کاشت مو

اصول کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو طبیعی

شاید شما به تازگی تصمیم گرفته‌اید که برای درمان کم‌پشتی و یا طاسی سر خود کاشت مو را انجام دهید. خوشبختانه در سال‌های اخیر اغلب کلینیک‌های زیبایی، پیوند طبیعی مو را نیز تحت نظر متخصصین توانمند انجام می‌دهند. برای اینکه بتوانید نتیجه مطلوب و البته ماندگار را به دست بیاورید از یک سو لازم است بهترین متخصص کاشت مو را پیدا کنید و از سوی دیگر باید مراقبت ‌های بعد از ایمپلنت مو را جدی بگیرید. یک کلینیک معتبر قبل از اینکه عمل کاشت مو انجام شود جلسه مشاوره تحت نظر کادر درمانی و متخصص برگزار می‌کند تا نکات مراقبتی را در دوره نقاهت برای شما توضیح دهند. یکی از این نکات بسیار مهم، کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو است.

اغلب مراجعه‌کنندگان تمایل دارند تا زمانی که رشد موی پیوندی شروع نشده است، جای زخم و همچنین محل پیوند مو را با کلاه بپوشانند. به نظر شما استفاده از کلاه بعد از کاشت مو آسیبی به سلول‌های پیوندی وارد می‌کند؟ پایگاه مارال سلامت ایرانیان در این مقاله به این ابهامات ذهنی شما پایان خواهد داد.

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

بعد از اینکه پیوند طبیعی مو انجام گرفت، متخصص به شما تذکر می‌دهد که به هیچ عنوان به فولیکول‌های پیوندی سر فشار وارد نکنید چرا که کوچکترین فشار یا خارش می‌تواند باعث از بین رفتن آن‌ها شود. در واقع شما باید به خوبی از خود مراقبت نمایید تا دوره نقاهت سپری شده و مطمئن شوید که فولیکول‌ها با بنیه قوی در داخل پوست استحکام پیدا کرده‌اند. اکنون اگر شما بخواهید کلاهی بر سر خود بگذارید قطعاً وزن کلاه باعث فشار به فولیکول‌ها می‌شود و این موضوع سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازد.

اما از سوی دیگر اغلب مراجعه‌کنندگان از شرایط پوست سر خود بعد از پیوند راضی نبوده و برای حضور در جمع خجالت می‌کشند. آن‌ها تمایل دارند تا زمان بهبودی کامل، از کلاه استفاده کنند. در چنین شرایطی تنها می‌توان از کلاهی استفاده کرد که متخصص به تجویز کرده است. کلاه مخصوص کاشت مو وزن بسیار سبکی داشته و به هیچ عنوان به نتیجه کار آسیب وارد نمی‌کند.

چرا باید بعد از کاشت مو از کلاه استفاده کنیم؟

مشاهده این مطلب : آشنایی با جدیدترین روش کاشت مو در ایران 

اهمیت استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

همانگونه که گفته شد اگر می‌خواهید بعد از پیوند طبیعی مو از کلاه استفاده کنید هیچ مانعی وجود نخواهد داشت منوط بر اینکه از کلاه مخصوص پیوند مو استفاده نمایید. این کلاه خطری برای فولیکول‌های پیوندی نخواهد داشت اما با این حال پزشک توصیه می‌کند حتی‌ المقدور از استفاده از کلاه پرهیز کرده و تنها در موارد زیر آن را بر روی سر قرار دهید:

  • جلوگیری از برخورد نور خورشید به سر

با توجه به اینکه پوست سر دستکاری شده و فولیکول‌ها به شدت حساس هستند، کمترین افزایش دما باعث تحریک پوست و مرگ فولیکول‌ها خواهد شد. در واقع اگر شما در معرض تابش مستقیم خورشید قرار بگیرید، نه تنها پوست سر ملتهب و پوسته پوسته می‌شود بلکه فولیکول‌ها به دلیل از دست دادن آب، از بین خواهند رفت. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که در زمان خروج از منزل حتماً این کلاه را بر روی سر خود قرار دهید.

  • محافظت از مو در برابر باد و باران

شاید شما زمانی می‌خواهید از خانه خارج شوید که هوا بادی بوده و یا اینکه بارندگی شدیدی وجود دارد. البته در چنین شرایطی شما باید از چتر استفاده کنید ولی با این حال لازم است حتما کلاه مخصوص ایمپلنت مو را بر روی سر خود قرار دهید تا محافظت بیشتری از فولیکول‌ها به عمل آید.

  • محافظت از مو در برابر آلاینده های هوا

بعد از اینکه کاشت مو به اتمام می‌رسد باید مراقب باشید که محل پیوند و بانک مو دچار عفونت نشوند چرا که حتی یک زخم بسیار کوچک می‌تواند در معرض آلودگی قرار گرفته و عفونت کند. این عفونت برای فولیکول‌های پیوندی بسیار خطرناک خواهد بود زیرا باعث مرگ آن‌ها می‌شود. بنابراین بهتر است هر زمان که می‌خواهید از خانه خارج شوید، حتماً کلاه مخصوص پیوند موی طبیعی را بر روی سر قرار دهید. این کلاه مانند عایقی عمل کرده و پوست سر و مو او را از گرد و غبار و آلاینده‌ها در‌ امان نگه خواهد داشت.

زمان استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

یکی از سوالات بسیار مهم که اغلب مراجعه‌کنندگان مطرح می‌کنند این است که پس از کاشت مو تا چه زمانی باید از کلاه استفاده نمود؟ به طور کلی متخصصان معتقد هستند که برای این منظور حداقل باید دو هفته صبر کنید. در این مدت فولیکول‌ها بسیار سست هستند و یک فشار جزئی می‌تواند باعث مرگ آن‌ها شود. درست است که کلاه مخصوص کاشت مو وزن چندانی ندارد اما همین وزن کم هم برای فولیکول‌های پیوند شده بسیار زیاد خواهد بود. بنابراین بهتر است تا دو هفته حتی‌المقدور از خانه بیرون نروید تا مجبور به استفاده از کلاه نباشید.

چطور بعد از کاشت مو کلاه بگذاریم؟

چگونگی استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

در دوران نقاهت باید به خوبی از مو‌های پیوندی خود مراقبت کنید تا به پوست و مو آسیب وارد نشده و حتی جهت فولیکول‌های پیوندی عوض نشود. بنابراین این مسئله بسیار مهم است که شما چگونه از این کلاه استفاده کنید حتی پزشک از شما می‌خواهد که تا مدتی به سراغ‌ شانه و برس نروید چرا که در این صورت فولیکول‌ها داخل پوست جابه‌جا خواهند شد. بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع لازم است در این قسمت از مقاله نحوه استفاده از کلاه بعد از کاشت مو را توضیح دهیم:

  1. شما باید از کلاه تجویز شده توسط متخصص استفاده کنید اما توجه داشته باشید که این کلاه نباید برای سر شما تنگ باشد. در واقع باید در زمان خرید توجه داشته باشید که کلاه کاملاً راحت بر روی سر قرار گرفته و هیچ فشاری بر فولیکول‌ها وارد نشود. با توجه به اهمیت این موضوع، در زمان خرید توجه کنیم کلاه شما هدبند سفت نداشته باشد.
  2. به هیچ عنوان برای گذاشتن کلاه بر روی سر عجله نکنید. بلکه دو طرف کلاه را با دست گرفته و به آرامی بر روی مو‌های خود قرار دهید. همچنین زمانی که می‌خواهید کلاه را از روی مو بردارید باز هم باید این کار را با دو دست انجام داده و ابتدا کلاه را مستقیماً از روی سر بالا ببرید. توجه داشته باشید که کشیدن کلاه بر روی سر یک حرکت غلط است.
  3. نکته‌ای که باید در استفاده از کلاه بعد از پیوند مو به آن توجه داشته باشید، تمیز بودن آن است چرا که کوچکترین آلودگی باعث عفونت زخم‌ها خواهد شد. بنابراین اگر کلاه کثیف شد لازم است آن را بشویید و در یک مکان دور از گرد و غبار خشک کنید.

مشاهده این مطلب : قیمت کاشت هر تار مو چقدر است؟

مدت زمان استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

مطلبی که لازم است در پایان به آن بپردازیم، مدت زمان استفاده از کلاه بعد از پیوند موی طبیعی است. برخی از افراد نگران این موضوع هستند که مبادا لازم باشد تا زمان رویت نتیجه کاشت مو که تقریباً یک سال طول می‌کشد، مجبور به استفاده از کلاه باشند. اما این تصور کاملاً غلط است. همانگونه که متوجه شدید اهمیت گذاشتن کلاه بعد از کاشت مو، حفاظت از فولیکول‌ها در برابر نور خورشید، آلاینده‌ها و همچنین گرد و غبار است تا فولیکول‌ها از این خطرات حفظ شوند. اما بعد از مدتی که فولیکول‌ها در داخل پوست به خوبی استقرار پیدا کردند و زخم‌ها ترمیم شدند، نیازی به استفاده از کلاه نخواهد بود. بنابراین به طور کلی لازم است که حداقل به مدت ۴ هفته در زمان خروج از منزل از کلاه استفاده کنید

maralsalamatiranian

یک تیم پزشکی سخت کوش و خبره که یک هدف مشترک دارند! دسترسی سریع و آسان کاربران به مطالب معتبر روز دنیا در حوزه زیبایی و سلامت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا