دلایل سفت شدن شکم بعد از عمل لیپوماتیک + راهکار‌ها

سفت شدن شکم بعد از عمل لیپوماتیک
4/5 - (1 امتیاز)

در صورتی که مقالات سایت را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده‌اید عمل لیپوماتیک به عنوان یکی از ایمن‌ترین جراحی‌های لاغری شناخته شده است که شما می‌توانید بدون هیچگونه نگرانی، از این روش برای درمان چاقی موضعی استفاده کنید. رایج‌ترین کاربرد پیکرتراشی، برای قسمت شکم و پهلو است چرا که این قسمت از بدن زودتر از سایر اندام‌ها چاق شده و دیرتر از بقیه بخش‌ها چربی‌های اضافه خود را در جریان رژیم غذایی و ورزش کردن از دست می‌دهد. سفت شدن شکم بعد از عمل لیپوماتیک بهترین نتیجه است که شما می‌توانید از این عمل زیبایی به دست بیاورید. متخصصان پایگاه مارال سلامت ایرانیان در این مقاله علت سفتی شکم بعد از پیکرتراشی را برای شما عزیزان توضیح خواهند داد.

علت سفت شدن شکم بعد ازعمل لاغری اندام

هدف از انجام عمل لیپوماتیک

اشتباهی که برخی از افراد مرتکب می‌شوند این است که گمان می‌کنند جراحی لاغری روشی برای کاهش وزن است در صورتی که این تصور کاملا غلط است. شما با عمل لیپوماتیک می‌توانید چربی‌های اضافه در قسمت‌های همانند شکم را از بین ببرید اما این تخلیه کردن چربی زیاد و عمقی نیست و برای افرادی که چاقی مفرط دارند گزینه مناسبی نخواهد بود. این دسته از افراد باید ابتدا عمده وزن خود را از طریق رژیم غذایی و برنامه ورزشی کاهش داده و بعد از رسیدن به شاخص توده بدنی مناسب، پیکرتراشی را انجام دهند. هدف از انجام جراحی لاغری،. درمان چاقی موضعی برای رسیدن به تناسب اندام است برای مثال با توجه به اینکه عمده افراد چاق، از آب نشدن چربی‌های شکم بعد از رژیم غذایی گلایه می‌کنند عمل لیپوماتیک برای آن‌ها گزینه بسیار مناسبی جهت حذف چربی‌های اضافه در شکم و سفت شدن شکم بعد از جراحی لاغری خواهد بود.

مشاهده این مطلب : گن طبی بعد از لیپوماتیک

عوامل موثر بر سفتی شکم بعد از لیپوماتیک

عوامل موثر بر سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک

همان‌گونه که متوجه شدید پیکرتراشی از طریق حذف چربی‌های اضافه در ناحیه شکم و پهلو‌ها کمک می‌کند که شکم کوچک شده و مسأله افتادگی آن درمان شود. در واقع بدترین اتفاق در زمان چاقی، بزرگ شدن شکم و افتادگی آن است که بر زیبایی اندام تاثیر می‌گذارد. چندین عامل بر سفتی شکم بعد از به پیکرتراشی نقش دارند که در ادامه مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

 1. اولین و مهم‌ترین عامل برای سفت شدن شکم بعد از جراحی لاغری مهارت متخصص است. پزشک مجرب و حرفه‌ای می‌داند که تخلیه چربی‌ها را باید به چه صورت پیش ببرد تا هیچگونه آسیبی به عضلات شکم وارد نشده و از طرف دیگر چربی‌ها در این قسمت به خوبی تخلیه می‌شوند تا در نهایت سطح شکم صاف و یکنواخت باشد و تقارن بدن در دو طرف پهلو‌ها حفظ گردد. ظرافت عمل متخصص لیپوماتیک باعث می‌شود که شما به بهترین نتیجه از نظر سفتی شکم بعد از عمل زیبایی لیپوماتیک برسید.
 2. همچنین این مسأله بسیار مهم است که متخصص از چه روشی و با چه تجهیزاتی جراحی لاغری را برای شما انجام می‌دهد. در جریان لیپوماتیک، از یک لوله کانولا استفاده می‌شود که وارد بافت چربی شده و حرکات ارتعاشی آن و ساطع شدن امواج فراصوت باعث خرد شدن بافت چربی به ذرات ریز خواهد شد. در چنین شرایطی می‌توان چربی را به راحتی از بدن خارج کرد. نکته بسیار مهم این است که امواج فراصوت قدرت سلول‌های پوستی را در تولید کلاژن بالا می‌برند. در نتیجه این اتفاق باعث افزایش استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست شده و در نهایت از افتادگی پوست و شکم بعد از جراحی جلوگیری می‌کند.
 3. البته سن فرد متقاضی بر نتیجه عمل لیپوماتیک و سفت شدن شکم بعد از آن تأثیر می‌گذارد. با توجه به اینکه خاصیت کشسانی و قابلیت ارتجاعی پوست انسان نقش بسیار مهمی بر سفت ماندن شکم بعد از لیپوماتیک دارد لذا افرادی که جوان‌تر هستند کمتر دچار افتادگی پوست و شکم بعد از پیکرتراشی خواهند شد.
 4. متخصصان همواره توصیه می‌کنند برای انجام عمل لیپوماتیک حتما باید وزن خود را کاهش داده و به یک ثبات وزن ‌ایده‌آل برسید. به طور کلی بهترین کاندیدا برای پیکرتراشی افرادی هستند که شاخص توده بدنی نزدیک به ۳۰ داشته باشند. در چنین شرایطی نه‌ تنها نتیجه عمل لیپوماتیک ماندگار شده بلکه سفتی شکم بعد از جراحی لاغری نیز به دست خواهد آمد که این مسأله بر تناسب اندام تاثیر چشمگیری دارد.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بعد از زایمان

         سفت شدن شکم بعد از عمل لیپوماتیک

عوامل موثر

 1. مهارت متخصص
 2. نوع دستگاه مورد استفاده
 3. میزان کشسانی و استحکام پوست

روش‌های حفظ سفتی شکم

 1. پوشیدن گن در دوره نقاهت
 2. نوشیدن آب کافی
 3. داشتن رژیم غذایی مناسب
 4. ورزش کردن

مدت ماندگاری سفتی شکم

 1. اهمیت به مراقبت‌های بعد از جراحی
 2. داشتن سبک زندگی سالم با ورزش و رژیم غذایی درست
 3. مصرف آب کافی در طول روز

مشاهده این مطلب : لیپوماتیک شکم و پهلو

راهکار‌های حفظ سفتی شکم بعد از عمل لیپوماتیک

نحوه مراقبت از خود در دوره نقاهت و همچنین سبک زندگی شما بعد از پیکرتراشی تعیین‌کننده ماندگاری نتیجه عمل لیپوماتیک و سفتی شکم بعد از پیکرتراشی خواهد بود. بنابراین چند مورد را به شما توصیه می‌کنیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید به حفظ سفتی شکم بعد از لیپوماتیک کمک کنید:

 • پوشیدن گن

زمانی که چربی‌ها از شکم تخلیه می‌شوند، فضای خالی بین پوست و عضلات ایجاد خواهد شد که حجم خالی منجر به افتادگی پوست می‌گردد. برای جلوگیری از این اتفاق، متخصص از شما می‌خواهد که حداقل در چند هفته اول به طور شبانه‌روزی لباس فشرده‌سازی یا همان گن را بپوشید. فشار ناشی از گن باعث چسبیدن پوست به عضلات شکم شده و از افتادگی آن و همچنین افتادگی شکم بعد از جراحی جلوگیری می‌کند.

 • ورزش کردن

شما از روز دوم بعد از لیپوماتیک باید پیاده‌روی‌های آهسته و پیوسته را شروع کنید که این مسأله به خروج مایعات از محل زخم‌ها نیز کمک خواهد کرد. به طور کلی بعد از پیکرتراشی باید برنامه ورزشی منظم داشته باشید تا از تجمع مجدد چربی‌ها در بدن جلوگیری گردد. همچنین فراموش نکنید که ورزش‌ها در ناحیه شکم به حفظ سفتی شکم بعد از عمل لیپوماتیک کمک می‌کند.

 • داشتن رژیم غذایی مناسب

در دوره نقاهت باید به تغذیه خود بیشتر اهمیت دهید. مصرف مواد غذایی مفید، جلوگیری از پرخوری، افزایش تعداد وعده‌های غذایی و کاهش حجم غذا در هر وعده و… کمک می‌کند که نتیجه سفتی شکم بعد از لیپوماتیک حفظ شود. البته بحث رژیم غذایی و ورزش کردن، باید بعد از سپری شدن دوران نقاهت نیز رعایت گردند تا شما برای همیشه بتوانید از نتیجه عمل لیپوماتیک و تناسب اندام حاصل از آن لذت ببرید.

 • نوشیدن آب کافی

همانگونه که گفته شد مهمترین عامل موثر در سفتی شکم بعد از لیپوماتیک خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست است. نوشیدن آب کافی نه تنها به از بین رفتن اشتهای کاذب کمک می‌کند بلکه با هیدراته نگه داشتن پوست باعث شادابی و سلامتی آن شده و خاصیت کشسانی آن را تقویت می‌کنده در نتیجه پوست شما بعد از عمل لیپوماتیک سفت و خوش‌حالت باقی خواهد ماند.

سفتی شکم بعد از لیپوماتیک تا چه مدت ادامه دارد؟

مشاهده این مطلب : لیپوماتیک غبغب

مدت زمان ماندگاری سفتی شکم بعد از عمل لیپوماتیک

در صورتی که در دوره نقاهت به توصیه‌های مراقبتی ذکر شده توسط متخصص توجه داشته باشید قطعاً بهترین نتیجه را از این عمل زیبایی به دست خواهید آورد و سفتی شکم بعد از عمل لیپوماتیک برای شما رویت می‌گردد. بنابراین چند عامل مهم بر ماندگاری سفتی شکم بعد از پیکرتراشی تاثیر خواهند گذاشت که عبارتند از:

 1. رعایت نکات مراقبتی ذکر شده توسط متخصص در دوره نقاهت
 2. داشتن رژیم غذایی سالم در دوره نقاهت و پس از آن در طول زندگی
 3. انجام ورزش‌های منظم تحت نظر متخصص برای جلوگیری از تجمع مجدد چربی در شکم
 4. انتخاب بهترین متخصص عمل لیپوماتیک برای تخلیه چربی از شکم به صورت اصولی و کامل
 5. پوشیدن گن در بازه زمانی یاد شده توسط متخصص برای جلوگیری از افتادگی پوست و شکم

هدف از انجام عمل لیپوماتیک

همانگونه که گفته شد برخی از افراد تنها از چاق بودن بخش‌هایی از بدن خود گلایه می‌کنند که اگر بخواهند به رژیم غذای ادامه دهند، بقیه قسمت‌های بدن به شدت لاغر شده و در نهایت به تناسب اندام نمی‌رسند. در این زمان جراحی لاغری بهترین انتخاب خواهد بود به شرط اینکه تحت نظر متخصص حرفه‌ای و در کلینیک‌های معتبر انجام شود. هدف از انجام عمل لیپوماتیک، کاهش سایز بدن است. برخی از افراد تصور می‌کنند که پیکرتراشی روشی برای کاهش وزن است در صورتی که لازم است این نکته را متذکر شویم با این روش تنها می‌توان بخشی از چربی‌های بدن را تخلیه کرد و اگر شما چاقی موضعی داشته و شاخص توده بدنی شما بیش از ۳۰ است، باید ابتدا با رژیم غذایی چربی‌های موضعی بدن را آب کنید. طی انجام عمل پیکرتراشی، مراحل زیر سپری خواهد شد:

 1. در اولین قدم بعد از اینکه متخصص تشخیص داد کاندید مناسبی جهت جراحی لاغری هستید، وقت مناسب برای عمل لیپوماتیک مشخص می‌شود. البته فراموش نکنید با توجه به اینکه این عمل دوره نقاهت خاص خود را داشته و حداقل یک هفته باید استراحت کنید، در صورتی که شاغل هستید زمان عمل لیپوماتیک را به وقتی موکول نمایید که فرصت کافی برای ماندن در خانه داشته باشید.
 2. سپس در روز انجام پیکرتراشی، استریل کردن پوست بدن در ناحیه هدف و اعمال بی‌حسی انجام می‌شود. البته در صورتی که ناحیه جراحی وسیع باشد متخصص از حالت نیمه بیهوشی برای فرد استفاده خواهد کرد تا هیچ دردی احساس نشود.
 3. عمل پیکرتراشی از عوامل فیزیکی برای برداشتن چربی‌های اضافی استفاده می‌کند به همین دلیل است که متخصص این چربی‌ها را با موافقت خود شما در فریزر ذخیره می‌کند تا بتوانید از آن جهت تزریق چربی استفاده کنید. ابتدا سوراخ‌های‌ریزی در بافت چربی ایجاد شده و لوله کانولا وارد این بافت می‌گردد. حرکات ارتعاشی لوله باعث شکسته شدن چربی‌ها می‌شود که به صورت یکدست و یکپارچه به هم متصل هستند. از سوی دیگر امواج فراصوت نیز از دستگاه لیپوماتیک ساطع می‌شود که علاوه بر کمک به خرد شدن چربی‌ها، بی‌حسی موضعی را نیز اعمال می‌کند. همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا در نهایت بتوان چربی‌های تجمع یافته در قسمت‌هایی از بدن را تخلیه نمود.
 4. تخلیه چربی که اکنون به صورت یک امولسیون درآمده است، به کمک نیروی مکش انجام می‌شود. بعد از اتمام کار، محل زخم بخیه‌زده شده و پانسمان انجام می‌گیرد. توجه داشته باشید از این پس باید به مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک بیشتر توجه کنید تا دچار مشکل نشوید.
مقاله قبلی
زمان و سن مناسب برای عمل لیپوماتیک
مقاله بعدی
نتیجه نهایی جراحی لاغری اندام یا لیپوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید