ورزش بعد از کاشت مو (بدنسازی، فوتبال، دویدن و..)

ورزش بعد از کاشت مو
3/5 - (4 امتیاز)

پیروی از نکات مراقبتی پس از کاشت موی طبیعی، اساسی‌ترین نقش را در حصول نتایج نهایی این شیوه درمانی خواهد داشت. توجه به نکات مراقبتی ارائه شده توسط پزشک معالج در رابطه با سبک زندگی و نوع فعالیت‌ها ازجمله مهم‌ترین مواردی هستند که فرد زیبا جو می‌بایست نسبت به آن‌ها توجه داشته باشد.

پرهیز از فعالیت‌های سنگین در دوران نقاهت پیوند مو یکی از مواردی است که توسط عموم متخصصین پوست و مو توصیه شده است. بیشتر پزشکان پس از کاشتن مو، توصیه می‌کنند که حداقل تا یک هفته پس از جراحی، هیچ‌گونه فعالیت و ورزش سنگینی را انجام ندهید. همچنین در این بازه زمانی باید از تمامی فعالیت‌های جانبی خسته‌کننده و پرتنش نیز پرهیز کنید.

در طول دوران نقاهت و در طی جلسات ویزیت حضوری، پزشک شما ممکن است به شما اجازه دهد که به تدریج فعالیت‌های ورزشی خود را آغاز کنید. اگر پزشک شما به شما اجازه داد که ورزش کنید، می‌توانید با رعایت دقیق دستورالعمل‌هایی که در ادامه مقاله آمده است ورزش را آغاز کنید.

بدنسازی بعد از کاشت مو

بدن‌سازی نیز در دسته ورزش‌های سنگین قرار دارد. این ورزش می‌تواند با بالا بردن فشارخون موجبات التهاب و خونریزی ناحیه درمان را فراهم آورد. برای آغاز این ورزش نیز بهتر است حداقل 6 الی 8 هفته صبر کنید. چنانچه در هنگام تمرینات خود با علائمی مانند خارش، درد، سوزش و تورم ناحیه درمان مواجه شدید باید ورزش را متوقف کرده و نسبت به معاینه حضوری توسط پزشک معالج اقدام کنید.

برای تعیین بازه زمانی مناسب شروع بدن‌سازی، بهتر است از توصیه‌های پزشک خود پیروی کنید. همچنین می‌بایست پزشک خود را نسبت به مصرف مکمل‌های خود آگاه کنید؛ چراکه مصرف کراتین و مکمل‌هایی که سطح تستوسترون را بالا می‌برند می‌توانند نتایج درمان را دستخوش تغییر سازند. با بالا رفتن سطح تستوسترون سطح  DHT نیز بالا می‌رود. مقادیر بالای این هورمون می‌تواند باعث از بین رفتن فولیکول‌های ناحیه درمان شود. به طور کلی، بهتر است ترکیبات موجود در مکمل‌های خود را با دقت زیر نظر داشته باشید.

زمان مجاز برای شنا بعد از کاشت مو

شنا در استخر بعد از کاشت مو

زمان مجاز برای شنا و ورود به استخر، ارتباط مستقیمی با شرایط پس از کاشت خواهد داشت. پیش از اقدام برای این ورزش، ابتدا باید از عدم وجود التهاب در ناحیه درمان اطمینان حاصل گردد. در حالت ایده آل، پس از 4 الی 6 هفته می‌توان شنا را از سر گرفت. یکی از دلایل این توصیه، وجود کلر در آب‌ استخر است. همچنین آب‌های آزاد نیز حاوی بسیاری از آلاینده‌ها هستند که می‌توانند باعث عفونت ناحیه درمان شوند. چنانچه از توصیه‌های ارائه‌شده تبعیت نکنید احتمال بروز مشکلات زیر وجود خواهد داشت:

 1. افزایش درد در ناحیه درمان
 2. ترمیم دیرتر زخم‌های ناشی از پیوند
 3. ورود باکتری و ایجاد عفونت در ناحیه‌های اهدا و کاشت
 4. از بین رفتن فولیکول‌ها بر اثر فشار آب
 5. بی‌اثر ماندن پیوند مو

در این رابطه باید توجه داشته باشید که ناحیه بانک مو یک منبع بی‌نهایت از فولیکول‌ها نبوده و نمی‌توان به طور مکرر از آن فولیکول برداشت نمود. به همین سبب می‌بایست توصیه‌های ارائه‌شده را جدی بگیرید تا فولیکول‌های کاشته شده از آسیب در امان بمانند.

بهترین زمان برای شروع فوتبال بعد از کاشت مو

همان‌طور که گفته شد، علائم و میزان بهبودی هر فرد پس از پیوند مو ممکن است متفاوت باشد. همچنین این علائم بر اساس نوع تکنیک کاشت گرافت مو نیز می‌تواند متفاوت باشد؛ لذا بهترین زمان برای شروع فوتبال، زمانی است که پزشک معالج به شما اعلام می‌کند.

در 4 هفته نخست دوره نقاهت کاشت مو ممکن است بهبودی در ناحیه درمان را تجربه کنید؛ اما در این بازه زمانی نیز فشار ناشی از فعالیت‌های سنگین می‌تواند به فولیکول‌های کاشته شده آسیب برساند. همچنین ورزش‌هایی که احتمال تماس فیزیکی در آن‌ها وجود دارد می‌توانند موجبات آسیب به ناحیه درمان را فراهم آورند؛ لذا بهتر است در ماه نخست دوره نقاهت از انجام آن‌ها خودداری کنید.

در شرایط ایده آل و در هفته هشتم، ناحیه تحت درمان بهبود قابل‌توجهی خواهد یافت؛ در این صورت ممکن است پس از هفته هشتم، پزشک معالج انجام ورزش‌هایی مانند فوتبال و بسکتبال را مجاز اعلام کند.

چه زمانی می توانم بعد از کاشت مو شروع به دویدن کنم؟

مانند هر جراحی دیگری، در دوره نقاهت کاشت موی طبیعی باید به استراحت کافی پرداخت. برای محافظت  از ناحیه درمان، باید حداقل 2 هفته جهت آغاز ورزش صبر کنید. هرچه تمرین‌های ورزشی دارای شدت بیشتری باشند، احتمال ایجاد تأثیرات منفی بر نتایج درمان بیشتر خواهد بود. بسته به شرایط شخصی فرد متقاضی، پزشک جراح ممکن است مدت‌زمان متفاوتی را برای آغاز دویدن و سایر ورزش‌ها اعلام کند. در ورزش‌هایی که احتمال برخورد فیزیکی وجود داشته باشد، این بازه‌ زمانی طولانی‌تر خواهد بود.

حداقل تا یک ماه پس از کاشت گرافت مو، از دویدن خودداری کنید. دویدن بر روی تردمیل و دویدن در فضای باز با بالا بردن ضربان قلب، فشارخون و افزایش تعریق می‌تواند موجبات التهاب ناحیه پیوند مو را فراهم آورد. تعریق از ورود جریان هوای آزاد به پوست سر جلوگیری کرده و بر رشد فولیکول‌ها تأثیر می‌گذارد. همچنین تعریق باعث ایجاد عفونت در ناحیه کاشت می‌شود.

کوهنوردی بعد از کاشت مو را ازچه زمانی می توانم شروع کنم؟

پس از کاشت گرافت مو برای کسب نتایج ایده آل، ناحیه تحت درمان به مراقبت و توجه ویژه‌ای نیاز خواهد داشت. از آنجایی که کوهنوردی در دسته فعالیت‌های فیزیکی سنگین قرار دارد، توصیه می‌شود حداقل تا 1 ماه پس از پیوند مو، از شروع آن خودداری کنید.

در این بازه زمانی، بدن شما نیاز به استراحت کافی و بهبود کامل دارد. پس از گذشت 1 ماه از دوره نقاهت، بهتر است در مورد آمادگی بدنی خود برای کوهنوردی با پزشک معالج مشورت کنید. یک متخصص باتجربه پوست و مو می‌تواند بر اساس پیشرفت و بهبودی که در شما رخ داده است، توصیه‌های دقیق‌تری را به شما ارائه دهند.

همچنین، در هنگام اقدام به کوهنوردی باید به نکات دیگری نیز توجه داشته باشید که عبارتند:

 1. هیدراته نگه‌داشتن بدن با نوشیدن مایعات و آب کافی
 2. خودداری از قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید
 3. پرهیز از قرارگیری در معرض خاک و آلودگی
 4. پرهیز از اعمال فشار و تعریق بیش‌از‌حد

پیاده روی بعد از کاشت مو

در روزهای اول پس از کاشتن مو می‌بایست به خود و ناحیه درمان استراحت کافی بدهید. پس از گذشت هفته نخست و با تائید پزشک معالج خود می‌توانید ورزش‌های ملایم مانند پیاده‌روی‌ کوتاه را آغاز کنید. در این بازه زمانی از هر نوع ورزشی که ضربان قلب و فشارخون را بالا می‌برد خودداری کنید. پیاده‌روی را با مسافت‌های کوتاه آغاز کنید. در روزهای نخست از قرارگیری در معرض تابش مستقیم نور آفتاب و تعریق نیز خودداری کنید. این توصیه‌ها به سبب جلوگیری از عفونت و التهاب ناحیه درمان ارائه شده‌اند.

در نظر داشته باشید که شرایط بالینی هر فرد ممکن است کاملاً متفاوت و منحصربه‌فرد باشد؛ بنابراین، بهتر است همواره با پزشک معالج خود در مورد زمان‌بندی و شرایط دقیق فعالیت‌های ورزشی مشورت کنید. پزشک معالج می‌تواند بر اساس پیشرفت و میزان بهبودی که در شما رخ داده است، توصیه‌ها و دستورالعمل‌های دقیق‌تری را برای شروع پیاده‌روی ارائه دهد.

کاشت مو در افراد ورزشکار

پیوند موی طبیعی در افراد ورزشکار دغدغه‌های بسیاری را فراهم می‌آورد. این دغدغه‌های که گاها منشأ آن‌ها شایعت بی‌اساس هستند بسیاری از این افراد را به تردید دچار می‌سازند. مراقبت‌های پس از پیوند مو برخی محدودیت‌ها را در دوران نقاهت پیوند مو ایجاد می‌کنند؛ با این حال، این محدودیت‌ها موقتی بوده و فرد پس از گذشت مدتی می‌تواند به فعالیت‌های ورزشی خود بازگردد. در این راستا تبعیت از نظر پزشک معالج از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و می‌تواند از ایجاد عوارض جانبی جلوگیری کند.

کاشت مو در افراد ورزشکار

یکی دیگر از دغدغه‌های ورزشکاران امکان استفاده از استروئیدها و برخی مکمل‌ها است. به طور مثال، یکی از نگرانی‌های این افراد امکان استفاده از کراتین است. بر طبق داده‌های آماری موجود اثبات شده است که ارتباط مستقیمی میان ریزش مو و مصرف کراتین وجود داشته و به همین دلیل بسیاری از متخصصین پوست و مو تا مدت‌زمان زیادی استفاده از این مکمل را توصیه نمی‌کنند. همچنین مصرف سایر مکمل‌ها و ویتامین‌ها نیز می‌بایست تحت نظر پزشک معالج صورت گیرد. به طور کلی، بسیاری از این محدودیت‌ها موقتی خواهند بود.

ورزش سنگین بعد از کاشت مو امکان پذیر است ؟

همان‌طور که در طول مطلب به آن اشاره شد، انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین می‌بایست پس از تائید پزشک معالج صورت گیرد. به طور کلی اعلام زمان مناسب برای شروع این فعالیت‌ها به شرایط شخص تحت درمان و تشخیص پزشک مربوطه بستگی خواهد داشت.

معمولاً پس از ۴۵ روز از انجام پیوند طبیعی مو، می‌توان ورزش‌های سنگین را با احتیاط آغاز نمود. پیش از این مدت‌زمان بهتر است از انجام فعالیت‌هایی که باعث افزایش فشارخون و تعریق شدید می‌شوند خودداری صورت گیرد.

لازم به ذکر است که برخی از ورزش‌های سنگین مانند بدن‌سازی، وزنه‌برداری و پاورلیفتینگ که باعث ایجاد تعریق زیاد در بدن ورزشکار شده و تا حد زیادی فشارخون را بالا می‌برند؛ لذا  توصیه می‌گردد که ورزش بعد از کاشت مو را از 45 روز تا 2 ماه به تعویق بیندازید. افزایش این بازه زمانی در جهت حصول مؤثرترین و موفق‌ترین نتایج درمانی اقدامی هوشمندانه از سوی فرد تحت درمان تلقی خواهد شد.

ورزش سنگین بعد از کاشت مو

تا چه زمانی بعد از کاشت مو نباید ورزش کرد ؟

تعیین این زمان ارتباط مستقیمی با وضعیت فرد تحت درمان و نظر پزشک معالج خواهد داشت. ممکن است بر اساس شرایط فرد تحت درمان، انجام ورزش‌های سبک پس از 1 الی 2 هفته توسط پزشک معالج بلامانع اعلام گردد. چنانچه پزشک شما به شما اجازه داد که ورزش کنید، می‌توانید با رعایت دقیق دستورالعمل‌های زیر ورزش را آغاز کنید:

 1. شروع با فعالیت‌های سبک: در ابتدا، بهتر است با ورزش‌هایی سبک مانند پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری شروع کنید و سپس به تدریج به فعالیت‌های بیشتری مانند دویدن و ورزش‌های تناسب اندام بپردازید.
 2. رعایت اصول ایمنی: در هنگام ورزش، حتماً باید اصول ایمنی را رعایت کنید و مصرف الکل و سیگار را کاملاً محدود کنید.
 3. تا جای ممکن از انجام ورزش‌هایی که باعث اعمال فشار بر ناحیه پیوند می‌شوند خودداری کنید. حرکاتی مانند پرس سینه، درازنشست و حرکات وزنه‌ای ازجمله ورزش‌هایی هستند که باعث ایجاد فشار بر روی محل کاشت مو می‌شوند.

محصولات بیشتر: بهترین محصولات ال کارنیتین l-carnitine

ورزش یک هفته بعد از کاشت مو چگونه باید باشد؟

در ابتدای دوره نقاهت، بهتر است به فولیکول‌های کاشته شده زمان کافی برای بهبود و استراحت بدهید. در هفته نخست پیوند موی طبیعی باید حتی‌الامکان از انجام ورزش خودداری کنید. در طول این بازه زمانی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. اجتناب از فعالیت‌های شدید و سنگین: تا هفته اول، باید از فعالیت‌های ورزشی خودداری کنید. این مسئله شامل اجتناب از تمامی فعالیت‌های تمرینی که نیاز به خم شدن یا فشار زیاد روی منطقه کاشت دارند، می‌شود. این فعالیت‌ها ممکن است به مناطق کاشت فولیکول مو آسیب رسانده و نتایج نهایی درمان را با اختلال مواجه سازند.
 2. جلوگیری از تعریق شدید: تا زمانی که محل کاشت فولیکول‌ها کاملاً بهبود یابد، از تعریق شدید خودداری کنید. تعریق شدید می‌تواند منجر به التهاب، عفونت و خروج موهای کاشته شده از ناحیه تحت درمان شود.
 3. توجه به علائم پوستی: هفته نخست نقاهت، ناحیه درمان از حساسیت بالاتری برخوردار است؛ لذا پس از فعالیت‌های روزمره به نشانه‌هایی مانند افزایش تورم و التهاب توجه داشته و مراتب را به پزشک خود اطلاع دهید.

ورزش دو الی سه هفته بعد از کاشت مو

به عقیده بسیاری از متخصصین پوست و مو، بهتر است در 2 هفته نخست کاشت گرافت مو از ورزش و فعالیت‌های سنگین اجتناب صورت گیرد. توجه به این نکته برای آن دسته از زیبا جویانی که در ناحیه سر دچار التهاب و تورم هستند اهمیت بیشتری خواهد داشت. در این بازه زمانی بهتر است برای اخذ مرخصی شغلی نیز اقدام صورت گیرد.

همچنین باید توجه داشته باشید که ناحیه کاشت گرافت‌ها در 2 هفته نخست از حساسیت بیشتری برخوردار است. در این بازه زمانی حتی ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی نیز منع شده است. به طور کلی، در روزهای اولیه نقاهت باید از فعالیت‌هایی که موجبات افزایش ضربان قلب و فشارخون را فراهم می‌آورند خودداری کنید.

پس از اتمام 2 هفته اول دوره نقاهت و با تائید پزشک معالج خود می‌توانید ورزش‌های سبک مانند یوگا و پیاده‌روی کوتاه را آغاز کنید. توجه داشته باشید که علائم و تجربیات هر شخص در دوره نقاهت متفاوت بوده و ممکن است نیاز به استراحت بیشتری وجود داشته باشد؛ لذا در این بازه زمانی، ارتباط خود را با پزشک معالج حفظ نمایید.

ورزش چهار هفته بعد از کاشت مو

از سوی بسیاری از متخصصین توصیه شده است که تا 4 هفته پس از کاشت به روش FUT و تا 2 هفته بعد از پیوند با روش  FUE از فعالیت بدنی شدید خودداری صورت گیرد. در این بازه زمانی باید از ورزش در باشگاه، دوچرخه‌سواری، شنا، تنیس، پیاده‌روی طولانی و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. این مسئله به علت جلوگیری از کشش جای زخم و التهاب ناحیه درمان توصیه شده است.

علاوه بر این، باید توجه داشته باشید که تجربیات دوره نقاهت پیوند مو ممکن است به دلیل یکی از موارد زیر متفاوت باشد:

 1. تکنیک کاشت مو
 2. ویژگی‌های وراثتی
 3. وضعیت سلامت عمومی
 4. تبعیت از نکات قبل و بعد از کاشت

به همین سبب می‌بایست پیش از اقدام به ورزش نسبت به معاینه حضوری اقدام کنید. همچنین بهتر است بازگشت به فعالیت‌های ورزشی را با انجام ورزش‌های سبک آغاز کنید. در صورت تائید پزشک معالج خود بعد از 6 الی 8 هفته می‌توانید فعالیت‌های ورزشی سنگین‌تر را آغاز کنید.

ورزش در هفته هشتم کاشت مو

در هفته هشتم پس از کاشت مو، باید بهبود قابل‌توجهی را در ناحیه درمان تجربه کنید. در این مرحله، می‌توانید با تائید پزشک معالج خود و به‌تدریج به فعالیت‌های ورزشی سنگین‌تر برگردید؛ اما همچنان می‌بایست برخی نکات را رعایت کنید:

 1. انجام ورزش‌های دارای شدت متوسط: می‌توانید به‌تدریج به ورزش‌های دارای شدت متوسط مانند دویدن، شنا و دوچرخه‌سواری بپردازید؛ اما بهتر است از انجام تمرینات شدید و استقامتی که باعث فشار زیاد به منطقه کاشت می‌شوند، خودداری کنید.
 2. توجه به علائم و وضعیت ناحیه درمان: در هنگام ورزش و پس از اتمام آن، به واکنش‌های بدن خود توجه کنید. در صورتی که درد، خارش، قرمزی یا علائم دیگری در منطقه کاشت تجربه کردید، ورزش را متوقف کنید و مراتب را به پزشک خود گزارش دهید.

مهم است که دستورالعمل‌های پزشک خود را رعایت کنید. پزشک شما ممکن است محدودیت‌ها و مراقبت‌های خاصی را در مورد تمرینات ورزشی مشخص کند. این مراقبت‌ها ممکن است بر اساس تکنیک درمان و ویژگی‌های فردی متفاوت باشند.

تا چه زمانی بعد از کاشت مو نباید ورزش کرد ؟

فعالیت ورزشی بعد از کاشت مو چگونه باید باشد؟

در طول این مقاله کاربردی از پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان به بسیاری از نکات مراقبتی در رابطه با ورزش پس از پیوند موی طبیعی پرداختیم. تبعیت و پیروی از این نکات می‌تواند ضامن حصول نتایج موفق درمانی در فرد تحت درمان باشد. در یک جمع‌بندی نکاتی که باید همواره به آن‌ها توجه داشته باشید شامل موارد زیر خواهند بود:

 1. نخست آن‌که پیش از پیوند مو باید از محدودیت‌های ورزشی کسب آگاهی کنید.
 2. زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره و انجام ورزش‌ها در افراد مختلف متفاوت بوده و به همین دلیل باید تابع نظر پزشک معالج خود باشید.
 3. برای بازگشت به ورزش می‌بایست برنامه منظمی را در نظر داشته باشید.
 4. بازگشت به ورزش را با ورزش‌های سبک آغاز کنید.
 5. در 2 ماه نخست پیوند مو از ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 6. پس از این بازه زمانی، از ورزش‌هایی که باعث تحریک ناحیه سر می‌شوند خودداری کنید.

چنانچه از نکات و دستورالعمل‌های مراقبتی مربوطه تخطی صورت گیرد، می‌توان برخی عوارض احتمالی را متصور بود که برخی از شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 1. عفونت در ناحیه برداشت و پیوند مو
 2. پوسته‌پوسته شدن سر
 3. التهاب و چرک کردن ناحیه تحت درمان
 4. خارش، تورم و درد در ناحیه درمان
 5. خونریزی و نازک شدن موها
 6. چرک کردن ناحیه برداشت و ناحیه کاشت مو

آیا می توانم 3 هفته پس از کاشت مو به باشگاه بروم؟

بسیاری از ورزشکارانی که نسبت به پیوند موی طبیعی اقدام می‌کنند، در بازگشت به فعالیت‌های ورزشی تعجیل دارند. ازجمله سؤال‌هایی که این افراد مطرح می‌سازند می‌توان به این موارد اشاره داشت:

 1. چه زمانی می‌توان باشگاه رفت؟
 2. آیا پس از 3 هفته امکان بازگشت به باشگاه وجود دارد؟

بعد از کاشتن مو، بازگشت به ورزش باید به صورت مرحله‌ای صورت گیرد. بسیاری از متخصصین انجام ورزش‌های سبک را نیز در 2 هفته نخست دوره نقاهت ممنوع اعلام کرده‌اند. متخصصین پوست و مو توصیه می‌کنند برای آغاز ورزش‌های سنگین‌تر، مانند بدن‌سازی و پاورلیفتینگ حداقل 6 الی 8 هفته صبر کنید. همچنین در روزهای اولیه بازگشت به باشگاه، بهتر است حرکات را در ست‌های کمتر و با شدت و وزن کمتری انجام دهید. این مسئله کمک می‌کند که علائم و واکنش ناحیه درمان خود را با دقت زیر نظر بگیرید.

لازم به ذکر است که بازه زمانی اعلام‌شده ممکن است بر اساس موارد زیر بیشتر یا کمتر باشد:

 1. روش کاشت گرافت مو
 2. وضعیت سلامت عمومی بدن
 3. علائم دوره نقاهت و شدت آن‌ها
 4. تجربه و نظر پزشک جراح

ورزش بعد از کاشت مو عوارضی دارد؟

چنانچه زودتر از بازه زمانی تعیین‌شده توسط پزشک اقدام به ورزش و فعالیت‌های سنگین کنید، ممکن است با عوارضی مانند عفونت، پوسته‌پوسته شدن سر، خارش، درد و تورم ناحیه درمان مواجه شوید. بهتر است برای آغاز فعالیت‌های بدنی صبور باشید.

بررسی کلی تأثیرات ورزش بر روی رشد موها

بدون شک، ورزش می‌تواند بر روی سلامت تمامی ارگان‌های بدن تأثیرگذار باشد. با انجام ورزش، اکسیژن تازه در رگ‌ها جاری شده و به دنبال آن، خون‌رسانی به اندام‌ها افزایش می‌یابد. موها نیز از مزایای این فرآیند محروم نخواهند ماند. خون دارای اکسیژن تازه به تغذیه فولیکول‌ها و رویش مو‌ها کمک شایانی می‌کند.

از سوی دیگر، ورزش یکی از مهم‌ترین فاکتورها در کاهش استرس است. اضطراب و استرس باعث می‌شود ترشح هورمون کورتیزول بیشتر شده و درنتیجه موجبات ریزش مو در فرد فراهم می‌آید. در حین ورزش میزان ترشح هورمون سروتونین (هورمون شادی) افزایش یافته و احتمال ریزش مو بر اثر استرس کاهش می‌یابد.

از سوی دیگر، به دنبال ورزش و یک رژیم غذایی مناسب، متابولیسم بدن در شرایط ایده آل قرار می‌گیرد. ورزش منظم به کمک یک رژیم غذایی اصولی، پروتئین و مواد مغذی لازم برای رویش موها را تأمین می‌کند. مؤثرترین ورزش‌ها برای رویش مو عبارتند از:

 1. نرمش و پیاده‌روی
 2. ورزش‌های هوازی
 3. ایروبیک
 4. یوگا
مقاله قبلی
آیا شوره سر بعد از کاشت مو طبیعی است؟
مقاله بعدی
کاشت مو در بیماران لیکن پلان: موثرترین راه بازیابی موهای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید