مراقبت های قبل و بعد از لیپوماتیک از صفر تا صد

مراقبت های قبل و بعد لیپوماتیک
4.8/5 - (5 امتیاز)

عمل لیپوماتیک یکی از روش‌های مدرن و پیشرفته حذف چربی‌های بدن است که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است. سرعت و ایمنی بالا از مهم‌ترین ویژگی‌های این روش درمانی است؛ زیرا بدون جراحت و خونریزی چربی‌های اضافی بدن به صورت فیزیکی خارج می‌شوند.

لیپوماتیک به‌دلیل عوارض جانبی کم مورد توجه قرار گرفته است اما با این حال بی‌دقتی فرد بیمار و عدم مراقبت ‌های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک می‌تواند دردسر ساز شود و مشکلاتی از قبیل عفونت را برای فرد به وجود آورد. از این رو در این مطلب به صورت جامع مراقبت های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک بیان می‌شود تا میزان موفقیت این روش پیکر تراشی به ۱۰۰ درصد نزدیک شود.

راهنمای مهم مراقبتی قبل و بعد لیپوماتیک

مراقبت های قبل از عمل لیپوماتیک

بهتر است قبل از انجام عمل لیپوماتیک به یک مرکز درمانی معتبر مراجعه کنید یا ژورنال‌های معتبر علمی را دنبال کنید و در خصوص این روش پیکر تراشی اطلاعات لازم را به دست آورید. کسب اطلاعات لازم باعث کاهش استرس فرد می‌شود. موفقیت پیکر تراشی در افرادی که در حالت آرامش قرار داشته باشند و خود را از عوامل استرس‌زا دور نگه‌دارند؛ بیشتر است. حدود ۳ هفته قبل از عمل بهتر است با پزشک خود مشورت داشته باشید و مصرف هر نوع دارو را به اطلاع پزشک متخصص برسانید. پزشک متخصص با توجه به وضعیت جسمانی شما، ضروری‌ترین مراقبت های قبل از عمل لیپوماتیک را برای شما بیان می کند.

مراقبت های پیش از لیپوماتیک

مهم‌ترین مراقبت های قبل از عمل لیپوماتیک عبارتند از:

قطع مصرف دخانیات حدود یک هفته قبل از عمل: افرادی که در روزهای نزدیک به انجام عمل لیپوماتیک اقدام به مصرف مواد مخدر مانند سیگار می‌کنند؛ عوارض بیشتری گریبانگیر آن‌ها خواهد شد. مصرف مواد مخدر فعالیت سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث کاهش فعالیت سیستم ایمنی می‌شود؛ در نتیجه تورم و زخم‌های به وجود آمده دیرتر بهبود پیدا خواهند کرد. ازطرفی مواد مخدر باعث سرکوب کردن اپیوئیدهای زائد درون بدن مانند انکفالین و اندورفین‌ها که وظیفه کاهش درد را بر عهده دارند، می‌شوند و فرد درد بیشتری را متحمل خواهد شد.

عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون به مدت ۱۰ روز قبل از عمل: برخی از داروها مانند آسپرین و وارفارین جزو داروهای رقیق‌کننده خون هستند؛ افرادی که در روزهای نزدیک به عمل این داروها را مصرف می‌کنند؛ با کبودی و خونریزی زیادی مواجه خواهند شد. در صورت مصرف این داروها حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

عدم مصرف ویتامین E: حدود ۱۰ روز مانده به عمل لیپوماتیک باید از مصرف ویتامین E خودداری شود؛ ویتامین e همانند داروهای رقیق کننده خون باعث افزایش خونریزی در طول عمل جراحی و بعد از عمل جراحی خواهد شد و اختلالاتی مانند کبودی را بدتر می‌کنند.

عدم مصرف داروهای ضد التهابی: مصرف داروهای ضد التهابی استروئیدی می‌تواند اثر ضد پلاکتی داشته باشد و باعث افزایش خونریزی در عمل جراحی و کاهش هموگلوبین خون شود. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی اگر با دوز کم توسط پزشک تجویز شوند این اثر را نخواهند داشت؛ چنانچه بیمار مجبور است که قبل از عمل جراحی داروهای ضد التهابی مصرف کند باید داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی دوز کم را جایگزین داروهای ضد التهابی استروئیدی کند.

از دیگر مراقبت های قبل از عمل لیپوماتیک عبارتند از:

 1. عدم مصرف داروهای گشادکننده لوله‌های تنفسی ریه مانند افدرین حداقل ۴۸ ساعت قبل از عمل
 2. عدم مصرف داروهای آسم و برونشیت ۴۸ ساعت قبل از عمل
 3. عدم مصرف داروهای کم‌کاری و پرکاری تیروئید روز عمل پیکرتراشی
 4. متوقف کردن انواع رژیم‌های غذایی به مدت ۴۸ ساعت قبل از عمل
 5. عدم استفاده از لاک ناخن در روز عمل جراحی
 6. استفاده از غذاهای سبک قبل از جراحی
 7. عدم مصرف نوشابه، چای و سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار شب قبل از عمل
 8. مصرف آنتی بیوتیک یک روز قبل از عمل جراحی
 9. عدم استفاده از جواهرات و لوازم آرایشی در روز پیکر تراشی
مراقبت های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک

آمادگی قبل از لیپوماتیک

 1. عدم مصرف دخانیات و الکل به مدت دو هفته قبل از جراحی
 2. عدم مصرف دارو و ویتامین‌های رقیق‌کننده خون به مدت 10 روز قبل از عمل
 3. ارائه اطلاعات پزشکی خود به متخصص در جلسه مشاوره

مراقبت در دوره نقاهت

 1. پوشیدن گن طبی تا زمان توصیه شده
 2. مصرف داروهای تجویز شده
 3. عدم استحمام تا دو روز
 4. فشار نیاوردن به محل زخم
 5. تمیز نگه داشتن پانسمان زخم
 6. خودداری از خوردن غذا و خوراکی شور
 7. شروع پیاده‌روی آهسته از روز سوم

اهمیت پوشیدن گن

 1. جلوگیری از افتادگی پوست
 2. کمک به تخلیه مایعات در محل زخم‌ها
 3. کمک به ترمیم سریع‌تر زخم‌ها

ماندگاری نتیجه لیپوماتیک

 1. مهارت متخصص در تخلیه چربی
 2. توجه به نکات مراقبتی قبل و بعد از لیپوماتیک
 3. داشتن برنامه غذایی سالم
 4. داشتن برنامه ورزشی منظم

مراقبت های بعد از لیپوماتیک چیست؟

مراقبت های بعد از لیپوماتیک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند به طوری که اگر مراقبت‌های لازم انجام نشود؛ پیکر تراشی عملاً بدون نتیجه خواهد ماند و فرد به اندام سابق خود باز خواهد گشت. برای جلوگیری از ایجاد چنین اتفاق ناگواری لازم است که فرد تمامی توصیه‌های پزشک معالج خود را مو به مو انجام دهد و در انجام مراقبت‌ها به هیچ وجه کاهلی نکند.

از جمله مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک عبارتند از:

 1. مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک: پزشک معالج برای جلوگیری از ایجاد عفونت در محل عمل آنتی بیوتیک تجویز می‌کند؛ آنتی بیوتیک‌های تجویز شده به صورت خوراکی و پماد هستند. بیمار باید سر ساعت داروهای تجویز شده را مصرف کند. میزان مصرف آنتی بیوتیک با توجه به تجویز پزشک مشخص می‌شود ولی اکثراً بین ۷ تا ۱۰ روز و هر 8 ساعت باید مصرف شوند.
 2. مراقبت از زخم‌ها: در اکثر موارد پزشک در ناحیه عمل بخیه‌ای نمی‌زند؛ به همین سبب مقدار زیادی خونابه و ماده بی‌حسی از ناحیه برش خورده شده به مدت ۲ تا ۵ روز به بیرون تراوش می‌کند؛ تراوش مایعات می‌تواند تا حدودی عوارض عمل از جمله تورم و کبودی را کاهش دهد. پزشک متخصص برای تخلیه بیشتر مایعات به بیمار ماساژهایی را آموزش می‌دهد؛ بیمار بهتر است در زیر دوش ولرم حمام ماساژها را انجام دهد. پانسمان زخم‌ها در این دوره از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و بهتر است هر چند ساعت یکبار پانسمان محل زخم تعویض شود. یکی از اصول مراقبتی درخصوص زخم‌ها این است که از نشستن در وان خودداری شود.
 3. به خوبی استراحت کنید: استراحت کردن به شما کمک می‌کند که انرژی لازم و بهبودی خود را سریع‌تر به دست آورید. خوابیدن زود هنگام در شب قبل از ساعت ۱۲ می‌تواند به بهبودی سریع‌تر شما کمک کند. با اجازه پزشک متخصص لیپوماتیک خود قبل از خوابیدن داروهای مسکن و ضد تورم مصرف کنید.
 4. شروع کردن ورزش: بعد از عمل به آرامی شروع به قدم زدن کنید و بعد از اینکه زخم‌های شما بهبود پیدا کرد؛ پیاده روی را شروع کنید. یادتان باشد که برای جلوگیری از بازگشت وزن و چاقی حتماً باید ورزش روزانه در برنامه شما باشد. حدود یک ماه بعد از عمل می‌توانید ورزش‌هایی مانند بدنسازی را نیز دنبال کنید.
 5. پوشیدن لباس های فشرده: قبل از عمل جراحی از مراکز لوازم پزشکی یک دست لباس فشرده‌سازی تهیه کنید و پس از عمل این لباس‌ها را بپوشید. پوشیدن این لباس‌ها در روز اول بعد از عمل باعث کاهش التهاب، کبودی و حفظ شکل اندام‌ها می‌شود. حدود یک ماه بعد از عمل بهتر است لباس‌های فشرده‌سازی استفاده شود.

اقدامات پس از لیپوماتیک

از دیگر مراقبت های بعد از عمل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عدم مصرف فست فود و غذاهای پر‌چرب
 2. مصرف میوه‌جات و سبزیجات سالم
 3. مصرف ماهی و غذاهای غنی از امگا 3 و ویتامین e
 4. کنترل وزن و رعایت رژیم غذایی
 5. انجام ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری، شنا کردن و دویدن پس از سپری کردن دوران نقاهت
 6. انجام تمرینات قدرتی و یوگا
 7. انجام به موقع چکاپ
 8. مصرف داروهای ضد خارش برای کنترل خارش زیر نظر پزشک
 9. عدم استفاده از آیس‌پک و پدهای گرمایی

مراجعه به بهترین مرکز جراحی

علاوه بر مراقبت های قبل و بعد از عمل لیپوماتیک، تجربه پزشک معالج و مهارت او می‌تواند تاثیر بسزایی در موفقیت لیپوماتیک داشته باشد. پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان با داشتن یک تیم پزشکی با تجربه به شما کمک می‌کند تا با کم‌ترین عوارض جانبی عمل پیکرتراشی را انجام دهید. پزشکان این کلینیک قبل از عمل مشاوره‌های اصولی و علمی را به شما می‌دهند و به شما کمک می‌کنند تا به صورت کاملا آگاهانه و با آگاهی از تمامی شرایط و عوارض احتمالی این روش، درمانی را برای رسیدن به اندام ایده‌آل خود بیابید.

عوامل موثر بر ماندگاری عمل لیپوماتیک

یکی از سؤالات پرتکرار از جانب کاربران و متقاضیان عمل لیپوماتیک این است که آیا نتیجه این جراحی لاغری همیشه ماندگار خواهد بود؟ لازم است بدانید که چند عامل بر مدت زمان ماندگاری عمل لیپوماتیک تأثیر خواهد گذاشت:

 1. اولین و مهمترین عامل، نحوه عملکرد متخصص است. به این معنا که اگر پزشک شما بتواند تمامی چربی‌ها را به خوبی از بدن شما تخلیه کند، به بهترین نتیجه پیکرتراشی دست پیدا خواهید کرد. اما متأسفانه اگر مقدار چربی در بدن شما باقی بماند، سلول‌ها با سرعت تکثیر یافته و مجدداً شاهد چاقی در اندام هدف خواهید بود.
 2. اما به جرات می‌توان گفت مهمترین عاملی که مدت زمان ماندگاری عمل پیکرتراشی را مشخص می‌کند، توجه به نکات مراقبتی بعد از جراحی لیپوماتیک است. به هر حال هر عمل جراحی دوره نقاهت خاص خود را دارد و شما در این دوران باید نکاتی را رعایت نمایید تا دچار عوارض حاد نشوید. اما در بحث عمل پیکرتراشی، توجه به این نکات مراقبتی نه تنها برای جلوگیری از بروز مشکل بلکه برای حفظ نتیجه عمل نیز اهمیت دارد. برای مثال زمانی که متخصص از شما می‌خواهد چند هفته گن طبی بپوشید، باید این شرایط را تحمل کنید و به پوشیدن آن ادامه دهید. در صورتی که به این موضوع توجه نداشته باشید دچار افتادگی پوست خواهید شد و این مشکل درمانی ندارد مگر اینکه مجدداً جراحی برای برداشتن پوست اضافه انجام گیرد.
 3. و آخرین عامل مؤثر بر ماندگاری نتیجه عمل لیپوماتیک، سبک زندگی و رژیم غذایی شما بعد از اتمام دوره نقاهت است. چاقی در اثر پرخوری، نداشتن فعالیت، استفاده بیش از حد از فست‌فودها و غذا‌های چرب اتفاق می‌افتد. اگر شما مجدداً این عادات نادرست را تکرار کنید، چربی‌ها در همان اندام‌هایی که تحت عمل قرار داشتند تجمع یافته و این بار سریع‌تر از قبل شاهد چاقی موضعی خواهید بود. بنابراین قبل از اینکه تصمیم خود را برای عمل لیپوماتیک نهایی کنید حتماً باید از نظر روحی در شرایطی قرار داشته باشید که به یک رژیم غذایی سالم و مناسب پایبند باشید. حتی متخصص از شما می‌خواهد که قبل از شروع جراحی، برنامه غذایی مناسب را آغاز کنید تا بدن شما به این شرایط عادت کند. از این پس می‌توانید مصرف برخی از غذا‌ها را به طور کامل از وعده‌های غذایی خود حذف کنید. از سوی دیگر باید میزان فعالیت‌های روزانه خود را افزایش دهید. این موضوع برای کسانی که شغل پشت میزی داشته و روزانه حتی پیاده‌روی کافی ندارند اهمیت بیشتری خواهد داشت. به شما پیشنهاد می‌کنیم در طول هفته حداقل دو روز به باشگاه رفته و ورزش کنید تا بدن شما سالم بماند و نتیجه عمل لیپوماتیک تا همیشه حفظ گردد.
مقاله قبلی
هزینه عمل لیپوماتیک در سال 1402 چقدر است؟
مقاله بعدی
لیپوماتیک (جراحی زیبایی لاغری) بعد از زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید