کاشت مو
موضوعات داغ

آیا عوارض و خطرات کاشت موی طبیعی واقعیت دارد؟

مسئله ریزش مو و کم‌پشت شدن موی سر برای هیچکس خوشایند نیست به دلیل اینکه این اتفاق به شدت بر زیبایی و شادابی چهره تاثیر می‌گذارد. حتماً تا به حال افرادی را دیده‌اید که به دلیل طاسی سر سن آن‌ها بیشتر از حد طبیعی به نظر می‌رسد. اکنون با وجود روش‌های مختلف درمانی، هیچ کس نباید این شرایط را تحمل کرده و باید در اولین فرصت اقدام به درمان نماید. در میان متد‌های مختلفی که برای درمان طاسی یا کم‌پشتی موی سر وجود دارد، کاشت طبیعی مو بهترین و موثر‌ترین روش شناخته شده است. اما به هر حال هر کدام از عمل‌های زیبایی عوارض خاص خود را دارند و یکی از نگرانی‌های مردم در مورد پیوند مو، مسئله عوارض و خطرات کاشت مو است.

متخصصان پایگاه مارال سلامت ایرانیان در این مقاله به بررسی عوارض پیوند طبیعی مو خواهند پرداخت. البته لازم به ذکر است که در جلسه مشاوره با پزشک مربوطه، درمورد عوارض و خطرات احتمالی کاشت موی طبیعی نیز صحبت خواهد شد.

فرم مشاوره رایگان

مشاهده این مطلب : همه چیز درباره کاشت مو میکروایمپلنت

بررسی مهم ترین عوارض و خطرات کاشت مو

ایمپلنت مو به عنوان بهترین روش درمانی برای داشتن مو‌های پرپشت و خوش‌حالت شناخته شده است. این عمل زیبایی ضریب اطمینان بسیار بالایی داشته و بهترین نتیجه را برای افراد به دنبال خواهد داشت. اما به هر حال نباید از عوارض احتمالی این عمل نیز غافل شد. به طور کلی عوارض و خطرات ناشی از کاشت موی طبیعی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

عوارض کاشت مو در حین عمل

این دسته از عوارض به دلیل خطای پزشکی و همچنین آماده نبودن بدن فرد برای کاشت مو رخ می‌دهد. از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مهم ترین عوارض کاشت مو هنگام جراحی

 • حساسیت به ماده بی حسی

بدن برخی از افراد به ماده بی‌حسی حساسیت دارد که واکنش بدن نسبت به این ماده به صورت سمی، روانی و آلرژیک بروز خواهد کرد. اگر فرد مراجعه‌کننده در عمل‌های قبلی خود سابقه حساسیت به این ماده را داشته است باید در جلسه مشاوره این موضوع را به متخصص اطلاع دهد. البته پزشکان موظف هستند قبل از شروع به کار تست ماده بی‌حسی را بر روی بدن انجام دهند.

 • تشکیل اسکار در محل زخم

در صورتی که متخصص برای شما روش fut را انتخاب کرده باشد باید بعد از برداشت نوار باریکی از پوست سر، محل زخم را بخیه کند. اگر مهارت کافی در بخیه زدن نداشته باشد، بعد از سپری شدن دوره نگاهت شاهد تشکیل اسکار در محل زخم خواهید بود.

 • از دست رفتن فولیکول ها

در جریان پیوند طبیعی مو چند عامل بر از دست رفتن فولیکول‌ها تاثیر دارند که یکی از این عوامل، خطای پزشک در زمان استخراج و کاشت فولیکول است. اگر زمان برداشت فولیکول آسیبی به آن‌ها وارد شده و یا اینکه فولیکول‌ها در عمق مناسب کاشته نشوند، بعد از سپری شدن دوره نقاهت نتیجه کار را رویت نخواهید کرد.

 • خونریزی در حین عمل

عمدتاً این مشکل برای کسانی اتفاق می‌افتد که آمادگی لازم برای کاشت مو را ندارند. برای مثال شما دو هفته قبل از پیوند باید مصرف دارو‌های رقیق‌کننده و همچنین الکل را کنار بگذارید. اگر به این توصیه پزشک توجه نکنید حین عمل دچار خونریزی خواهید شد.

مشاهده این مطلب: نحوه صحیح استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

عوارض بعد از کاشت مو

از زمانی که پیوند طبیعی مو به اتمام می‌رسد مسئولیت شما برای مراقبت از مو‌های پیوندی آغاز خواهد شد. شما باید در دوره نقاهت به تمام توصیه‌های متخصص عمل کنید تا از عوارض کاشت مو در ‌امان مانده و بعد از سپری شدن چند ماه بتوانید نتیجه کار را به بهترین شکل ممکن رویت کنید. در صورتی که متخصص عملکرد بسیار خوبی داشته باشد اما شما مراقبت‌های بعد از ایمپلنت مو را رعایت نکنید قطعا تمامی زحمات هدر خواهد رفت. از جمله عوارض و خطرات کاشت مو بعد از عمل عبارتند از:

 • احساس درد در بانک مو و محل پیوند

با توجه به اینکه به تدریج اثر ماده بی‌حسی از بدن خارج می‌شود، این مسئله طبیعی است که کمی درد داشته باشید. با مشورت متخصص می‌توانید مسکن‌های تجویز شده را مصرف کنید.

مشاهده این مطلب : ریزش مو سکه ای چه علائمی دارد؟

عوارض و احتمالی بعد از کاشت موی طبیعی

 • احساس خارش در پوست سر

خارش پوست سر بعد از پیوند طبیعی مو، یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلاتی است که برای مراجعه‌کنندگان رخ می‌دهد. این اتفاق به دلیل دتسکاری شدن بافت پوست بروز خواهد کرد و در واقع نشان دهنده التیام زخم‌ها است. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید محل پیوند را ماساژ دهید چون کوچکترین فشار باعث جابجایی و از دست رفتن فولیکول‌ها خواهد شد. تا جایی که امکان دارد شرایط را تحمل کنید ولب در صورتی که خارش شدید شد، حتماً با متخصص خود صحبت کنید.

 • عفونت پوستی

به جرات می‌توان گفت یکی از بدترین عارضه‌های کاشت موی طبیعی، بروز عفونت در بانک مو یا محل پیوند است. این عفونت به دلایل مختلفی رخ خواهد داد. برای مثال اگر محیط عمل استریل نبوده و یا متخصص از تجهیزات ضدعفونی شده استفاده نکند و یا اگر شما در دوران نقاهت از محیط‌های آلوده دوری نکنید، قطعاً دچار عفونت خواهید شد. مسئله عفونت در محل پیوند بسیار خطرناک خواهد بود چرا که سلامت فولیکول‌ها را به خطر می‌اندازد.
4- تشکیل جای زخم

همانگونه که گفته شد در صورتی که روش اف یو تی برای شما انتخاب شود باید مراقب محل زخم باشید تا اسکار تشکیل نشود. یکی از دلایل تشکیل اسکار، بخیه زدن غیر اصولی زخم است. اما اگر شما در دوره نقاهت از زخم به درستی مراقبت نکنید این سهل‌انگاری نیز می‌تواند در تشکیل جای‌زخم نقش داشته باشد.

 • خونریزی در محل زخم ها

اتفاق دیگری که ممکن است بعد از کاشت مو برای شما رخ بدهد خونریزی در محل زخم‌ها است. عوامل مختلفی در بروز این عارضه نقش دارند که برای مثال می‌توان به کشیدن سیگار و استفاده از الکل بعد از پیوند مو اشاره نمود. به طور کلی متخصصان از شما می‌خواهند که دو هفته قبل و دو هفته بعد از کاشت طبیعی مو از مصرف این مواد خودداری نمایید. البته در دوره نقاهت نیز باید مراقب باشید که هیچ فشاری به محل زخم‌ها وارد نشود.

 • ریزش مو

یکی از اتفاقاتی که معمولاً از هفته سوم به بعد رخ می‌دهد، ریزش مو‌های پیوندی است. اغلب مراجعه‌کنندگان از این موضوع نگران می‌شوند چرا که فکر می‌کنند عملیات کاشت با شکست مواجه شده است. در صورتی که لازم است بدانید این ریزش مو کاملاً طبیعی بوده و تحت عنوان شوک ریزشی شناخته شده است. به عبارت دیگر بعد از این مرحله است که شما شاهد رشد طبیعی مو‌های کاشته شده خواهید بود.

مشاهده این مطلب : برای کاشت مو کجا برم؟

راه‌ های جلوگیری از عوارض کاشت مو

در جلسه مشاوره، متخصص و کادر درمانی کلینیک چند نکته را پیرامون آمادگی برای کاشت مو ذکر خواهند کرد. حتماً باید تمامی این توصیه‌ها را با دقت اجرا کنید. برای مثال می‌توان به عدم مصرف دخانیات، الکل و دارو‌های رقیق‌کننده خون به مدت دو هفته قبل از عمل اشاره نمود.

در پایان باید بگوییم که یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای جلوگیری از عوارض احتمالی کاشت مو، مراقبت صحیح و اصولی از خود در دوران نقاهت است. پزشک متخصص در جلسه مشاوره و یا بعد از اتمام کار حتماً لیستی از نکات مراقبتی در دوره نقاهت را به شما ارائه می‌کند. باید دقیقا مطابق با دستور پزشک عمل کرده و تمام این توصیه‌ها را جدی بگیرید. چند نکته مراقبتی در دوره نقاهت برای جلوگیری از عوارض و خطرات کاشت مو عبارتند از:

 1. دوری از دخانیات، الکل و دارو‌های رقیق‌کننده خون به مدت دو هفته
 2. عدم انجام فعالیت و ورزش‌های سنگین
 3. مصرف آب و میوه و سبزیجات به اندازه کافی
 4. بالاتر بودن سر نسبت به بدن در دوره نقاهت
 5. اصولی موی سر و استفاده از شامپوی تجویز شده
 6. مصرف تمامی دارو‌های تجویز شده توسط متخصص
 7. عدم استفاده از محصولات شیمیایی همانند رنگ‌ها

maralsalamatiranian

یک تیم پزشکی سخت کوش و خبره که یک هدف مشترک دارند! دسترسی سریع و آسان کاربران به مطالب معتبر روز دنیا در حوزه زیبایی و سلامت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا