گن طبی بعد از لیپوماتیک – تاثیر گن بعد از عمل پیکرتراشی

گن طبی بعد از لیپوماتیک
امتیاز به این محتوا

در میان متدهای زیبایی که برای رسیدن به تناسب اندام به انسان کمک می‌کنند، جراحی لاغری یا پیکرتراشی یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین متدها در کشور ایران و حتی در دنیا شناخته شده است. با این متد شما می‌توانید از شر چربی‌های موضعی در بدن خود خلاص شده و به فرم ‌ایده‌آل اندام دست پیدا کنید. برای اینکه بهترین نتیجه عمل لیپوماتیک به دست آید از یک سو باید بهترین جراح لاغری را برای این منظور انتخاب نمود و از سوی دیگر باید به بحث مراقبت ‌های بعد از پیکرتراشی اهمیت دهید.

یکی از نکات بسیار مهم که در این زمینه باید به آن توجه کرد، پوشیدن گن بعد از عمل زیبایی لیپوماتیک است. متخصصان پایگاه مارال سلامت ایرانیان در این مقاله در مورد اهمیت گن طبی بعد از لیپوماتیک صحبت خواهند کرد. اگر چه پوشیدن این لباس فشاری باعث می‌شود که در بدن خود احساس درد و حتی سوزش داشته باشید ولی اگر از پوشیدن گن بعد از جراحی لاغری خودداری کنید نتیجه عمل از دست رفته و حتی می‌تواند عواقب سختی را برای شما به همراه داشته باشد.

تاثیر گن بعد از عمل لاغری

دلایل استفاده از گن طبی بعد از لیپوماتیک

زمانی که قرار است پیکرتراشی را انجام دهید متخصص جلسه مشاوره لیپوماتیک را برگزار می‌کند تا نکات لازم جهت آمادگی برای جراحی لاغری را به شما گوشزد نمایند. این نکات کمک می‌کنند که شما یک عمل موفقیت‌آمیز را پشت سر بگذارید. همچنین در ادامه، توصیه ‌های مراقبتی بعد از لیپوماتیک را برای شما عزیزان ذکر کرده و اهمیت هر کدام از این نکات را برای شما بیان می‌کند تا نسبت به مراقبت از خود بعد از عمل، تعهد بیشتری داشته باشید. یکی از نکات مراقبتی بسیار مهم بعد از جراحی لاغری، پوشیدن گن طبی است.

گن یک لباس فشاری است که بدن شما را بسیار فشرده کرده و آن را جمع می‌کند. قطعاً پوشیدن چنین لباسی برای افرادی که در بدن خود جراحی انجام داده و زخم بر روی بدن دارند، کمی سخت و غیرقابل تحمل خواهد بود اما لازم است که تا چند هفته اول به صورت شبانه‌روزی گن طبی را استفاده کنید. پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک از چند منظر اهمیت دارد:

مشاهده این مطلب : نتیجه نهایی لیپوماتیک 

دلایل استفاده از گن بعد از لیپوماتیک

 1. اولین و مهم‌ترین نقش گن بعد از عمل لیپوماتیک، کمک به سفت شدن شکم و جلوگیری از افتادگی پوست است. در جریان جراحی لاغری، ابتدا متخصص چند سوراخ در بافت چربی ایجاد می‌کند تا مسیر برای ورود لوله کانولا به داخل بدن باز شود. حرکات ارتعاشی لوله و همچنین ساطع شدن امواج فراصوت باعث می‌شود که چربی‌ها خرد شده و به راحتی بتوان آن را از بدن خالی کرد. بعد از تخلیه چربی، فضای خالی بین پوست و عضلات ایجاد می‌شود. در نتیجه لازم است شما گن بپوشید تا پوست بر روی عضلات فرم گرفته و از افتادگی و شل شدن آن جلوگیری گردد. در واقع پوشیدن گن طبی بعد از عمل لیپوماتیک به فرم گرفتن اندام هدف کمک می‌کند.
 2. بعد از اینکه جراحی انجام می‌گیرد در محل زخم‌ها تجمع مایعات رخ خواهد داد که این مایعات باید از بدن خارج شوند. در صورتی که این مواد در محل زخم باقی بمانند، با مشکل عفونت در اندام‌های داخلی مواجه خواهید شد. یکی از راهکار‌های بسیار مناسب برای کمک به خروج مایعات از محل زخم‌ها، پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک است. فشاری که از طریق این لباس در بدن وارد می‌شود کمک می‌کند تا مایعات ناشی از جراحی از بدن خارج شوند.
 3. همچنین بعد از جراحی لاغری، با مشکل ورم در محل جراحی مواجه خواهید شد که به دلیل دستکاری بافت‌ها و همچنین تجمع مایعات در بدن رخ می‌دهد. پوشیدن گن بعد از پیکرتراشی به درمان ورم و بهبود سریع‌تر آن کمک خواهد کرد.
 4. همچنین زمانی که پوست با فشار به ناحیه شکم بچسبد و همچنین مایعات با سرعت بیشتری از بدن خارج شوند، سرعت التیام زخم‌ها بالا رفته و خطر بروز عوارضی همانند عفونت کاهش پیدا می‌کند.
                          گن طبی بعد از لیپوماتیک

اهمیت پوشیدن گن

 1. جلوگیری از افتادگی پوست
 2. کمک به تخلیه مایعات در محل زخم
 3. کمک به ترمیم سریع‌تر زخم‌ها

مدت زمان پوشیدن گن

حداقل 4 هفته به صورت شبانه‌روزی باید گن بپوشید و سپس باید طبق نظر متخصص عمل نمایید.

عواقب نپوشیدن گن

 1. شل شدن و افتادگی پوست
 2. نرسیدن به تناسب اندام
 3. عفونت
 4. کاهش سرعت بهبود زخم‌ها

انواع گن

گن‌ها براساس اندازه و جنس با هم تفاوت داشته و جراح بعد از اتمام کار، گن مناسب را برای شما تجویز خواهد کرد.

انواع گن های طبی مورد استفاده پس از لیپوماتیک

بعد از اینکه جراحی لاغری را انجام دادید، مراقبت‌های بعد از این متد زیبایی شروع می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتی، پوشیدن گن طبی پس از لیپوماتیک است. همانگونه که گفته شد پوشیدن گن طبی کمک می‌کند تا پوست بر روی بافت‌ها و اندام‌ها چسبیده و دچار افتادگی پوست بعد از جراحی نشوید. از طرف دیگر گن به تخلیه مایعات از محل جراحی و جلوگیری از عفونت کمک خواهد کرد.

البته فرم گرفتن پوست بعد از پیکرتراشی به خاصیت ارتجاعی آن نیز بستگی دارد. هر چه سن بیشتر باشد به دلیل اینکه قابلیت انعطاف‌پذیری پوست کاهش پیدا می‌کند شما باید در پوشیدن گن حساسیت بیشتری به خرج دهید و حتی شاید لازم باشد مدت زمان بیشتری از گن استفاده کنید تا پوست به خوبی بر روی بدن شما شکل بگیرد.

گن طبی انواع مختلفی دارد که براساس ناحیه تحت جراحی باید از بهترین گن استفاده کنید. جالب است بدانید که حتی برای عمل لیپوماتیک غبغب نیز گن مخصوصی طراحی شده است.

گن‌ها از پارچه‌های کشی و از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند. البته با توجه به اینکه گن بدون درز بوده و به راحتی بر روی بدن قرار می‌گیرد بنابراین پوشیدن آن هیچگونه عارضه‌ای برای بدن به همراه نخواهد داشت. اما از آنجایی که این لباس، فشار زیادی به بدن وارد می‌کند شاید در چند روز اول در محل زخم‌ها احساس درد داشته باشید. ‏همچنین گن بسیار منعطف بوده راحت کش می‌آید. بنابراین برای پوشیدن آن هیچگونه مشکلی نخواهید داشت. با توجه به اینکه جنس گن و حتی برند‌های تولیدکننده متفاوت هستند به همین دلیل قیمت آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. بهتر است برای انتخاب گن طبق نظر متخصص عمل کنید.

مشاهده این مطلب : سفت شدن شکم بعد از عمل لیپوماتیک

تا چه زمان باید به پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک ادامه دهیم؟

به طور کلی متخصص در جلسه مشاوره و یا بعد از اتمام جراحی لاغری، مراقبت ‌های بعد از پیکرتراشی را برای شما ذکر کرده و مدت زمان تقریبی دوره نقاهت را برای شما تعیین می‌کند. به طور کلی لازم است که در این دوره به توصیه‌ های مراقبتی بعد از لیپوماتیک توجه زیادی داشته باشید تا این دوره بدون هیچگونه خطری سپری شده و بتوانید بهترین نتیجه را از عمل لیپوماتیک به دست بیاورید. هدف از انجام این متد زیبایی، رسیدن به تناسب اندام است. هر اندازه خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست شما بیشتر باشد، سرعت بهبودی زخم‌ها افزایش یافته و همچنین کمتر دچار افتادگی پوست در ناحیه جراحی خواهید شد.

بنابراین افرادی که در دوران جوانی اقدام به جراحی لاغری می‌کنند به نتیجه بهتری دست پیدا خواهند کرد. پوشیدن گن بعد از پیکرتراشی کمک می‌کند که پوست با سرعت بهتری بتواند بر روی عضلات بدن فرم گرفته و دچار افتادگی نشود. به طور کلی متخصصان معتقد هستند که هر فرد باید به مدت ۴ هفته به صورت شبانه‌روزی از گن استفاده کند. بعد از آن باید معاینات پزشکی از محل زخم‌ها انجام گیرد و براساس روند و سرعت بهبودی، مدت زمان لازم برای ادامه پوشیدن گن تعیین گردد.

نکته بسیار مهم در استفاده از گن طبی بعد از جراحی لاغری این است که علاوه بر پوشیدن این لباس در بازه‌های زمانی منظم، لازم است به تمیز بودن آن نیز توجه کنید. در صورتی که ردی از خونابه بر روی گن مشاهده کردید حتما آن را شسته و در هوای آزاد خشک کنید چرا که کوچکترین آلودگی باعث می‌شود خطر عفونت زخم‌ها افزایش پیدا کرده و همین گن منجر به عواقب خطرناکی برای بدن شود.

معایب گن نبستن بعد از لیپوماتیک

عوارض نبستن گن بعد از لیپوماتیک

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید لازم است همه افراد بعد از انجام عمل لیپوماتیک، لباس فشاری گن را استفاده کنند. البته نوع گن مورد استفاده براساس اندام هدف تعیین خواهد شد. برای مثال گن مخصوص شکم و پهلو با گن ویژه غبغب کاملاً متفاوت بوده و متخصص در جلسه مشاوره و یا بعد از جراحی بهترین نوع گن را برای شما تجویز خواهد کرد. برای پوشیدن این لباس حتما باید طبق دستورالعمل متخصص عمل کنید در غیر این صورت با عوارض ناشی از نپوشیدن گن طبی بعد از لیپوماتیک مواجه خواهید شد:

 1. اگر از پوشیدن گن طبی بعد از پیکرتراشی خودداری کنید باید منتظر افتادگی پوست در ناحیه جراحی باشید. همانگونه که گفتیم به دلیل فضای خالی بین پوست و شکم، ناحیه هدف به شدت مستعد شل شدن و افتادگی پوست خواهد بود. اگر شما فشاری بر روی آن وارد نکنید بعد از مدتی متوجه خواهید شد که عضلات در ناحیه جراحی افتاده شده‌اند. در واقع پوشیدن گن بعد از جراحی لاغری به فرم گرفتن اندام هدف کمک می‌کند.
 2. از سویی دیگر مایعات در محل زخم‌ها جمع شده و خطر عفونت داخلی، شما را تهدید می‌کند.
 3. افرادی که از پوشیدن گن پرهیز می‌کنند باید بدانند که دوره نقاهت برای آن‌ها طولانی‌تر خواهد شد چراکه استفاده از گن به دلیل خروج سریع مایعات و فشار به زخم‌ها، کمک می‌کند سرعت التیام زخم‌های پوستی بالا رفته و خطر عفونت کاهش پیدا کند.
 4. عارضه دیگری که در اثر خودداری از پوشیدن گن بعد از پیکرتراشی رخ می‌دهد افزایش ورم بدن است که این اتفاق در اثر جمع شدن مایعات در محل زخم‌ها بروز می‌کند.

اثرات پوشیدن گن طبی بعد از لیپوماتیک

در یک جمع‌بندی کلی مهمترین اثرات پوشیدن گن طبی بعد از پیکرتراشی عبارتند از:

 1. ‏به فرم گرفتن پوست بر روی بدن کمک می‌کند و اگر در بازه‌های زمانی تعیین شده و به صورت منظم از آن استفاده کنید قطعاً بعد از سپری شدن دوره نقاهت به تناسب اندام و فرم ‌ایده‌آل بدن دست پیدا خواهید کرد بدون اینکه عارضه‌های مانند افتادگی و شل شدن پوست رخ بدهند.
 2. همچنین پوشیدن گن به دلیل کمک به تخلیه مایعات از بدن، بهبود سریع‌تر زخم‌ها و جلوگیری از عوارضی همانند عفونت، کمک می‌کند که زخم‌ها زودتر ترمیم شده و بدن سریع‌تر به حالت عادی بازگردد.
مقاله قبلی
نتیجه نهایی جراحی لاغری اندام یا لیپوماتیک
مقاله بعدی
بررسی عوارض و خطرات احتمالی عمل لیپوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید