لمینت یا روکش، کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟

لمینت و روکش
امتیاز به این محتوا

خوشبختانه در حال حاضر روش‌های بسیار متنوع و اثربخشی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانیم مشکلات و ناهنجاری‌هایی که در دندان‌ها وجود دارد را برطرف کنیم. برای مثال لمینت دندان و روکش دندان دو روش رایج هستند که برای افزایش ضخامت دندان و برطرف کردن مشکلات ظاهری دندان همانند لب پریدگی، ترک و یا تغییر رنگ دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما در این مطلب قرار است در مورد معایب و مزایای این دو روش با شما صحبت کنیم. در صورتی که به مشاوره دندانپزشکی نیاز دارید می‌توانید از پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان کمک بگیرید. این محتوا نیز تحت نظر متخصصان و کارشناسان حرفه‌ای این پایگاه نگارش شده است. با ما در این مطلب همراه باشید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

در یک تعریف کلی، لمینت دندان پوسته نازکی است که بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد. با کمک این روکش نازک شما می‌توانید مشکل غیر همسطح بودن خفیف دندان‌ها، ترک، شکستگی و یا حتی تغییر رنگ دندان‌ها را برطرف کنید. در واقع لمینت به گونه‌ای ساخته می‌شود که رنگ آن دقیقاً مشابه با رنگ دندان‌های شما باشد و در نتیجه کسی متوجه وجود روکش بر روی دندان‌ها نخواهد شد. این موضوع برای دندان‌های جلویی که در زمان صحبت کردن و خندیدن مشخص می‌شوند اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. برای انجام لمینت دندان متخصص ابتدا باید وضعیت دندان شما را بررسی کند تا مطمئن شود که آیا نیازی به ترمیم و یا عصب کشی است یا خیر. اگر پوسیدگی در دندان مشاهده شود، قبل از استفاده از لمینت، باید برطرف گردد. سپس فرآیند تراشیدن دندان و قالب‌گیری دندان برای آماده‌سازی لمینت انجام خواهد شد. در مرحله آخر لمینت با چسب مخصوص بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد.

روکش دندان چیست؟

اگر به تازگی ترمیم و عصب کشی دندان را انجام داده باشید، قطعاً متخصص از شما می‌خواهد که از روکش دندان برای افزایش استحکام دندان‌های ترمیم شده استفاده کنید. روکش دندان در واقع یک لایه نازک سفید رنگ است که بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد. این لایه علاوه بر اینکه‌ بنیه دندان شما را افزایش داده و باعث مراقبت از دندان‌های ترمیم شده در برابر پوسیدگی می‌گردد، جنبه زیبایی نیز دارد. برای مثال اگر دندان جلویی شما لب پر شده است؛ شکستگی خفیف در آن بروز کرده و یا بنا به دلایلی دندان جلویی شما تغییر رنگ شدیدی پیدا کرده و با جرمگیری برطرف نمی‌شود، می‌توانید از روکش دندان استفاده کنید. برای این منظور باید ابتدا دندان‌های شما از نظر سلامت مورد بررسی قرار گیرند. در صورتی که نیاز به ترمیم باشد، ابتدا  اقدامات لازم انجام خواهد شد و سپس فرآیند تراشیدن دندان، قالب‌گیری از دندان هدف، تهیه روکش و نصب روکش انجام می‌گردد.

روکش دندان چیست؟

محدوده هزینه لمینت دندان و روکش دندان

حتماً اکنون این سؤال برای شما به وجود آمده است که تفاوت لمینت و روکش دندان در چیست. طبق تعریفی که برای شما داشتیم متوجه شدید که هر دو روش برای بهبود ظاهری دندان و افزایش بنیه دندان اجرا می‌گردند و اجرای کار در دو روش، کاملاً یکسان است. ولی در بحث تفاوت لمینت و روکش، حتماً باید به بحث هزینه‌ها بپردازیم. به طور کلی مهم‌ترین عواملی که بر روی هزینه لمینت و روکش دندان تأثیر می‌گذارند شامل:

 1. شرایط اقتصادی و در نتیجه وضعیت قیمت متریال اولیه
 2. تعداد دندان روکش یا لمینت شده
 3. دستمزد متخصص
 4. هزینه‌های کلینیک

اما به طور کلی هزینه روکش دندان نسبت به هزینه لمینت بیشتر خواهد بود. توجه داشته باشید که اگر این دو روش با هدف زیبایی انجام شوند، به هیچ عنوان تحت پوشش بیمه قرار نخواهید گرفت.

مزایا و معایب لمینت و روکش دندان

مزایا و معایب لمینت و روکش دندان

برای اینکه بهتر بتوانید تفاوت لمینت و روکش دندان را درک کنید بهتر است در مورد مزایا و معایب این دو روش اطلاعات کاملی داشته باشید. بنابراین ادامه مطلب را با دقت مطالعه کنید تا متوجه شوید که لمینت در مقابل روکش دندان از چه مزایا و معایبی برخوردار است و چه زمان‌هایی ما می‌توانیم به سراغ لمینت و روکش دندان برویم.
• مزایای لمینت دندان

مهمترین مزیت‌های لمینت دندان عبارتند از:

 1. لمینت از نظر ظاهری دندان‌های شما را زیباتر می‌کند. بنابراین طرح لبخند شما بسیار زیبا شده و همین موضوع بر روی اعتماد به نفس شما تأثیر می‌گذارد.
 2. همچنین لمینت دندان یک روش کمتر تهاجمی برای پوشش دادن دندان‌ها شناخته شده است که علاوه بر زیبایی ظاهری، باعث افزایش مقاومت دندان‌ها در برابر پوسیدگی خواهد شد. در واقع لمینت همانند یک روکش محافظتی بادوام عمل می‌کند.
 3. نگهداری از لمینت بسیار آسان است و اگر همانند دندان‌های طبیعی حداقل روزی یکبار از نخ دندان و خمیردندان استفاده کنید، مشکلی برای آن به وجود نمی‌آید.
 4. در صورتی که لمینت دندان از متریال باکیفیت ساخته شده باشد و از طرف دیگر به خوبی از آن مراقبت کنید، تغییر رنگ را در آن مشاهده نخواهید کرد.

معایب لمینت

اما در کنار مزیت‌های لمینت دندان باید نگاهی به معایب این روش نیز داشته باشیم که عبارتند از:

 1. چون برای اجرای لمینت دندان متخصص مجبور است کمی دندان شما را بتراشد، بنابراین روش غیر قابل بازگشتی است.
 2. هزینه‌های آن نسبت به روش‌های جایگزین همانند کامپوزیت بسیار بیشتر است.
 3. در صورتی که فشاری به لمینت وارد شود، دچار ترک و شکستگی خواهد شد. در این صورت به هیچ عنوان امکان ترمیم آن وجود نداشته و شما مجبور هستید آن را عوض کنید.
 4. نکته لازم به ذکر این است که به دلیل دستکاری دندان برای نصب لمینت، مینای دندان نسبت به گرما و سرما حساس‌تر می‌شود. بنابراین عصب دندان شما بیش از حد تحریک خواهد شد.
 5. در صورتی که به خوبی از دندان لمینت شده مراقبت نکنید مواد غذایی زیر لمینت نفوذ کرده و دچار پوسیدگی دندان خواهید شد.

مزایا روکش دندان

 1. روکش دندان باعث می‌شود که مشکلاتی همانند غیر همسطح بودن خفیف دندان‌ها و یا تغییر رنگ دندان‌ها برطرف شده و در نتیجه دندان‌های زیباتر داشته باشید.
 2.  این روکش همانند عایق است بنابراین دندان‌های شما را در برابر پوسیدگی محافظت کرده و همین مسأله موجب افزایش طول عمر مفید دندان‌های شما خواهد داشت.
 3. نصب روکش دندان در مدت ‌زمان کوتاه‌تری انجام می‌گردد. کافی است یک یا دو جلسه برای قالب‌گیری به دندانپزشکی مراجعه کنید و سپس فرآیند چسباندن انجام می‌شود.
 4. در صورتی که مینای دندان شما آسیب دیده باشد، با کمک روکش دندان می‌توانید این مشکل را برطرف کرده و همچنان از دندان پوسیده خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

معایب روکش

 1. همانند لمینیت دندان، نصب روکش دندان یک روش برگشت ناپذیر شناخته شده است چرا که برای نصب روکش باز هم مجبور هستیم کمی دندان فرد را بتراشیم. بنابراین اگر روزی قرار باشد که روکش را از روی دندان‌ بردارید، مجبور هستید یک روکش جدید برای دندان خود سفارش دهید.
 2. با توجه به تراشیدن دندان برای نصب روکش، بحث حساس شدن دندان‌ها نسبت به گرما و سرما نیز مطرح می‌شود.
 3. باید از دندان روکش شده به خوبی مراقبت کنید چون در غیر این صورت نفوذ مواد غذایی در لبه روکش باعث پوسیدگی آن خواهد شد و همین مسأله منجر به از دست رفتن دندان روکش شده می‌گردد. با توجه به اینکه روکش بر روی دندان قرار دارد، به همین دلیل شما متوجه علائم پوسیدگی نمی‌شوید تا زمانی که درد در دندان هدف و یا تغییر رنگ را در روکش مشاهده کنید.

ماندگاری لمینت و روکش دندان

به طور کلی چند عامل بر روی ماندگاری لمینت و روکش دندان تأثیر می‌گذارد که عبارتند از:

جنس متریال به کار رفته در لمینت و روکش دندان

مسلما اگر لمینت و روکش از بهترین مواد ساخته شده باشند، هم با قدرت بیشتر از دندان شما محافظت می‌کنند و هم اینکه طول عمر و ماندگاری آن‌ها بیشتر خواهد شد.

نحوه مراقبت از لمینت و روکش دندان

اگر قرار باشد مواد غذایی سخت را با دندان روکش شده خود مصرف کنید، بعد از چند بار فشار آوردن به دندان شاهد ترک و شکستگی در دندان خواهید بود. در این صورت باید روکش و لمینت را با یک نوع جدید جایگزین کنید.

نحوه نصب روکش و لمینت دندان

 اگر متخصص با ظرأفت بسیار بالا و دقت زیاد لمینت و روکش را بر روی دندان شما قرار دهد به راحتی از روی دندان جدا نمی‌شود. اما متأسفانه برخی از متخصصان در این زمینه ظرأفت عمل کافی به خرج نداده و از چسب مناسب استفاده نمی‌کنند. به همین دلیل بعد از چند ماه فرد شاهد افتادن روکش و لمینیت دندان بوده و مجبور است دوباره هزینه‌ای را برای نصب روکش یا لمینت بپردازد.

گزینه‌های جایگزین برای روکش و لمینت دندان

همانگونه که متوجه شدید مهمترین عیب لمینت و روکش دندان، برگشت ناپذیر بودن آن‌ها است چون مجبور هستیم بخشی از دندان را بتراشیم تا بتوانیم روکش یا لمینت را بر روی دندان فرد نصب کنیم. اما خوشبختانه روش‌های جایگزین دیگری وجود دارد که بدون نیاز به تراشیدن دندان هدف، می‌توانید وضعیت ظاهری دندان خود را بهبود دهید. برای مثال اگر غیر همسطح بودن خفیف در دندان‌ها مشاهده شود، می‌توانید از کامپوزیت استفاده کنید. کامپوزیت ماده‌ای است که به صورت یک لایه نازک بر روی دندان شما چسبیده می‌شود بدون اینکه نیاز به تراشیدن دندان باشد.

آیا روکش‌های دندان بهتر از لمینت هستند؟

در بحث تفاوت لمینت و روکش دندان سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا بهتر است از روکش دندان استفاده کنیم و یا به سراغ لمینت برویم؟ برای انتخاب روکش و یا لمینت دندان متخصص باید ابتدا وضعیت دندان‌های شما را با دقت مورد بررسی قرار دهد تا بتواند یک روش مناسب را انتخاب کند. برای مثال اگر دندان شما بیش از اندازه آسیب دیده باشد و در نتیجه متخصص مجبور باشد بخش زیادی از دندان را دستکاری کند، بعد از اتمام کار بهتر است از روکش دندان استفاده کنید چون روکش به طور کامل دندان شما را پوشش داده و آن را محافظت می‌کند. اما لمینت دندان به صورت نیمی از روکش دندان عمل کرده و پوشش کاملی بر روی دندان شما ایجاد نمی‌کند.

کدام روش برای من مناسب است؟

همانگونه که بیان کردیم در انتخاب روش مناسب برای بهبود وضعیت دندان‌ها متخصص باید ابتدا شرایط دندان‌های شما را بررسی کند تا بتواند بین لمینت و روکش دندان یک روش مناسب را برای شما انتخاب نماید. شاید با بررسی تفاوت لمینت و روکش نظر شما در این زمینه عوض شده باشد ولی باید اجازه دهید متخصص با نگاه علمی و دقیق در این زمینه یک روش مناسب را برای شما انتخاب نماید. برای مثال اگر خرابی شدید در دندان اتفاق افتاده باشد، قطعاً متخصص به شما پیشنهاد می‌دهد که بعد از اتمام کار از روکش استفاده کنید.

 

 

مقاله قبلی
سیاه شدن دندان کودک – لکه های کوچک سیاه روی دندان فرزند شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید