اگر ایمپلنت دندان عفونی شود چه اتفاقی می افتد؟ علائم و درمان (به روزرسانی 1402)

عفونت ایمپلنت دندان
4/5 - (1 امتیاز)

متأسفانه بعضی از افرادی که ایمپلنت دندان را انجام می‌دهند، از مشکل عفونت ایمپلنت دندان رنج می‌برند و همین موضوع شاید باعث نگرانی بیمارانی گردد که دندانپزشک از آن‌ها می‌خواهد برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته، به سراغ ایمپلنت بروند.

به هر حال اگر عارضه‌ای برای دهان و دندان اتفاق بیفتد، این مسأله می‌تواند حوادث بسیار جدی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که باید در مورد دلایل عفونت ایمپلنت دندان و روش‌های درمانی آن اطلاعات لازم را داشته باشیم تا ذهنیت درستی درمورد ایمپلنت دندان داشته و از طرف دیگر نکات مراقبتی برای جلوگیری از بروز این عارضه را به خوبی رعایت کنیم.

بیشتر بخوانید: علائم و نشانه های گسترش عفونت دندان به بدن 

دلایل عفونت ایمپلنت دندان

قبل از اینکه برای ایمپلنت دندان اقدام کنید، باید بدانید که چه عواملی می‌تواند نتیجه کار را به خطر انداخته و باعث عفونت در ناحیه فک و لثه شما شود. مهمترین عوامل مستعد‌کننده عفونت ایمپلنت دندان عبارتند از:

دلایل عفونت ایمپلنت دندان

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

برای نصب ایمپلنت باید حفره‌ای در استخوان فک ایجاد شود تا پایه ایمپلنت در داخل آن قرار گیرد و سپس تاج ایمپلنت بر روی آن نصب گردد. بنابراین با توجه به اینکه استخوان فک و لثه دستکاری می‌شوند، اگر از این پس شما به بهداشت دهان و دندان توجه نکنید هر آن احتمال بروز عفونت باکتریایی و در نتیجه پوسیدگی دندان‌های کناری وجود دارد. توجه داشته باشید که رعایت نکات مراقبتی در یک تا دو هفته اول بعد از ایمپلنت دندان اهمیت بسیار زیادی دارد. به طور کلی از زمانی که فرآیند نصب پیچ در داخل ایمپلنت را شروع می‌کنید تا زمانی که ایمپلنت دندان به اتمام برسد، باید توجه ویژه‌ای به بهداشت دهان و دندان داشته باشید.

بیشتر بخوانید: روکش دندان

 • ابتلا به بیماری‌های لثه

متأسفانه بعضی از افراد لثه‌های بسیار ضعیفی دارند و خیلی زود دچار بیماری می‌گردد. حتی اگر دچار سرماخوردگی ویروسی شوند، این ویروس می‌تواند به لثه‌های آن‌ها حمله کند. بنابراین اگر سابقه ابتلا به بیماری‌های لثه را دارید، قبل از ایمپلنت دندان، این موضوع را با دندانپزشک در میان بگذارید.

 • مصرف دخانیات

آیا می‌دانید که دخانیات به دلیل داشتن مونوکسید کربن باعث اختلال در جریان خون می‌شوند و در نتیجه وقتی خون کافی به لثه شما نرسد بافت دهان شما خشک شده و همین موضوع خطر عفونت باکتریایی را افزایش می‌دهد؟ بنابراین زمانی که ایمپلنت دندان را انجام دادید نه تنها برای حفظ زیبایی ایمپلنت بلکه برای حفظ سلامتی و جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان، بهتر است دخانیات را کنار بگذارید.

بیشتر بخوانید: عفونت لثه

علائم عفونت ایمپلنت دندان

اما حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که ما چگونه می‌توانیم مطمئن شویم دچار عفونت ایمپلنت دندان شده‌ایم. اگر علائم زیر را رؤیت کردید حتماً در اولین فرصت به متخصص مراجعه کنید:

 1. آیا دهان شما بوی بدی گرفته و با مسواک زدن این بو برطرف نمی‌شوند؟
 2. به رنگ لثه دقت کنید. آیا در قسمتی که ایمپلنت دندان وجود دارد لثه متورم و قرمز شده است؟
 3. آیا خون و چرک از محل ایمپلنت دندان خارج می‌شود کمی ایمپلنت دندان را با انگشت خود لمس کنیم آیا احساس می‌کنید پایه ایمپلنت شل شده است؟ در صورتی که فاصله‌ بین ایمپلنت و لثه افزایش پیدا کرده باشد، همین موضوع نیز نشان‌دهنده عفونت ایمپلنت دندان است.
 4. یکی دیگر از نشانه‌های این عارضه، دردی است که شما در استخوان فک احساس کرده و به راحتی با مصرف مسکن درمان نمی‌شود.

مطالب بیشتر: عفونت دندان در بارداری

علائم عفونت ایمپلنت دندان

درمان عفونت ایمپلنت دندان

همانگونه که گفته شد به محض رؤیت نشانه‌های عفونت ایمپلنت دندان باید به متخصص مراجعه کنید. باید بررسی شود که عفونت تا چه اندازه پیشروی کرده است تا براساس آن، روش درمانی انتخاب گردد. در صورتی که عفونت در مراحل اولیه باشد، معمولاً متخصص با تجویز آنتی بیوتیک و دهانشویه‌های ضد میکروبی کمک می‌کند که این عفونت از محل ایمپلنت خارج شده و هر چه زودتر این مشکل برطرف شود.

ولی متأسفانه برای عفونت‌های پیشرفته ایمپلنت دندان که خطر آسیب به استخوان فک وجود دارد، راهی جز جراحی باقی نمی‌ماند. در اصل باید ایمپلنت از داخل فک خارج شده، عفونت تخلیه گردد و سپس بعد از اتمام درمان، پایه ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار گیرد. توجه داشته باشید اگر عفونت پیشروی کند استخوان تحلیل رفته و شاید دیگر نتوانید ایمپلنت را در محل مورد نظر قرار دهید.

بیشتر بخوانید: کیست دندان و عفونت

درمان خانگی عفونت ایمپلنت

عفونت در ایمپلنت دندان به دلایل مختلف بروز می‌کند که در این مطلب پیرامون آن صحبت کردیم. اما نکته لازم به ذکر این است که بعضی از افراد به فکر درمان خانگی عفونت ایمپلنت دندان هستند. در واقع برخی از مردم این تصور را دارند که هر عارضه‌ای را می‌توان به صورت خانگی درمان کرد. در مورد عفونت ایمپلنت دندان، باید میزان پیشروی آن مشخص گردد. اگر عفونت بسیار جزئی و سطحی است، متخصص‌ از شما می‌خواهد که از آب نمک استفاده کنید و همچنین آنتی‌بیوتیک‌های ضعیف را مصرف کنید. در این صورت بدون اینکه نیاز باشد دندانپزشک  پایه ایمپلنت را از فک خارج کرده و تخلیه را انجام دهد، با استفاده از دارو درمانی و تزریق آمپول، عفونت را کنترل می‌کند.

بنابراین اگر عفونت پیشروی نکرده باشد، روش‌های خانگی درمان عفونت ایمپلنت دندان، اثربخش خواهد بود.  البته استفاده از برخی از دمنوش‌های گیاهی نیز می‌تواند به شما کمک کند. همچنین استفاده از دهانشویه برای ضدعفونی کردن ایمپلنت دندان را نیز فراموش نکنید. اما در هر صورت تا زمانی که میزان پیشروی عفونت مشخص نشود، ما نمی‌توانیم یک راهکار قطعی را به شما پیش پیشنهاد دهیم که برای درمان عفونت دندان به صورت خانگی واقعاً اثربخش باشد.

بیشتر بخوانید: آبسه دندان – اگر دندان آبسه درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

پیشگیری از عفونت ایمپلنت دندان

روش ‌های پیشگیری از عفونت ایمپلنت دندان

قطعاً اگر ما بتوانیم از بروز عارضه‌های دهان و دندان جلوگیری کنیم در واقع به سلامت و طول عمر دندان‌های خود نیز کمک کرده‌ایم. بنابراین برای جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان چند توصیه برای شما عزیزان داریم:

 1. از زمانی که برای ایمپلنت دندان اقدام می‌کنید حتماً به بهداشت دهان و دندان توجه بیشتری داشته باشید چون یک کوتاهی می‌تواند عارضه‌های جدیدی را برای شما به همراه داشته باشد.
 2. حتماً هر ۶ ماه یکبار به متخصص مراجعه کنید تا وضعیت ایمپلنت دندان شما بررسی گردد. در صورتی که عفونتی رخ داده باشد، اگر عفونت زودرس باشد سریع می‌توان آن را با آنتی بیوتیک درمان کرد بدون اینکه آسیبی به استخوان فک و ایمپلنت وارد شود.
 3. به هیچ عنوان غذا‌های سخت را با دندان ایمپلنت شده مصرف نکنید. هر فشاری که به ایمپلنت دندان وارد می‌گردد می‌تواند باعث فاصله بین ایمپلنت و لثه شده و در نتیجه شرایط برای ورود مواد غذایی به داخل لثه و عفونت باکتریایی فراهم خواهد شد.

مطالب بیشتر: جراحی فک (بالا و پایین) و صورت – بررسی اجمالی و عوارض

عفونت پیچ ایمپلنت

متأسفانه عفونت پیچ ایمپلنت یکی از عارضه‌هایی است که در صورت رخ دادن، می‌تواند به بافت استخوان فک شما آسیب وارد کند. به همین دلیل باید با علائم عفونت پیچ ایمپلنت دندان آشنا باشید تا وقتی که چند مورد از این نشانه‌ها را مشاهده کردید، سریعاً به متخصص مراجعه نمایید تا قبل از پیشروی عفونت و پوسیدگی استخوان فک، با مصرف آنتی بیوتیک‌ها بتوانید این عفونت را درمان کنید. علائم نشان دهنده عفونت پیچ ایمپلنت عبارتند از:

 1. دهان شما بو و طعم ناخوشایندی دارد.
 2. درد شدیدی در پیچ ایمپلنت احساس می‌کنید به گونه‌ای که دندان‌های کناری را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 3. پیچ ایمپلنت لق شده است و این نشان می‌دهد که به دلیل عفونت، اتصال بین  پیچ ایمپلنت و استخوان فک از بین رفته است.
 4. ترشحات چرکی در ناحیه ایمپلنت مشاهده می‌شود.
 5. غذا خوردن در ناحیه که پیچ ایمپلنت قرار دارد، سخت می‌شود.
 6. به دلیل بروز عفونت در پیچ ایمپلنت، ورم و تغییر رنگ لثه رخ خواهد داد.
 7. زمانی که از نخ دندان و مسواک استفاده می‌کنید، حتی اگر مسواک را به آرامی به دندان بکشید، دچار خونریزی خواهید شد.

عفونت پیچ ایمپلنت عمدتاً به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی اتفاق می‌افتد. یعنی اگر متخصص در زمان کار گذاشتن پیچ در استخوان فک از ابزار‌ها و تجهیزات بهداشتی استفاده نکند، اگر پایه ایمپلنت استریل نباشد و همچنین اگر به بهداشت دهان و دندان در یک هفته اول بعد از قرار دادن پیچ ایمپلنت در استخوان فک توجه نکنید، قطعاً با مشکل عفونت پیچ دندان مواجه خواهید شد.

عفونت بخیه ایمپلنت

اگر به تازگی برای ایمپلنت دندان اقدام کرده‌اید و علائم زیر را مشاهده می‌کنید، باید به شما بگوییم که دچار عفونت بخیه ایمپلنت شده‌اید:

 1. در محل بخیه‌ها ورم و تغییر رنگ لثه را مشاهده می‌کنید.
 2. خونریزی از بخیه‌ها اتفاق می‌افتد به گونه‌ای که حتی بعد از چند روز، این خونریزی با ترشحات چرکی ادامه دارد.
 3. پایه ایمپلنت در داخل لثه شل شده است.
 4. درد شدیدی را در پایه ایمپلنت احساس می‌کنید به گونه‌ای که با مصرف مسکن نیز این درد تسکین پیدا نکرده و حتی کم کم به قسمت گوش نیز سرایت می‌کند.
 5. تب و التهاب لثه نیز از دیگر علائم عفونت بخیه ایمپلنت هستند.

عفونت به دلیل آلوده شدن بخیه‌ها اتفاق می‌افتد. اگر به بهداشت دهان و دندان در یک هفته اول توجه نداشته باشید و یا اینکه متخصص نکات بهداشتی را برای بخیه زدن رعایت نکرده باشد، در چنین شرایطی دچار عفونت می‌شوید. البته اگر عفونت در مراحل ابتدایی باشد، با مصرف آنتی بیوتیک‌ها و تزریق آمپول به راحتی درمان خواهد شد. در غیر این صورت ایمپلنت شکست خورده و شما مجبور هستید دوباره برای قرار دادن پایه ایمپلنت و بخیه زدن اقدام نمایید.

آیا دندان ایمپلنت عفونت میکند؟

اگر این تصور را دارید که ایمپلنت دندان به دلیل مصنوعی بودن به هیچ عنوان دچار عفونت نمی‌شود، باید بگوییم که این ذهنیت کاملاً اشتباه است. ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد و به دلیل زنده بودن بافت لثه و استخوان فک، خطر عفونت وجود دارد. البته اگر به بهداشت دهان و دندان توجه نکنید، مواد غذایی در مرز بین لثه و پایه ایمپلنت نفوذ کرده و دچار عفونت ایمپلنت دندان خواهید شد.

اگر پیچ ایمپلنت بیفتد چه کنیم؟

عوامل مختلفی باعث افتادن پیچ ایمپلنت می‌شوند. برای مثال عفونت کردن پایه ایمپلنت، دندان قروچه و فشار آوردن به دندان ایمپلنت شده، ضعیف بودن استخوان فک و در نتیجه اتصال ضعیف بین ایمپلنت و استخوان فک مهمترین عواملی هستند که باعث افتادن و لق شدن پیچ ایمپلنت خواهند شد. البته جنس ایمپلنت و اندازه آن نیز از دیگر عواملی هستند که بر روی میزان ماندگاری آن تأثیر می‌گذارند.

در صورتی که پیچ ایمپلنت افتاد باید آن را به خوبی بشویید تا هیچگونه اثری از خونابه یا مواد غذایی بر روی پیچ وجود نداشته باشد. سپس آن را در داخل یک دستمال کاغذی قرار دهید تا رطوبت آن به طور کامل گرفته شود. پس از آن باید به متخصص مراجعه کنید تا دوباره پیچ در داخل استخوان فک قرار دهد. در این فاصله پیچ را در محلی نگهداری که دچار آسیب و شکستگی نشود.

آنتی بیوتیک برای عفونت ایمپلنت

به محض اینکه علائم عفونت در ایمپلنت دندان مشاهده شود، دارو درمانی آغاز خواهد شد. متخصص آنتی‌بیوتیک‌هایی را تجویز می‌کند تا عفونت‌ را از بین ببرد.

میزان مصرف آنتی‌بیوتیک‌، مدت زمان مصرف و حتی نوع آنتی بیوتیک مصرفی باید توسط متخصص تجویز شود. براساس شدت عفونت بروز کرده در دندان، بهترین آنتی بیوتیک برای شما تجویز خواهد شد. به هیچ عنوان سرخود اقدام به مصرف آنتی بیوتیک نکنید چرا که ممکن است عفونت ایمپلنت بسیار پیشرفت کرده و با آنتی بیوتیک‌های ضعیف نمی‌توان آن را کنترل کرد. در چنین شرایطی هم پایه و هم استخوان فک در اثر عفونت زیاد از دست خواهند رفت.

آبسه دندان ایمپلنت شده

آبسه دندان ایمپلنت شده

یکی از اتفاقاتی که ممکن است بعد از ایمپلنت دندان بروز کند، آبسه لثه است. استفاده از ایمپلنت ارزان قیمت به دلیل بی‌کیفیت بودن، منجر به آسیب به استخوان فک خواهد شد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتماً به دندانپزشکان حرفه‌ای و باسابقه مراجعه کنید چرا که این دسته از افراد با معرفی انواع ایمپلنت دندان، بهترین گزینه را برای شما انتخاب خواهند کرد.

از طرف دیگر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده از دخانیات و همچنین ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند دیابت، شرایط را برای بروز آبسه دندان بعد از ایمپلنت فراهم می‌کند. در صورتی که علائم آبسه دندان همانند لق شدن ایمپلنت، بوی بد دهان، خارج شدن خونابه چرکی از لثه، درد، تب و خونریزی در ناحیه لثه را مشاهده کردید به متخصص مراجعه کنید.

علت عفونت لثه بعد از ایمپلنت

عوامل مختلفی موجب عفونت لثه بعد از ایمپلنت دندان می‌شوند که عبارتند از:

 1. عدم استفاده از متریال باکیفیت و همچنین استفاده از تجهیزات غیر استریل برای قرار دادن پایه ایمپلنت در داخل فک
 2. عدم رعایت نکات بهداشتی شامل عدم استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه به خصوص در دوره نقاهت بعد از قرار دادن ایمپلنت در داخل استخوان فک
 3. مصرف دخانیات
 4. خوردن غذا‌های سخت و سفت با دندان ایمپلنت در نتیجه آسیب به بافت لثه
 5. خراب شدن دندان‌های کناری

به طور کلی در این مطلب در مورد علائم عفونت لثه به طور کامل صحبت شد. در صورتی که این علائم را مشاهده کردید، اگر برای درمان عفونت اقدام نکنید، در نهایت منجر به آسیب به لثه خواهد شد.

درد دندان ایمپلنت شده

زمانی که پایه ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد، به دلیل تحریک کردن استخوان فک، لثه و تحریک کردن دندان‌های کناری، با از بین رفتن اثر ماده بی‌حسی درد آغاز خواهد شد. اما این درد شما را اذیت نمی‌کند و معمولاً بعد از چند روز به طور کامل برطرف خواهد شد. اما اگر مشاهده کردید که درد هر روز بیشتر می‌شود، باید به این موضوع شک کرد که ممکن است پایه ایمپلنت به درستی در استخوان فک قرار نگرفته و در حال فشار آوردن به ریشه دندان‌های کناری است. البته اگر درد بعد از چند هفته همچنان ادامه داشت، باید به عفونت ایمپلنت دندان نیز شک کرد.

مقاله قبلی
10 تا از بهترین برند ایمپلنت دندان در جهان 2024
مقاله بعدی
علت سیاه شدن دندان ها چیست؟ چه چیزی باعث سیاهی دندان در افراد می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید