دندانپزشکی

بهترین و جدیدترین روش ترمیم دندان (4 روش متدوال در ایران)

امتیاز به این محتوا

دندان‌ها مهمترین عضو در بدن هستند که اگر کوچکترین عارضه برای آن‌ها اتفاق بیافتد، دچار مشکلات گوارشی خواهید شد. اگر نتوانید غذا را به خوبی بجوید، هضم آن سخت شده و در نتیجه دچار معده درد، رفلاکس معده و حتی در روده‌ها می‌شوید. خوشبختانه روش ‌های ترمیم دندان این امکان را فراهم می‌کنند تا شما بتوانید دندان‌های آسیب‌دیده خود را مجدداً همانند روز اول سالم داشته باشید. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد انواع روش ‌های ترمیم دندان با هم صحبت کنیم.

انواع روش های ترمیم دندان

خوشبختانه تنوع زیادی در بین در روش ‌های ترمیم دندان وجود دارد و به همین دلیل متخصصان حتی می‌توانند بدترین عارضه‌های دندانی را به راحتی برطرف کنند. برای مثال اگر در اثر یک اتفاق نیمی از مینای دندان‌ خود را از دست داده باشید، باز هم به کمک روش‌ های ترمیم دندان می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. به طور کلی بهترین روش ‌های ترمیم دندان عبارتند از:

بهترین و جدیدترین روش ترمیم دندان

  • ترمیم دندان با آمالگام

قدیمی‌ترین روش ترمیم دندان، استفاده آمالگام است. آمالگام یک آلیاژ نقره‌ای است که از جیوه، نقره، قلع، روی و مس ساخته شده است. آمالگام مقاومت بسیار بالایی دارد و به راحتی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. حتی برای ترمیم دندان‌هایی که پوسیدگی شدید دارند، می‌توان از آمالگام استفاده کرد. مزیت دیگر این روش از ترمیم دندان، قیمت پایین آن است. اما در صورتی که بخواهید دندان‌های جلویی را ترمیم کنید، آمالگام اصلا گزینه مناسبی نیست چون رنگ آن نقره‌ای بوده و باعث می‌شود زیبایی دندان‌های شما از دست برود. از طرف دیگر چون آمالگام از جنس فلز است، بنابراین تغییرات دمایی باعث انقباض و انبساط آن شده و به همین دلیل به مرور زمان دچار ریزش می‌گردد و شما مجدداً باید برای ترمیم دندان اقدام کنید.

  • ترمیم دندان با کامپوزیت

یکی از جدیدترین و بهترین روش ‌های ترمیم دندان استفاده از کامپوزیت است. کامپوزیت از رزین‌های ترکیبی به دست می‌آید. رنگ کامپوزیت کاملاً شبیه به رنگ دندان است. پس از این روش‌ها می‌توان برای پر کردن و ترمیم دندان‌های جلویی نیز استفاده کرد.

هزینه روکش کردن دندان با کامپوزیت چقدر است؟ قیمت کامپوزیت دندان در سال ۱۴۰۲

  • ترمیم دندان با روکش‌های سرامیکی

در معرفی جدیدترین روش‌ های ترمیم دندان باید به روش روکش تمام سرامیک اشاره کرد. تنوع زیادی در بین روکش‌های سرامیکی وجود دارد که متخصص براساس نوع دندان آسیب‌دیده، از روکش‌های مناسب استفاده می‌کند.

  • ترمیم دندان با استفاده از لمینت

یکی از جدیدترین روش های ترمیم دندان روش لمینت نام دارد. برای این منظور ابتدا باید عملیات ترمیم شامل عصب کشی یا تخلیه و پرکردن دندان انجام گیرد. سپس برای لمینت، مقداری دندان تراشیده می‌شود تا روکش لمینت به راحتی بر روی دندان شما قرار گیرد.

کدام روش ترمیم دندان برای من مناسب است؟

حتماً اکنون این سؤال برای شما به وجود آمده است که کدام روش ترمیم دندان برای من مناسب است؟ برای پاسخ به این سؤال باید فاکتور‌های مختلفی را در نظر بگیریم. برای مثال آیا شما می‌خواهید دندان جلویی خود را ترمیم کنید و یا اینکه عارضه برای دندان‌های آسیابی اتفاق افتاده است؟

بهترین روش ترمیم دندان شکسته جلو، روش‌هایی همانند لمینت، کامپوزیت یا روکش سرامیکی است که همرنگ دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند. البته در این میان، تفاوت‌هایی بین روش‌های نامبرده نیز وجود دارد. برای مثال روکش‌های سرامیک از نظر ضخامت با یکدیگر کاملاً متفاوت بوده و در صورتی که شما می‌خواهید دندان جلویی خود را ترمیم کنید، باید به سراغ روکش‌هایی با ضخامت کم بروید. شاید شما به دنبال بهترین روش اصلاح و ترمیم دندان هستید .برای مثال در برخی از بیماران، غیر همسطح بودن خفیف در بین دندان‌ها مشاهده می‌شود.

کدام روش ترمیم دندان برای من مناسب است؟

این دسته از افراد می‌توانند از کامپوزیت، لمینت و روکش دندان سرامیکی استفاده کنند. براساس میزان غیرهمسطح بودن دندان‌ها و وجود یا عدم وجود عارضه‌هایی همانند لب‌پریدگی، شکستگی و یا ترک، گزینه مناسب انتخاب می‌شود. به طور کلی بهترین گزینه برای ترمیم دندان برای هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است. متخصص در ابتدا وضعیت دندان را مورد بررسی قرار می‌دهد تا شدت عارضه‌ را بسنجد. سپس روش مناسبی را برای انتخاب خواهد کرد.

بهترین روش ترمیم مینای دندان

ممکن است این اتفاق برای هر یک از ما رخ بدهد که به دلایلی همانند ضربه خوردن به دندان، خوردن خوراکی‌های سخت مانند آجیل و یا به دلیل پوسیدگی‌های شدید، بخشی از مینای دندان خود را از دست بدهیم. مینای دندان نمی‌تواند خود را ترمیم و بازسازی می‌کند و در نتیجه باید به سراغ بهترین روش ترمیم مینای دندان برویم. برای این منظور متخصص باید ابتدا دندان را بررسی کند تا متوجه شود علت از دست رفتن مینای دندان چه بوده و اکنون روش مناسب را اجرا خواهد کرد.

در مواردی که آسیب وارده به مینای دندان شدید نباشد، می‌توان از روش‌های همانند آمالگام یا کامپوزیت استفاده کرد. البته این مسأله بسیار مهم است که دندان آسیب‌دیده، در قسمت جلوی دهان قرار دارد و یا مربوط به دندان‌های آسیابی است. چون اگر قرار باشد مینای دندان جلویی را ترمیم کنید، نباید به سراغ آمالگام بروید.

maralsalamatiranian

یک تیم پزشکی سخت کوش و خبره که یک هدف مشترک دارند! دسترسی سریع و آسان کاربران به مطالب معتبر روز دنیا در حوزه زیبایی و سلامت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟