عوارض و خطرات احتمالی کاشت مو از شایعه تا واقعیت

عوارض و خطرات کاشت مو چیست؟
امتیاز به این محتوا

مسئله ریزش مو و کم‌پشت شدن موی سر برای هیچکس خوشایند نیست به دلیل اینکه این اتفاق به شدت بر زیبایی و شادابی چهره تاثیر می‌گذارد. حتماً تا به حال افرادی را دیده‌اید که به دلیل طاسی سر سن آن‌ها بیشتر از حد طبیعی به نظر می‌رسد. اکنون با وجود روش‌های مختلف درمانی، هیچ کس نباید این شرایط را تحمل کرده و باید در اولین فرصت اقدام به درمان نماید. در میان متد‌های مختلفی که برای درمان طاسی یا کم‌پشتی موی سر وجود دارد، کاشت طبیعی مو بهترین و موثر‌ترین روش شناخته شده است. اما به هر حال هر کدام از متدهای زیبایی عوارض خاص خود را دارند و یکی از نگرانی‌های مردم در مورد پیوند مو، مسئله عوارض و خطرات کاشت مو است.

متخصصان پایگاه مارال سلامت ایرانیان در این مقاله به بررسی عوارض پیوند طبیعی مو خواهند پرداخت. البته لازم به ذکر است که در جلسه مشاوره با پزشک مربوطه، درمورد عوارض و خطرات احتمالی کاشت موی طبیعی نیز صحبت خواهد شد.

آیا عوارض کاشت مو واقعیت دارد؟

عوارض آمپول بی حسی کاشت مو

اولین قدم برای انجام پیوند مو، تزریق ماده بی‌حسی به محل پیوند و محل بانک مو است تا فرد متقاضی در زمان برداشت و کاشت فولیکول، کمترین درد را احساس نکند. اما به هر حال هر متدی چه از نوع زیبایی و چه از نوع درمانی، با عوارضی همراه است و یکی از عوارض این روش، بحث تزریق بی‌حسی برای انجام این متد زیبایی است. مهم‌ترین عوارض آمپول بی‌حسی کاشت مو عبارتند از:

 1. بی‌حس شدن موقت پوست سر
 2. احساس سوزش
 3. احساس گزگز شدن
 4. تیر کشیدن سر

اما این عوارض کاملا طبیعی هستند و در عرض چند روز تا یک هفته به طور کامل برطرف می‌شوند. البته اگر دوز تزریق ماده بی‌حسی به دلیل طولانی شدن فرآیند پیوند مو بیشتر باشد، ممکن است عوارض آمپول بی‌حسی پیوند مو تا ۱۰ روز ادامه داشته باشد. ولی به هر حال با از بین رفتن اثر ماده بی‌حسی از بدن، به طور کامل این عوارض نیز برطرف خواهند شد.

بررسی مهم ترین عوارض و خطرات کاشت مو

ایمپلنت مو به عنوان بهترین روش درمانی برای داشتن مو‌های پرپشت و خوش‌حالت شناخته شده است. این متد زیبایی ضریب اطمینان بسیار بالایی داشته و بهترین نتیجه را برای افراد به دنبال خواهد داشت. اما به هر حال نباید از عوارض احتمالی این متد نیز غافل شد. به طور کلی عوارض و خطرات ناشی از کاشت موی طبیعی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

عوارض کاشت مو در حین پیوند

این دسته از عوارض به دلیل خطای پزشکی و همچنین آماده نبودن بدن فرد برای کاشت مو رخ می‌دهد. از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مهم ترین عوارض کاشت مو هنگام جراحی

 • حساسیت به ماده بی حسی

بدن برخی از افراد به ماده بی‌حسی حساسیت دارد که واکنش بدن نسبت به این ماده به صورت سمی، روانی و آلرژیک بروز خواهد کرد. اگر فرد مراجعه‌کننده در عمل‌های قبلی خود سابقه حساسیت به این ماده را داشته است باید در جلسه مشاوره این موضوع را به متخصص اطلاع دهد. البته پزشکان موظف هستند قبل از شروع به کار تست ماده بی‌حسی را بر روی بدن انجام دهند.

 • تشکیل اسکار در محل زخم

در صورتی که متخصص برای شما روش fut را انتخاب کرده باشد باید بعد از برداشت نوار باریکی از پوست سر، محل زخم را بخیه کند. اگر مهارت کافی در بخیه زدن نداشته باشد، بعد از سپری شدن دوره نگاهت شاهد تشکیل اسکار در محل زخم خواهید بود.

 • از دست رفتن فولیکول ها

در جریان پیوند طبیعی مو چند عامل بر از دست رفتن فولیکول‌ها تاثیر دارند که یکی از این عوامل، خطای پزشک در زمان استخراج و کاشت فولیکول است. اگر زمان برداشت فولیکول آسیبی به آن‌ها وارد شده و یا اینکه فولیکول‌ها در عمق مناسب کاشته نشوند، بعد از سپری شدن دوره نقاهت نتیجه کار را رویت نخواهید کرد.

 • خونریزی در حین کاشت

عمدتاً این مشکل برای کسانی اتفاق می‌افتد که آمادگی لازم برای پیوند گرافت مو را ندارند. برای مثال شما دو هفته قبل از پیوند باید مصرف دارو‌های رقیق‌کننده و همچنین الکل را کنار بگذارید. اگر به این توصیه پزشک توجه نکنید حین کاشت دچار خونریزی خواهید شد.

آیا عوارض و خطرات کاشت موی طبیعی واقعیت دارد؟

عوارض حین کاشت مو

 1. حساسیت به ماده بی‌حسی
 2. از دست رفتن فولیکول در حین انتقال
 3. خونریزی در حین برداشت و یا کاشت فولیکول

عوارض بعد از کاشت مو

 1. درد، تورم و التهاب
 2. احساس خارش و پوسته پوسته شدن
 3. بی‌حسی در محل پیوند
 4. تشکیل اسکار در محل زخم
 5. عفونت

دلیل برو عوارض

 1. استریل نبودن محیط کاشت و تجهیزات
 2. عدم مهارت متخصص
 3. نداشتن آمادگی لازم قبل از کاشت
 4. عدم توجه به مراقبت‌های بعد از پیوند

جلوگیری از بروز عوارض

 1. مراجعه به متخصص توانمند
 2. عدم مصرف دخانیات و الکل به مدت یک ماه قبل و یک ماه قبل از پیوند
 3. نرفتن به محیط‌های آلوده
 4. فشار نیاوردن به محل پیوند مو

عوارض کاشت مو به چه دلایلی رخ می ‌دهد؟

شاید با مطالعه این مقاله، این تصور برای شما به وجود آمده باشد که تحت هر شرایطی، عوارض و خطرات کاشت موی طبیعی برای شما بروز خواهد کرد اما بهتر است در یک جمع‌بندی کلی این مطلب را ذکر کنیم که به هر حال هر متد زیبایی با عارضه‌هایی همراه خواهد بود. برای مثال عوارض طبیعی پیوند مو شامل تورم، قرمزی، التهاب و حتی کمی بی‌حسی در محل پیوند مو هستند که بعد از چند روز تا نهایتاً یک هفته به طور کامل برطرف خواهند شد. بنابراین نباید نگران چنین مواردی باشید اما بعضی از عوارض جدی‌تر همانند عفونت و یا تشکیل اسکار در محل زخم، خونریزی و مواردی از این قبیل، بنا به چند دلیل اتفاق می‌افتند:

عوارض پیوند مو به چه دلایلی رخ می ‌دهد؟

 1. در ابتدا نباید نقش عملکرد متخصص را در بروز عوارض و خطرات کاشت موی طبیعی نادیده گرفت. یک پزشکی غیرحرفه‌ای باعث آسیب‌های جدی به پوست شده و حتی ممکن است مرحله استریل کردن تجهیزات را به خوبی انجام ندهد. به همین دلیل دچار مشکلات جدی همانند عفونت و حتی خونریزی‌ خواهید شد.
 2. عامل دیگری که منجر به بروز عارضه ‌های پیوند طبیعی مو به صورت جدی می‌شود، عدم آمادگی قبل از کاشت مو است. برای مثال زمانی که متخصص از شما می‌خواهد دخانیات و الکل را حداقل یک ماه قبل از ایمپلنت مو کنار بگذارید قطعاً این توصیه نه تنها به سلامت شما بلکه به موفقیت پیوند کمک خواهد کرد. در غیر این صورت از یک سو خون رقیق شده و احتمال خونریزی حین پیوند مو بالا می‌رود و از طرف دیگر سطح اکسیژن خون در اثر مصرف دخانیات پایین می‌آید.
 3. همچنین عدم توجه به توصیه‌های مراقبتی در دوره نقاهت بعد از کاشت مو، از دیگر عوامل مؤثر بر بروز عوارض و خطرات ایمپلنت موی طبیعی خواهد بود. به همین دلیل است که متخصصان اکیداً توصیه می‌کنند تمامی نکات مراقبتی به صورت جزء به جزء رعایت شده و کوتاهی نکنید.

عوارض بعد از کاشت مو

از زمانی که پیوند طبیعی مو به اتمام می‌رسد مسئولیت شما برای مراقبت از مو‌های پیوندی آغاز خواهد شد. شما باید در دوره نقاهت به تمام توصیه‌های متخصص عمل کنید تا از عوارض کاشت مو در ‌امان مانده و بعد از سپری شدن چند ماه بتوانید نتیجه کار را به بهترین شکل ممکن رویت کنید. در صورتی که متخصص عملکرد بسیار خوبی داشته باشد اما شما مراقبت‌های بعد از ایمپلنت مو را رعایت نکنید قطعا تمامی زحمات هدر خواهد رفت. از جمله عوارض و خطرات کاشت مو بعد از پیوند عبارتند از:

 • احساس درد در بانک مو و محل پیوند

با توجه به اینکه به تدریج اثر ماده بی‌حسی از بدن خارج می‌شود، این مسئله طبیعی است که کمی درد داشته باشید. با مشورت متخصص می‌توانید مسکن‌های تجویز شده را مصرف کنید.

عوارض و احتمالی بعد از کاشت موی طبیعی

 • احساس خارش در پوست سر

خارش پوست سر بعد از پیوند طبیعی مو، یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلاتی است که برای مراجعه‌کنندگان رخ می‌دهد. این اتفاق به دلیل دتسکاری شدن بافت پوست بروز خواهد کرد و در واقع نشان دهنده التیام زخم‌ها است. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید محل پیوند را ماساژ دهید چون کوچکترین فشار باعث جابجایی و از دست رفتن فولیکول‌ها خواهد شد. تا جایی که امکان دارد شرایط را تحمل کنید ولب در صورتی که خارش شدید شد، حتماً با متخصص خود صحبت کنید.

 • عفونت پوستی

به جرات می‌توان گفت یکی از بدترین عارضه‌های کاشت موی طبیعی، بروز عفونت در بانک مو یا محل پیوند است. این عفونت به دلایل مختلفی رخ خواهد داد. برای مثال اگر محیط کاشت استریل نبوده و یا متخصص از تجهیزات ضدعفونی شده استفاده نکند و یا اگر شما در دوران نقاهت از محیط‌های آلوده دوری نکنید، قطعاً دچار عفونت خواهید شد. مسئله عفونت در محل پیوند بسیار خطرناک خواهد بود چرا که سلامت فولیکول‌ها را به خطر می‌اندازد.
4- تشکیل جای زخم

همانگونه که گفته شد در صورتی که روش اف یو تی برای شما انتخاب شود باید مراقب محل زخم باشید تا اسکار تشکیل نشود. یکی از دلایل تشکیل اسکار، بخیه زدن غیر اصولی زخم است. اما اگر شما در دوره نقاهت از زخم به درستی مراقبت نکنید این سهل‌انگاری نیز می‌تواند در تشکیل جای‌زخم نقش داشته باشد.

 • خونریزی در محل زخم ها

اتفاق دیگری که ممکن است بعد از کاشت مو برای شما رخ بدهد خونریزی در محل زخم‌ها است. عوامل مختلفی در بروز این عارضه نقش دارند که برای مثال می‌توان به کشیدن سیگار و استفاده از الکل بعد از پیوند مو اشاره نمود. به طور کلی متخصصان از شما می‌خواهند که دو هفته قبل و دو هفته بعد از کاشت طبیعی مو از مصرف این مواد خودداری نمایید. البته در دوره نقاهت نیز باید مراقب باشید که هیچ فشاری به محل زخم‌ها وارد نشود.

 • ریزش مو

یکی از اتفاقاتی که معمولاً از هفته سوم به بعد رخ می‌دهد، ریزش مو‌های پیوندی است. اغلب مراجعه‌کنندگان از این موضوع نگران می‌شوند چرا که فکر می‌کنند عملیات کاشت با شکست مواجه شده است. در صورتی که لازم است بدانید این ریزش مو کاملاً طبیعی بوده و تحت عنوان شوک ریزشی شناخته شده است. به عبارت دیگر بعد از این مرحله است که شما شاهد رشد طبیعی مو‌های کاشته شده خواهید بود.

عوارض و مضرات آمپول بی حسی کاشت مو

عوارض کاشت مو در مردان و زنان چیست؟

بطور کلی عارضه‌ های کاشت مو در مردان و زنان تفاوتی با یکدیگر نداشته و به عبارت دیگر نمی‌توان تفاوت جنسیتی را عامل مؤثر در بروز عوارض و خطرات پیوند طبیعی ‌مو دانست. البته مردان به دلیل اینکه بعد از مدتی قرار است به محل کار خود برگردند، بیشتر از زنان در معرض آسیب‌های جدی‌تر و عوارض بیشتر قرار دارند اما نوع عارضه‌ها تفاوتی با یکدیگر نخواهد داشت. به طور کلی به آقایان عزیز که قصد دارند ایمپلنت طبیعی مو را انجام دهند، توصیه می‌کنیم زمانی تصمیم خود را برای متد زیبایی نهایی کنند که زمان کافی برای استراحت در خانه داشته و نخواهند سریعاً به محل کار برگردند. به خصوص افرادی که در محیط‌های آزاد کار می‌کنند باید بیشتر از دیگران در خانه بمانند و تا زمانی که آثار زخم برطرف نشده است، حتی‌المقدور به محیط بیرون نروند.

راه های پیشگیری از عوارض پیوند مو

راه‌ های جلوگیری از عوارض کاشت مو

باید دقیقا مطابق با دستور پزشک عمل کرده و تمام این توصیه‌ها را جدی بگیرید. چند نکته مراقبتی در دوره نقاهت برای جلوگیری از عوارض و خطرات کاشت مو عبارتند از:

 1. دوری از دخانیات، الکل و دارو‌های رقیق‌کننده خون به مدت دو هفته
 2. عدم انجام فعالیت و ورزش‌های سنگین
 3. مصرف آب و میوه و سبزیجات به اندازه کافی
 4. بالاتر بودن سر نسبت به بدن در دوره نقاهت
 5. اصولی موی سر و استفاده از شامپوی تجویز شده
 6. مصرف تمامی دارو‌های تجویز شده توسط متخصص
 7. عدم استفاده از محصولات شیمیایی همانند رنگ‌ها
مقاله قبلی
کاشت موی طبیعی به روش میکروایمپلنت
مقاله بعدی
آیا می توان بعد از کاشت مو از کلاه استفاده کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید