ترمیم دندان شکسته، عصب کشی شده و پوسیده + قیمت 1402

ترمیم دندان
2/5 - (1 امتیاز)

یکی از بدترین اتفاقاتی که حتی می‌تواند شرایط کاری ما را در طول روز متأثر کند، درد دندان است. پوسیدگی دندان در صورتی که به عصب‌ها سرایت کند، منجر به درد شدید دندان می‌شود که حتی می‌تواند ما را یک روز خانه‌نشین کند. خوشبختانه با فرآیند ترمیم دندان می‌توان چنین مشکلی را برطرف کرد. ما در این مطلب در مورد روند ترمیم دندان و عوارضی که ممکن است بعد از آن اتفاق بیفتد صحبت می‌کنیم. به طور کلی این مقاله کمک می‌کند تا شما بتوانید اطلاعات کاملی در مورد این اقدام دندانپزشکی به دست بیاورید.

خدمات بیشتر: مشاوره دندانپزشکی آنلاین و تلفنی با کارشناسان مارال

ایا ترمیم دندان درد دارد

سؤال اغلب بیماران زمانی که به دندانپزشک مراجعه می‌کنند این است که آیا ترمیم دندان درد دارد؟ تفاوتی نمی‌کند که پوسیدگی در دندان شما چه اندازه پیشروی کرده باشد. به هر حال متخصص موظف است زمانی که می‌خواهد فرآیند ترمیم دندان را شروع کند، از بی‌حسی موضعی استفاده نماید.

بنابراین تا زمانی که شما تحت درمان هستید، هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. اما بعد از اینکه ترمیم به اتمام می‌رسد و با از بین رفتن اثر ماده بی‌حسی، ممکن است کمی درد را احساس نمایید. این درد یا به دلیل تحریک شدن عصب‌های کناری اتفاق می‌افتد و یا اگر در فرآیند ترمیم، عصب دندان قطع نشده باشد، همین عصب‌ها نیز تحریک شده و در نتیجه شما درد را احساس می‌کنید. این درد باید روند کاهشی داشته باشد و در عرض چند روز به طور کامل برطرف شود. در غیر این صورت باید به متخصص مراجعه کنید.

ایا ترمیم دندان درد دارد

ترمیم دندان پوسیده

متخصص زمانی که می‌خواهد فرآیند ترمیم دندان پوسیده را آغاز کند، باید ابتدا میزان پوسیدگی را کنترل نماید. بنابراین از شما می‌خواهد عکس‌برداری‌هایی را از دندان خود انجام دهید تا بتواند عمق پوسیدگی را مورد بررسی قرار دهد. براساس آن یک روش مناسب جهت ترمیم دندان انتخاب خواهد شد که در ادامه پیرامون هر کدام از آن‌ها صحبت می‌کنیم:

ترمیم دندان پوسیده بدون عصب کشی

در برخی موارد پوسیدگی بسیار سطحی است و به عصب‌های دندان سرایت نکرده است. در واقع اگر پالپ دندان آسیب جدی را متحمل نشده باشد نیازی نیست که عصب‌ها قطع شوند چرا که زنده بودن عصب‌ها کمک می‌کند پوسیدگی عمیق در دندان اتفاق می‌افتد، از طریق درد بتوانید متوجه این پوسیدگی شوید و هر چه زودتر درمان را آغاز کنید. بنابراین تا جایی که امکان دارد ترمیم دندان پوسیده بدون عصب کشی انجام شود، قطعاً متخصص دریغ نخواهد کرد. در چنین شرایطی بدون اینکه عصب‌ها و کانال‌های عصبی دستکاری شوند، فرآیند ترمیم دندان پوسیده و پر کردن دندان با مواد مناسب انجام خواهد گرفت. درباره عصب کشی دندان ها بیشتر بخوانید.

ترمیم دندان نزدیک به عصب

ممکن است دندان شما به عصب رسیده باشد. گاهی اوقات تمامی عصب‌ها درگیر شده و هیچ راهی جز تخلیه همه کانال‌های عصبی دندان وجود ندارد. اما در برخی موارد ترمیم دندان نزدیک به عصب نیز دیده می‌شود. یعنی تنها برخی از عصب‌های دندان تحریک شده‌اند و در نتیجه نیازی نیست که تمامی کانال‌ها را تخلیه کنیم. و یا اینکه عصب‌ها تحریک شده‌اند و اگر پوسیدگی برطرف گردد، مسأله درد دندان نیز رفع خواهد شد. بنابراین نیازی نیست که آن‌ها به طور کامل قطع شوند.

مطالب بیشتر: پروتز دندان

درد دندان پر شده بدون عصب کشی

در صورتی که ترمیم دندان بدون عصب کشی انجام گردد، زمانی که درمان به اتمام می‌رسد و با از بین رفتن اثر ماده بی‌حسی از دندان، شما درد را در دندان هدف احساس می‌کنید. توجه داشته باشید که این درد به دلیل حساس شدن عصب‌ها رخ می‌دهد و به محض اینکه این حساسیت برطرف شد، عصب‌ها به حالت نرمال برمی‌گردند. بنابراین بیماران باید توجه داشته باشند که درد ایجاد شده در دندان پر شده بدون عصب کشی باید روند کاهشی داشته و نباید بیش از چند روز ادامه پیدا کند.

مطالب بیشتر: درد دندان بعد از عصب کشی

ترمیم دندان پوسیده در خانه امکان پذیر است

شاید برای شما جالب باشد اگر بگوییم که برخی از بیماران در مورد ترمیم دندان پوسیده در خانه سؤال می‌پرسند. اگر دندان شما پوشیده باشد هیچ راهی جز مراجعه به دندانپزشک، تخلیه پوسیدگی و پر کردن آن وجود ندارد. روش‌های خانگی تنها زمانی کارآمد هستند که جرم بر روی دندان ایجاد شده و این جرم باعث حساس شدن دندان می‌شود. در این صورت می‌توان از روش‌های جرم‌گیری خانگی برای کنترل این پوسیدگی استفاده کرد. ولی زمانی که بعد از عکسبرداری متخصص متوجه شود پوسیدگی در دندان حتی به صورت سطحی پیشروی کرده است، باید همین مقدار جزئی نیز تخلیه شده و عملیات ترمیم دندان را انجام ‌دهد. در غیر این صورت پوسیدگی با سرعت بیشتری پیشروی می‌کند و به دندان‌های دیگر شما نیز سرایت خواهد کرد.

ترمیم دندان پوسیده در خانه

ترمیم ریشه دندان پوسیده

در صورتی که پوسیدگی به ریشه دندان برسد، متخصص حتماً باید تخلیه ریشه دندان را انجام دهد. البته جالب است بدانید که گاهی اوقات ظاهر دندان شما سالم است ولی درد زیادی را احساس می‌کنید. وقتی عکسبرداری انجام می‌گردد، متخصص به شما می‌گوید علی‌رغم سالم بودن ظاهر دندان، پوسیدگی از ناحیه ریشه شروع شده و به همین دلیل است که شما درد زیادی دارید. ترمیم ریشه دندان پوسیده فرآیندی زمان‌بر است. اگر پوسیدگی ریشه از ناحیه بالایی یعنی از تاج دندان شروع شده باشد، مسلماً متخصص ترمیم را از این قسمت آغاز می‌کند. اما اگر تاج دندان سالم و پوسیدگی تنها در ریشه اتفاق افتاده باشد، در نتیجه باید ترمیم از بدنه دندان و نزدیک به ریشه انجام شود تا تاج دندان دستکاری نشود.

ترمیم ریشه دندان پوسیده

فواید ترمیم دندان

زمانی که کوچکترین علائم پوسیدگی را در دندان خود مشاهده می‌کنید باید هر چه زودتر به متخصص مراجعه کنید تا ترمیم دندان را انجام دهد. این موضوع از چند منظر به نفع خود شما تمام می‌شود:

 1. در صورتی که پوسیدگی سطحی باشد، ترمیم دندان از پیشروی آن‌ و آسیب به پالپ و ریشه دندان جلوگیری می‌کند. بنابراین طول عمر مفید دندان آسیب دیده افزایش پیدا خواهد کرد.
 2. از طرف دیگر دندان‌های پوسیده آلوده به باکتری‌ها هستند. بنابراین اگر این پوسیدگی برطرف نشود دندان‌های کناری نیز درگیر خواهند شد. پس ترمیم دندان به سلامت دندان‌های کناری نیز کمک می‌کند.
 3. همچنین اگر پوسیدگی دندان پیشروی کند، احتمال آسیب به بافت لثه نیز وجود دارد. بنابراین با ترمیم دندان شما می‌توانید اطمینان پیدا کنید که از شر پوسیدگی خلاص شده و بافت لثه شما به هیچ عنوان آسیبی را متحمل نمی‌شود.
 4. پوسیدگی دندان باعث عفونت دندان خواهد شد و این موضوع زمانی خطرناک می‌شود که مبتلا به بیماری‌های قلبی باشید. در نتیجه عفونت از طریق خون به قلب سرایت می‌کند. به همین دلیل است که می‌گوییم اگر پوسیدگی رخ داد نباید درمان را به تأخیر بیاندازید. عفونت از چند جنبه می‌تواند سلامت بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد.

جدیدترین روش ترمیم دندان

در میان جدیدترین روش‌های ترمیم دندان مورد استفاده، کامپوزیت دندان یکی از جدیدترین روش‌ها شناخته شده است. در این روش از رزین‌های ترکیبی برای پر کردن و ترمیم دندان‌ها استفاده می‌شود. بنابراین ما می‌توانیم تضمین دهیم که دندان‌های شما بعد از ترمیم، کاملاً طبیعی به نظر برسند. در واقع کامپوزیت، همرنگ دندان‌های شما است و اگر نیاز باشد دندان‌های جلویی ترمیم گردند، بدون نگرانی از اینکه ترمیم دندان باعث ایجاد لکه‌های رنگی روی دندان می‌شود، می‌توانید برای ترمیم اقدام نمایید.

هزینه ترمیم دندان 1402

برای محاسبه هزینه ترمیم دندان باید چند عامل در نظر گرفته شود:

 1. چه نوع پوسیدگی در دندان شما اتفاق افتاده است. برای مثال آیا قرار است ترمیم دندان شکسته را انجام دهید و یا اینکه پوسیدگی عمیق در دندان رخ داده و راهی جز تخلیه قالب دندان وجود ندارد. مسلما اگر ترمیم دندان به دلیل پوسیدگی اتفاق بیفتد، باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایید.
 2. کدام یک از دندان‌های شما دچار مشکل شده و نیاز به ترمیم دارند. ترمیم دندان‌های جلویی به ظرأفت بیشتری نیاز دارد و متخصص از کامپوزیت استفاده می‌کند ولی برای دندان‌های کناری می‌توان از آمالگام نیز استفاده کرد. بنابراین هزینه نهایی برای شما کمتر می‌شود.

البته از آنجایی که ترمیم دندانی یک اقدام درمانی به حساب می‌آید بنابراین بخشی از هزینه‌ها توسط شرکت‌های  بیمه پرداخت می‌شود.

ترمیم دندان شکسته

متأسفانه ممکن است گاهی اوقات بخشی از دندان در اثر خوردن خوراکی‌های سخت و تصادف شکسته شوند. بنابراین در این زمان باید به فکر ترمیم دندان شکسته باشید. این شکستگی محلی برای ورود میکروب‌ها به بافت دندان است و در نتیجه پالپ دندان‌ها خیلی زود دچار آلودگی خواهد شد. برای این منظور متخصص ابتدا باید عکسبرداری‌هایی را انجام دهد تا متوجه شود آیا این شکستگی باعث ترک در بدنه دندان شده است یا خیر. از طرفی باید مطمئن شود که دندان شما فقط مشکل شکستگی دارد یا دچار پوسیدگی نیز است. براساس این موارد بهترین روش برای ترمیم دندان شکسته را اتخاذ می‌کند.

ترمیم دندان جلو

برای ترمیم دندان جلو باید متخصص ظرأفت بیشتری به خرج دهد چون دندان‌های جلو در زمان خندیدن و صحبت کردن کاملاً مشخص هستند و در نتیجه اگر کوچکترین نقصی در زمان ترمیم به وجود بیاید، زیبایی طرح لبخند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین متخصص از کامپوزیت به رنگ دندان استفاده می‌کند و از طرفی سعی می‌کند حتی‌المقدور ترمیم دندان جلویی را از قسمت پشت دندان انجام دهد تا ردی از ترمیم بر روی جلوی دندان باقی نماند.

ترمیم دندان سیاه شده جلو

گاهی اوقات افراد بنا به دلایل دچار سیاهی دندان جلو می‌شوند. این اتفاق به دلیل پوسیدگی‌های شدید و یا وارد شده ضربه به دندان رخ می‌دهد و در نتیجه رنگ دندان سیاه می‌شود. در این زمان است که متخصص باید ابتدا با تشخیص علت بروز این عارضه، یک روش درست درمانی را انتخاب کند. باید بررسی کند که آیا این سیاهی ناشی از عفونت دندان و ورود عوامل بیماری‌زا به پالپ دندان است و یا اینکه دندان شما از ریشه ضربه شدیدی را متحمل شده و لق شدن دندان موجب سیاهی آن شده است. برای ترمیم دندان سیاه شدن جلو ابتدا باید ریشه این مشکل برطرف گردد.

مقاله قبلی
جراحی فک (بالا و پایین) و چانه – بررسی اجمالی و عوارض
مقاله بعدی
جراحی پیوند لثه (میزان موفقیت و هزینه 1402)

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • کاربر ساده
  آوریل 24, 2023 11:25 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر لیزر موهای زائد برای آقایان هم انجام می دید تعرفتون برای هر جلسه بصورت فول بادی چقدر هست؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید