4 روش بریج دندان (پل دندان) – تفاوت بریج و لمینت دندان

بریج دندان
امتیاز به این محتوا

اگر یکی از دندان‌های خود را از دست بدهید، باید سریعاً به فکر جایگزینی برای آن باشید چرا که این فضای خالی باعث می‌شود دندان‌های کناری شروع به حرکت کرده و نظم دندان‌های شما بهم بخورد. اکنون فرض کنیم که شما چند دندان در کنار یکدیگر را از دست داده‌اید. بریج دندان یکی از بهترین روش‌هایی است که برای پر کردن جای خالی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد انواع بریج دندان مزایا و معایب این روش با یکدیگر صحبت کنیم.

انواع بریج دندان

به طور کلی چهار نوع بریج یا پل دندان در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که متخصص براساس شرایط فرد، بهترین نوع بریج دندان را انتخاب خواهد کرد:

 • بریج دندان سنتی

در این روش، بریج دندان به دندان‌های کناری متصل می‌شود. در واقع دندان‌های مجاور قسمتی که خالی از دندان است، به عنوان پایه برای قرار‌گیری بریج دندان مورد استفاده قرار خواهند گرفت. بنابراین مهمترین عیب بریج دندان سنتی این است که متخصص باید مینای دندان‌های مجاور را کمی بتراشد تا بتواند پایه بریج دندان را بر روی آن قرار دهد.

 • بریج cantilever

نوع دیگری از بریج دندان، تحت عنوان cantilever شناخته می‌شود. این روش شبیه روش سنتی است با این تفاوت که نیازی به آماده کردن دندان‌های طبیعی در دو طرف فضای خالی نیست بلکه تنهای کافی است دندان‌های یک طرف از فضای خالی، آماده گردد.

 • بریج دندان ماریلند

بهترین جایگزین برای بریج دندان سنتی، همین ماریلند  است. این پل دندان توسط یک چارچوب کاملاً فلزی یا چینی نگهداری می‌شود و این چارچوب بر روی قسمت پشتی دندان‌های مجاور فضای خالی نصب خواهد شد. بنابراین احتیاجی به تراشیدن دندان‌های مجاور نیست.

 • بریج دندان پشتیبانی شده

نوع دیگری از بریج دندان، تحت عنوان بریج پشتیبانی شده شناخته می‌شود .شما به کمک این نوع پل دندان می‌توانید فضای خالی که ناشی از از دست رفتن چند دندان ایجاد شده است را به راحتی پر کنید. در این روش به جای اینکه بریج توسط دندان‌های مجاور نگهداری شوند، در داخل لثه پیچ خواهد شد پس به هیچ عنوان نیازی به تراشیدن دندان‌های کناری نخواهد بود.

انواع بریج دندان

فواید بریج دندان

 1. مهمترین مزیت بریج دندان این است که شما می‌توانید فضای خالی که در اثر از دست رفتن چند دندان ایجاد شده است را به راحتی پر کنید.
 2. بریج دندان ظاهری کاملاً طبیعی دارد بنابراین کسی متوجه مصنوعی بودن آن‌ها نمی‌شود.
 3. برای کسانی که چند دندان در کنار یکدیگر را از دست داده‌اند، به جای اینکه بخواهند تمامی دندان‌ها را کشیده و دندان مصنوعی استفاده کنند، قطعاً بریج دندان یک روش بسیار عالی خواهد بود.
 4. از نظر هزینه‌ها، بریج دندان می‌تواند نسبت به ایمپلنت دندان مقرون به صرفه‌تر باشد.
 5. از آنجایی که می‌توانید فضای خالی ایجاد شده را با یک روش مناسب پر کنید، بنابراین اعتماد به نفس شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
 6. همچنین با کمک بریج دندان، جویدن غذا نیز به خوبی انجام خواهد شد. از یک سو مشکلات گوارشی پیدا نمی‌کنید و از سوی دیگر فشار بیش از اندازه بر روی دندان‌های دیگر وارد نمی‌شود. چون وقتی حتی یک دندان را از دست بدهید، دندان‌های دیگر مجبور هستند فشار بیشتری برای جویدن غذا تحمل کنند و در نتیجه خیلی زود از دست می‌روند.

فواید بریج دندان

معایب بریج دندان

 1. مهمترین عیب بریج دندان این است که در برخی موارد باید دندان‌های مجاور تراشیده شوند تا پل بر روی آن‌ها قرار گیرد.
 2. اگر بریج دندان به دندان‌های کناری وصل شده باشد باید نسبت به بهداشت دهان و دندان توجه بیشتری داشته باشید چون اگر کمی ماده غذایی بر روی محل اتصال قرار گیرد، پوسیدگی دندان‌های مجاور نیز اتفاق خواهد افتاد.

دوام و ماندگاری بریج دندان

برای کسانی که می‌خواهند از بریج دندان برای پر کردن فضای خالی دندان‌های خود استفاده کنند، دوام و ماندگاری این روش بسیار مؤثر بسیار اهمیت دارد. به خصوص اگر بریج دندان آسیاب را انجام داده‌اید، چون فشار بیشتری حین غذا خوردن بر روی دندان‌های آسیاب وجود دارد، پس ماندگاری پل دندان اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. مسلما نوع متریال به کار رفته در بریج دندان، اولین عاملی است که بر روی ماندگاری آن تأثیر می‌گذارد. بنابراین شما باید به متخصصان حرفه‌ای و کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید تا مطمئن باشید که از پل دندان اصل و باکیفیت برای شما استفاده خواهد شد. از طرف دیگر نحوه مراقبت از بریج دندان نیز اهمیت دارد. در صورتی که شما خوراکی و غذای سخت را با بریج دندان مصرف کنید شک نداشته باشید که خیلی زود این پل آسیب خواهد دید.

دوام و ماندگاری بریج دندان

آیا بریج دندان درد دارد؟

یکی از سؤالات پرکاربرد در بین متقاضیان بریج دندان به خصوص کسانی که می‌خواهند بریج دندان جلو را انجام دهند این است که آیا پل دندان درد دارد؟ لازم است بدانید که متخصص در تمامی مراحل نصب بریج دندان، از ماده بی‌حسی برای شما استفاده می‌کند. بنابراین هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. حتی بعد از اتمام درمان و حین غذا خوردن، دندان درد برای شما اتفاق نمی‌افتد.

بریج دندان یا ایمپلنت دندان؟

در بین روش‌هایی که برای پر کردن فضای خالی در دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، ایمپلنت دندان نیز یکی از روش‌های بسیار مفید و مؤثر شناخته شده است. در این روش باید تاج دندان‌ها به صورت تک به تک، در داخل فک پیچ شوند. بنابراین شما دندان‌های کاملاً طبیعی خواهد داشت. اما اکنون این سوال به وجود می‌آید که بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

بریج دندان یا ایمپلنت دندان؟

برای کسانی که چند دندان در کنار یکدیگر از دست داده‌اند، بریج دندان گزینه مناسب‌تری خواهد بود چون به جای اینکه به ازای هر دندان یک پیچ در فک قرار گیردف می‌توانید ابتدا و انتهای بریج را پیچ کرده و کل دندان‌های مصنوعی را در این قسمت جایگذاری کنید. اما در صورتی که یک یا دو عدد دندان خود را از دست داده‌اید می‌توانید به سراغ ایمپلنت دندان بروید.

مقاله قبلی
آیا عفونت دندان در بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟ (پرسش و پاسخ با پزشک)
مقاله بعدی
اوردنچر بر پایه ایمپلنت – تفاوت بین اوردنچر و دندان مصنوعی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید