بهترین مارک کامپوزیت ونیر دندان کدام است؟ لبخندتو زیباکن

کامپوزیت ونیر
امتیاز به این محتوا

خوشبختانه در دنیای امروز روش‌های زیادی در علم دندانپزشکی ابداع شده است که به بهبود وضعیت دندان‌ها و در نتیجه اصلاح لبخند افراد کمک می‌کند. کامپوزیت ونیر یکی از روش‌های رایج در دندانپزشکی است که از طریق برطرف کردن نقص‌های موجود در دندان، می‌تواند وضعیت دندان‌های شما را بهبود بخشد. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد چگونگی انجام کامپوزیت ونیر و نحوه مراقبت از آن با شما صحبت کنیم.

کامپوزیت چگونه انجام می ‌شود؟

شاید زمانی که به دندانپزشکی مراجعه می‌کنید تا بتوانید مشکلاتی همانند ترک، لب‌پریدگی و یا حتی غیر همسطح بودن دندان‌های خود را درمان کنید، متخصص به شما پیشنهاد دهد که از روش کامپوزیت ونیر استفاده نمایید. مراحل کامپوزیت ونیر به شرح زیر است:

 1. در اولین قدم باید جرم‌گیری دندان‌ها انجام گیرد چون سطح دندان باید کاملاً تمیز و بدون هر گونه لک باشد.
 2. سپس دندان‌ها به طور کامل شسته شده و خشک می‌شوند تا در حین کامپوزیت کردن، مشکلی در کار به وجود نیاید.
 3. برای چسباندن کامپوزیت ونیر باید سطح روی دندان به حالت متخلخل در بیاید. بنابراین متخصص از مواد اسیدی استفاده می‌کند تا سطح دندان برای چسباندن کامپوزیت، مناسب شود.
 4. در مرحله آخر، کامپوزیت ونیر با استفاده از چسب‌های مخصوص‌، بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.

کامپوزیت چگونه انجام می ‌شود؟

عوارض کامپوزیت ونیر

اگر چه کامپوزیت ونیر یکی از روش‌های بسیار مناسب برای بهبود طرح لبخند و برطرف کردن نواقص دندان به حساب می‌آید ولی این روش نیز عوارض دارد:

 1. امکان شکستن دندان کامپوزیت شده وجود دارد. در صورتی که فرد مراقبت لازم را به عمل نیاورد و با دندان کامپوزیت شده، خوراکی‌های سخت را بخورد، قطعاً فشاری که به دندان وارد می‌شود، باعث شکسته شدن آن را خواهد داشت.
 2. یکی دیگر از عارضه‌های کامپوزیت ونیر، حساس شدن دندان نسبت به تغییرات دمایی است. برخی از افراد که از ونیر کامپوزیت استفاده می‌کنند، از حساس شدن دندان‌ها نسبت به تغییرات دمایی گلایه کرده و حتی معتقد هستند با نوشیدن یک چای نسبتاً گرم، دندان‌های آن‌ها به شدت درد می‌گیرد.
 3. امکان تغییر رنگ کامپوزیت ونیر نیز وجود دارد. متخصص از شما می‌خواهد تا مدتی نسبت به مصرف نوشیدنی‌های رنگی و استعمال دخانیات خودداری کنید چون در این صورت رنگ کامپوزیت، سریع‌تر تغییر خواهد کرد. بنابراین بعد از کامپوزیت ونیر دندان‌ها، باید به بهداشت دهان دندان اهمیت بیشتری بدهید به خصوص اگر قرار باشد از این روش برای اصلاح دندان‌های جلویی استفاده شود.

سفید شدن دندان با زغال؛ آیا زغال باعث سفیدتر شدن دندان ها می شود؟

عوارض کامپوزیت ونیر

بهترین برند کامپوزیت ونیر دندان

تنوع زیادی در بین برند‌های کامپوزیت ونیر دندان وجود دارد. این موضوع نشان می‌دهد کیفیت انواع کامپوزیت ونیر با یکدیگر متفاوت بوده و این متفاوت باعث می‌شود که تنوع زیادی در بین قیمت کامپوزیت ونیر نیز مشاهده شود. به طور کلی از جمله بهترین برند‌های کامپوزیت زمینه می‌توان به برندهای ژاپنی همانند  Gradia DIrect ،  Geanial و  kuraray و برندهای آمریکایی همانند  Bisco ، M3و Cosmedent  اشاره کرده بود. در صورتی که شما از این برند‌ها برای اصلاح دندان‌های خود استفاده کنید، به دلیل اینکه از مواد باکیفیت برای ساخت کامپوزیت استفاده شده است، از دوام و استحکام بسیار خوبی برخوردار بوده و از طرفی رنگ‌پذیری بسیار کمی دارند.

بهترین برند کامپوزیت ونیر دندان

مراقبت بعد از کامپوزیت ونیر

 1. حداقل به مدت ۲۴ ساعت از خوردن مواد خوراکی رنگی و نوشیدنی‌های رنگی خودداری کنید. البته بهتر است تا یک هفته به این شرایط ادامه داده و از این پس نیز به بهداشت دهان و دندان، بیشتر توجه داشته باشید.
 2. به محض خوردن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های رنگی، حتماً دهان خود را شسته و در صورت امکان از مسواک استفاده کنید.
 3. به هیچ عنوان با دندان کامپوزیت شده، خوراکی‌های سخت همانند آجیل را نشکنید چون فشار باعث از بین رفتن ونیر کامپوزیت می‌گردد.
 4. بعد از انجام کامپوزیت ونیر دندان حتماً باید بعد از سه وعده غذایی مسواک بزنید چون امکان پوسیدگی دندان کامپوزیت شده افزایش پیدا می‌کند.
 5. از آنجایی که دندان‌های کامپوزیت شده نسبت به تغییرات دمایی حساس هستند، بنابراین خمیر دندان مناسب برای دندان‌های حساس را استفاده کنید.

مراقبت بعد از کامپوزیت ونیر

کامپوزیت بهتر است یا لمینت

لمینت روکشی است که بر روی دندان‌ها قرار گرفته و دقیقاً همان کارایی کامپوزیت را برای شما اجرا می‌کند. در واقع شما با کمک لمینت می‌توانید نقص‌های به وجود آمده در دندان همانند لب‌پریدگی، شکستگی و یا غیرهمسطح بودن دندان‌ها را برطرف کنید. حتماً این سؤال مطرح می‌شود که کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت؟ برای اجرای لمینت باید کمی دندان را بتراشید تا بتوانید روکش را بر روی دندان‌های خود قرار دهید. ولی برای کامپوزیت ونیر، نیازی به تراشیدن دندان نخواهد بود. بنابراین اگر مشکل ایجاد در دندان‌ها زیاد شدید نیست، بهتر است به سراغ کامپوزیت ونیر بروید.

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت

اگر چه هر دو روش جنبه درمانی و زیبایی دارند اما نحوه اجرای آن‌ها و میزان اثرگذار بودن آن‌ها با یکدیگر متفاوت است:

 1. به طور کلی روش کامپوزیت کم تهاجم‌تر از روش لمینت سرامیکی  است. زمانی که قرار است لمینت سرامیکی بر روی دندان قرار گیرد، باید اندکی مینای دندان تراشیده شود تا روکش لمینت بر روی آن نصب گردد. در صورتی که در روش کاشت ونیر کامپوزیت به هیچ عنوان نیاز به تراشیدن دندان نبوده و متخصص کامپوزیت را مستقیماً بر روی دندان قرار می‌دهد.
 2. از نظر مدت زمان نصب، روش کامپوزیت تنها در یک جلسه انجام می‌گیرد. متخصص ماده کامپوزیت را در چند ساعت آماده کرده و بر روی دندان‌های شما می‌چسباند. اما در روش لمینت سرامیکی، حداقل به دو جلسه مراجعه نیاز خواهد بود. ابتدا باید قالب‌گیری از دندان هدف انجام گرفته و سپس لمینت بر روی آن نصب شود.
 3. میزان دوام و ماندگاری این دو روش نیز با یکدیگر متفاوت است. اگر شما به خوبی است از لمینت سرامیکی مراقبت کرده و خوراکی‌های سخت را با آن نخورید، از نظر طول عمر، بسیار ماندگار‌تر از کامپوزیت بوده و تا ۱۵ سال برای شما کارایی دارد. البته که جنس لمینت سرامیکی نیز بر روی طول عمر مفید آن تأثیر می‌گذارد.
 4. مقاومت و استحکام لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت بسیار بالاتر است.
 5. اگر به دنبال درمان و زیبایی دندان‌ها با هزینه کمتر هستید، ما کامپوزیت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آیا کامپوزیت ونیر باعث پوسیدگی دندان می‌ شود؟

کامپوزیت یک روش محافظتی برای دندان شناخته شده است که از طریق تقویت مینای دندان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و باعث می‌شود طول عمر مفید دندان شما افزایش پیدا کند. بنابراین کامپوزیت ونیر دندان نه تنها منجر به پوسیدگی نشده بلکه باعث می‌شود دوام و استحکام دندان طبیعی شما افزایش پیدا کند.

هزینه کامپوزیت ونیر چقدر است؟

اگر می‌خواهید در مورد قیمت کامپوزیت ونیر بدانید، باید فاکتور‌های مختلف همانند برند کامپوزیت ونیر، جنس کامپوزیت، دستمزد مربوط به متخصص، هزینه‌های کلینیک، میزان نیاز به کامپوزیت برای برطرف کردن نقص‌های دندان و حتی تعداد دندان هدف برای انجام کامپوزیت را در نظر بگیرید. از آنجایی که کامپوزیت دندان می‌تواند جنبه درمانی داشته باشد، بنابراین می‌توانید بخشی از هزینه‌ها را از شرکت‌های بیمه دریافت کنید. توجه داشته باشید که اگر به دنبال کامپوزیت ونیر ارزان بروید، قطعاً کامپوزیت‌های بی‌کیفیت نصیب شما می‌شود که نه تنها نمی‌توانند دندان را در برابر پوسیدگی حفظ کنند بلکه باعث آسیب به بافت لثه و عفونت نیز خواهند شد.

ماندگاری کامپوزیت ونیر چند سال است؟

سوالی که اغلب متقاضیان مطرح می‌کنند این است که کامپوزیت وینر تا چند سال دوام دار.د فاکتور‌های مختلفی بر روی ماندگاری کامپوزیت ونیر تأثیر می‌گذارد که عبارتند از:

 1. جنس کامپوزیت
 2. نحوه مراقبت از دندان کامپوزیت شده
 3. نحوه چسباندن کامپوزیت بر روی دندان ها

مقاله بعدی
آیا زغال باعث سفیدتر شدن دندان ها می شود؟ + نحوه استفاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید