6 روش اصلاح طرح لبخند (+عکس طراحی لبخند لثه ای)

اصلاح طرح لبخند
امتیاز به این محتوا

دندانپزشکی زیبایی به مجموعه‌ اقداماتی گفته می‌شود که به زیبا شدن ظاهر دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند کمک می‌کنند. روبروی آینه بایستید و لبخند بزنید. اگر دندان‌های فک بالا و پایین به طور کامل بر روی هم تطابق ندارد؛ اگر غیر همسطح بودن را در دندان‌های خود مشاهده می‌کنید؛ اگر دندان‌های شما زرد شده و یا لپ پر شده‌اند، همه این عوامل باعث می‌شوند که زیبایی لبخند شما از دست برود. در نتیجه شما باید اقدامات لازم برای اصلاح طرح لبخند را انجام دهید. در این مطلب با ما همراه باشید تا روش‌های و مزایای اصلاح طرح لبخند را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

معرفی روش‌های اصلاح طرح لبخند

براساس مشکلی که در دندان‌های شما اتفاق افتاده است، روشی که برای اصلاح طرح لبخند اتخاذ می‌شود متفاوت خواهد بود. بر این اساس مهمترین روش‌های اصلاح لبخند عبارتند از:

روش‌های اصلاح طرح لبخند

سفید کردن دندان‌ها

شاید دندان‌های شما کاملاً مرتب و منظم هستند اما رنگ آن‌ها زرد شده و در نتیجه وقتی با طرف مقابل صحبت می‌کنید و می‌خندید، توجه اطرافیان به دندان‌های شما جلب خواهد شد. همین موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس شما می‌شود. در نتیجه باید به سراغ روش‌هایی همانند جرم‌گیری، سفید کردن دندان و یا بلیچینگ دندان بروید. انتخاب روش مناسب برای سفید کردن دندان‌ها، به وضعیت سلامت لثه‌ها، میزان جرم تشکیل شده بر روی دندان‌ها و بنیه مینای دندان بستگی دارد.

مطالب بیشتر: جراحی فک (بالا و پایین) و صورت – بررسی اجمالی و عوارض

سفید کردن دندان‌ها

کامپوزیت دندان

برای آن دسته از افرادی که دچار ترک یا لب پریدگی دندان‌ها شده‌اند و یا دندان‌های آن‌ها به صورت خیلی خفیف غیرهمسطح است، می‌توان روش کامپوزیت دندان را برای اصلاح طرح لبخند اجرا کرد. دندانپزشک در این روش یک لایه نازک از کامپوزیت را بر روی دندان‌های لب پریده، ترک خورده و یا دندان‌هایی که عقب‌تر از دندان‌های دیگر هستند قرار می‌دهد تا دندان‌ها کاملاً هم سطح و منظم شوند.

ارتودنسی دندان

یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که باعث همسطح شدن دندان‌ها و حتی باعث بهبود ناهنجاری‌های خفیف در فک می‌شود، ارتودنسی نام دارد. روش‌های مختلف ارتودنسی شامل ارتودنسی ثابت و متحرک، ارتودنسی روی دندان و پشت دندان و یا استفاده از الاینرهای شفاف، این امکان را فراهم می‌کند که افراد با ناهنجاری‌های مختلف در دندان و استخوان فک، بتوانند بهترین روش ارتودنسی دندان را اجرا کرده و دندان‌های منظم و در نتیجه لبخندی زیباتر داشته باشند.

اصطلاح خط لثه

اگر لثه‌های شما هم سطح نباشند، همین موضوع زیبایی طرح لبخند شما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال روبروی آینه‌ بایستید و از ته دل بخندید تا لثه‌های شما دیده شوند. در این صورت اگر لثه‌ها غیر همسطح باشند، باید حتماً اصلاح خط لثه را انجام دهید. در اغلب موارد متخصص یا با ارتودنسی و یا از طریق لیزر، به همسطح شدن لثه کمک می‌کند. اگر دندان‌های شما غیر هم سطح باشند، شاید در جریان ارتودنسی و با جابه‌جا شدن دندان‌ها، مشکل ارتفاع لثه برطرف ‌شود.

ایمپلنت دندان

این روش برای افرادی اجرا می‌شود که برخی از دندان‌های خود را از دست داده و در نتیجه به دنبال روشی برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته هستند. البته اگر چند دندان در کنار یکدیگر از دست رفته باشد، متخصص از بریج دندانی استفاده می‌کند. یعنی چند پروتز دندانی متصل به یکدیگر را در فضای خالی فک قرار می‌دهد.

روکش دندان

اگر چه روکش دندان به عنوان روشی برای پوشش دادن دندان‌های ترمیم شده و افزایش بنیه دندان استفاده می‌شود ولی اگر دندان‌های جلویی شما دچار تغییر رنگ شده و با جرم‌گیری سفید نشوند؛ اگر دچار لب پریدگی و یا ترک دندان‌های جلویی شده‌اید و یا حتی اگر دندان‌های جلویی شما به صورت خیلی خفیف غیرهمسطح هستند، می‌توانید از روکش دندان برای اصلاح طرح لبخند استفاده کنید.

مزایای اصلاح طرح لبخند

مهمترین مزیت اصلاح طرح لبخند، افزایش اعتماد به نفس شما است. همین که وقتی لبخند می‌زنید دندان‌های زیبایی دارید که باعث زیباتر شدن چهره شما می‌شود، اعتماد به نفس بیشتری برای حضور در جمع و جلسات مهم خواهید داشت. اما اگر یک ناهنجاری ضعیف در دندان‌های خود داشته باشید، زمانی که صحبت می‌کنید، به دلیل اینکه توجه طرفین به دندان‌های شما جلب می‌شود، همین موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس شما، استرس و منزوی شدن شما خواهد شد.

مزایای اصلاح طرح لبخند

از طرف دیگر اصلاح طرح لبخند به افزایش طول عمر دندان‌ها و جلوگیری از فرسایش استخوان فک کمک می‌کند. برای مثال اگر دندان‌های شما نامرتب باشند، فشاری که دندان‌ها به یکدیگر وارد می‌کنند، باعث پوسیدگی آن‌ها خواهد شد. از طرف دیگر ناهنجاری خفیف در استخوان فک باعث تحلیل بخشی از استخوان فک شده و در نتیجه با گذر زمان، استخوان فک به طور کامل ساییده خواهد شد. بنابراین راهی جز پیوند استخوان فک باقی نمی‌ماند. پس همانطور که متوجه شدید اصلاح طرح لبخند علاوه بر اینکه باعث زیبایی چهره شما می‌شود، به حفظ سلامت دندان‌ها و استخوان فک نیز کمک خواهد کرد.

هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است؟

این موضوع به روش انتخابی برای اصلاح طرح لبخند بستگی دارد. برای مثال اگر متخصص به سراغ ارتودنسی برود هزینه کار بیشتر از زمانی خواهد بود که قرار است با کامپوزیت و یا روکش دندان، مشکل غیر همسطح بودن دندان‌ها برطرف شود. از طرف دیگر هزینه دستمزد متخصص، هزینه پایه کلینیک و هزینه خرید تجهیزات جانبی برای اجرای کار، بر روی هزینه درمان تأثیر می‌گذارد.

هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است؟

آیا اصلاح طرح لبخند دائمی است؟

این موضوع به نحوه اجرای کار و میزان توجه به بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. اگر متخصص در اجرای کار با دقت بسیار بالایی عمل کند و از طرف دیگر اگر در طول روز سه بار مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید، قطعاً اصلاح طرح لبخند یک روش دائمی خواهد بود.

کدام یک از روش‌های اصلاح طرح لبخند بهتر است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بهترین روش اصلاح طرح لبخند به وضعیت دندان‌های شما بستگی دارد. بنابراین ما نمی‌توانیم یک روش قطعی را به عنوان بهترین گزینه معرفی کنیم. در واقع بهترین روش اصلاح طرح لبخند براساس شرایط هر فرد انتخاب می‌شود. ممکن است که شما به ارتودنسی نیاز داشته باشید اما یکی از اعضای خانواده یا دوستان شما با کامپوزیت و روکش دندان بتوانند طرح لبخند خود را اصلاح کنند. بنابراین به یک متخصص حرفه‌ای مراجعه کنید تا با مهارت بسیار بالا، روش مناسب شما را اتخاذ کند.

مقاله قبلی
بهترین برندهای کامپوزیت دندان در سال 2024
مقاله بعدی
سیاه شدن دندان کودک – لکه های کوچک سیاه روی دندان فرزند شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید