آیا زغال باعث سفیدتر شدن دندان ها می شود؟ + نحوه استفاده

سفید کردن دندان با زغال
3.5/5 - (6 امتیاز)

داشتن دندان دندان‌های سفید و مرتب، یکی از فاکتور‌های مهم در زیبایی چهره به حساب می‌آید. کسانی که دچار مشکلاتی همانند زردی دندان شده‌اند، به دنبال روش مؤثر برای سفید کردن دندان‌ها هستند که در این میان، سفید کردن دندان با زغال فعال یکی از روش‌ خانگی لکه‌بری دندان شناخته شده است. شاید شما نام این روش را شنیده باشید اما نمی‌دانید که زغال فعال چگونه می‌تواند دندان‌های شما را سفید کند. در این مطالب با ما همراه باشید تا در مورد چگونگی سفید شدن دندان‌ ها با زغال و مزایا و معایب این روش صحبت کنیم.

دلایل زرد شدن دندان ‌ها

اجازه دهید در ابتدا مهمترین عوامل مؤثر بر روی زرد شدن و تغییر رنگ دندان‌ها را با یکدیگر بررسی کنیم:

 1. عدم توجه به بهداشت دهان و دندان
 2. سیگار کشیدن و مصرف دخانیات
 3. جنس دندان‌ها به صورت ژنتیکی و در نتیجه میزان رنگ‌پذیری دندان‌ها
 4. ترشحات دهان‌ در طول خواب و به طور کلی مشکلات گوارشی
 5. مصرف برخی از دارو‌ها و تماس آن‌ها با دندان‌ها

جرم گیری دندان با زغال

برای جرم‌گیری دندان با زغال، از زغال فعال استفاده می‌شود. همین موضوع نشان می‌دهد که زغال فعال مورد استفاده در خمیر دندان‌ها با زغال معمولی کاملاً متفاوت است و پروسه ساخته شدن آن نیز تفاوت دارد. برای تهیه زغال فعال باید شرایط بدون اکسیژن و دمای بالا برای سوختن آرام کربن فراهم شود. این زغال برای سفید کردن دندان، از بین بردن پلاک‌ها و از بین بردن بوی بد دهان از طریق نابود کردن باکتری‌های مضر، بسیار مناسب است. زمانی که شما زغال فعال و یا خمیر دندان حاوی زغال فعال را استفاده می‌کنید، این زغال به پلاک‌ها و لکه‌هایی که بر روی دندان‌ها چسبیده‌اند متصل شده و با حذف کردن آن‌ها به جرمگیری و سفید شدن دندان‌های شما کمک می‌کند.

زغال فعال چیست؟

زمانی که اسم زغال به میان می‌آید، شکل زغال‌های تهیه شده از چوب جنگل در ذهن همه ما تداعی خواهد شد و در نتیجه این سؤال برای ما به وجود می‌آید که زغال سیاه رنگ چگونه می‌تواند دندان‌های ما را سفید کند؟ به طور کلی زغال فعال، پودری کاملاً سیاه رنگ است که از چوب درخت به دست می‌آید. اگر زغال در دمای بالا، در هر محیطی خلا و بدون اکسیژن و در آن حضور گاز اکسید‌کننده قرار بگیرد، تبدیل به یک پودر سیاه رنگ شده و زغال فعال به دست می‌آید. این زغال همان کربن خالص است که قابلیت‌های آن افزایش پیدا کرده است. می‌توانید از این پودر سیاه رنگ برای میکروب‌زدایی و از بین بردن مواد سمی استفاده کنید.

درباره سفید کردن دندان با زردچوبه بخوانید. آیا این روش خانگی موثر است؟

کاربرد زغال فعال برای سفید کردن دندان‌ ها

حتما برای شما جالب خواهد بود اگر بگوییم که زغال فعال می‌تواند نقش بسیار مؤثری در سفید شدن دندان‌ها داشته باشد. مسلماً باور چنین قضیه‌ای کمی سخت خواهد بود چون زغال به رنگ سیاه بوده و مردم می‌ترسند که دندان‌های آن‌ها بدتر سیاه شود. در صورتی که اینگونه نیست. اگر شما کمی از خمیر دندان زغال فعال را به دندان‌های خود را بزنید، به مرور زمان مشکلاتی همانند جرم، بیماری‌های لثه، بوی بد دهان و لکه‌های سطحی که بر روی دندان‌ها قرار گرفته‌اند، برطرف خواهد شد.

بنابراین شما می‌توانید از طریق زغال فعال و به صورت خانگی، برای سفید کردن دندان‌های خود اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که خمیردندان زغال فعال به رنگ سیاه است و شما نباید ترسی بابت سیاه شدن دندان‌های خود داشته باشید. خمیر دندان را به تمامی قسمت‌های دندان به خصوص قسمت‌هایی که لک و جرم دارد بکشید و سریع دندان‌های خود را بشویید. اگر چند بار این کار را انجام دهید مشاهده خواهید کرد که لکه‌ها و جرم‌ها از روی دندان‌های شما حذف شده‌اند.

بیشتر بدانید: بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان دائمی)

کاربرد زغال فعال برای سفید کردن دندان‌ ها

نحوه استفاده از زغال فعال برای سفید کردن دندان‌ها

 • خمیردندان زغال فعال

همانگونه که گفته شد، بهترین روش برای استفاده از زغال فعال جهت سفید کردن دندان‌ها خرید خمیر دندان‌هایی است که حاوی زغال فعال هستند.

 • محلول زغال فعال

سفید کردن دندان با قرص زغال فعال نیز روشی موثر است. کافی است که یکی از این کپسول‌ها یا قرص‌ها را در داخل آب حل کرده و مسواک خود را در داخل این محلول بزنید. باید چند بار مسواک را آغشته به این محصول کرده و بر روی دندان‌های خود بکشید. برای اجرای این روش باید ابتدا دندان‌ها را نخ دندان کشیده و با خمیردندان بشویید. سپس در مرحله آخر از محلول زغال فعال استفاده کنید. حداکثر مدت زمان استفاده از محلول زغال فعال در هر روز، 2 دقیقه است. سپس دندان‌های خود را به طور کامل بشویید.

 • ترکیب زغال فعال با روغن نارگیل

در روش بعدی می‌توانید از ترکیب زغال فعال و روغن نارگیل استفاده کنید. مقداری از پودر زغال فعال را با مقدار مشخصی از روغن نارگیل مخلوط کرده و سپس خمیر به دست آمده را بر روی دندان‌های خود بکشید. ترکیباتی که در روغن نارگیل وجود دارند باعث تقویت مینای دندان شده و از طرف دیگر زغال فعال به جرم‌گیری دندان‌های شما کمک می‌کند. پس این مخلوط یک ترکیب بسیار مناسب برای سفید کردن دندان‌ها خواهد بود.

نحوه استفاده از زغال فعال برای سفید کردن دندان‌ها

مزایا و معایب سفید شدن دندان با زغال فعال

مسلماً هر کدام از روش ‌های سفید کردن دندان مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند و چنین قانونی در مورد زغال فعال نیز صدق می‌کند. مهمترین مزایای سفید شدن دندان با زغال فعال عبارتند از:

 1. شما با استفاده از زغال فعال می‌توانید علاوه بر جرم‌گیری دندان‌ها، مشکل بوی بد دهان خود را نیز برطرف کنید چون زغال فعال خاصیت آنتی‌باکتریال داشته و در نتیجه باکتری‌های مضر در دهان شما را از بین می‌برد. بنابراین شما با یک تیر دو نشانه زده‌اید.
 2. از طرف دیگر وجود خاصیت آنتی‌باکتریال زغال فعال، به حفظ سلامت لثه‌های شما و تقویت آن‌ها کمک خواهد کرد.
 3. همچنین سفید کردن دندان با زغال فعال، یک روش کاملاً مقرون به صرفه شناخته شده است. بدون اینکه نیاز به مراجعه به کلینیک و پرداخت هزینه زیاد برای دستمزد متخصص باشد، می‌توانید خمیر دندان یا محلول زغال فعال را استفاده کرده و بعد از چند بار استفاده، از دندان‌های تمیز و درخشان لذت ببرید.

هوم بلیچینگ؛ چگونه می توانم دندان هایم را در خانه سفید کنم؟

در کنار این مزایای سفید کردن دندان با زغال فعال، باید مضرات سفید کردن دندان با زغال فعال را نیز در نظر بگیرید:

 1. از آنجایی که زغال فعال خاصیت سفیدکنندگی بسیار بالایی دارد، اگر در هر بار مسواک زدن یا استفاده از محلول‌های سفید‌کننده حاوی زغال فعال زیاده‌روی کنید، احتمال پوسیدگی مینای دندان بالا می‌رود.
 2. از آنجایی که خمیردندان زغال فعال به هیچ عنوان فلوراید ندارد، بنابراین بعد از سفید شدن دندان‌ها، لایه محافظتی بر روی دندان قرار نگرفته و احتمال پوسیدگی، ترک و حتی لکه‌دار شدن دندان‌ها نیز وجود دارد.
 3. یکی دیگر از معایب سفید کردن دندان ‌ها با زغال فعال این است که روکش‌های دندان به تدریج سیاه می‌شوند یعنی اگر شما دندان لمینت یا کامپوزیت شده دارید نباید به سراغ زغال فعال بروید چون روکش شما سیاه خواهد شد.

مزایا و معایب سفید شدن دندان با زغال فعال

زغال فعال برای دندان از کجا تهیه کنیم؟

شما می‌توانید برای جرم‌گیری دندان با زغال به سراغ پودر زغال فعال بروید و یا از خمیردندان‌های حاوی زغال فعال استفاده کنید. هر دو محصول در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند و بدون اینکه به نسخه دندانپزشک نیاز داشته باشید، می‌توانید این قبیل محصولات را از داروخانه‌ها تهیه کنید. اما توجه داشته باشید که با کمک زغال فعال نمی‌توان لکه‌هایی که به مدت طولانی بر روی دندان باقی مانده‌اند برطرف کرد.

جرم‌گیری دندان با زغال تنها به برطرف شدن لکه‌های سطحی کمک می‌کند. در صورتی که مدت‌ها است دچار تغییر رنگ دندان‌ها شده‌اید، باید به سراغ روش‌های دیگر همانند بلیچینگ بروید و پس از آن برای جرم‌گیری ساده دندان‌ها از خمیردندان‌های حاوی زغال و یا پودر زغال فعال استفاده کنید.

سریع ‌ترین روش سفید شدن دندان

مسلماً سفید کردن دندان با قرص زغال فعال یا خمیردندان زغال فعال، بسیار زمان‌بر بوده و به همین دلیل از حوصله بسیاری از افراد خارج است به خصوص کسانی که جرم زیادی بر روی دندان‌های خود دارند، ترجیح می‌دهند به سراغ سریع ترین روش ‌های سفید شدن دندان بروند. این روش‌ها عبارتند از:

 • بلیچینگ دندان

در این روش متخصص در یک یا دو جلسه از ژل حاوی پروکسید هیدروژن برای سفید کردن دندان‌ها استفاده خواهد کرد.

 • لمینت دندان

در روش دیگر می‌توانید به سراغ لمینت دندان بروید. اگر لک عمقی در دندان وجود داشته و در کنار آن، دندان شما دچار مشکلی همانند لب‌پریدگی یا غیر همسطح بودن با دندان‌های کناری باشد، می‌تواند لمینت دندان را انجام دهید.

سریع ‌ترین روش سفید شدن دندان

آیا زغال برای دندان مفید است؟

درست است که زغال فعال به دلیل داشتن خاصیت آنتی باکتریال باعث ضدعفونی دندان‌ها شده و همچنین پلاک‌ها را از بین می‌برد و به جرم‌گیری دندان‌ها کمک می‌کند اما اگر در استفاده از پودر زغال فعال و یا خمیردندان حاوی این ترکیب اعتدال را رعایت نکنید، دچار مشکلاتی خواهید شد. برای مثال فرسایش مینای دندان و حساسیت دندان‌ها، دو عارضه بسیار رایج ناشی از استفاده بیش از اندازه از زغال فعال برای سفید کردن و جرم‌گیری دندان‌ها هستند.

اگر در طول هفته چندین بار از خمیردندان حاوی زغال فعال استفاده می‌کنند، حتی با کوچکترین تغییرات دما در داخل دهان، دندان‌ها حساس شده و سریع درد می‌گیرند. از طرف دیگر بنیه دندان‌ها نیز ضعیف می‌شوند چرا که زغال فعال خاصیت خورندگی دارد و هر بار که شما از آن استفاده می‌کنید، یک لایه از روی دندان‌های شما برداشته خواهد شد.

مقاله قبلی
بهترین مارک کامپوزیت ونیر دندان کدام است؟ لبخندتو زیباکن
مقاله بعدی
آیا سفید کردن دندان با زردچوبه برای ایجاد لبخندی درخشان موثر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید