علائم و نشانه های گسترش عفونت دندان به بدن (3 نشانه اصلی)

عفونت دندان
امتیاز به این محتوا

شاید این اتفاق برای شما نیز رخ داده باشد که روزی به صورت ناگهانی دچار دندان درد شدید شده و این درد اصلاً با مسکن قابل مهار شدن نیست. یکی از دلایلی که منجر به درد شدید دندان می‌شود، عفونت دندان و کیست دندان است. متأسفانه گاهی اوقات بنا به دلایلی، ریشه دندان و همچنین لثه عفونت کرده و اکنون کنترل کردن آن کمی سخت و دشوار خواهد بود. عفونت دندان حتی می‌تواند دندان‌های شما را به طور کامل از بین ببرد. ما در این مطلب در مورد عوامل مؤثر بر عفونت ریشه دندان و روش‌های پیشگیری از آن صحبت می‌کنیم. بنابراین با هدف مراقبت بیشتر از دندان‌های خود. حتماً این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

نشانه های عفونت دندان و لثه

همانگونه که گفته شد یکی از دلایل درد دندان، عفونت ریشه دندان است. اما از کجا می‌توانیم مطمئن شویم که دندان ما عفونت کرده است. مهمترین علائم عفونت دندان عبارتند از:

 1. شما درد شدیدی در دندان خود احساس می‌کنید به گونه‌ای که حتی مصرف مسکن هم نمی‌تواند این درد را مهار کند. اگر عصب دندان تحریک شده باشد، با مصرف مسکن این درد از بین می‌رود. اما اگر عفونت ریشه دندان را درگیر کرده باشد، تا زمانی که عفونت برطرف نشود، درد نیز مهار نخواهد شد. به همین دلیل است که در چنین شرایطی مصرف مسکن، اصلا جواب نمی‌دهد.
 2. رنگ دندانی که درد می‌کند را با دندان‌های دیگر مقایسه کنید. متوجه می‌شوید که رنگ دندان نسبت به دندان‌های دیگر کمی تیره شده و از طرف دیگر در ناحیه این دندان، متوجه ورم لثه و التهاب آن خواهید شد که نشان‌دهنده عفونت در این قسمت است.
 3. از دیگر نشانه‌ های عفونت ریشه دندان باید به بوی بد دهان اشاره کرد. همانند زمانی که گلو عفونت می‌کند و در این صورت نفس شما بوی بدی دارد، همین اتفاق در مورد عفونت ریشه دندان نیز رخ خواهد داد.

دلایل عفونت دندان و لثه

دلایل عفونت دندان و لثه

اما قطعاً این سؤال برای شما به وجود آمده است که ما چرا دچار عفونت ریشه دندان می‌شویم؟ عواملی که در این زمینه دخیل هستند عبارتند از:

 1. اگر شما به بهداشت دهان و دندان توجه نداشته باشید، به درستی از نخ دندان استفاده نکنید و در زمان مسواک زدن به بافت لثه آسیب وارد کنید، شرایط برای عفونت دندان فراهم خواهد شد.
 2. افرادی که میزان زیادی قند، خوراکی‌های شیرین و نوشیدنی‌های گازدار را مصرف می‌کنند، بیشتر از دیگران در معرض پوسیدگی ریشه دندان و عفونت دندان قرار دارند.
 3. متأسفانه افراد با سیستم ایمنی ضعیف بیشتر از افراد دیگر دچار عفونت دندان می‌شوند. این دسته از افراد حتی اگر دچار سینوزیت شوند، باید سریعاً نسبت به درمان اقدام کنند چون این عفونت از ناحیه صورت می‌تواند به ریشه دندان سرایت کند .
 4. اگر در طول روز آب کافی ننوشید، خشکی دهان به دلیل اینکه باعث می‌شود لثه‌ها تحریک شوند، شرایط را برای ورود باکتری‌ها به داخل لثه و عفونت فراهم خواهد کرد.

دلایل عفونت دندان و لثه

عوارض عدم درمان عفونت دندان

در صورتی که دندان شما عفونت کرده باشد و در اولین فرصت برای درمان اقدام نکنید، مشکلات زیر برای دندان اتفاق می‌افتد:

 1. این عفونت پیشروی کرده و ممکن است بافت لثه شما را به شدت دچار آسیب کند به حدی که حتی ممکن است بافته لثه پسروی کند و ریشه دندان کمی مشخص گردد. این لثه همانند یک سپر محافظتی بر روی ریشه دندان قرار دارد و پسروی آن باعث می‌شود دندان بیشتر در معرض بزاق دهان و میکروب‌ها قرار گیرد.
 2. از طرف دیگر اگر عفونت دندان از بین نرود، عفونت به تدریج در تمام بدن پخش می‌شود. افراد زیادی را می‌شناسیم که به دلیل عفونت دندان دچار گوش درد و گلودرد شده‌اند و به دنبال آن تب و بدن درد نیز گریبان‌گیر آن‌ها شده است. اگر عفونت به قسمت‌های دیگر بدن سرایت کند، درمان بسیار سخت‌تر خواهد شد.
 3. یکی دیگر از عوارض عدم درمان عفونت ریشه دندان این است که شما دندان خود را به طور کامل از دست می‌دهید. این عفونت، ریشه دندان را از بین می‌برد. اگر در اولین فرصت برای درمان اقدام کنید، شاید تنها کمی پوسیدگی در دندان اتفاق بیافتد که با ترمیم، قابل درمان است. اما متأسفانه بعضی از افراد، اقدام به خوددرمانی‌ کرده و زمانی به دندانپزشک مراجعه می‌کنند که راهی جز تخلیه له وجود ندارد.

روش های پیشگیری از عفونت دندان

اما ما چگونه می‌توانیم دندان‌های خود را از عفونت در‌ امان بداریم؟ راهکار‌هایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که در جلوگیری از التهاب و عفونت لثه و عفونت دندان بسیار مؤثر هستند:

 1. در صورتی که سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است حتماً در تغذیه خود به گونه‌ای عمل کنید که بتوانید قوای ایمنی بدن خود را همیشه بالا نگه دارید. به خصوص در فصل زمستان که احتمال سرماخوردگی بیشتر است، باید در مصرف مکمل‌های غذایی به ویژه مواد غذایی غنی از ویتامین سی، توجه بیشتری داشته باشید.
 2. اگر بافت لثه و دندان‌های شما حساس است، باید بعد از خوردن خوراکی‌های شیرین، مسواک بزنید.
 3. حتما بعد از هر وعده غذایی، دندان‌ها را مسواک بزنید.
 4. مصرف سیگار و الکل را کنار بگذارید چون این موا دبه ریشه دندان و بافت لثه آسیب وارد کرده و خطر عفونت دندان‌ها افزایش پیدا می‌کند.
 5. در صورتی که دندان‌های شما ارتودنسی است، باید بیشتر از سایرین مراقب بهداشت دهان و دندان باشید چون در شرایط ارتودنسی دندان، تمیز کردن لثه و فاصله بین دندان‌ها کمی سخت می‌شود و اگر کوچک‌ترین ماده غذایی بین دندان‌ها باقی بماند، محیط برای رشد باکتری‌ها و عفونت لثه فراهم می‌گردد.
 6. در استفاده از نخ دندان حتماً به درستی عمل کنید و اگر نمی‌دانید که چگونه باید از نخ دندان استفاده کنید، حتماً از متخصص سؤال بپرسید چون اگر نخ دندان به بافت لثه‌ آسیب وارد کند باعث التهاب و در نتیجه عفونت دندان خواهد شد.

پیشگیری از عفونت دندان

برای عفونت دندان چی بخوریم

زمانی که متوجه می‌شوید دندان شما دچار عفونت شده است، باید در رژیم غذایی خود نکاتی را رعایت کنید تا از یک سو به برطرف شدن عفونت کمک کرده و از سوی دیگر با تقویت قوای ایمنی بدن، شرایط را برای بهبودی سریعتر فراهم کنید چون عفونت می‌تواند ریشه دندان را به طور کامل از بین ببرد:

 1. از گیاهان دارویی در رژیم غذایی استفاده کنید. برای مثال دمنوش گل میخک به تسکین درد ناشی از عفونت کمک می‌کند. برای اینکه بتوانید التهاب لثه‌ها را کمی بهتر کنید، دمنوش شنبلیله برای کاهش التهاب لثه و همچنین بهبود زخم‌های ایجاد شده بسیار مناسب است. همچنین می‌توانید از روغن آویشن برای بهبود فوری آبسه دندان استفاده کنید.
 2. مواد غذایی حاوی ویتأمین c همانند میوه‌ها و مکمل‌ها را در طول روز بیشتر استفاده کنید.
 3. پیشنهاد می‌کنیم بر روی لثه کمی جوش شیرین مخلوط با آب بزنید و سریع آن را بشویید چون جوش شیرین خاصیت ضدباکتریایی دارد و می‌تواند به درمان سریع آبسه کمک کند ولی باید سریعاً را بشویید تا به بافت دندان آسیب وارد نگردد.

درمان پزشکی برای عفونت دندان

در زمانی که علائم عفونت در دندان شما دیده شد، دندانپزشکی از شما می‌خواهد عکسبرداری از دندان‌ها را انجام دهید تا متوجه شود عفونت تا چه اندازه پیشروی کرده است. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و همچنین تزریق آمپول، راهکار‌های درمانی بسیار مناسبی هستند که کمک می‌کنند این آبسه دندان هر چه زودتر برطرف گردد. به هیچ عنوان نسبت به درمان سرخود اقدام نکنید چون شاید دارو‌هایی که مصرف می‌کنید، نتوانند عفونت ایجاد شده در ریشه دندان را مهار کرده و در نتیجه آسیب جدی به بافت لثه و دندان وارد می‌شود به گونه‌ای که راهی جز کشیدن دندان وجود نخواهد داشت.

مقاله قبلی
فواید فلورایدتراپی (وارنیش فلوراید درمانی) در بزرگسالان و کودکان
مقاله بعدی
جرم گیری عمیق دندان با بروساژ – بهترین روش بهداشت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید