باندینگ دندان و تفاوت آن با کامپوزیت + هزینه 1402

باندینگ دندان
امتیاز به این محتوا

حتی اگر شما قوی‌ترین جنس دندان را داشته باشید ولی از آن‌ها به خوبی مراقبت نکنید، مشکلاتی در دندان‌های شما ایجاد می‌شود. برای مثال خوردن خوراکی‌های سخت و وارد شدن ضربه به دندان، باعث لب پر شدن دندان‌های شما می‌شود و در این زمان باید هر چه زودتر برای ترمیم کردن لب پریدگی و شکستگی دندان اقدام کنید.

به خصوص اگر دندان‌های جلویی شما آسیب دیده باشد، این موضوع بر روی زیبایی چهره و طرح لبخند شما تأثیر می‌گذارد. باندینگ دندان یکی از روش‌هایی است که برای ترمیم دندان‌های لب پر شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد چگونگی انجام این روش و فواید باندینگ دندان با شما صحبت کنیم.

باندینگ دندان چیست؟

در یک تعریف کلی باید بگوییم که باندینگ دندان یکی از اقدامات زیبایی در دندانپزشکی به حساب می‌آید که برای برطرف کردن مشکلاتی همانند لب پر شدن دندان، ترک سطح دندان، شکستگی بخشی از دندان و یا حتی پر کردن فاصله بین دندان‌ها و اصلاح تغییر رنگ ایجاد شده در دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. باندینگ دندان در واقع نوعی رزین کامپوزیتی است که به راحتی می‌تواند عیوب موجود در دندان‌های شما را پوشش داده و باعث زیباتر شدن دندان‌های شما می‌گردد.

مطالب بیشتر: بهترین برندهای کامپوزیت دندان

باندینگ دندان چیست

نحوه باندینگ دندان

برای باندینگ ابتدا شما باید عکس‌های رادیولوژی را از دندان خود تهیه کنید تا متخصص متوجه شود که دندان شما در چه سطحی از سلامتی قرار دارد. همانگونه که متوجه شدید باندینگ بیشتر مشکلات زیبایی دندان شما را برطرف می‌کند. اما ممکن است دندان شکسته یا لب پر شده، دچار مشکلات دیگر همانند پوسیدگی نیز باشد.

بنابراین باید قبل از اینکه به سراغ باندینگ دندان بروید، عملیات ترمیم دندان را انجام دهید. زمانی که می‌خواهید باندینگ دندان را انجام دهید نیازی نیست که بی‌حسی به دندان تزریق شود مگر اینکه متخصص لازم بداند برای برطرف کردن پوسیدگی دندان، ابتدا عملیات ترمیم و تخلیه پالپ دندان را انجام دهد. برای باندینگ، دو روش وجود دارد:

نحوه باندینگ دندان

 • باندینگ دندان به صورت مستقیم

در این روش باید مواد کامپوزیت به صورت مستقیم بر روی دندان‌های شما قرار بگیرند.

 • باندینگ کامپوزیت چسبنده

برخلاف باندینگ مستقیم که به صورت مستقیم بر روی دندان هدف قرار می‌گیرد، باندینگ چسبنده باید به یکی از دندان‌های کناری متصل شود. این روش در کنار اقدامات دیگر همانند روکش دندان، لمینت، بریج و موارد دیگر برای زیباتر شدن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی برای باندینگ دندان، متخصص ابتدا باید سطح دندان را با محلول‌های اسیدی مناسب تمیز کند و سپس کامپوزیت باندینگ را بر روی آن قرار دهد. با فشار دادن باندینگ می‌توان فرم دندان‌ها را نیز تغییر داد. در نهایت بعد از قرار گرفتن‌ باندینگ بر روی دندان باید پرتو نور به آن تابیده شود تا باندینگ سفت شده و فرآیند فرم‌گیری به طور کامل به اتمام برسد. درباره کامپوزیت دندان بیشتر بخوانید

باندینگ کامپوزیت چسبنده

مزایای باندینگ دندان

از مهمترین فواید باندینگ دندان باید به موارد زیر اشاره کرد:

 1. با این روش سریع، شما می‌توانید زیبایی دندان‌های خود را دوباره بازگردانید.
 2. برای باندینگ دندان نیازی به تزریق ماده بی‌حسی نیست. بنابراین اگر شما در دوران بارداری به سر می‌برید و یا بنا به دلایلی نمی‌توانید ماده بی‌حسی را استفاده کنید، به راحتی می‌توان باندینگ دندان را برای شما انجام داد.
 3. برای باندینگ دندان تنها یک جلسه درمان کفایت می‌کند.
 4. این روش همانند یک عایق می‌تواند از مینای دندان شما محافظت کند.
 5. میزان هزینه باندینگ دندان نسبت به سایر روش‌های اصلاحی دندان بسیار کمتر است.
 6. جالب است بدانید که باندینگ دندان یکی از روش‌های قابل ترمیم شناخته شده است و هر موقع که اثر آن از بین برود، می‌توانید مجدداً آن را ترمیم کنید.

مطالب بیشتر: پروتز دندان

مزایای باندینگ دندان

خدمات بیشتر: مشاوره دندانپزشکی (آنلاین و حضوری) با کارشناسان پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان

قیمت باندینگ دندان 1402

در مورد قیمت باندینگ دندان باید به چند مورد توجه کنید:

 1. کدام یک از دندان‌های شما تحت درمان قرار دارد؟
 2. از کدام یک از روش‌های باندینگ مستقیم یا باندینگ چسبنده برای فرم دادن به دندان‌ها استفاده می‌شود؟
 3. نوع متریال به کار رفته در باندینگ دندان از چه جنسی هستند؟
 4. متخصص چه مبلغی را برای دستمزد از شما دریافت می‌کند؟
 5. برای انجام باندینگ دندان چه هزینه‌هایی را باید برای عکس‌های رادیولوژی پرداخت نمایید؟

تفاوت باندینگ و کامپوزیت

برخی از افراد تصور می‌کنند که باندینگ دندان همان کامپوزیت است در صورتی که این دو تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. به طور کلی باید بگوییم که باندینگ دندان یک روش مکمل برای کامپوزیت به حساب می‌آید و قدرت محافظتی در حد کامپوزیت را ندارد. از نظر هزینه‌ها باندینگ دندان نسبت به کامپوزیت کمتر است ولی از نظر میزان دوام و استحکام و پوشش دادن دندان، کامپوزیت اولویت دارد. زمانی که شما کامپوزیت دندان را انجام می‌دهید، در صورتی که نقص‌های جزئی در آن دیده شد، متخصص برای برطرف کردن این نقص‌ها به سراغ باندینگ دندان می‌رود. از طرف دیگر باندینگ بیشتر جنبه زیبایی دارد ولی از کامپوزیت برای ترمیم دندان و پرکردن قسمت‌های تخلیه شده استفاده می‌شود.

تفاوت باندینگ و کامپوزیت

بهترین مواد باندینگ دندان

باندینگ دندان از همان مواد کامپوزیت ساخت می‌شود. در واقع زمانی که کامپوزیت دندان با استفاده از مواد سیلیکون دی اکسید یا کوارتز تهیه شوند، باندینگ دندان به دست می‌آید. باندینگ حاصل از ترکیباتی است که با قدرت بر روی دندان شما می‌چسبد و با چسبندگی بالا باعث می‌شود مشکلاتی همانند ترک و شکستگی برطرف گردد. کیفیت مواد به کار رفته در ساخت کامپوزیت مورد استفاده برای باندینگ دندان، بر روی قدرت چسبندگی آن تأثیر می‌گذارد. هر چه ذرات مورد استفاده ریز‌تر باشند، باندینگ یکدست‌تر شده و قدرت چسبندگی بیشتری بر روی دندان هدف خواهد داشت.

بهترین مارک باندینگ دندان

همانگونه که گفته شد کیفیت مواد به کار رفته در کامپوزیت دندان، بر روی قدرت چسبندگی آن و زیبایی دندان‌ها بعد از ترمیم تأثیر می‌گذارد. بنابراین همه متقاضیان می‌خواهند که بهترین مارک باندینگ دندان برای آن‌ها استفاده شود. جالب است بدانید حتی بعضی از افراد فکر می‌کنند هر چه قیمت باندینگ بیشتر باشد، کیفیت آن بالاتر است. اما نباید تنها به این موضوع توجه کنید. بلکه باید از متخصص بخواهید که کیفیت ساختار باندینگ را برای شما شرح دهد. به طور کلی بهترین مارک باندینگ دندان مارکی است که براساس سیستم‌های سلفی اچ ساخته شده و همچنین از مونومر‌های اسیدی تهیه شده باشد تا بتواند به خوبی به مینا و عاج دندان چسبیده و به راحتی کنده نشود.

مطالب بیشتر: اصلاح طرح لبخند

مقاله قبلی
جراحی پیوند لثه (میزان موفقیت و هزینه 1402)
مقاله بعدی
معاینات دوره ای دندانپزشکی (معاینه کامل دندان و دهان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید