رژیم غذایی بعد از جراحی بینی [چه بخوریم و از چه چیزهایی باید پرهیز کرد]

بهترین مواد خوراکی بعد از جراحی بینی
امتیاز به این محتوا

تغذیه سالم تضمین‌کننده سلامت بدن خواهد بود به خصوص زمانی که ماه دچار بیماری هستیم و یا یک عمل جراحی را انجام داده‌ایم، باید نسبت به داشتن رژیم غذایی مناسب، اهمیت بیشتری قائل شویم چون در حین بیماری یا بعد از عمل بدن، ضعیف می‌شود و ما باید با مواد غذایی مناسب به تقویت قوای ایمنی بدن خود کمک کنیم. رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی بینی تأثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت دوره نقاهت و مدت زمان دوران بهبودی خواهد گذاشت. یکی از سؤالات رایج در بین متقاضیان عمل رینوپلاستی این است که بعد از عمل بینی چه چیزی بخوریم؟

اگر چه متخصصین باید براساس وضعیت فرد متقاضی، رژیم غذایی مناسب بعد از عمل رینوپلاستی را برای او تجویز نمایند ولی در این مطلب نیز ما نکاتی را ذکر می‌کنیم که خواندن آن قطعاً به سرعت بهبودی شما در دوره نقاهت کمک خواهد کرد.

تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی

در جلسه مشاوره قبل از عمل رینوپلاستی، متخصص توصیه‌های مراقبتی بعد از عمل را برای شما ذکر می‌کند. توجه به تمامی این نکات باعث می‌شود که شما دوره نقاهت بسیار راحتی داشته باشید و از طرف دیگر بتوانید نتیجه عمل را به بهترین شکل ممکن حفظ کنید. یکی از توصیه‌های مراقبتی، تغذیه مناسب بعد از جراحی زیبایی بینی است. روبروی آینه بایستید و دهان خود را حرکت دهید. متوجه خواهید شد که با حرکت دهان، بینی شما نیز کمی حرکت می‌کند. این مسأله نشان می‌دهد که بعد از عمل بینی، غذا خوردن می‌تواند بر روی ساختار بینی شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بینی بسیار اهمیت دارد.

از یک سو باید نیاز بدن بعد از جراحی تامین شود و از طرف دیگر باید در انتخاب مواد غذایی توجه بیشتری داشته باشید تا نیاز به جویدن نداشته باشد و فشاری به ساختار داخلی بینی وارد نگردد. براساس آنچه که گفته شد، باید‌ها و نباید‌های مربوط به تغذیه مناسب بعد از جراحی رینوپلاستی را در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم:

تغذیه مناسب بعد از عمل بینی

  • از مواد غذایی نرم استفاده کنید.

اولین نکته برای تغذیه بعد از عمل رینوپلاستی مصرف مواد غذایی نرم است. همانگونه که گفته شد زمانی که فک بالا و پایین حرکت می‌کند، استخوان داخل بینی نیز کمی حرکت کرده و اگر شما بعد از جراحی رینوپلاستی به سراغ مواد غذایی سخت که نیاز به جویدن زیاد دارند بروید، فشار زیادی به بینی وارد می‌گردد. بنابراین برای جلوگیری از جویدن غذا و در نتیجه برای جلوگیری از فشار به بینی، شما تا مدتی که متخصص توصیه می‌کند باید مواد غذایی نرم همانند سوپ را مصرف کنید.

  • از مواد غذایی حاوی فیبر استفاده کنید.

وجود فیبر در رژیم غذایی به بهبود گوارش شما کمک خواهد کرد. متأسفانه برخی از افراد خیلی سریع دچار مشکلاتی همانند یبوست می‌شوند و اگر در طول روز مواد غذایی حاوی فیبر را مصرف نکنند، این مشکل سریع حاد خواهد شد. البته از آنجایی که در رژیم غذایی نباید به سراغ موادی که نیاز به جویدن دارند بروید، بنابراین برای اینکه بتوانید فیبر مورد نیاز بدن خود را نیز تأمین کنید، در تهیه غذا‌های آبکی و غذا‌های نرم از موادی همانند جوی دوسر، نان‌های سبوس دار و سبزیجات پخته شده استفاده کنید.

همچنین میوه‌های آبدار و نرم همانند هلو، توت و یا مصرف آب‌میوه‌هایی همانند هویج نیز باعث می‌شوند فیبر در دستگاه گوارش شما افزایش پیدا کرده و از مشکلاتی مانند یبوست جلوگیری گردد. همچنین در دوره نقاهت بعد از عمل رینوپلاستی، به دلیل اینکه فرد تحرک کمی دارد، احتمال بروز یبوست بیشتر می‌شود، حتماً باید رژیم غذایی شما غنی از فیبر باشد تا دچار مشکلات حاد نگردید.

  • دمای مواد غذایی زیاد نباشد.

یکی از توصیه‌هایی که متخصصان به متقاضیان جراحی بینی دارند، مصرف بستنی و نوشیدنی‌های خنک بعد از عمل در دوره نقاهت است چون با سرد شدن قسمت دهان، احتمال خونریزی در مجاری بینی کاهش پیدا می‌کند. به خصوص اگر شما این عمل را در فصل تابستان انجام می‌دهید، باید حتماً از نوشیدنی‌های خنک استفاده کرده و در زمان مصرف غذا به هیچ عنوان غذا را با دمای بالا مصرف نکنید. اجازه دهید غذا کمی سرد شود و سپس آن را میل کنید.

چه مواد غذایی را بعد از جراحی بینی نباید بخوریم؟

چه مواد غذایی را بعد از جراحی بینی نباید بخوریم؟

  • مصرف الکل و نوشیدنی های حاوی کافئین ممنوع است.

حداقل تا یک ماه بعد از عمل رینوپلاستی نباید به سراغ نوشیدنی‌های حاوی کافئین و همچنین مشروبات الکلی بروید  چون این قبیل نوشیدنی‌ها از طریق رقیق کردن خون، احتمال خونریزی در بافت بینی را افزایش می‌دهند. از طرف دیگر باعث می‌شوند ورم بینی با سرعت کندتری کاهش پیدا کند. بنابراین طبق دستور متخصص این نوع  نوشیدنی‌ها را تا یک ماه کنار بگذارید.

  • تا اطلاع ثانوی از مصرف غذا‌های شور سرخ شده و ادویه زیاد پرهیز نمایید.

در دوره نقاهت شما دچار مشکلاتی همانند کبودی و ورم در ناحیه بینی می‌شوید که این عارضه‌ها طبیعی بوده و بعد از مدتی بهبود پیدا می‌کنند. اما نحوه مراقبت از خود در دوره نقاهت نیزز بر روی سرعت برطرف شدن این عارضه‌ها تأثیر می‌گذارند. مصرف غذا‌های شور و سرخ ‌شده، از طریق احتباس مایعات در محل زخم‌ها، باعث تشدید ورم شده و در نتیجه دوره درمان شما طولانی‌تر می‌گردد. اگر نمی‌توانید غذایی بی‌نم میل کنید باید میزان نمک را به حداقل میزان ممکن کاهش دهید چون قطعاً بهبودی سریع‌تر برای شما اولویت دارد.

  • مصرف آجیل و خوراکی های سفت ممنوع است.

از آنجایی که در رژیم غذایی بعد از عمل بینی باید مدتی از خوردن غذا‌های سفت خودداری کنید، این مسأله در مورد مغزیجات و خوراکی‌های سفت نیز صدق می‌کند. بنابراین تا زمانی که متخصصان توصیه می‌کنند به هیچ عنوان سراغ این قبیل خوراکی‌ها و مغزیجات نروید. البته از آنجایی که بدن به انواع ویتأمین‌ها، پروتئین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد و مغزیجات غنی از این مواد غذایی هستند، در صورت تمایل می‌توانید آن‌ها را پودر کرده و این پودر را مصرف کنید تا نیاز بدن شما نیز به انواع ویتأمین‌ها تأمین گردد.

سخن پایانی

درست است که عمده نتیجه جراحی رینوپلاستی در دستان متخصص بوده و میزان مهارت او سرنوشت این عمل را تعیین می‌کند اما فراموش نکنید مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی بینی نیز می‌تواند نتیجه عمل را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. یکی از نکات مراقبتی بعد از عمل رینوپلاستی، تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی است که در صورت عدم توجه به نکات توصیه شده توسط متخصصین، عوارض جدی و خطرناکی برای شما بروز خواهد کرد. برای مثال رقیق شدن خون و خونریزی در محل جراحی یکی از اتفاقاتی است که در اثر آن، ممکن است نیاز باشد شما مجدداً عمل بینی را انجام دهید. بنابراین طبق دستور متخصص، رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بینی را داشته باشید تا عارضه‌ای برای شما بروز نکند.

مقاله قبلی
چسب بینی بعد از عمل – فرم دهی و کنترل تورم بینی
مقاله بعدی
آیا بارداری بلافاصله پس از عمل جراحی بینی بی خطر است؟ زمان مناسب برای حاملگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید