عوارض کاشت ابرو طبیعی از شایعه تا واقعیت !

عوارض کاشت ابرو
امتیاز به این محتوا

در سال‌های اخیر، داشتن ابرو‌های پهن و بزرگ به عنوان بهترین مدل‌ معرفی شده است. به همین دلیل خانم‌ها تمایل دارند ابرو‌های خود را پهن و پرپشت نشان دهند. استفاده از مواد آرایشی یا تاتو، اگر چه کمک می‌کند تا شما به ابروی دلخواه خود برسید اما این روش‌ها تاثیر موقت داشته و شما مجبور هستید مجدداً آن‌ها را تکرار کنید. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم یک بار برای همیشه کاشت ابرو را انجام دهید تا به طور دائمی از داشتن ابرو‌های زیبا و پرپشت به لذت ببرید.

اما یکی از نگرانی‌های مراجعه‌کنندگان به پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان، عوارض کاشت طبیعی ابرو است. به هر حال هر متد زیبایی، عارضه‌هایی را به همراه خواهد داشت و پیوند مو از این قاعده مستثنی نیست. متاسفانه  استرس بیش از اندازه متقاضیان در مورد عوارض ایمپلنت ابرو باعث می‌شود که از انجام این متد زیبایی خودداری کنند.  در این مقاله توضیحات لازم را ارائه خواهیم کرد تا با ذهنیت درست تصمیم خود را نهایی کنید.

عوارض کاشت ابرو تا چه حد واقعیت دارد؟

بررسی عوارض کاشت ابرو

در ابتدا لازم است بیان کنیم که پیوند ابرو کمترین این عارضه جانبی را به دنبال خواهد داشت. اگر در انجام این متد بهترین متخصص را انتخاب نموده و توصیه‌های قبل و بعد از پیوند را جدی بگیرید، قطعاً شدت عارضه‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. به طور کلی مهمترین عوارض کاشت ابروی طبیعی عبارتند از :

 • حساسیت ماده بی حسی

بخشی از افراد به مواد بی‌حسی حساسیت دارند در نتیجه بدن آن‌ها به این مواد واکنش آلرژیک نشان خواهد داد. اگر قبلاً سابقه این حساسیت را داشته‌اید توصیه می‌کنیم حتماً متخصص را در جریان قرار دهید.

بررسی کامل عوارض کاشت ابرو

 • بی حس شدن ناحیه ابرو

برخی از افراد از بی‌حسی پوست ابرو و نواحی اطراف آن تا چند روز بعد از پیوند، گلایه می‌کنند. در زمان کاشت ابرو به دلیل دستکاری بافت پوست و در نتیجه آسیب احتمالی به اعصاب، این عارضه بروز خواهد کرد. البته جای نگرانی نیست چرا که بعد از ترمیم بافت و عصب‌های آسیب دیده، این مشکل برطرف می‌گردد.

 • احساس درد در ابرو‌ها

به هر حال با از بین رفتن اثر ماده بی‌حسی از ابرو، ممکن است درد را حس کنید. در این صورت استفاده از مسکن کمک می‌کند تا درد را تحمل کنید.

 • التهاب و ورم پوست

با توجه به اینکه در زمان کاشت مو، بافت این قسمت از صورت دستکاری می‌شود، ابتلا به ورم و التهاب رخ خواهد داد. استفاده از کمپرس یخ طبق آموزش متخصص کمک می‌کند این عارضه‌ها زودتر برطرف گردند. البته کمپرس یخ باید داخل یک پارچه قرار گیرد تا با پوست، تماس مستقیم نداشته باشد.

 • عفونت زخم ها

یکی از عارضه‌هایی که به دلیل استریل نبودن تجهیزات و محیط کار و یا عدم مراقبت از خود بعد از پیوند رخ می‌دهد، عفونت زخم‌ها است، برای اینکه دچار این عارضه نشوید نه ‌تنها باید در انتخاب بهترین دکتر کاشت ابرو دقت داشته باشید بلکه باید توصیه‌های بعد از کاشت ابرو را با دقت اجرا کنید تا در معرض عفونت قرار نگیرید.

 • احساس خارش در ابرو‌ها

بعد از کاشت ابرو، دچار احساس خارش در محل پیوند خواهید شد. این عارضه نشانه خوبی است چرا که مشخص می‌کند سیستم ایمنی بدن برای ترمیم زخم‌ها به خوبی فعال می‌باشد. اما باید از خاراندن و ماساژ دادن محل پیوند خودداری کنید چون هرگونه فشار باعث آسیب به فولیکول‌ها خواهد شد. بنابراین تا جایی که امکان دارد، این شرایط را تحمل کرده و به هیچ عنوان به ابرو‌های خود دست نزنید.

 • پوسته پوسته شدن ابرو

همانگونه که گفته شد پیوند ابرو با جراحت‌های بسیار ریز و نقطه‌ای در پوست ابرو همراه خواهد بود. همزمان با ترمیم زخم‌ها، لایه جدیدی از پوست تشکیل می‌شود و سلول‌های مرده به صورت پوست پوسته ریزش خواهند کرد.
– شوک ریزشی ابرو

یکی از اتفاقات بعد از پیوند ابرو که برای همه افراد بسیار نگران‌کننده خواهد بود، ریزش ابرو از هفته سوم بعد از کاشت است. به این اتفاق شوک ریزشی گفته می‌شود و از قضا نشانه بسیار خوبی است. در واقع این ریزش بیان‌کننده موفقیت پیوند ابرو است. بعد از آن مو‌ها مجدداً رشد کرده و به نتیجه‌ ایده‌آل خواهید رسید.

مراقبت‌ های قبل از کاشت ابرو

همانگونه که گفته شد یکی از راهکار‌ها برای کاهش عوارض بعد از کاشت ابرو عمل به توصیه‌های متخصص قبل از پیوند ابرو است این موارد عبارتند از:

 1. تا دو هفته قبل از پیوند طبیعی ابرو از مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون جلوگیری کنید چون احتمال خونریزی در زمان کاشت و بعد از آن بیشتر می‌شود.
 2. همچنین مصرف الکل را حداقل به مدت یک ماه قبل از پیوند ابرو و یک ماه بعد از آن کنار بگذارید همانگونه که می‌دانید الکل باعث رقیق شدن خون گشته و در نتیجه خطر خونریزی بیشتر می‌شود.
 3. لازم است دخانیات را به مدت یک ماه قبل و یک ماه بعد از کاشت ابرو ترک کنید. نیکوتین موجود در دخانیات نه تنها در خونرسانی اختلال ایجاد می‌کند بلکه سطح اکسیژن خون را نیز پایین می‌آورد. هر دو اتفاق باعث آسیب به فولیکول‌ها گشته و پیوند شکست می‌خورد.
 4. در صورتی که به ماده بی‌حسی حساسیت دارید حتماً این موضوع را به ما اطلاع دهید.
 5. در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا بوده و یا داروی خاص مصرف می‌کنید حتما باید متخصص را در جریان بگذارید.

مراقبت بعد از پیوند ابرو

مراقبت ‌های بعد از کاشت ابروی طبیعی

نحوه مراقبت شما از ابرو‌های پیوندی نه تنها بر روی نتیجه نهایی کار تاثیر می‌گذارد بلکه تعیین‌کننده شدت عوارض بعد از ایمپلنت ابرو و دوره نقاهت خواهد بود. بنابراین توصیه‌های زیر را بعد از ایمپلنت ابرو جدی بگیرید:

 1. بنا به دلایل گفته شده، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی تا یک ماه بعد از پیوند ابرو ممنوع است. برای حفظ سلامت خود و به دست آوردن بهترین نتیجه حتماً نسبت به این مورد متعهد باشید.
 2. مصرف میوه‌ها و سبزیجات را بعد از پیوند ابرو بیشتر کنید تا هم نیاز غذایی فولیکول تامین شود و هم آنتی‌اکسیدان موجود در این مواد غذایی به بهبود سریع‌تر زخم‌ها کمک کند.
 3. در زمان استراحت، سر باید بالاتر از بدن باشد تا ورم پوست به تدریج برطرف گردد.
 4. میزان مصرف آب بعد از کاشت طبیعی ابرو را بیشتر کنید. افزایش خونرسانی به بافت‌های آسیب دیده، به ترمیم سریع‌تر آن‌ها کمک می‌کند. همچنین این مسئله در تقویت بهتر فولیکول‌ها، بسیار موثر است.
 5. تمامی دارو‌های تجویز شده توسط متخصص را به طور کامل مصرف نمایید.
 6. حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از کاشت، نباید ابرو‌ها را شستشو دهید و پس از آن باید طبق دستور متخصص عمل نمایید.
 7. در انتخاب شوینده برای شستن صورت و حتی مو، از متخصص سوال کنید. به هر حال در زمان شستن موی سر، کف تولید شده به ابرو‌ها نیز خواهد رسید.
 8. تا مدتی، از سشوار استفاده نکنید چون باد گرم، به فولیکول‌ها آسیب می‌زند.
 9. به هیچ عنوان نباید آب را با فشار به صورت خود بزنید و بعد از شستشو، نباید حوله به ابرو‌ها کشیده شود.
 10. رفتن به سونا و جکوزی، تا اطلاع ثانوی ممنوع است.
 11. تا زمانی که پزشک اجازه نداده است نباید به سراغ ورزش و فعالیت‌های سنگین بروید چون نه تنها شدت عوارض بعد از پیوند طبیعی ابرو بیشتر شده بلکه تعریق پوستی منجر به آسیب به فولیکول‌ها و از دست رفتن آن‌ها خواهد شد.
 12. به هیچ عنوان دلمه‌های تشکیل شده بر روی زخم را دستکاری نکنید چون تشکیل دلمه، بخشی از روند ترمیم زخم‌ها است.
 13. یکی از نکات بسیار مهم در کاهش عوارض بعد از پیوند ابرو، نرفتن به محیط‌های آلوده و هوای پر از گرد و غبار است چون در این شرایط، خطر عفونت پوستی بیشتر می‌شود.
مقاله قبلی
چه سنی مناسب برای کاشت ابرو می باشد؟
مقاله بعدی
بهترین داروهای تقویتی بعد از کاشت ابروی طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید