لیپوماتیک (جراحی زیبایی لاغری) بعد از زایمان

عمل لیپوماتیک پس از زایمان
امتیاز به این محتوا

بسیاری از داوطلبان لیپوماتیک بانوانی هستند که به تازگی زایمان کرده‌اند و تمایل دارند که اندام خود را به دوران قبل از بارداری برسانند. کشیدگی پوست، شلی پوست، افتادگی پوست و وجود ناهمواری در پوست از جمله تغییرات پوست شکم بعد از زایمان است که لیپوماتیک بعد از زایمان یا لیپوساکشن به روش غیر تهاجمی می‌تواند در بهبود این علائم تا حدود زیادی نقش داشته باشد. ایجاد این نشانه‌ها در پوست شکم دلیلی بر نازیبا بودن شکم نیست اما برخی از افراد تمایل دارند؛ خود را با ملاک‌های زیبایی تعریف شده در عصر حاضر بسنجند و همانند یک مانکن اندامی بی عیب و نقص داشته باشند.

جراحی لاغری اندام بعد از زایمان

مشاهده این مطلب : مراقبت های عمل لیپوماتیک

پیشرفت علم پزشکی باعث شده است که این افراد به خواسته‌های خود با کم‌ترین عوارض جانبی برسند. لیپوماتیک از روش‌های پیکر تراشی است که به صورت غیرتهاجمی انجام می‌شود و بسیاری از عیوب اندامی بعد از زایمان را برطرف می‌کند. در ادامه مطلب در خصوص مراقبت های لیپوماتیک بعد از زایمان و زمان مناسب برای انجام این عمل مطالبی ارائه خواهد شد.

چه مدت بعد از زایمان می توان برای انجام لیپوماتیک اقدام کرد؟

بسیاری از مادرها گمان می‌کنند که می‌توان به فاصله کمی بعد از زایمان برای لیپوماتیک اقدام کرد. در حالی که این تصور اشتباه است و مادران تنها زمانی می‌توانند لیپوماتیک بعد از زایمان را انجام دهند که دوران شیردهی آن‌ها تمام شده باشد و مادر به یک وزن ثابت رسیده باشد.

چه مدت بعد از زایمان می توان لیپوماتیک کرد؟

به صورت میانگین زمان پیکر تراشی به روش لیپوماتیک بعد از زایمان ۶ ماه بعد از اتمام دوره شیردهی است.

اتمام دوره شیردهی کاملاً به نوزاد بستگی دارد؛ ممکن است یک نوزاد به مدت دو سال تمام شیر بخورد و نوزاد دیگر تنها یک سال از شیر مادر تغذیه کند. به طور میانگین شش ماه طول می‌کشد تا مادر پس از دوران شیردهی به یک وزن ثابت برسد. مادر باید به صورت مداوم خود را وزن کند و هرگاه تغییرات و نوسانات وزنی به حداقل میزان خود رسید؛ می‌تواند برای انجام لیپوماتیک بعد از زایمان اقدام کند.

ممکن است برای خیلی از مادرها سوال پیش بیاید که چرا باید پس از اتمام دوران شیردهی برای لیپوماتیک بعد از زایمان اقدام کرد؟

جواب به این سوال بسیار ساده است؛ از آنجا که در حین عمل لیپوماتیک ممکن است به مادر داروی بیهوشی تزریق شود یا از روش بی‌حسی موضعی برای انجام لیپوماتیک استفاده شود؛ این مواد می‌توانند برای نوزاد مضر باشد؛ زیرا مواد بی‌حسی از مواد شیمیایی تشکیل شده‌اند که این مواد وارد جریان خون می‌شوند و روی ترکیب شیر مادر تاثیر می‌گذارند؛ به احتمال زیاد نوزاد در اثر این مواد دچار مشکلات گوارشی می‌شود.

علاوه بر مشکلات گوارشی، مواد شیمیایی موجود در شیر مادر می‌تواند باعث مشکلات مغزی و کاهش رشد مغز در نوزادان شود. به خاطر جلوگیری از این عوارض و همچنین موفقیت آمیز بودن لیپوماتیک بعد از زایمان، مادران باید حداقل ۶ ماه بعد از اتمام دوره شیردهی برای انجام لیپوماتیک اقدام کنند.

لیپوماتیک بعد از زایمان

آیا لیپوماتیک برای زایمان ضرر دارد؟

خیر اگر قبل از زایمان لیپوماتیک انجام دهید، هیچ تاثیر بر رحم و قدرت باروری نخواهد گذاشت.

انجام لیپوماتیک بعد از زایمان

بهتر است لیپوماتیک را به بعد از آخرین زایمان موکول کنید چون اگر دوباره باردار شوید، مشکل چاقی پیش خواهد آمد.

بهترین زمان برای لیپوماتیک

  1. رسیدن به ثبات وزنی و شاخص توده بدنی مناسب
  2. سپری شدن دوران بلوغ
  3. انجام پیکرتراشی بعد از آخرین زایمان
  4. جراحی لاغری در دوران جوانی

لیپوماتیک بعد از زایمان به چه روشی انجام می شود؟

در لیپوماتیک برخلاف روش جراحی پیکر تراشی از دستگاه‌های پیشرفته استفاده می‌شود که کم‌ترین عوارض جانبی را به همراه دارند. دستگاهی که برای لیپوماتیک بعد از زایمان مورد استفاده قرار می‌گیرد مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است. این دستگاه مجهز به یک عدد کانولا است که درون کانولا سنسورهای هوشمند تعبیه شده است. سنسورها توانایی تشخیص بافت چربی از بافت غیر چربی را دارند و همین مورد امنیت روش لیپوماتیک را برقرار کرده است.

پزشک متخصص زیبایی بعد از بی‌حسی موضعی ناحیه مورد نظر، برش‌های کوچکی بین ۲ تا ۵ میلی‌متر در محل عمل ایجاد می‌کند و کانولا را وارد بافت‌های چربی شکم می‌کند. با چرخش ۳۶۰ درجه کانولا لایه‌های چربی از یکدیگر جدا می‌شوند. هوای فشرده در این دستگاه نیز به تخریب چربی‌ها کمک می‌کند.

اگر کانولا به بافت‌های غیر چربی برخورد کند؛ به سبب وجود حسگرهایی که دارد غیر فعال می‌شود. دستگاه لیپوماتیک در عین پیشرفته بودن ساختار ساده‌ای دارد و همین سادگی باعث می‌شود تا جراح با نهایت دقت اقدام به فرآیند چربی‌زدایی کند.

برخلاف لیپوساکشن که در آن از امواج مافوق صوت استفاده می‌شود؛ در این روش این امواج به کار برده‌ نمی‌شوند. امواج کاربردی در روش لیپوماتیک، امواج اینفراسونیک نام دارند که علاوه بر تخریب فیزیکی چربی‌ها باعث تحریک فیبروبلاست‌ها می‌شوند.

فیبروبلاست‌ها سلول‌های میان پوستی هستند که باعث تحریک تولید کلاژن می‌شوند؛ در نتیجه لیپوماتیک می‌تواند به صورت نسبی باعث سفتی پوست شود.

ضرباتی که دستگاه لیپوماتیک به بافت چربی وارد می‌کند در هر دقیقه ۶۰۰ ضربه است.

کسانی که قصد بارداری مجدد دارند می ‌توانند بعد از زایمان لیپوماتیک انجام دهند؟

یکی از سوالات پرتکرار در خصوص لیپوماتیک پس از زایمان و قبل از زایمان این است:

کسی که قصد بارداری مجدد داشته باشد؛ می‌تواند پس از اولین زایمان لیپوماتیک انجام دهد؟

برای جواب دادن به این سوال پارامترهای مختلفی مد نظر قرار داده می‌شود؛ اما به صورت کلی پزشکان توصیه می‌کنند که افراد داوطلب برای لیپوماتیک بعد از زایمان، اگر دیگر به هیچ عنوان قصد بارداری ندارند لیپوماتیک انجام دهند؛ لیپوماتیک برای بارداری نمی‌تواند خطرات و اثرات منفی به دنبال داشته باشد اما با توجه به اینکه افراد در دوران بارداری و سپس در دوران شیردهی دچار اضافه وزن می‌شوند؛ این چربی‌ها می‌تواند در نقاط مختلف بدن آن‌ها حتی در ناحیه شکم تجمع پیدا کند. تجمع مجدد چربی‌ها در نواحی مختلف بدن چون بازو، ران و شکم باعث می‌شود که افراد مجدداً به لیپوماتیک نیاز پیدا کنند.

یکی از تصورات غلط در خصوص لیپوماتیک این است که اگر افراد قبل از بارداری این عمل را انجام دهند؛ دیگر نمی‌توانند زایمان طبیعی داشته باشند و خاصیت ارتجاعی پوست آن‌ها از بین می‌رود و دچار شلی بیشتر پوست خواهند شد؛ در حالی‌ که این تصور غلط است و افرادی که قبل از بارداری لیپوماتیک انجام داده‌اند؛ برای انجام زایمان طبیعی منعی ندارند. تغییرات پوستی مانند شلی پوست در اثر بارداری رخ می‌دهد و ربطی به لیپوماتیک قبل از بارداری ندارند.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک پس از زایمان

مراقبت‌ های پس از لیپوماتیک

پوشیدن گن مخصوص: پوشیدن گن مخصوص می‌تواند نتایج مثبت زیادی در نتیجه عمل داشته باشد. لیفت پوست پس از عمل لیپوماتیک به صورت نسبی انجام می‌شود که می‌توان از طریق پوشیدن گن میزان لیفت پوست را افزایش داد. بهتر است 8 تا 9 هفته پس از عمل لیپوماتیک فرد از گن‌های مخصوص و استاندارد استفاده کند.

ماساژ پوست: ماساژ پوست نیز می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش لیفت پوست داشته باشد. پزشک متخصص بعد از عمل زیبایی به مراجعین خود ماساژهایی را آموزش می‌دهد که با استفاده از این ماساژها جریان خون در ناحیه لیپوماتیک افزایش پیدا می‌کند و نتایج عمل موفقیت‌آمیزتر خواهند شد.

خوابیدن صحیح: صحیح خوابیدن در لیپوماتیک بعد از زایمان اهمیت زیادی دارد. نحوه خوابیدن فرد باید به گونه‌ای باشد که هیچ فشاری به ناحیه برش ها وارد نشود.

مصرف داروهای تجویزی توسط پزشک: پزشک متخصص برای جلوگیری از درد، عفونت و تورم بیش از حد داروهای آنتی بیوتیک، ضد التهاب و مسکن تجویز می‌کند. مراجع باید تحت نظر پزشک داروها را به موقع و به طور کامل مصرف کند.

استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک در محل عمل می‌تواند از ایجاد عفونت و تورم بیشتر جلوگیری کند.

پیاده روی و قدم زدن: زیبا جو پس از سپری کردن دوران نقاهت در لیپوماتیک بعد از زایمان می‌تواند پیاده‌روی آرام را شروع کند اما باید به مدت حداقل یک ماه از انجام ورزش‌های سنگین، خم و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کند.

رعایت رژیم غذایی مناسب: رعایت رژیم غذایی صحیح کلید موفقیت در لیپوماتیک بعد از زایمان است. زیبا جو باید از مصرف غذاهای چرب پرهیز کند و مصرف غذاهای پرکالری را کم کند. مصرف میوه‌جات و سبزیجات غنی از ویتامین خصوصاً ویتامین A به حفظ تناسب اندام کمک زیادی می‌کند.

مشاهده این مطلب : بهترین جراح لیپوماتیک در تهران

نتیجه مراجعه به بهترین پزشکان

با وجود اینکه لیپوماتیک بعد از زایمان یک روش ایمن و کم‌تهاجمی است اما دلیلی بر این نمی‌شود که افراد در انتخاب پزشک با تجربه بی‌دقتی کنند. متخصص جراحی زیبایی اگر از دقت عمل و تجربه بالایی برخوردار باشد؛ لیپوماتیک پس از زایمان را با کم‌ترین عوارض جانبی انجام می‌دهد. پیکر تراشی به روش لیپوماتیک با وجود تمامی مزایایی که دارد؛ می‌تواند معایبی از جمله کبودی و تورم، بروز اسکار هیپرتروفیک، بروز زخم‌های کلیوئیدی، ناهمواری پوست را در اثر بی‌تجربه بودن پزشک برای فرد به دنبال آورد.

پایگاه علمی پزشکی مارال سلامت ایرانیان به شما کمک می‌کند که برای انجام لیپوماتیک بعد از زایمان تمامی جوانب را بسنجید و با آگاهی کامل اقدام به انجام این عمل جراحی کنید.

بهترین زمان برای انجام عمل لیپوماتیک

با توجه به مطالبی که در این مقاله توضیح داده شد قطعاً یکی از سؤالاتی که برای همه افراد به وجود می‌آید این است که بهترین زمان جهت انجام پیکرتراشی دقیقاً چه موقعی است؟ برای این منظور باید به چند نکته توجه داشته باشید:

  1. بهتر است ابتدا به مسأله سن بپردازیم. متخصصان معتقد هستند برای انجام هر گونه عمل زیبایی باید اجازه دهید سن شما از دوران بلوغ عبور کند چرا که دوران بلوغ یکی از مهمترین دوران رشدی بدن به حساب می‌آید و از طرف دیگر اختلالات هورمونی شدیدی در بدن وجود دارد. بنابراین انجام لیپوماتیک در دوران بلوغ اصلاً توصیه نمی‌شود. از سوی دیگر شما نباید زمان را از دست داده و در سنین بالا برای این منظور اقدام کنید چرا که قدرت دفاعی بدن کاهش یافته و از طرف دیگر انعطاف‌پذیری پوست کمتر می‌شود. به همین دلیل شانس رسیدن به نتیجه ‌ایده‌آل برای شما کاهش خواهد یافت. همچنین دوره نقاهت در چنین شرایط سنی افزایش پیدا می‌کند.
  2. یکی دیگر از نکات مهم برای تعیین بهترین زمان عمل لیپوماتیک، وضعیت زندگی و شرایط کاری شما است. برای مثال به خانم‌هایی که قرار است مجدداً باردار شوند توصیه می‌شود عمل لیپوماتیک را به بعد از آخرین بارداری موکول کنند چرا که در دوران حاملگی دوباره دچار چاقی خواهند شد. همچنین کسانی که شاغل هستند بهتر است زمانی را برای انجام عمل لیپوماتیک انتخاب کنند که فرصت کافی برای استراحت در منزل را داشته باشند. حداقل سه روز باید استراحت مطلق داشته باشید و بعد از آن می‌توانید آرام آرام به شرایط عادی زندگی خود برگردید. متخصص توصیه می‌کند که به مدت ۱۰ روز تا ۲ هفته در خانه بمانید تا سرعت ریکاوری بدن بالا رفته و دچار عوارض احتمالی نشوید.
  3. یکی دیگر از عوامل مؤثر بر بهترین زمان جراحی لاغری، شرایط جسمی شما از نظر ابتلا به بیماری است. متخصص سر جلسه مشاوره از شما می‌خواهد آزمایشاتی را انجام دهید تا مطمئن شود از نظر سلامت عمومی بدن دچار مشکل نبوده و به راحتی می‌توانید دوره نقاهت را بدون عارضه سپری کنید. در صورتی که شرایط شما نرمال نباشد قطعاً جراح به شما تذکرات لازم را ارائه کرده و از شما می‌خواهد تا زمان بهبودی کامل، عمل پیکرتراشی را به تعویق بیندازید.
  4. در نهایت به شما توصیه می‌کنیم زمانی برای انجام پیکرتراشی اقدام کنید که از نظر روحی نیز آمادگی لازم را داشته باشید. همانگونه که می‌دانید پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک با درد و سوزش همراه خواهد بود. بنابراین باید آستانه تحمل بالایی داشته باشید تا بتوانید این دوران را به خوبی سپری کنید.
مقاله قبلی
مراقبت های قبل و بعد از لیپوماتیک از صفر تا صد
مقاله بعدی
آیا برای لیپوماتیک بیهوشی لازم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید