راهنمای مراقبت های بعد و قبل از تزریق چربی

مراقبت های قبل و بعد از تزریق چربی
امتیاز به این محتوا

آیا شما از جمله افرادی هستید که از چین و چروک‌های موجود در صورت خود به‌ویژه در ناحیه پیشانی و چشم‌ها ناراحت بوده و این مسأله بر اعتماد به نفس شما تاثیر می‌گذارد؟ آیا می‌دانید روش‌های درمانی مختلفی برای جوانسازی و شاداب کردن چهره وجود دارد که کمک می‌کنند تنها در یک جلسه درمان بتوانید این خطوط اضافه بر روی پوست را به راحتی حذف کنید؟

خوشبختانه در سال‌های اخیر اقدامات زیبایی متنوعی به دنیا معرفی شده‌اند که این امکان را فراهم می‌کنند تا مردم تحت هر شرایطی بتوانند به نتیجه ‌ایده‌آل در زمینه زیبایی و شادابی چهره خود برسند. تزریق چربی از جمله اقدامات زیبایی پرطرفدار در دنیا و البته در کشور ما به حساب می‌آید که دامنه کارایی بسیار وسیعی دارد. متخصصان از روش ‌ترانسفر چربی برای برطرف نمودن خطوط چین و چروک در پوست و همچنین مدلینگ صورت و فرم دادن به اندام‌هایی همانند سینه‌ها استفاده می‌کنند.

برای اینکه بتوانید به نتیجه دلخواه از‌ ترانسفر چربی برسید نه تنها باید در انتخاب بهترین متخصص دقت زیادی داشته باشید بلکه باید به نکات مراقبتی بعد و قبل از انتقال چربی نیز توجه داشته و تمامی توصیه‌های مراقبتی ذکر شده توسط پزشک را رعایت نمایید. در این مقاله متخصصان پایگاه مارال سلامت ایرانیان مراقبت ‌های لازم بعد و قبل از تزریق چربی را برای شما ذکر خواهند کرد به این‌ امید که بتوانید این متد زیبایی را بدون کوچکترین خطر و عارضه پشت سر گذاشته و به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

مشاهده این مطلب : فاصله بین جلسات تزریق چربی

آمادگی ‌های لازم قبل از ‌ترانسفر چربی

فرآیند تزریق چربی به عنوان یکی از اقدامات بسیار ایمن شناخته شده است چرا که در این روش ابتدا متخصص اقدام به استخراج چربی از بدن خود شما خواهد کرد بنابراین چون ماده پر‌کننده پوست از بدن خود شخص برداشته می‌شود بنابراین با سیستم ایمنی سازگار بوده و احتمال پس زدن بسیار پایین خواهد بود. از سوی دیگر متخصص در مرحله بعد عمل سانتریفیوژ را برای خالص‌سازی چربی‌ها انجام می‌دهد. به عبارت دیگر شما مطمئن خواهید بود که چربی مورد استفاده در فرآیند تزریق کاملاً خالص بوده و هیچگونه ماده اضافی با آن همراه نیست. بنابراین عارضه‌ای برای شما بروز نخواهد کرد و در نهایت تزریق چربی با ایمنی بالا و تحت شرایط استاندارد برای شما انجام می‌گیرد. برای اینکه بتوانید از این خدمات زیبایی استفاده کنید باید آمادگی لازم قبل از تزریق چربی را کسب نمایید:

نکات مهم قبل از انتقال چربی

 1. در ابتدا باید در جلسه مشاوره با متخصص شرکت کنید تا وضعیت سلامت عمومی بدن شما مورد بررسی قرار گیرد. تنها افرادی می‌توانند از خدمات انتقال چربی بهره‌مند شوند که بیماری خاصی نداشته باشند و به طور کلی از سلامت عمومی لازم برخوردار باشند.
 2. برخی از مراجعه‌کنندگان اضافه وزن دارند. متخصص به این دسته از افراد توصیه می‌کند که اگر قصد کاهش وزن و رژیم غذایی دارند قبل از انتقال چربی اقدامات لازم را انجام دهند زیرا چربی یک ماده طبیعی است که با افزایش متابولیسم بدن و افزایش تحرک روزانه به سرعت جذب بدن می‌شود‌. لذا اگر بعد از انتقال چربی اقدام به رژیم غذایی نمایید ماندگاری ‌ترانسفر چربی بسیار کوتاه‌تر خواهد شد.
 3. همچنین لازم است دو هفته قبل از تزریق چربی مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون، مکمل‌های گیاهی، دخانیات و الکل را کنار بگذارید. تمامی این مواد باعث اختلال خونرسانی بدن و بروز مشکلاتی خواهند شد.
 4. فراموش نکنید که در جلسه مشاوره باید تمامی اطلاعات پزشکی خود را در اختیار متخصص قرار دهید. برای مثال اگر قبلاً تجربه حساسیت به ماده بی‌حسی را داشته و یا اگر هم‌اکنون بنا به دلایلی از دارو‌های خاص مانند دارو‌های اعصاب استفاده می‌کنید حتماً پزشک را در جریان گذارید.

مشاهده این مطلب : تزریق چربی به باسن

نکات مراقبتی قبل از تزریق چربی

 1. عدم مصرف داروی رقیق‌کننده خون به مدت دو هفته
 2. خودداری از مصرف دخانیات و الکل به مدت دو هفته
 3. ارائه سابقه پزشکی خود به متخصص

نکات مراقبتی بعد از تزریق چربی

 1. عدم دستکاری و فشار آوردن به محل تزریق چربی
 2. بالاتر بودن سر از بدن در زمان خواب
 3. مصرف داروهای تجویز شده
 4. نرفتن به محیط‌های گرم

عوامل موثر بر ماندگاری تزریق چربی

 1. روش تزریق چربی
 2. میزان چربی تزریق شده
 3. میزان متابولیسم بدن
 4. میزان فعالیت روزانه

مراقبت ‌های بعد از تزریق چربی

فرآیند تزریق چربی به عنوان یکی از بهترین اقدامات زیبایی شناخته شده است که بعد از چند ساعت شما می‌توانید به خانه برگشته و بعد از سپری کردن دوره نقاهت، بهترین نتایج را از ‌ترانسفر چربی به دست بیاورید. البته برای این که نتیجه نهایی انتقال چربی به بهترین شکل ممکن نمایان شود لازم است حتماً بین ۲ تا ۳ هفته صبوری به خرج دهید تا عوارضی همانند التهاب و ورم و کبودی پوست به طور کامل برطرف شوند.

برخی از افراد تصور می‌کنند که اگر بهترین متخصص در زمینه ترانسفر چربی را پیدا کرده و به یک کلینیک معتبر مراجعه کنند بهترین نتیجه را از این اقدام به زیبایی به دست خواهند آورد. اگر چه انتخاب دکتر و کلینیک نقش عمده‌ای در نتیجه انتقال چربی ایفا خواهد کرد اما فراموش نکنید که مراقبت ‌های بعد از تزریق چربی نیز به همین اندازه حائز اهمیت بوده و یک سهل‌انگاری شما می‌تواند عواقب خطرناکی را به دنبال داشته باشد. بنابراین برای اینکه نتیجه تزرق چربی ماندگار شده و از طرف دیگر این اقدام زیبای عوارض جدی برای شما به همراه نداشته باشد لازم است توصیه‌ های مراقبتی بعد از انتقال چربی را به خاطر سپرده و به تمامی نکات ذکر شده توسط متخصص عمل نمایید:

نکات مراقبتی بعد از تزریق چربی

مشاهده این مطلب : تزریق چربی به صورت

 1. اگرچه فرآیند ‌ترانسفر چربی یک اقدام سرپایی به حساب آمده و نیاز به بستری شدن نخواهد بود ولی این بدان معنا نیست که شما می‌توانید بلافاصله به سر کار رفته و یا اینکه فعالیت‌های سنگین روزمره را ادامه دهید. به شما توصیه می‌کنیم حداقل به مدت ۲ روز در خانه بمانید و استراحت داشته باشید چرا که این کار باعث می‌شود التیام بافت‌ها با سرعت بیشتری سپری شده و دوره نقاهت کوتاه‌تر گردد.
 2. به هیچ عنوان نباید محل تزریق را ماساژ دهید زیرا احتمال جابجایی چربی از اندام هدف به قسمت غیر هدف بالا خواهد بود. البته عمده افراد از احساس خارش در محل تزریق گلایه می‌کنند که این مسأله کاملاً طبیعی بوده و به دلیل دستکاری بافت‌ها رخ می‌دهد. خارش در محل زخم نشان‌دهنده التیام زخم‌ها است. بنابراین بهتر است شرایط را تحمل کنید اما اگر شدت خارش افزایش پیدا کرد نباید فشار زیادی به محل تزریق وارد گردد.
 3. همانگونه که می‌دانید برای تزریق چربی ابتدا باید فرآیند تخلیه چربی از اندام‌هایی که به عنوان بانک شناخته می‌شوند انجام گیرد. اگر برای اولین بار برای این تزریق اقدام کرده و ذخیره چربی از قبل در فریزر‌های مخصوص وجود ندارد، لازم است ابتدا از طریق فرآیند‌هایی همانند لیپوماتیک چربی از بدن شما استخراج گردد. بنابراین انجام همزمان این دو عمل باعث می‌شود میزان مراقبت‌ ها بعد از تزریق چربی افزایش پیدا کند. برای مثال متخصص از شما می‌خواهد گن بعد از لیپوماتیک را تا چند هفته به صورت شبانه‌روزی در محل جراحی استفاده نمایید تا پوست بر روی عضلات به خوبی فرم گرفته و مسأله افتادگی پوست در ناحیه بانک چربی اتفاق نیفتاد.
 4. به شما توصیه می‌شود که حداقل به مدت چند هفته در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید بلکه در زمان خروج از خانه حتما از کلاه مخصوص استفاده کرده و از سوی دیگر کرم‌ ضدآفتاب داشته باشید. البته به طور کلی این نکته را به خاطر بسپارید که حداقل به مدت یک تا دو هفته هیچگونه ماده آرایشی و بهداشتی بر روی صورت استفاده نشود .
 5. تا مدتی که متخصص توصیه می‌کند باید در زمان خوابیدن سر بالاتر از بدن باشد تا از افزایش تورم در محل تزریق جلوگیری گردد.
 6. با توجه به اینکه محل تزریق نباید تحت فشار قرار گیرد، بنابراین در زمان خواب باید احتیاط‌های لازم را داشته باشید. برای مثال اگر تزریق چربی به صورت انجام گرفته است باید تا مدتی به صورت طاق باز بخوابید و برای اینکه در زمان خواب شرایط بدن به همین حالت حفظ شود در دو طرف بدن خود چند بالش قرار دهید.
 7. در طول روز آب کافی بنوشید تا متابولیسم بدن حفظ شده و دچار گرسنگی کاذب نشوید زیرا این گرسنگی باعث می‌شود تجزیه بافت چربی با سرعت زیادی اتفاق افتاده و در نتیجه ماندگاری تزریق چربی به شدت کاهش پیدا کند.
 8. حتماً تمامی دارو‌های تجویز شده توسط متخصص را تا مدت معلوم مصرف کنید تا دچار عارضه نشوید.

چه عواملی بر ماندگاری تزریق چربی تاثیر می گذارد؟

به طور کلی تکنیک‌هایی که در جهت زیباسازی چهره و اندام استفاده می‌شوند، به دو دسته تکنیک‌های موقت و تکنیک‌های دائم تقسیم شده و این تقسیم‌بندی براساس مدت زمان ماندگاری نتیجه آن‌ها است. تکنیک تزریق چربی همانند تزریق فیلر و بوتاکس، یکی از خدمات زیبایی موقت است که بعد از چند ماه اثر چربی از بدن شما خارج می‌گردد. شاید تا به حال این تجربه را داشته‌اید که دو نفر از اعضای خانواده، به صورت همزمان، تزریق چربی به صورت را انجام داده‌اند ولی علی‌رغم اینکه اندام هدف یکسان بوده، مدت زمان ماندگاری چربی برای هر دو نفر متفاوت شده است. علت این موضوع، عوامل مختلفی است که بر ماندگاری تزریق چربی تأثیر می‌گذارند:

 1. آیا هر دو نفر، تزریق چربی را تحت نظر یک متخصص انجام داده‌اند؟ اولین و مهمترین عاملی که باعث افزایش ماندگاری ترانسفر چربی می‌شود، نحوه عملکرد متخصص است. عملکرد پزشکان از نظر ظرأفت عمل، با هم متفاوت بوده و از طرف دیگر برخی از آن‌ها به مرحله دوم که تصفیه‌سازی چربی‌ها توجهی نمی‌کنند. به همین دلیل است که نتیجه تزریق هر کدام از متخصصان با یکدیگر متفاوت می‌شود.
 2. آیا هر دو نفر به نکات مراقبتی بعد و قبل از تزریق چربی توجه کرده‌اند؟ زمانی که قرار است ترانسفر چربی را انجام دهید، متخصص جلسه مشاوره برای شما برگزار می‌کند. در این جلسه که هدف اصلی آن بررسی بانک چربی، سلامت عمومی بدن و میزان چربی مورد نیاز برای تزریق است، قطعاً نکات مراقبتی قبل و بعد از ترانسفر چربی نیز ذکر خواهد شد. توجه به این نکات، علاوه بر اینکه باعث افزایش عوارض جانبی بعد از تزریق می‌گردد، بر نتیجه نهایی نیز تأثیر خواهد گذاشت. به همین دلیل است کسانی که به این نکات مراقبتی بعد از انتقال چربی بی‌توجه بوده و یا اینکه برخی از آن‌ها را مورد توجه قرار نداده‌اند، علاوه بر اینکه نمی‌توانند به نتیجه دلخواه برسند با مسأله برطرف شدن اثر چربی در بازه زمانی کوتاه مدت مواجه می‌گردند. در صورتی که دوست دارید نتیجه هزینه‌ای که خرج کرده‌اید را به بهترین شکل ممکن رؤیت کنید، تمامی نکات مراقبتی بعد و قبل از انتقال چربی را عمل نمایید.
 3. و در آخر باید بگوییم که رژیم غذایی شما و میزان متابولیسم بدن، تأثیر مستقیمی بر ماندگاری تزریق چربی دارد. اگر قصد دارید از طریق ورزش کردن یا رژیم گرفتن، وزن خود را کم کنید، بهتر است تزریق چربی را به زمان دیگری موکول کنید چرا که این دو عمل باعث می‌شوند چربی‌ها خیلی سریع‌تر تجزیه شده و اثر تزریق چربی در مدت زمان کوتاهی از بین می‌رود.
مقاله قبلی
فاصله بین جلسات تزریق چربی چه مدت است؟
مقاله بعدی
تزریق چربی به صورت – مزایا و هزینه تزریق چربی از شکم به صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید