بوی دهان تأثیر گذاشته و در نتیجه به تدریج دچار بوی بد دهان خواهند شد. اگر مصرف سیگار و دخانیات را ادامه دهید، این بو برای همیشه در دهان شما تثبیت می‌گردد.

 • بوی بد دهان به دلیل خشکی دهان اتفاق می‌افتد

 به طور کلی اگر دهان شما خشک شود، به دلیل اینکه بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن دهان ترشح نمی‌شود، در نتیجه دهان به خوبی تمیز نشده و همین موضوع باعث می‌شود فعالیت باکتری‌ها در دهان افزایش یابد که به دنبال آن، بوی بد دهان افزایش می‌یابد. در ایام ماه رمضان این اتفاق برای همه کسانی که روزه‌دار هستند، رخ می‌دهد. چون در طول ساعاتی که روز می‌گیرند نمی‌توانند آب و غذا مصرف کنند، دهان به شدت خشک شده و فعالیت باکتری‌ها و در نتیجه بوی بد دهان بیشتر می‌شود. بنابراین در طول روز حتماً به بنوشید و به خصوص در فصل تابستان از میوه‌های مرطوب برای تأمین نیاز آبی بدن خود استفاده کنید.

 • سینوزیت نیز باعث بوی بد دهان می‌شود

 به طور کلی عفونت در سینوس‌ها، مجاری بینی و حلق باعث بوی بد دهان شما می‌شود. در زمان بیماری اگر شما دارو‌ها را به دقت مصرف کنید تا هر چه زودتر مقام عفونت برطرف شود، بوی بد دهان نیز سریعتر برطرف خواهد شد.

نشانه های بوی بد دهان

روش های رفع بوی بد دهان

قطعاً برطرف کردن بوی بد دهان برای کسانی که دچار این عارضه هستند، یک مسأله بسیار مهم به حساب می‌آید. به خصوص برای کسانی که به دلیل شرایط کاری خود با افراد زیادی در طول روز در ارتباط هستند، این مسأله اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. به طور کلی برای برطرف کردن بوی بد دهان، باید به چند توصیه توجه داشته باشید:

 1. حتماً بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید و اگر جرم زیادی بر روی دندان‌های شما تشکیل شده است، در اولین قدم برای جرم‌گیری اقدام کنید چون حضور این پلاک‌ها باعث می‌شود که هر روز بوی بد دهان شما تشدید گردد.
 2. افرادی که به برخی از بیماری‌ها همانند سینوزیت و عفونت مجاری تنفسی و یا حتی بیماری‌هایی همانند بیماری معده مبتلا هستند، از بوی بد دهان خود رنج می‌برند. این دسته از افراد باید تحت نظر متخصص درمان را شروع کنند چرا که تنها با درمانی این عارضه‌ها می‌توان از شر بوی بد دهان خلاص شد.
 3. به هیچ عنوان اجازه ندهید که دهان شما خشک بشود. بنابراین در طول روز آب کافی بنوشید و حتی از میوه‌های مرطوب برای افزایش رطوبت دهان خود استفاده کنید.
 4. در صورتی که قرار مهمی دارید، از مصرف سیر و پیاز در رژیم غذایی خود و حتی از مصرف قهوه، خودداری کنید چون بوی ناشی از تجزیه این قبیل مواد غذایی، حداقل ۲۴ ساعت با شما همراه خواهد شد.

روش های رفع بوی بد دهان

چرا نفس من حتی بعد از مسواک زدن بوی بد می دهد؟

درست است که مسواک زدن و استفاده از دهانشویه باعث می‌شود بوی بد دهان شما برطرف گردد ولی بعضی از افراد ادعا می‌کنند حتی بعد از مسواک زدن هم مجدداً بوی بد را از دهان خود احساس می‌کنند. مهمترین دلایلی که باعث می‌شود مسواک نیز نتواند مشکل بوی بد دهان را برطرف کند عبارتند از:

 1. شما دچار پوسیدگی دندان، عفونت در  دندان و بیماری‌های لثه شده‌اید. در چنین شرایطی حتی اگر شما از خوشبوکننده‌های دهان هم استفاده کنید، مشکل بوی بد دهان برطرف نشده و تنها با درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌توان این عارضه را نیز برطرف کرد.
 2. همچنین خشکی دهان نیز از دیگر عواملی است که باعث بوی بد دهان حتی بعد از مسواک زدن می‌شود. زمانی که مسواک می‌زنید، حتماً یک لیوان آب بنوشید تا مشکل خشکی دهان شما برطرف گردد.
 3. البته کسانی که عادت به استعمال دخانیات و مصرف الکل دارند، نمی‌توانند از طریق مسواک زدن، به این مشکل غلبه کنند.

آیا بوی بد دهان می تواند از معده ناشی شود؟

کسانی که دچار مشکلات معده هستند، این سؤال را مطرح می‌کنند که آیا رفلاکس اسید معده به مری نیز باعث بوی بد دهان می‌شود یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بله. زمانی که اسید معده به داخل مری باز می‌گردد، به دلیل اینکه اسید حاوی مواد غذایی در حال تجزیه است، بنابراین بوی بدی را با خود به همراه می‌آورد. به همین دلیل است که وقتی گاز معده از طریق دهان خارج می‌شود، شما بوی بدی را احساس خواهید کرد. اکنون تصور کنیم شخصی دچار رفلاکس معده شده و اسیدی معده وارد مری می‌گردد.

به همین دلیل این دسته از افراد بوی بد را  در دهان خود احساس می‌کنند. در صورتی که شما دچار مشکلات معده هستید حتماً باید در اولین قدم مشکل گوارش خود را درمان نمایید چون همین مشکلات گوارشی در کنار عوارض جدی که به همراه دارند، باعث بوی بد دهان شما شده و حتی بازگشت اسید به داخل مری، باعث پوسیدگی دندان‌های شما نیز خواهد شد.

مقاله قبلی
چگونه دندان قروچه را متوقف کنم؟ علل و علائم bruxism (براکسیسم)
مقاله بعدی
هزینه روکش کردن دندان با کامپوزیت چقدر است؟ قیمت کامپوزیت دندان 1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید